Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam pytanie odnośnie wersji włoskiego czołgu.

Czy Semovente 40 da sie przerobić na 41? 

Bo wypraski niby takie same ale nie wiem jakie roznice są między tymi wersjami.

1357218-27767-33-pristine.jpg

1097232-27767-56-pristine.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno model Italeri jak i Tamiyi to tak na prawdę M41 a przynajmniej coś bliższego M41 niż M40.  Błąd w nazwie wynika z tego, że Italeri robiło pomiary czołgu w muzeum w Rzymie, gdzie semovente m41 była błędnie opisana jako M40 a Tamka zerżnęła z Italeri.

Jak patrzę na obrazek z anime to nie wiem, czy nie wzorowali się na modelu tamki: krótkie błotniki + potrójne rzędy kanistrów z obu stron. Sam oceń, który model bliższy anime.

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Italeli to bardzo stary model-lepiej dołożyć parę złotych i kupić Tamiya 35294 ITALIAN SELF-PROPELLED GUN SEMOVENTE M40

1d9bcb87b4d74042f4f0bddd266f2041.jpg

https://allegro.pl/oferta/1-35-dzialo-samobiezne-semovente-m40-tamiya-35294-6780679292

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2022 o 17:22, DamianosPL napisał:

Witam. 

Mam pytanie odnośnie wersji włoskiego czołgu.

Czy Semovente 40 da sie przerobić na 41? 

Bo wypraski niby takie same ale nie wiem jakie roznice są między tymi wersjami.

1357218-27767-33-pristine.jpg

1097232-27767-56-pristine.jpg

 

W każdym razie, przypomniałem sobie, że Tamka wprowadzała poprawki, więc jeżeli już to interesowałaby cię starsza wersja Tamiya 35078 (numer 35294 jest już po poprawkach, które go miały przybliżyć do M40 a przynajmniej pierwszej serii M41 a ciebie interesuje druga seria M41 patrząc po klapach silnika).

Edytowane przez AchtungCancer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, DamianosPL napisał:

Dzieki za informacja. Tamiya 35284 zapisana do listy zakupow .

DamianosPL - Ja tak w kwestii formalnej :hmmm:, popraw sobie listę zakupów bo zamiast Semovente M40 (Tamiya 35294) kupisz French Armored Carrier UE (Tamiya 35284)

Edytowane przez Slawek_26869
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Slawek_26869 napisał:

DamianosPL - Ja tak w kwestii formalnej :hmmm:, popraw sobie listę zakupów bo zamiast Semovente M40 (Tamiya 35294) kupisz French Armored Carrier UE (Tamiya 35284)

Tak tak Dziękuje jedna liczba i juz inny model i coś nie tak by było ale przy zakupach bym sie skapnął.

Edytowane przez DamianosPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam pytanie co do czołgu w modelu  Tamiya 35009. Jaki zastosować kolor pancerza? Widziałem wiele wariacji od koloru piaskowego po ciemny szary.Z tego co udało mi się ustalić standardowo powinno się go malować raczej w ciemnych barwach (Tamiya XF-63) co jest odpowiednikiem Vallejo 71.056- Dark Grey. Ja jednak posiadam German Grey 70.995. Czy będzie on w miarę odpowiedni do tego modelu?  Czy jednak iść w jakieś tony piaskowe i zastosować Vallejo 70.927 albo jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, barti94 napisał:

Witajcie. Mam pytanie co do czołgu w modelu  Tamiya 35009. Jaki zastosować kolor pancerza? Widziałem wiele wariacji od koloru piaskowego po ciemny szary.Z tego co udało mi się ustalić standardowo powinno się go malować raczej w ciemnych barwach ... .

Wersja ausf.F produkowana od marca 1941 roku (7szt.) do lipca 1942 roku (20szt).

Teatry walk - Afryka i Europa.

Afryka - marzec 1941 kolory to
- RAL 8000 Grünbraun (Green brown) jako kolor bazowy i RAL 7008 Khakigrau (Khaki grey)  

Afryka - marzec 1942 nowe kolory to
RAL 8020 Braun - (Afrika Braun) jako kolor bazowy i RAL 7027 Sandgrau 

Europa i front wschodni - od początku produkcji do końca produkcji
- RAL 7021 Dunkelgrau

Sporo pojazdów w malowaniach TROP jeździło po Europie i froncie wschodnim.

 

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, meser262 napisał:

Wersja ausf.F produkowana od marca 1941 roku (7szt.) do lipca 1942 roku (20szt).

Teatry walk - Afryka i Europa.

Afryka - marzec 1941 kolory to
- RAL 8000 Grünbraun (Green brown) jako kolor bazowy i RAL 7008 Khakigrau (Khaki grey)  

Afryka - marzec 1942 nowe kolory to
RAL 8020 Braun - (Afrika Braun) jako kolor bazowy i RAL 7027 Sandgrau 

Europa i front wschodni - od początku produkcji do końca produkcji
- RAL 7021 Dunkelgrau

Sporo pojazdów w malowaniach TROP jeździło po Europie i froncie wschodnim.

 

Pozdrawiam
Krzysztof

Mega dziękuję ☺️ Jestem dopiero początkujący i Tamiya 35009to mój pierwszy model dlatego wolę dopytać. Czy jeśli zdecydowałbym się na Afrykę to czy Cork Brown 70843 od Vallejo byłby odpowiedni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda firma produkująca farby ma swoje odpowiedniki kolorów dlatego podałem Ci te oznaczenia kolorów stosowanych w systemie "RAL" przez Niemców w czasie wojny.


Firma 'Vallejo' również ma takowe.
RAL 8000 - 71.272
RAL 7008 - 71.116

RAL 8020 - 71.117
RAL 7027 - 71.118

 

Pozdrawiam
Krzysztof

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Waszmościom - mam pytanko w temacie wojny w Ukrainie   :wojo:

Wśród fotek zniszczonego/zdobytego ruskiego sprzętu znalazłem taką fotkę :

22.jpg.3b69b04958e43d3968642b6bb3da56c0.jpg

czy ktoś wie co to za machina ?  nigdy takiego dziwoląga nie widziałem....

wygląda jak jakiś wóz dowodzenia albo jakieś inżynieryjne klimaty :hmmm:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, M.A.V. napisał:

Czołem Waszmościom - mam pytanko w temacie wojny w Ukrainie   :wojo:

Wśród fotek zniszczonego/zdobytego ruskiego sprzętu znalazłem taką fotkę :

22.jpg.3b69b04958e43d3968642b6bb3da56c0.jpg

czy ktoś wie co to za machina ?  nigdy takiego dziwoląga nie widziałem....

wygląda jak jakiś wóz dowodzenia albo jakieś inżynieryjne klimaty :hmmm:

 

 

R-149MA1

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

ad semovente

Italeli to bardzo stary model-lepiej dołożyć parę złotych i kupić Tamiya 35294 ITALIAN SELF-PROPELLED GUN SEMOVENTE M40

 

to też nie jest nowy model, tylko reanimacja, kadłub wózki i reszta stare, nowe ramki z bambetlami kołem napędowym i gąskami...

kadlub i reszta 1974r w moim carro ,)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Greif napisał:

ad semovente

Italeli to bardzo stary model-lepiej dołożyć parę złotych i kupić Tamiya 35294 ITALIAN SELF-PROPELLED GUN SEMOVENTE M40

 

to też nie jest nowy model, tylko reanimacja, kadłub wózki i reszta stare, nowe ramki z bambetlami kołem napędowym i gąskami...

kadlub i reszta 1974r w moim carro ,)

 

Część góry kadłuba jest nowa (ta część z błotnikami i górą przodu i tyłu) - pierwotna wersja tak jak Italeri miała pokrywę silnika późnego M14/41 (szczeliny wentylacji silnika prostopadle do boku kadłuba + "grzybek"), nowa Tamka ma pokrywy wczesnych M14/41 i późnych M13/40 (szczeliny wentylacji równolegle do boku kadłuba + "grzybek"). Dodali część brakujących śrub. Nowy jest też chyba tył kadłuba (wymienili go w carro armato więc w semovente pewnie też). Ułożenie lewarka i zapasowego koła poprawiono na późny M13/40 i ogólnie M14/41.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 19.03.2022 o 19:55, AchtungCancer napisał:

Chciałbym prosić innych forumowiczów o pomoc z poniższym zdjęciem - co jest na prawym błotniku? Tylko uchwyty na sprzęt?

 

oUZ84Bk.jpeg

Uchwyty na osprzęt .

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może dysponuje fotografią naszego poznańskiego isa-3? Potrzebuję foto tyłu kadłuba. Główne pytanie jaki ma typ uchwytu na lufę i czy ma zapasowe ogniwa z tyłu wanny. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2022 o 12:24, FLECZER napisał:

Czy ktoś może dysponuje fotografią naszego poznańskiego isa-3? Potrzebuję foto tyłu kadłuba. Główne pytanie jaki ma typ uchwytu na lufę i czy ma zapasowe ogniwa z tyłu wanny. Z góry dziękuję za pomoc.

Wysłałem materiały na priva.

Gąsienice zapasowe z tyłu ma.

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, robertmodelarz napisał:

Wysłałem materiały na priva.

Gąsienice zapasowe z tyłu ma.

 

 

Wielkie dzięki!!! Dwa razy byłem w tym muzeum i za każdym razem zapominałem sobie fotkę tyłu zrobić po tym jak się zapatrzyłem w ten ryjek szczupaka😜 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysiek12 napisał:

Jak wyglądała wymiana pancerza reaktywnego era były wymieniane w jakiś większych elementach czy swobodnie można każdą płytkę osobno wymienić 

Można odkręcić każdą płytkę

800px-T-72B1_4.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.