Skocz do zawartości

BABARYBA-Warszawski Festiwal Modelarski 3-4 czerwca 2023


zegeye

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem. Impreza świetna.

Poniżej moja subiektywna ocena:)

 

Na plus:

Ci co nie byli niech żałują.... już teraz zachęcam do wizyty oby za rok.

Impreza bardzo duża, chyba największa w kraju w tym roku. Bardzo miarodajna, duża konkurencja, warto zatem tam jechać bo tylko duża impreza z poważną stawką da Wam informacje zwrotne, zmotywuje lub podbuduję, da inspirację i możliwośc wymiany myśli. Poziom był bardzo wysoki, porównywalny a miejscami wyższy jak w Bytomiu. Ogromna ilość pięknych modeli, trochę mniej jak w Bytomiu statków i okrętów. Zadziwiły mnie modele w 48, zróżnicowanie tematyczne w potężnie obsadzonej 35, dużo pojazdów i samolotów w scratchu, na bardzo wysokim poziomie. Znakomite rozplanowanie sali i giełdy, wygodne wejścia i wyjścia, przezabawne karteczki nie dotykać modeli i bardzo intuicyjne kategorie, łatwe do znalezienia.

Obsługa... wręcz idealna, ciepła,rozmowna, pomocna, pełna pasji do modeli, życzliwość na takim poziomie widziałem jeszcze w Olsztynie. Impreza na absolutnym topie w kraju pod wieloma względami. Myśle że można ją uznać za niepisane mistrzostwa Polski. Duża giełda, ceny bardzo zróżnicowane, możliwość upustów. Wyróżnienia dostały te modele, które mi się bardzo podobały stąd oceniam tą sferę sędziowania wysoko. Lokalizacja może odległa od centrum ale z powodu marszu w niedzielę okazało się to świetnym wyborem. Parking dostatecznie przepustowy, wejscie na halę bardzo łatwe i intuicyjne. Ogólnie trudno znaleźć mi jakieś minusy organizacyjno- logistyczne. Zachwyciły mnie też zdalnie sterowane pojazdy w 72 na stoisku IPMS. Ludzie, którzy to uczyniliście... jesteście koty.

 

Z minusów jest jeden, który uzasadnię.

Nadpodaż nagród specjalnych (tzn puchary i nagrody rzeczowe) w tematach lotniczych i współczesnych. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę, ale kapitalna i poniewierająca mocno kolekcja pojazdów PSZ w 72 nie otrzymała chyba nagrody specjalnej? Chciałbym się mylić...ale jeśli nie, to drogi autorze kolekcji, jeśli to czytasz to ściskam Ci dłoń z serdecznymi gratulacjami. Zachwyciło mnie kilka innych 72ek  a w 35 chwilami dostawałem oczopląsu od ilości pięknych modeli. Genialne były też pojazdy cywilne z PRL np autobusy.  Smuci mnie to gdyż np. organizatorzy np Ciupagi choć zbytnio nie ukrywają raczej lotniczego profilu (regulamin jasno precyzuje listę nagród specjalnych, głównie lotniczych) to mimo to nawet tam nie zauważyłem tej zależności tak jaskrawo jak w stolicy, bo nawet tam szereg nagród także rzeczowych trafiło do szczurów lądowych.. Bardzo dużo nagród rzeczowych trafiło do młodzieży i myślę że przy tej podaży pięknych pojazdów i dioram w seniorze, dyplom i metalowa wpinka mogły sprawić przykrość niejednemu seniorowi.

Myślę, że warto promować modele lądowe gdyż zauważyłem zależność (niedziela godziny 12-14), że więcej widzów oglądało pojazdy wojskowe i dioramy co jednak nie przełożyło się na nagrody specjalne przy ogromnej frekwencji w pięknych pojazdach.  Okręty, których było mniej otrzymały wg mnie adekwatną liczbę wyróżnień specjalnych np. wspaniałe modele papierowe.

Budowanie terenu  i malowanie figurek uważam poza scratchem za sedno  kunsztu modelarskiego, w dioramach jest więc wszystko: model, teren i figurki. Wymaga to  mozolnej nauki i pracy na kilku polach tematycznych, podczas gdy samoloty są z reguły bez podstawek i figurek, często stoją na lusterku lub deseczce a ich weathering  jest w miarę zbliżony z racji pracy w powietrzu. Modelarze lotniczy unikają wątpliwego zaszczytu mozolnego uczenia się budowania terenu, zieleniny i figurek. Może to być jakaś informacja zwrotna dla tych co szukają swojej drogi i dziedziny modelarskiej. . Tutaj plus dla K.Trębacza za jego wyróżniającą się lotniczą dioramę, dostał zresztą nagrodę specjalną.

 

Ja niezależnie od tego b chętnie wrócę na Babarybę. Wiodąca impreza w kraju wg mnie. Daję szczere 9/10.

Pozdrawiam

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jerzype napisał:

Z minusów jest jeden, który uzasadnię.

Nadpodaż nagród specjalnych (tzn puchary i nagrody rzeczowe) w tematach lotniczych i współczesnych. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę, ale kapitalna i poniewierająca mocno kolekcja pojazdów PSZ w 72 nie otrzymała chyba nagrody specjalnej?........

....... Bardzo dużo nagród rzeczowych trafiło do młodzieży i myślę że przy tej podaży pięknych pojazdów i dioram w seniorze, dyplom i metalowa wpinka mogły sprawić przykrość niejednemu seniorowi.

 

Wyprowadzam.

1. Nagrody specjalne to nagrody klubowe lub sponsorskie i tylko od fundatora takiej nagrody zależy komu ją przyzna.

2. Nie bardzo wiem jak zdobycie wyróżnienia może sprawić przykrość, ale może się nie znam.

Edytowane przez Flachenty
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na imprezie nie tylko można było pooglądać czy kupić modele. Nieocenione były rozmowy o modelarstwie. A ja doświadczyłem INDYWIDUALNYCH korepetycji z dziedziny obchodzenia się ze starymi kalkami. Korepetytorem był sam Tomasz Bilkiewicz ! Niesamowity Gość ! Przy okazji pochwalił się, że już ma gotową ( wkrótce w sprzedaży ) konwersję Mi-2 na Kanię w 72.

UWAGA ! Konwersja nie na 72 ( już od dawna jest ) tylko na 48 !!!. Mój błąd wyłapał Kon_Bar. Dzięki.

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Flachenty napisał:

 

Wyprowadzam.

1. Nagrody specjalne to nagrody klubowe lub sponsorskie i tylko od fundatora takiej nagrody zależy komu ją przyzna.

2. Nie bardzo wiem jak zdobycie wyróżnienia może sprawić przykrość, ale może się nie znam.

Chodzi o to ze te wyroznienia odbierano w biurze zawodów...tylko młodzież i specjalne byli wyczytywani;) Tzn nawet nie wiedzialem kto dostał jakie wyroznienia i za co;) Zal mi kilku modeli ze nie dostaly nic wiecej, nawet nie poznalem autorów z nazwiska. Tylko tyle. Bez spiny, impreza Wam się udała! Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kopernik napisał:

Przy okazji pochwalił się, że już ma gotową ( wkrótce w sprzedaży ) konwersję Mi-2 na Kanię w 72.


Hmmm… Przyrzekłbym, ze 72-kę ma w ofercie od dawna. Może mówiło 48-ce?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jerzype napisał:

Chodzi o to ze te wyroznienia odbierano w biurze zawodów..

Jak widać - nie dogodzisz :)

Mnie to akurat „pasiło” - bez tego czas zakończenia byłby pewnie 3 razy dłuższy…

 

A dla rozluźnienia atmosfery - znalezione właśnie na FB zdjęcie „stoiska rybnego”

 

image.thumb.png.287bd859525fde9f3c18744266f74154.png

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kon_Bar napisał:


Hmmm… Przyrzekłbym, ze 72-kę ma w ofercie od dawna. Może mówiło 48-ce?

Ja kupiłem od niego 1/72 w 2014, sprawdziłem w korespondencji. Wystarczy wpisać u wujka Google "kania 1/72" i kliknąć "Grafika"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kon_Bar napisał:

znalezione właśnie na FB zdjęcie „stoiska rybnego”

Qrcze - "śledzie" w sieci :haha:

2 godziny temu, jerzype napisał:

tzn nawet nie wiedzialem kto dostał jakie wyroznienia i za co

Min. ja dostałwem - za "stoisko rybne" :wink: 

Dodatkowo za Ił-a 14P w "cywilach" 1:144 i za Mi-24W w "wiatrakach" w 1:72 :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2023 o 18:11, robertmodelarz napisał:

Impreza bardzo udana - bardzo wysoki poziom prezentowanych modeli. Publiczność dopisała, producenci-dystrybutorzy modeli oraz akcesoriów modelarskich również. Do zobaczenia za rok!!!!

image.jpeg.2687f2e4db1df7a51212bcb6fd023039.jpeg

 

 

I jam to nie chwaląc się uczynił 😉 With a little help of my friends! @mac eyka

BPl8vxI.jpg

 

Niestety, niewiele więcej, taka karma, mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.

W ogóle to z modelarskich dyskusji, najbardziej lubię zasuwanie przed imprezami. Jak śpiewał klasyk:

" - Kiedy z Tobą tańczę, myślę o miłości

 - Ja tam wolę tańczyć, mnie gadanie złości"

MXO0k3O.jpg

 

nmmlfQA.jpg

 

bia7Y4R.jpg

Before:

SYhcSIU.jpg

 

and after:

MmLCLnm.jpg

Dzięki za super imprezę i cieszę się, że i ja tam byłem, Leveling Thinera piłem!

 

A już w ogóle wzruszyło mnie i ogromnie ucieszyło, że mimo że moje modele były nie brały udziału w konkursie i były najmniejsze na stole (te dwa wypierdki na dole):

W7IadNG.jpg

 

RFwuykp.jpg

 

...to nastąpiła taka oto niespodzianka!

pgE5FFk.jpg

Koledzy z ISMR Inowrocław - ogromne dzięki, to bardzo miłe!

 

No i Żona do salonu zaprosiła, to słuchać się trzeba!

OpXgo3d.jpg

 

@zegeye @Flachenty @gajowy z wąsami@bondarek

Edytowane przez socjo1
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, socjo1 napisał:

 

I jam to nie chwaląc się uczynił 😉 With a little help of my friends! @mac eyka

e0SONjqYkuWdiTz2OAuiwvsGF2yiu9O4DF0VcwAs

Niestety, niewiele więcej, taka karma, mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.

W ogóle to z modelarskich dyskusji, najbardziej lubię zasuwanie przed imprezami. Jak śpiewał klasyk:

" - Kiedy z Tobą tańczę, myślę o miłości

 - Ja tam wolę tańczyć, mnie gadanie złości"

 

zjAnQyCo82gACSdUc6D3Pa5tR1e64bf0wQnXaie-

 

feYuCrPTXPgLpOQIF9RdfMs9G2dSrilZAk4Hw8q_

 

tZx1qgwRDmbeI5pD168sk1pwFnGJU_5s8luilT2h

Before:

5FGu0ZsRNWDlGFNwDG4T4PZNgoueQK143_P--WBD

and after:

ILeWn0hiNSyF-QmNfSfdtKaGnqVBOX0MurL1gkLU

Dzięki za super imprezę i cieszę się, że i ja tam byłem, Leveling Thinera piłem!

 

A już w ogóle wzruszyło mnie i ogromnie ucieszyło, że mimo że moje modele nie brały udziału w konkursie, to...

49NUJJpGtyR8cKJp9ea2oXZRHCFSULd0fsUXesOb

 

Koledzy z ISMR Inowrocław - ogromne dzięki, to bardzo miłe!

 

 

@zegeye @Flachenty @gajowy z wąsami@bondarek

Same znaki zakazu wjazdu.:hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xmen napisał:

Same znaki zakazu wjazdu.:hmmm:

Mylisz się, mój drogi! Te znaki oznaczają "serdecznie zapraszamy za rok"!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, socjo1 napisał:

Te znaki oznaczają "serdecznie zapraszamy za rok"!

Niestety dla mnie za daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, greatgonzo napisał:

 Nie wiem, czy na pewno zapraszają... . 😉

To zależy czy się ogląda z dołu do góry, czy od tyłu do przodu 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, socjo1 napisał:

Poprawię wieczorem,

Zuch chłopak :super:

Ale jakby co to nie musisz się spieszyć - teraz terminem obligatoryjnym są 4 miesiące :wink:

Edytowane przez abtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak powiedziałem, tak zrobiłem. Zdjęcia poprawione. Dorzucę w ramach bonusu jeszcze trochę zdjęć obiektów które przykuły moją uwagę. O co w tym kryzysie obfitości nie było łatwo.

 

Prezes powiedział: będzie mało modeli, weź co tam możesz!

1 Combined Babaryba Task Force ready for department:

DhJr2zy.jpg

 

Efekt: szaleństwo nr 1 czyli nasz klubowy stolik, IPMS Warszawa

w79fyxh.jpg

 

xDuROR4.jpg

 

świetne modele kartonowe:

UN1MjIc.jpg

 

V797msN.jpg

 

Yms05ns.jpg

 

0AU3HAd.jpg

 

BHqhVTW.jpg

 

iZoTBXy.jpg

 

xvB4t0c.jpg

 

kXcUtWx.jpg

 

nOb3aKN.jpg

 

Tylko na BABIERYBIE - MotoBaba:

0LyROKn.jpg

 

I na koniec, widać było wyraźnie po której stronie są sympatie modelarzy wobec dzisiejszej rzeczywistości. I dobrze.

Na zdjęciu poniżej, jak mówił klasyk "rozj... ruskie g..." (kto chce, na YT znajdzie)

 

n2XbQF2.jpg

 

Michał

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2023 o 21:18, jerzype napisał:

Chodzi o to ze te wyroznienia odbierano w biurze zawodów...tylko młodzież i specjalne byli wyczytywani;) Tzn nawet nie wiedzialem kto dostał jakie wyroznienia i za co;) Zal mi kilku modeli ze nie dostaly nic wiecej, nawet nie poznalem autorów z nazwiska. Tylko tyle. Bez spiny, impreza Wam się udała! Pozdrawiam 

 

Które to tak się podobały? Pewnie da się namierzyć 😉

Co do oceniania, to wiadomo, to co się Tobie podoba, sędziemu wcale nie musi. A bo za bardzo zużyty, czy zabrudzony, a on lubi czyste.
Inny znowu zwróci uwagę na włożony wkład własny i przeróbki, drugi oceni tylko malowanie. Nigdy się nie dogoni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do oceniania, to wiadomo, to co się Tobie podoba, sędziemu wcale nie musi. A bo za bardzo zużyty, czy zabrudzony, a on lubi czyste.
Inny znowu zwróci uwagę na włożony wkład własny i przeróbki, drugi oceni tylko malowanie. Nigdy się nie dogoni

Opis kompletnej niekompetencji sędziów. Oby nieprawdziwy... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, greatgonzo napisał:

Opis kompletnej niekompetencji sędziów. Oby nieprawdziwy... .

Jak najbardziej prawdziwy. Na większości wystaw sposób oceniania to "podoba się, nie podoba się".
Masz to nawet zapisane w niektórych regulaminach

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.