Skocz do zawartości

Polskie T-72 dla Ukrainy


ManiekB

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zapytam z innej beczki. Możemy kupić i 1000,  2000 Abramsów... Tylko czy nas stać choć na tę zamówiona partię? Ile tego ma być dokładnie 500-550 całościowo?

M1 to turbina gazowa dobrze kojarzę? (Modern Warefare to nie mój konik) jak wygląda kwestia awaryjności tego cuda techniki i jego zapotrzebowanie na papu? Zakładam że całkiem spore, podobnie jak zaawansowanie techniczne konstrukcji , a jak wiadomo im bardziej skomplikowany mechanizm tym większa podatność na awarie... zatem starczy choć na wachę dla nich, bo z tego co wiem to jeżeli idzie o ekonomię to Leo2 to takie Euro6 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB3032.html

 

"Badanie sugeruje również, że skutki wieku mają znaczący wpływ na przyszłą gotowość operacyjną. Gdy czołg osiągnie pewien wiek, system obsługi technicznej może nie być w stanie utrzymać go na zadowalającym poziomie gotowości operacyjnej. W tym momencie czołg musi zostać zastąpiony lub przebudowany. Niektóre dane sugerują, że część floty M1 może osiągnąć ten punkt. Jednostki z najstarszymi czołgami M1 są jedynymi, które konsekwentnie walczą o spełnienie standardów gotowości operacyjnej armii. Bataliony czołgów w Narodowym Centrum Szkolenia Armii ze stosunkowo starymi czołgami M1A1 (zarówno te, które używały czołgów ze stacji macierzystej, jak i te, które używały czołgów Narodowego Centrum Szkoleniowego) osiągały średnio tylko 74% gotowości operacyjnej podczas szkoleń rotacyjnych prowadzonych tam w latach 1999-2001; 4 z 22 batalionów osiągnęły mniej niż 70 procent, co często uważa się za punkt krytyczny w gotowości bojowej. Liczba ta kontrastuje z 84 procentami w przypadku jednostek ze stosunkowo nowymi M1A2."

 

To analiza z 2004 roku :)  Sięgała najdalej 14-letnich czołgów, które już były na skraju zakładanego poziomu operacyjności (dla standardu US Army). Dzisiaj najmłodsze M1A1 mają 30 lat, a producent części nie jest tu na miejscu tylko za oceanem.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, macias13_84 said:

Ja zapytam z innej beczki. Możemy kupić i 1000,  2000 Abramsów... Tylko czy nas stać choć na tę zamówiona partię? Ile tego ma być dokładnie 500-550 całościowo?

M1 to turbina gazowa dobrze kojarzę? (Modern Warefare to nie mój konik) jak wygląda kwestia awaryjności tego cuda techniki i jego zapotrzebowanie na papu? Zakładam że całkiem spore, podobnie jak zaawansowanie techniczne konstrukcji , a jak wiadomo im bardziej skomplikowany mechanizm tym większa podatność na awarie... zatem starczy choć na wachę dla nich, bo z tego co wiem to jeżeli idzie o ekonomię to Leo2 to takie Euro6 😉

Damian sporo mówił o turbinie. Generalnie może one jechać na wszystkim. W POL ma powstać centrum serwisowe - https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/8486225,pgz-i-honeywell-memorandum-serwisowanie-abramsow.html

Roczny filmik ale...

 

8 hours ago, Tap-chan said:

 

To analiza z 2004 roku :)  Sięgała najdalej 14-letnich czołgów, które już były na skraju zakładanego poziomu operacyjności (dla standardu US Army). Dzisiaj najmłodsze M1A1 mają 30 lat, a producent części nie jest tu na miejscu tylko za oceanem.

Do Randa należy podchodzić zawsze ostrożnie. Co do najmłodszych M1A1 - i tak są młodsze od posiadanych Leo 😉 Poza tym zanim zostaną wcielone na pewno przejdą chociażby podstawowy serwis. Co do części - do Leo wielu już się wcale nie produkuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2022 o 07:53, Tap-chan napisał:

Kulturalna dyskusja to wyrażanie swojego zdania, ale szanowanie zdania innych. Ale wg. niektórych jest tylko racja najmojsza.

To prawda, ale szanowanie zdania innych nie oznacza,  że każdemu należy się racja. Postać z filmu reprezentuje raczej Ciebie a nie Damiana Ratkę i tych którzy sie z nim zgadzają.

Jeśli lekarz zdiagnozował u pacjenta zapalenie wyrostka, a Ty stwierdzisz, że to wcale nie wyrostek, bo znasz się na medycynie i tak uważasz - to mam brać twoją rację pod uwagę? Ekspert może się mylić, ale prawdopodobieństo błedu u dyletanta jest nieporównywalnie większe.

Jeśli Ty, anonimowy forumowicz nie zgadzasz się z ekspertem, występującym pod własnym nazwiskiem i mającym dobrze określony dorobek w danej dziedzinie, to poprzyj to zdaniem innego znanego eksperta. Pokaż mi nieanonimowego znawcę tematu z udokumentowanym dorobkiem, który wyraźnie stwierdzi, że Abramsy przejmowane przez Polskę sa u kresu swej żywotności i nie przeszły generalnego remontu ani przebudowy. Wtedy uznam, że to muszą roztrzygnąć między sobą eksperci. W przeciwnym wypadku, Twoja opinia i opinie zgadzających się z Tobą forumowiczów, to jedynie spekulacje, bez żadnej merytorycznej wartości.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Tap-chan napisał:

Tu na forum wyrażam opinię własną, nie ekspertów.

Dlatego nie dziw się, gdy ktoś uzna ją za bezwartościową (w sensie obiektywnej racji). Choć masz do niej prawo, bo każdy ma prawo sie mylić.

Edytowane przez HKK
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, HKK napisał:

Dlatego nie dziw się, gdy ktoś uzna ją za bezwartościową (w sensie obiektywnej racji). Choć masz do niej prawo, bo każdy ma prawo sie mylić.

Ma do tego pełne prawo, ale jakieś resztki kultury to jeszcze obowiązują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tap-chan napisał:

Ma do tego pełne prawo, ale jakieś resztki kultury to jeszcze obowiązują.

Stwierdzenie, że ktoś się myli to jeszcze nie brak kultury. Wszystko zależy od formy i intencji. Jesli usłyszę "mylisz się bo..." (tu argumenty)  nie uznam tego za brak kultury. Za to "mylisz się, bo jesteś głupi" będzie obraźliwe. Ale "mylisz sie, bo masz braki w temacie" - tu już śliska sprawa. Czy intencją było dokopanie mi, czy po prostu rzetelna ocena mojej wiedzy? No, ale odjeżdżamy w offtop, więc chyba starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to było, ale taka krótki tekst do pośmiania się na weekend:

Cytat

Ekspert opozycyjnej chadeckiej CDU ds. zagranicznych Roderich Kiesewetter ujawnił niedawno, że po trzech miesiącach "czasu do namysłu" rząd niemiecki zaproponował teraz Polsce dostawę 20 czołgów Leopard 2, ale z terminarzem dostaw przewidującym, że Polska otrzymywałaby od kwietnia 2023 roku po jednym czołgu, a od października 2023 roku po trzy w miesiącu.

 

  • Haha 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tap-chan napisał:

Tu na forum wyrażam opinię własną, nie ekspertów.

Aha.. Czyli uwagi Kolegi Tap-chan, w postaci : "Ukraińcy obsadzą załogi czołgów ludźmi z "łapanki" (Kolega łaskawie poszuka w necie o programach szkoleń Ukraińców i obywateli ukraińskiego pochodzenia, w zakresie obsługi i eksploatacji KILKU typów wozów bojowych) , oraz  zapłacimy za "stare i wytłuczone" Abramsy (polecam kilka wlogów na temat wersji M1A1SA oraz programu pozyskania 116 wozów w tej wersji, z,  olaboga,  minimalnym przebiegiem, oraz modernizacji w latach 2000-2004, przygotowanych do modernizacji do poziomu SEP V3, w kosztach ich : transportu, rozkonserwowania i części zamiennych). Pominę błyskotliwe uwagi na temat "dobrego sprzedawcy" -  należy traktować, jako opinie osiedlowego eksperta z pobliskiego magla, tak? 

Edytowane przez MarcinWSS
  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, martinello napisał:

Jest jeszcze inny aspekt sprawy. Ciekawe jak wojna wpłynie na ruski eksport broni ?

Bo jakby ostatnie wydarzenia nie robią im reklamy...

 

Kwestia jest prosta . Kupowali je będą albo starzy odbiorcy ( bo nie mają wyjscia bo im się logistyka posypie ) albo sojusznicy Rosji I różne mało demokratyczne rządy  ( bo nie mają wyjscia bo nikt inny im zaawansowanego uzbrojenia nie sprzeda )

 

W obu wypadkach jest to źródło nacisku jak to na świecie. 

 

A na miejscu demokratycznych rządów bym się po rosyjskiego  uzbrojenia pozbywał jak najszybciej dopóki ktoś jeszcze to weźmie/ kupi.

 

Wojna zweryfikowała jakość tej broni .Miał być to sprzęt tańszy,  ale niewiele gorszy od zachodniego , a jest jak widać.

 

 

3 godziny temu, johnrambo napisał:

A jak jest wybór w tej cenie "czołgów" do mniej rozwiniętych krajów ?  To tak jak z Dacią - nie kupujesz Dacii bo jest super, tylko dlatego, że jedyna  w tej cenie  :) 

 

 

 

Myślę że nie tyle cena co już polityka ( czyim jesteś sojusznikiem )ma większe znaczenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, johnrambo napisał:

Z ciekawości- jakie czołgi można kupić nowe dzis ?  W sensie bez jakiś tam obiernic i zobowiązań. 

Powinieneś zapytać -jskir czołgi w ogóle można kupić nowe (a nie modernizowane 30 letnie skorupy)?

- Praktycznie tylko K2 BlackPantcher i T-90.

Cała reszta to modernizację produkcji sprzed 20-30 lat... Nowe skorupy spawają obecnie tylko Koreańczycy i Ruscy... Nawet Francuzi zatrzymali jakiś czas temu linie do Leclerca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ostatni podcast Wolskiego wskazuje , że  przekazywanie czołgów rodziny T - 72 na Ukrainę z racji przyszłych możliwych problemów z logistyką ( silniki , lufy ) odbywa się można by rzec  ze sporym entuzjazmem.  I pomyśleć , że dzięki radom tych najbardziej troskliwych o stan polskiej armii byśmy z tymi czołgami na kolejne 10 lat bez logistyki mało co zostali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, merlin_70 napisał:

Ostatni podcast Wolskiego wskazuje , że  przekazywanie czołgów rodziny T - 72 na Ukrainę z racji przyszłych możliwych problemów z logistyką ( silniki , lufy ) odbywa się można by rzec  ze sporym entuzjazmem.  I pomyśleć , że dzięki radom tych najbardziej troskliwych o stan polskiej armii byśmy z tymi czołgami na kolejne 10 lat bez logistyki mało co zostali.

A nie słyszał kolega, że kanibalizacja jest królową konserwacji?

🤣

Edytowane przez socjo1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
5 minut temu, mandrivecs napisał:

Wiadomo czy jakieś T-72 i PT-91 się ostały, czy co do ostatniej sztuki wyjechały na Ukrainę?

Zerknij na to co wrzuciłem tuż przed Twoim postem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, TAW said:

Z tego co czytałem to 72 już u nas nie ma, a Twardych zostało chyba około 30 szt. Choć nie wiem po co utrzymywać logistykę dla tak małej ilości maszyn.

T-72 nadal są.

Dlaczego utrzymywać logistykę?

Odpowiedź jest prosta - eFP BG LVA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.