Skocz do zawartości

Art of Trans - modele drukowane


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, socjo1 napisał:

 

Nie jest to szczyt uprzejmości z Twojej strony, zwłaszcza że osoba z którą dyskutujesz zachowuje wszelkie normy kulturalnej dyskusji. 

Sorry,masz rację,zle napisałem,nie chodziło mi o powyższego rozmówce,tylko o wcześniejsze strony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz w zasadzie wszystko można poprawić,  to przecież  elementarz umiejętności modelarskich … dzisiaj na fejsie Marek Wierzchowski ogłosił, że wyrzuca do kosza Dromadera w 1/32 bo nie ma zdrowia, żeby tego kasztana poprawiać. Autor miał komplet dokumentacji od niego  a zrobił wszystko nie tak. Rzeźbienie w bardzo budżetowej żywicy a w takiej drukowane są modele z wątku, nie jest ani łatwe ani przyjemne.

Edytowane przez Qz9
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jaro napisał:

gównoburzę lubię poczytać

Zastanawiałem się gdzie ta gównoburza była w opiniach o modelach, aż przeczytałem to:

8 godzin temu, Jaro napisał:

po prostu mi to nie przeszkadza

i zrozumiałem, że gównoburza to coś co innym przeszkadza, a Tobie nie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jaro napisał:

nie chodziło mi o powyższego rozmówce,tylko o wcześniejsze strony...

Zatem i o rozmówców z poprzednich stron. Będą wymienieni, czy też wszyscy się łapią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 

NIe chcąc się angażować w wymiany ciosów, jednocześnie chciałbym prosić o pomoc.

Nie znam się na współczesnych żwicach.  Czy takie skrzydła, tzn duże wydłużenie i bardzo cienki profil,  będą się odkształcać w miarę upływu czasu?  Czy  na etapie projektowania trzeba uwzględnić miejsce na sztywny dżwigar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda  czasu,nie mam zamiaru się tłumaczyć,cokolwiek człowiek napisze i tak ktoś coś dla siebie znajdzie żeby kontynuować  gównoburzę co widać powyżej, a na wasze słowne rozterki mam wy....bane...(ale śmiało proszę sobie poużywać,lubie czytać:))

Edytowane przez Jaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie ta gównoburza jest? Po prostu niektórzy zwracają uwagę, że autor tych druków uprawia jakieś sf w tych projektach i nie wiadomo skąd i po co tak. Tu nie chodzi o jakieś drobiazgi i cięcie profili skrzydeł na plastry, on po prostu tworzy jakieś kształty w tych modelach, które się nie zgadzają na pierwszy rzut oka z pierwszym lepszym rysunkiem, czy zdjęciem znalezionym w internecie.

Same detale mi się podobają i bardzo fajnie też wygląda na pokazanych zdj faktura skrzydła w tej 24, no i tym bardzie szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, DobreMzimu napisał:

Panowie, 

NIe chcąc się angażować w wymiany ciosów, jednocześnie chciałbym prosić o pomoc.

Nie znam się na współczesnych żwicach.  Czy takie skrzydła, tzn duże wydłużenie i bardzo cienki profil,  będą się odkształcać w miarę upływu czasu?  Czy  na etapie projektowania trzeba uwzględnić miejsce na sztywny dżwigar?

Nawet jakby był wtryskowy to warto włożyć dźwigar. A w wydruku po prostu trzeba zaprojektować otwór w skrzydle i wkleić na żywice rurkę cieńkościenną . Wkleić na całej długosci, samo włożenie i zalanie CA na końcu nie wystarczy.

Edytowane przez Qz9
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, DobreMzimu napisał:

 Czy takie skrzydła, tzn duże wydłużenie i bardzo cienki profil,  będą się odkształcać w miarę upływu czasu? 

Żywice (i odlewnicze i do drukarek) mają dużo niższą temperaturę odkształcenia niż plastik. O ile w pojazdach ze względu na konstrukcję to nie jest problem o tyle w samolotach dużym wrogiem może być upał (wystawianie na mocne słońce).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Qz9 napisał:

Nawet jakby był wtryskowy to warto włożyć dźwigar. A w wydruku po prostu trzeba zaprojektować otwór w skrzydle i wkleić na żywice rurkę cieńkościenną . Wkleić na całej długosci, samo włożenie i zalanie CA na końcu nie wystarczy.

Myślałem o płaskowniku z węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaskownik to może nie być dobry pomysł. Wstawiony poziomo również może się ugiąć, a na ustawienie pionowe przy tak cienkim profilu płata nie widzę miejsca. Dlatego profil zamknięty (jak koło czy kwadrat) jest lepszy, fragmenty pionowe profilu powinny zapewnić odpowiednie usztywnienie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Baas ArK napisał:

Płaskownik to może nie być dobry pomysł.

sa plaskowniki ( mosiadz chyba ) o przekroju 2x3, 2x4 mm  o grubosci scianki ok 0,5mmm .

Moze by cos z tego bylo?

Edytowane przez BRAVO112
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Nie mam bezpośrednio do czynienia z żywicami ale że koniec języka za przewodnika ...

Niestety jest to materiał hmmm dość nieprzewidywalny, wiele elementów potrafi wychodzić idealnie a inne potrafią zrobić przykre psikusy, aby nie byś gołosłownym:
Element drukowany przez osobę mającą pojęcie o tym co robi i niestety porażka
20231022_105825.thumb.jpg.ae724b9ac753d2a14c151a7b19bae189.jpg20231024_222920.thumb.jpg.3ec7a6a709a0de102b2c8fdf767aff1e.jpg

 

żeby nie było, element po druku był ok, po naświetleniu też więc byłem zachwycony ale... 24h później jak widać na zdjęciach

bananorama stosowana... powyginało wzdłuż i wszerz do tego uciekły nawet kąty proste na  krawędzi, do kolejnego dokleiłem mosiężny kątownik od wewnątrz i też zrobił się banan (klej nie puścił a i tak kątownik wygięło)
Dlatego jakoś unikam modeli w 1/32 z żywicy bo i ile po druku wygląda wszystko ok to co się podzieje właśnie po wystawieniu np na słońce?  I obawiam się że nawet wstawienie profilu może nie pomóc tzn skrzydło może i nie oklapnie ale może się np zamienić w śmigło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Greif napisał:

bo i ile po druku wygląda wszystko ok to co się podzieje właśnie po wystawieniu np na słońce?

Słońce musi działać z grawitacją, samo nic nie zrobi (np. oklapnięte skrzydła). Żywica po wydruku to nic innego jak posklejane cieniutkie warstwy i jest w takich wydrukach mnóstwo naprężeń. Żywica do odlewów tych problemów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, TM48 napisał:

jest w takich wydrukach mnóstwo naprężeń.

przy stali stosuje sie odpuszczanie ( np po hartowaniu )

Moze i tutaj trzeby by pomyslec o jakiejs obrobce termicznej?

Oczywiscie moglyby to zrobic tylko osoby, ktore maja juz kilka wydrukow z problemami

np Greif 🙂 

Edytowane przez BRAVO112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej możliwosci. Probelmem w wydruku jest w ogóle sam sposób utwardzania: warstwa po warstwie. Drobny błąd w parametrach i masz miękki czy nawet lekko mokry środek( nieutwardzona źywica) i twardy utwardzony UV wierzch. Do modeli większej wielkosci wręcz powinno się zrobić matkę z druku i odlać w żywicy odlewniczej, inaczej będą kłopoty. Do dużych elementów widziałem kombinacje z drukarki z tworzywem termoplastycznym- to się potem nieźle obrabia np kadłub oriona czy shackeltona w 48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
9 minut temu, Qz9 napisał:

...Do modeli większej wielkosci wręcz powinno się zrobić matkę z druku i odlać w żywicy odlewniczej, inaczej będą kłopoty...

A jak sobie poradzić z wagą odlewanych elementów ? Są sporo cięższe od drukowanych, Zestrzały, podpórki, podwozie wytrzymają ? 

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, imt napisał:

szkoda bo pomyślałem, że taki model powstaje

Wszystko przed nami.  Szybowce to temat niszowy, a szybowce współczesne nisza w niszy. Jedyny szybowiec w 48 jaki majaczy gdzieś na horyzoncie to LS -1 Brengun.  Chciałbym aby powstał ASG 29 D-8024 PL. To nasz szybowiec reprezentacyjny, który zdobył dla Polski kilkanaście medali na mistrzostwach świata i Europy.

https://www.youtube.com/watch?v=Pc8POkyFSu0

 

PS 

Przepraszam za zuchwałość, ale Ilu uczestników tego forum jest zainteresowanych szybowcami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DobreMzimu napisał:

Przepraszam za zuchwałość, ale Ilu uczestników tego forum jest zainteresowanych szybowcami?

Na tyle dużo, że mamy własny, wydzielony temat

https://modelwork.pl/topic/35277-projekt-grupowy-szybowce/#comment-711776

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.