Skocz do zawartości

Czy aerograf jest potrzebny?


borygo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem tu początkujący, mam w planie co najmniej 3 modele 1:48 (śmigłowce), i zastanawiam się, czy aerograf jest konieczny? Czy nie da się malować pędzlem? Podejrzewam, że różnica w efekcie jest gigantyczna, ale wolałbym się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aerografem maluję się łatwiej szybciej i przyjemniej wszystko da się pomalować pędzlem ale żeby dobrze to wyglądało to naprawdę potrzeba dobrych umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, borygo napisał:

Cześć, jestem tu początkujący, mam w planie co najmniej 3 modele 1:48 (śmigłowce), i zastanawiam się, czy aerograf jest konieczny? Czy nie da się malować pędzlem? Podejrzewam, że różnica w efekcie jest gigantyczna, ale wolałbym się upewnić.

Oczywiście,że nie jest jeśli opanujesz malowanie pędzelkiem staniesz się jego wirtuozem.Są tacy co malują pędzlem i na prawdę świetnie im to wychodzi.Aerografem zrobisz to szybciej dokładniej i lepiej.Nie oznacza to jednak,że inaczej nie da rady.Sam maziałem pędzelkiem i wiem  jak to jest na samym początku. .Niemniej jednak aerograf ma to coś.Z czasem jak się mocniej wciągniesz na dobre w to ...to uwierz mi będziesz spoglądać w stronę tego urządzenia.A jak pozwolą finanse to ło matko nie ma zmiłuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Rozumiem, że jak ktoś jest mistrzem, to i pędzlami da radę. Ale trochę się obawiam ile by mi zajęło dojście do poziomu, gdzie powierzchnie będą dobrze wyglądały.


A jeśli mowa o aerografach, to dla początkującego ile by kosztował? (jak rozumiem razem z kompresorem). Czy ma sens szukanie używanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, borygo napisał:

Cześć, jestem tu początkujący, mam w planie co najmniej 3 modele 1:48 (śmigłowce), i zastanawiam się, czy aerograf jest konieczny? Czy nie da się malować pędzlem? Podejrzewam, że różnica w efekcie jest gigantyczna, ale wolałbym się upewnić.

Oczywiście, że jest nawet bardzo potrzebny:

 

Kup sobie na początek chińczyka:

https://www.fine-art.com.pl/aerograf-fine-art-130a-0-3mm.html

big_ImgHandler.jpg?lm=1644925680

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w necie wiele opowieści o tych wirtuozach pędzla , co to to pędzlem lepiej niz aerografem malowali .  Są to opowieści  niczym  o dzielnicowym i o yeti . "Wszyszcy o nich słyszeli , a jeszcze nikt nie widział "

Na poważnie, poza niektórymi technikami  modelarskim ( jak przy malowaniu figurek )  generalnie nie da się pomalować ładniej pędzlem niz aerografem . Poza tym malowanie aerografem jest zwyczajnie łatwiejsze.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, borygo napisał:

Dzięki za odpowiedzi. Rozumiem, że jak ktoś jest mistrzem, to i pędzlami da radę. Ale trochę się obawiam ile by mi zajęło dojście do poziomu, gdzie powierzchnie będą dobrze wyglądały.


A jeśli mowa o aerografach, to dla początkującego ile by kosztował? (jak rozumiem razem z kompresorem). Czy ma sens szukanie używanych?

Na początek ma sens szukanie używanych I kompresorów i aerografów.Przede wszystkim używany jest zwykle tańszy nie zawsze wiele bo może być raz użyty ale zawsze.Pytanie czy lubisz małe ryzyko bo zawsze jest jak w życiu.Ale sam nabyłem to i owo i nie było problemu.Więc jak coś znajdziesz dla Siebie wrzuć foty czy tam linki na forum to koledzy doradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, borygo napisał:

Dzięki za odpowiedzi. Rozumiem, że jak ktoś jest mistrzem, to i pędzlami da radę. Ale trochę się obawiam ile by mi zajęło dojście do poziomu, gdzie powierzchnie będą dobrze wyglądały.


A jeśli mowa o aerografach, to dla początkującego ile by kosztował? (jak rozumiem razem z kompresorem). Czy ma sens szukanie używanych?

 

Przy malowaniu aerografem bardzo ważny jest kompresor, moim zdaniem z obowiązkowym zbiornikiem wyrównawczym, a to koszt na ten moment około 350zł plus jakiś aerograf do nauki do 100zł, choć taki aerograf, jeśli nabierzemy nieco umiejętności wcale nie musi oznaczać jakiś znacznie gorszych efektów w malowaniu i mówimy tutaj o nowych gratach.

Można też kupić jakiś mały kompresorek membranowy za ok 150zł i jakoś to psikać będzie, ale wg mnie, jeśli się wkręcimy w modelarstwo to jakiś lepszy kompresor będzie obowiązkowy i wtedy tych 150zł trochę jednak szkoda.

Chyba że.. upolujemy jakiś sprzęt używany w bardzo niskiej cenie. No właśnie używki 😀 jak najbardziej można polować na używany aerograf, kompresor, czy jeszcze lepiej jakiś komplet. Często można trafić na jakiś zestaw w baardzo atrakcyjnej cenie, ale wg mnie jest tutaj jeden OBOWIĄZKOWY warunek. Kupujemy od kogoś naprawdę zaufanego, kto nas nie przerobi i deklaruje, że sprzęt ten jest w pełni sprawny i taki jest, albo posiadamy sami doświadczenie, żeby sobie taki sprzęt przetestować i wykluczyć jakieś wady, usterki itp.. bądź znamy kogoś kto taki sprzęt wiarygodnie nam przetestuje. Jeśli nie mamy doświadczenia co i jak z tymi aerografami, kupowanie używek bez przetestowania jest ryzykowne, bo do problemów z naszymi umiejętnościami na początku dojdą problemy z ewentualnymi uszkodzeniami sprzętu i będzie frustracja, zniechęcenie do tego naszego super hobby i ogólnie katastrofa 😁

Raczej odpuść sobie drogę malowania modeli pędzlem, bo ciężko będzie Ci uzyskać ładne efekty. Malowanie pędzlem zwłaszcza dużych powierzchni jednak jest kłopotliwe.  

 

PS

Pierwsza z brzegu atrakcyjna oferta z OLXa, za takie pieniądze bym brał, modele szybko upłynnił w atrakcyjnych cenach i przy odrobinie szczęścia zestaw do nauki za przysłowiowe grosze

 

olx.thumb.jpg.40c38feff31e55759d13b184281907a2.jpg

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka aspektów :

 

1. Koszty - na początek wkład w aero z kompresorem jest większy niż kilka pędzili Italieri (kto od nich nie zaczynał :)?) , ale potem okazuje się, że „kilka pędzli” nie wystarcza, dokupuje się kolejne, dużo droższe, do tego środki do pielęgnacji i … po roku wychodzi, że pędzle są droższe niż aerograf :) oczywiście aero też można mieć kilka, wielu z nas ma, ale to w sumie bardziej fanaberia niż konieczność. 
2. Technika - niektórych efektów nie da się uzyskać pędzlem. I basta. Oczywiście są wirtuozi, którzy potrafią, ale nie ma się co oszukiwać - większość z nas dzięki treningowi uzyskuje poziom rzemieślniczy. Artyzm, zarówno aero, czy do pędzla,   raczej nie objawi się nam nagle, bo zaczęliśmy się bawić w modelarstwo. Albo ma się „ten dryg” albo nie - jeśli masz to o tym wiesz, jeśli nie wiesz, to raczej nie masz :). W połowie drogi między pedzlami a aero są puszki. Przy pojazdach (a może i samolotach, nie wiem) da się pomalować sprayem, ale nie ma tej kontroli co przy aero. No i koszt sprayu jest taki, że szybko okaże się, że aero tańszy. 
3. Sprzęt - jak koledzy mówili dobrze mieć kompresor z pojemnikiem, ale ja bym odradzał chiński aerograf. Głównie dlatego, że jeśli się „wkręcisz” szybko kupisz coś lepszego, a stary zostanie w szufladzie. Jeśli się nie wkręcisz, to chińczyka trzeba będzie w zasadzie oddać „za darmo” , natomiast mając markowy sprzęt odzyskasz jakaś cześć kosztów.  

4. Używki - ja kupiłem jeden aero używany, chodzi jak złoto, w zasadzie był prawie nowy. Drugi czeka na wysyłkę i jeśli też będzie taki, to nie wiem czy kiedykolwiek kupię „nówkę” :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktem 3 się nie zgodzę po całości. Moim zdaniem dobrze się uczyć na czymś tanim, a przy odrobinie umiejętności tym chińczykiem będzie się nam całkiem sprawnie malowało i dłużej. 

Nawet jeśli po jakimś czasie zechcemy mieć coś lepszego to zawsze warto mieć jakiś zapas do cięższej roboty, czy lakierów, podkładów.

W sytuacji gdy się nie wkręcimy w modelarstwo, ten markowy aerograf nie będzie nam tak łatwo sprzedać za kasę jaką na niego wyłożyliśmy, zawsze jakąś "stówkę" będziemy musieli zejść z ceny, czyli więcej niż koszt tego chińczyka, więc jest to dla mnie argument całkowicie nietrafiony.

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 

 

bardzo dziękuję za zaangażowanie i doradztwo. Obraz wyłania się taki, że aero to konieczność. Malowałem modele pędzlem w latach 80-90 i nawet teraz pamiętam, że rzadko byłem zadowolony, mistrzem pędzla nie byłem i nie zostanę, więc pędzel zostawiam na postaci i detale.

 

4 godziny temu, arhtus napisał:

Przy malowaniu aerografem bardzo ważny jest kompresor, moim zdaniem z obowiązkowym zbiornikiem wyrównawczym, a to koszt na ten moment około 350zł plus jakiś aerograf do nauki do 100zł

W książce "Praktyczny przewodnik modelarski" też piszą, żeby zainwestować w kompresor, bo będzie służył lata, a aero łatwiej wymienić. Więc kompresor kupię z tych lepszych.

 

Jeśli chodzi o kompresor myślicie, że TC-20T czy Fine Art A5000 jest lepszy? Czy jeszcze jakiś inny z tej półki?

 

55 minut temu, arhtus napisał:

Z punktem 3 się nie zgodzę po całości. Moim zdaniem dobrze się uczyć na czymś tanim, a przy odrobinie umiejętności tym chińczykiem będzie się nam całkiem sprawnie malowało i dłużej. 

Nawet jeśli po jakimś czasie zechcemy mieć coś lepszego to zawsze warto mieć jakiś zapas do cięższej roboty, czy lakierów, podkładów.

 

Moja książka też mówi, że do agresywnych farb, niektórych werniksów warto mieć drugi, tańszy aerograf więc jest super. Jak będę robił więcej modeli to kupię lepszy, a ten będę miał do brudnej roboty, a jak nie - to ten chińczyk jest naprawdę tani i nie będzie żal.

Poza tym muszę powiedzieć, że naczytałem się o tych aerografach i bardzo się boję, że go uszkodzę albo coś się z nim stanie. Tym bardziej wolę na początek tani i podobnie dlatego obawiam się kupić z drugiej ręki (zwłaszcza, że kompletnie się nie znam).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, borygo napisał:

Moja książka też mówi, że do agresywnych farb, niektórych werniksów warto mieć drugi, tańszy aerograf więc jest super.

To akurat kompletna bzdura. Właśnie "agresywne" farby modelarskie bardzo łatwo przechodzą przez aerograf i łatwiej również oczyścić go z nich po malowaniu, co z kolei eliminuje konieczność rozbierania i zmniejsza ryzyko uszkodzenia  Prędzej uszkodzisz, a właściwie zapchasz aerograf "łagodnymi" farbami typu Vallejo czy Ammo Mig.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, myszaty napisał:

Najlepszy jest lodówkowiec...można  samemu poskładać jak masz umiejętności.

Może tak, widziałem w internecie jak ktoś adaptował, ale chyba trochę szkoda życia.

 

A co sądzicie o TC-30T? Dużo lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, borygo napisał:

Cześć, jestem tu początkujący, mam w planie co najmniej 3 modele 1:48 (śmigłowce), i zastanawiam się, czy aerograf jest konieczny? Czy nie da się malować pędzlem? Podejrzewam, że różnica w efekcie jest gigantyczna, ale wolałbym się upewnić.

Aerograf nie jest konieczny. Da się malować pędzlem (ale wybierz farby pod pędzel - np. Hataka niebieska) Różnica w efekcie jest, ale czy gigantyczna to tradycyjnie dyskusja na kilkanaście stron:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizując nieco z poprzednikiem. Pewnie że aerograf nie jest konieczny. Sam zaczynałem od pędzla i mógłbym się zgodzić że różnica w malowaniu pędzlem nie jest gigantyczna ale aerograf jest po prostu dużo, dużo wygodniejszy szczególnie w skalach 1:48 i 1:35. Ja osobiście do malowania pędzlem już bym nie wrócił. Ale uważaj bo malowania aerografem też trzeba się nauczyć. Aerograf sam Ci nie pomaluje modelu.

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Endrju napisał:

malowania aerografem też trzeba się nauczyć

Ano trzeba. Tylko, że na ogół jest tak, że wraz  z pojawieniem się aerografu gwałtownie rosną oczekiwania co do wyglądu modelu. Gdyby chcieć te wymagania spełnić pędzlem - to dopiero byłby dramat.

 

W modelarstwie problem polega na tym, że jeśli różnica jest widoczna, to z natury jest ona gigantyczna. :)

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.