Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

A czy nie jest tak ,ze belka wielozamkowa posiada już "ustalacze " w swojej konstrukcji.Co prawda nazywa się to "uchwyt bombowy " ale spełnia tą sama rolę co ustalacz na normalnej belce .I raczej większych bomb jak 100 to tam nie podwieszano.

ustalacze.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nad APU-13 też takie były?

 

Oczywiście, że były.

Ale zacznijmy od belki nośnej. Na belce jak zauważyliście jest miejsce na ustalacze przednie co wyeksponował young oraz tylne ( opory - jak zwał tak zwał choć używaliśmy nazwy ustalacze ) i w zależności od rodzaju uzbrojenia :

dla wyrzutni APU 13 i APU 7 jeden rodzaj ustalaczy

dla UB 16 i belki wielozamkowej drugi komplet.

 

Ustalacze bombowe były mocowane poprzez śruby mocujące zamek w belce. Belka wielozamkowa miała własne ustalacze bombowe - nie z kompletu samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

young -nie żartuj w kwestii "ładnosci " zdjęcia .Wystarczy wpisac w googla i wyskakuje jeszcze parę ujęć .Ale musze "kuknąć "do instrukcji , bo moja "wielka wiedza " o uzbrojeniu nie ogarnia zaznaczonego elementu .Nie mam pojęcia do czego to służyło , ale jakby co to mam nadzieje ze zajrzy tu Grzegorz5710 i wyjaśni więcej [ no i zajrzał -Witam ]

Zawsze miałem problemy z uzbrojeniem .To o czym ja myślałem [ jako o ustalaczu ] nazywało sie -uchwyt , a to co zaznaczyłes na foto to były -ustalacze .

Wrzucam skany z 3 stron poswięconych -ustalaczom -uchwytom -i rozgryzaj co z czym sie je [ bazy -wielkości -rodzaje podwieszen ]

document5.th.jpg

documentk.th.jpg

document2.th.jpg

document3.th.jpg

document4.th.jpg

 

Mam nadzieję ze zainteresowani doczytają słabo widoczne słowa , ale niestety skaner domowy to nie prasa dociskowa , a instrukcje złożone i sklejone w sposób utrudniający dokładne skanowanie szczególnie całych stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję ze zainteresowani doczytają słabo widoczne słowa , ale niestety skaner domowy to nie prasa dociskowa , a instrukcje złożone i sklejone w sposób utrudniający dokładne skanowanie szczególnie całych stron.

 

 

Skoncentruję się na scanie nr 1

pozycje 13 i 11 to ustalacze przedni i tylni dla wyrzutni APU.

pozycje 12 i 10 odpowiednio dla UB 16 ( 32 ) oraz belki wielozamkowej . Dla ścisłości także dla APU 68 dla pocisków H 66.

pozycje g i 8 to ustalacze bombowe przednie i tylnie z kompletu samolotu ( na każdą belkę ) czyli cztery w komplecie. Niestety rysunek przedstawia wizerunek fabryczny. W pułkach dokonywaliśmy " samoistnych przeróbek" mających na celu przyspieszenie ich montażu na samolot. Zresztą dla zachowania gotowości bojowej po 82 roku tylne ustalacze bombowe latały razem z wyrzutniami APU. Oczywiście trzeba było wywalczyć pewne zagadnienia ale to całkiem inna historia.

 

BABCIU - z uzbrojenia nie byłeś najlepszy i to Twój błąd - zawsze w tym układzie miałeś dupcię z tyłu a to w armii nie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BABCIU - z uzbrojenia nie byłeś najlepszy i to Twój błąd - zawsze w tym układzie miałeś dupcię z tyłu a to w armii nie dobrze

Przez tyle lat dobrze opanowałem zasady maskowania i nawet jak "była z tyłu " to niewidoczna . To i tak wielki sukces ,że dzięki Forum zaglądam nawet do Instrukcji dla "Bomboli"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Grzegorz i Babcia, po piwie należy się za te schematy i wyjaśnienia

Jeszcze tylko mam wątpliwości jeśli chodzi o APU-60-I. Grzegorz kiedyś mi pisał, ustalacze jak dla UB-16, czyli na tym rysunku będzie to odpowiednio 12 i 10, zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to w szczegółach wyglądało .Ma może ktoś z Kolegów zdjęcie przedstawiające belkę podkadłubową od spodu ? Nie moge znależć czegoś dokładnego tak na szybko .

mechsygniblokady1.th.jpg

mechsygniblokady2.th.jpg

mikrowyacznikwbelce.th.jpg

Znalazłem -co prawda nie najczystsze -bolec był "piękny metaliczny " ale dbałość Naszych Muzealników o 21 robi swoje .

mikrowyacznikwbelce2.th.jpg

 

young -mam nadzieję ze Grzegorz uściśli -choć chyba w instr. jest to opisane[ nie -jak wyszła instr. to chyba jeszcze nie było R-60 i wyrzutni ]

Ale na zdjęciach jakies tam ustalacze widać [ no niestety znowu 4 litery z tyłu ]

r3r3.th.jpg

kprc.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podwieszonum podkadlubowym hamulec nie dzialal, dzialaly tylko boczne.

W belce podkadłubowej jest mikrowyłącznik, który ogranicza jak mi się wydaje wychylenie hamulca aerodynamicznego. Inaczej zdeformował by zbiornik ale skoro fachowcy twierdzą, że nie ddziała więc tak musi być.

 

 

Panowie Grzegorz i Babcia, po piwie należy się za te schematy i wyjaśnienia

Jeszcze tylko mam wątpliwości jeśli chodzi o APU-60-I. Grzegorz kiedyś mi pisał, ustalacze jak dla UB-16, czyli na tym rysunku będzie to odpowiednio 12 i 10, zgadza się?

 

Zgadza się - zresztą na zdjęciach masz je bardzo dobrze widoczne. Już lecę po kufelek i do knajpki zająć jakieś etaty bo nie lubie piwka na stojąco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach widać dokładnie przedni, chciałem upewnić się o tylni. Zresztą czytając:

Zresztą dla zachowania gotowości bojowej po 82 roku tylne ustalacze bombowe latały razem z wyrzutniami APU. Oczywiście trzeba było wywalczyć pewne zagadnienia ale to całkiem inna historia.

zastanawiam się, czy była to modyfikacja "na stałe" i w takim razie nad APU-60-I dla M 1813 (malowanie już z Goleniowa) nie powinienem zastosować właśnie tylnego ustalacza bombowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

young-Nie jestem pewien , ale Grzegorz pisząc na "stałe" miał na mysli [ tak mi się wydaje ] ze po prostu nie ściagano ustalaczy .Ale to był element przykręcany , a nie w sensie "na stałe " przymocowany na "amen "do belki .Zresztą na zdjęciu widać że jeden -przedni jest , a tylnego nie ma .Nie wiem jak było z podłączaniem wyrzutni APU-60-I do belki i może ten tylny przezkadzał ? Ale chyba nie . I zresztą , co masz za problem , robisz samolot z APU-60-I , to chyba bomb nie będziesz podwieszał

 

Jacko -bo ja wrzuciłem tylko ogólny widok zewnętrzny belki i ustalaczy , uchwytów itd , a to co Ty pokazujesz to elementy wewnetrzne belki tzn. zamka D3-57D [ na 21BIS ] ale chyba na pozostałych wersjach nazywało sie podobnie .

I jak dobrze przeczytałem , jedno to końcówka "żerdzi mechanizmu blokady i sygnalizacji " a widełki to " element wykorzystywany podczas podwieszania zbiornika zapalajacego "

documents.th.jpg

Eelement 32-33.

Inż.Uzbrojenia skakałby z radosci , w życiu nie przeglądałem tyle razy w ciągu paru godzin instrukcji uzbrojenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

em -albo wrzuciłes nie te linki , albo nic nie rozumiem .Gdzie tam są jakieś szczegóły belek , ustalaczy, zbliżenia wyrzutni ? Mi sie otwierają tylko zdjęcia samolotów i to ogólne widoki. A w walkaroundach czeskich MFN niestety 7 folderów jest już pustych

 

em -oglądałem i nawet większosc sciągnałem od Rosjan , ale tam jest jedno ale Trzeba bardzo ostroznie podchodzić do samolotów pokazanych jako pomniki [ i jako eksponaty muzealne" toże " ] Pełna dowolność podwieszen , kombinacji uzbrojenia , a czasami elementów samolotu które nie wiadomo do jakiej wersji tak właściwie należą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

young - tylne ustalacze bombowe były tak jak napisała Babcia przykręcane i nie ściągaliśmy ich dla szybszego przezbrojenia na wariant bombowy. Ale dotyczyło to tylko zewnętrznych podwieszeń i tylko w przypadku wyrzutni APU. Nie można było założyć przy ustalaczy od UB ( takich jak i dla APU 60 ) bo niestety są one większe od ustalaczy dla APU i przy podwieszonym ustalaczu bombowym nie można ich było założyć w gniazdo.

 

Jacko - zaznaczony przez Ciebie element wystający spod belki uzbrojenia to nic innego jak trzpień MBSWN (mechanizm blokady, sygnalizacji, wybuch-niewybuch )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedziemy dalej Jak myślicie, jakie będą odpowiednie dla Monsuna? Coś tam chyba widać nad belką pośrednią

monsun.jpg

Dłubię sobie taką dla mojego starego PFM. W zasadzie belka pośrednia już jest, APU też mam. Brakuje mi tylko "przejściówki" między belką pośrednią, a wyrzutnią ułożoną w poziomie.

Tu wielka prośba, jeśli macie jakieś materiały, zdjęcia proszę bardzo o podzielenie się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie , u Nas stosowana okazyjnie ,DDR-skie zdjęcia bardzo niewyrażne. Jedyny rysunek dostępny z instrukcji raczej schematyczny .

monsun.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Tu trochę widać wyrażniej ustalacze

monsunrs2usnabelceapu68.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalacze wyglądają mi na takie jak przy UB-16 itp. Ten schemat mam, ale ciężko się na tym oprzeć. I co najważniejsze, brakuje rzutu z góry...

 

Bo i ustalacze od UB 16 były stosowane przy Monsunie.

Natomiast co do wymiarów to niestety nie posiadam rysunku technicznego belki pośredniej. Uważam, iż można się posłużyć rysunkiem Babci- grubość taka jak belki podskrzydłowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Do współdziałania z belka posrednia,samolotowa belka podskrzYdlowa winna miec zdjete wezly mocowania APU-13M1 o szerokosci 60mm a zalozone , wezel tylny taki jak dla ub-16 ,specjalna opore przednia.,,

To brazowy element na moim rysunku, z przodu, jest szerszy w porownaniu do opory stosowanej dla APU-7.

 

pbp6001.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

em- ten rysunek to robiony na podstawie konkretnej wyrzutni [ rysunku, instrukcji ] , czy tylko Twoje domniemania jak to mogło wyglądać ?

Próbuje porównac rysunek ze zdjęciem i coś mi nie pasuje w kształcie częsci przedniej .Na zdjęciu za bardzo nie widac , ale wydaje mi sie że chyba skos jest odwrotnie ? [ chyba że to jest skos od wyrzutni ]

I czy nie mógłbyś jednak logo Forum umieszczac poza właściwym rysunkiem -umieszczasz znaczek swoich "praw własności " i to chyba by starczyło ?

monsund.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

I cos mi sie wydaje ,ze w pospiechu umieściłes nie ten rysunek o którym piszesz .Bo na nim nie ma zaznaczonych żadnych brązowych elementów.Ale za to na tym jest.

 

monsunrys.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I nie wyglada przejrzysciej niż "zasłonięte "niepotrzebnymi napisami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.