Jump to content
emeryt

MiG-21

Recommended Posts

Okazjonalne, z szachownicami... hehe

Białego pola nie miało kilka s-tów, tylko ciężko o zdjęcia jednej maszyny z dwóch stron w tym samym okresie. Zwrócić trzeba także uwagę na łączenia na szachownicach. Były takie z kwadratami w normalnej pozycji, nie obrócone o 45 stopni.

Inna kwestia, cyfry numerów bocznych. Mimo opracowania niezłego zbioru w Corelu, chcąc uwzględnić te do pierwszej wersji szybkiego, musiałbym chyba podwoić liczbę wariantów.

Babcia, liczyłem na Ciebie

Nie dodałem, że oczywiście ma mieć szachownice

Żle zrozumiałem, niestety , ale zostaje chyba tylko "łaciaty " jeśli mówimy o okazjonalnych malowaniach Naszych 21 tej wersji , bo srebrne to raczej normalka , a szachownice bez białych pól to raczej kwestia "niedomalowania" a nie "malowania z okazji "

To niedomalowanie traktuję właśnie jako ciekawostkę i będę myślał nad tymi dwoma egzemplarzami (łaciaty i niedomalowany).

Niemniej dużo racji jest w słowach, że "srebrne to raczej normalka", dziękuję.

szachownice bez białych pól to raczej kwestia "niedomalowania" a nie "malowania z okazji "

A może zużycia? W najnowszym "Lotnictwie z szachownicą" (46) jest zdjęcie Su-7BKŁ, z którego szachownic biała farba malowniczo spływa z deszczem. Przypuszczam, że po pewnym czasie była ledwo widoczna, stąd dyskusje, czy na niektórych samolotach biały kolor był, czy nie. Akwarelką malowali, czy co? Czy są potwierdzone przypadki niemalowania białego koloru w szachownicach (celowego stosowania wersji czerwono-srebrnej)?

PS. Ostatnio przeprowadziłem inwentaryzację swoich kalkomanii do MiGa-21. Naliczyłem 54 zestawy (niektóre egzemplarze się powtarzają). Korci mnie, żeby zacząć serię "Szybkich" w 1/72. Mam modele F-13, UM, PFM, MF i bis, przy czym z ostatnimi się nie wyrywam, bo może wymienię te modele na zapowiadane zestawy RS. Na pierwszy ogień pójdzie więc zapewne F-13 2017, a potem UM "szary tygrys" 9349. Przy okazji: Macie może zdjęcia tego UMa z góry, żeby można było otworzyć układ pasków?

PS2. Zestawieniem będącym wynikiem mojej inwentaryzacji mogę się podzielić, jeśli są zainteresowani.

Były przypadki gdy płowiała/zanikała pod wpływem czynników atmosferycznych, były też bez białego koloru (ale nie nazwałbym tego celowym działaniem).

Lepszych 9349 w sieci chyba nie znajdziesz:

Aviateam

Lepszych 9349 w sieci chyba nie znajdziesz

Dlatego zapytuję o Wasze prywatne kolekcje poza siecią.

a na pewno chodzi CI o tego tygrysa czy może o malowanie późniejsze z głową tygrysa? Jeśli to drugie to mogę pomóc

Z głową Tygrysa zamiast Kruka zdecydowanie ładniejsze .Naliczyłem 7 fotek , chyba z JetPhotos .Jakby co mogę wrzucić , chyba ze Cinekf1 wrzuci pierwszy , bo po co dublować fotki .

Babia dawaj śmiało, ja mam fotki z MUZLotu w Krakowie

No to wrzucam :

9349krzesiny9.th.jpg 9349krzesiny8.th.jpg 9349krzesiny7.th.jpg 9349krzesiny6.th.jpg

9349krzesiny5.th.jpg 9349krzesiny4.th.jpg 9349krzesiny3.th.jpg 9349krzesiny2.th.jpg

Sorry -że umieszczam zdjęcia w ten sposób , podobno można poziomo , ale ja tego sposobu "nie obejmuję "

Dzięki za zdjęcia, ale ujęć "poziomych" znalazłem już dość. Brakuje mi ujęć z góry. Mam parę, ale robionych pod kątem, gdzie skrót perspektywiczny utrudnia odtworzenie układu tygrysich pasków na skrzydłach i usterzeniu poziomym. Coś mi się zdaje, że będę musiał wybrać się do Krakowa z kamerką na długim kiju, co pewnie wzbudzi niepokój gospodarzy...

Ciężki temat do wyszpiegowania.

http://www.jetzone.de/museum/krakow/bilder/bild078.jpg

http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=298&with_photo_id=40063799&order=date_desc&user=1222070

http://bemil.chosun.com/nbrd/files/BEMIL085/upload/POL-Mig21UM-9349.gif

Mniej więcej można wywnioskować układ i ilość pasów, prostopadle do kadłuba. Być może nie ma żadnego zdjęcia góry kadłuba uchwyconej w zakręcie.

no to ja pomogę:

279df32534b068f3.jpg

4f06d7219ee27dfe.jpg

a076555178b8ab11.jpg

a2a57b08d73aa6a7.jpg

żeby było zabawniej to napiszę, że fotki zassałem z MW

Jak już jesteśmy w temacie poznańskich tygrysów to jeśli ktoś posiada takie fotki tygrysa 9351 to stawiam duuużą flachę . Pukałem już nawet do bazy, rozmawiałem z autorem malowania (chor. Marcin Rogoziński), który deklarował pomoc w tej materii ale niestety skończyło się tylko na dobrych chęciach. Pół roku minęło i cisza.

Dzięki za foty. Najlepszych nie miałem. Model ma być w malowaniu z głową tygrysa oczywiście.

Z głową Tygrysa zamiast Kruka zdecydowanie ładniejsze .

Rzecz gustu. Ja wolę wersję pierwotną. Czy w tym ostatecznym malowaniu "Tygrys" latał? Wydawało mi się, że nie, ale był w Radomiu w 2003 w takiej postaci...

Gdyby to kogo interesowało - we wspomnianym wyżej zestawie Eduarda R-60 brakuje dwóch elementów fototrawionych (nr 5) - powinny byc cztery a są dwa. Wtopa Czechów.

Słabe fotki są na płycie z "aeroplanu", rysunek w PKL. Masz tę płytę i PKL?

znalazłem tylko takie, nie wiem czy daje to pogląd o kolorach:

6755d0465ff26dc3m.jpg

Dwa które znalazłem- nie najwyrażniejsze zresztą . Reszta jest z " Kobietą z kartami " .

21bis08807.th.jpg

21bis08806.th.jpg

a moze ma ktos super zblizenie ładne na orla z muzeum w gdyni? 8905 bym był "dzwięczny"

Mam 200 zdjęć tego MiGa zrobionych w tym roku, więc orzeł jest już niestety mocno zatarty. Jednak sporo szczegółów widać i posiłkując się jeszcze innymi zdjęciami można coś z tego zrobić.

a moglbys ze 2-3 fotki tu wstawic lub podeslac
Mam na serwerze całość, więc wyślę Ci link na PW.

Niestety część samolotów opuściła ostatnio Muzeum MW na czas nieokreślony, więc sobie wszystkie dokładnie przed wyjazdem obcykałem.

Określony, 5 lat.
Na razie na tyle jest podpisana umowa, ale co dalej, to tak naprawdę nie wiadomo. Już teraz na ekspozycji plenerowej brakuje miejsca, a ktoś wpadł jeszcze na genialny pomysł, by postawić tam trałowiec 207, więc tam samoloty raczej nie wrócą. W planach jest otworzenie filii muzeum na lotnisku w Babich Dołach, ale wiadomo jak jest z planami. Miejsce dla samych samolotów na lotnisku pewnie się znajdzie, ale jak to będzie z organizacją muzeum i udostępnieniem do zwiedzania, to już czas pokaże...

a moze ma ktos super zblizenie ładne na orla z muzeum w gdyni? 8905 bym był "dzwięczny"

Znalazłem na dysku zdjęcia 8905, jeszcze z przed czasów w muzeum MW.

Wszystkie znalezione gdzieś w sieci. Prócz tych opisanych autorów niestety nie znam.

38b0fca0d6cf6352.jpg

90983babce5f46d3.jpg

32cbfa748581f852.jpg

fd4ac86b34e11e43.jpg