Skocz do zawartości

Co lata/spada nad Ukrainą


giberes

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
W dniu 14.07.2022 o 23:04, kopernik napisał:

Czesi przekazują, a my dalej kisimy poradziecki sprzęt w pierwszej linii. 

24.jpg

Czesi są w innej sytuacji. Szansa, że przydadzą im się te hokeje jest mniejsza niż u nas. Poza tym budują się już dla nich następcy (całe 4 sztuki). Mieli też maszyny znacznie młodsze niż nasze i podejrzewam że te zostały przekazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Wymysl napisał:

Czesi są w innej sytuacji. Szansa, że przydadzą im się te hokeje jest mniejsza niż u nas. Poza tym budują się już dla nich następcy (całe 4 sztuki). Mieli też maszyny znacznie młodsze niż nasze i podejrzewam że te zostały przekazane.

Pewnie ze są w innej sytuacji , od lat pozbywają się ruskiego sprzętu. Nam wcisnęli Miga 29.  Można się pozbyć ? Można ! A swoją drogą, to warto zadać sobie pytanie Jaki potencjał bojowy ( obronny ) stanowi ten ruski sprzęt, i nie chodzi tylko o jakość ale i o ilość ! Jest moc :

28 Mig 29

18 Su 22

58 Mi 2

28 Mi 24

25 Mi 8

19 Mi 17

Takie dane znalazłem w necie. I jeśli te maszyny stanowią siłę naszej armii , to przypomina mi się takie hasło " Silni, Zwarci, Gotowi ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kopernik napisał:

Pewnie ze są w innej sytuacji , od lat pozbywają się ruskiego sprzętu. Nam wcisnęli Miga 29.  Można się pozbyć ? Można ! A swoją drogą, to warto zadać sobie pytanie Jaki potencjał bojowy ( obronny ) stanowi ten ruski sprzęt, i nie chodzi tylko o jakość ale i o ilość ! Jest moc :

28 Mig 29

18 Su 22

58 Mi 2

28 Mi 24

25 Mi 8

19 Mi 17

Takie dane znalazłem w necie. I jeśli te maszyny stanowią siłę naszej armii , to przypomina mi się takie hasło " Silni, Zwarci, Gotowi ".

Ja nie odnoszę się do całokształtu sytuacji, tylko do oddawania Mi-24. Jeśli walczącej Ukrainie mogą przynieść korzyści to nam w sytuacji awaryjnej też. 

Jak Czesi "wycisnęli" się z MiGa-29 to potem 6 lat latali na MiG-23 i 21, a następne 6 na samych 21, model MF, a nie na żadnej zachodniej technice. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bieżaco śledzę " Air Force Monthly i sporządzany z pewnym poślizgiem bilans strat obu stron . Generalnie straty w jetach są mniej wiecej równe z delikatnym wskazaniem na jedną lub drugą stronę w danym miesiącu . Innymi słowy żadna ze stron nie ma gamechangera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu gość z rosji napisał iż w rannym ataku na lotniska 24 lutego nie zniszczyli żadnego sprawnego samolotu bo te wystartowały wcześniej po info od amerykanów że się zaczęło 

Edytowane przez em
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2022 o 00:19, kopernik napisał:

Nam wcisnęli Miga 29. 

Dziś są to samoloty ponad 30-letnie, a wtedy...

Przekazanie czeskich MiGów dla naszego lotnictwa było w 1995. więc MiGi były u nas zaledwie od kilku lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 26.07.2022 o 09:55, Grzes napisał:

Dziś są to samoloty ponad 30-letnie, a wtedy...

Przekazanie czeskich MiGów dla naszego lotnictwa było w 1995. więc MiGi były u nas zaledwie od kilku lat.

 

Był to czas, ze nie było niczego jeżeli chodzi o dostawy dla  wojska . Polityka  obronna sprowadzał się do realizacji częściowej programu " armia mniejsza , ale nowocześniejsza" poprzez zmniejszania jej rozmiaru bez unowocześniania.  Wzięcie z Czech migów - 29  jawiło się jako dobry deal , bo za nasze sokoły je dostaliśmy . O zachodnich samolotach nikt nie myślał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
33 minuty temu, mirage3 napisał:

Ma podstawie takiej foty w NCIS doszli by czy i kiedy był wymieniany olej w przekładni wirnika ogonowego 🤣 Ba nawet kto wymieniał...

Horatio Caine z Miami podałby jeszcze dokładną godzinę wymiany tego ojeju :haha:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Co prawda wątek dotyczy współczesnej wojny nad Ukrainą ale jednak chciałem zadać pytanie trochę z innych czasów.  

Otóż na stronie http://ava.org.ru/index.htm "Pułki i samoloty ZSRR w II wojnie światowej" przy opisie 486.(12.) pułk lotnictwa myśliwskiego  http://ava.org.ru/iap/486.htm widnieje zapis "Podczas wyzwalania Ukrainy Zachodniej podczas pracy bojowej został zestrzelony 1 samolot Polskich Sił Powietrznych."

Czy ktoś wie o co chodzi? Co to był za samolot i jakie były okoliczności jego zniszczenia?

Jeżeli mój wpis jest w nieprawidłowym miejscu proszę moderatorów o usunięcie/przeniesienie we właściwe.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.