Skocz do zawartości

Szlifierka - dla modelarza.


pedzelek

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Fixer napisał:

Odkopię temat - czy możecie polecić jakieś końcówki do Proxxona/Dremela które nadawałyby się do szlifowania plastiku? Chodzi mi o ekwiwalent ręcznego szlifowania papierem 800/1000, np  łączenia połówek kadłuba.

 

Może nie koncowka, ale urządzenie.

Szlifierka skokowa PS 13 PR28594 PROXXON ,

Tylko zamiast proponowanego zestawowego papieru ściernego, przyklej gąbka polerska (np. używając taśmy dwustronnej).

 

Mam, czasami używam, i się sprawdza.

Pzdr.

Jaro

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fixer napisał:

Odkopię temat - czy możecie polecić jakieś końcówki do Proxxona/Dremela które nadawałyby się do szlifowania plastiku? Chodzi mi o ekwiwalent ręcznego szlifowania papierem 800/1000, np  łączenia połówek kadłuba.

https://adammed.pl/category/modelarstwo-gumki-polerskie-gumki-do-obrobki-materialow-plastycznych

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam szanownych kolegów, chciałbym zapytać czy ktoś używa mini szlifierkę pneumatyczną w zastępstwie Proxxona. Myślałem o czymś takim,  ale nie wiem czy ona da radę po podpięciu do kompresora aerografowego i czy regulacja obrotów w zakresie 5 -10k będzie możliwa przez zmianę ciśnienia na kompresorze. Czy taka szlifierka sprawdzi się w obróbce plastiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ,nie sprawdzi się , dremel i tego typu szlifierki mają za wysokie obroty do szlifowania plastyku ,a szlifierka na powietrze ma tych obrotów jeszcze więcej , szukaj szlifierek niskoobrotowych ,np do obróbki pazurów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Osobiści jakiś czas temu zaopatrzyłem się w stację do frezowania paznokci (wcześniej biłem się z tanimi szlifierkami) - nie mogę złego słowa powiedzieć: do 200zł duży wybór, pasują zwykłe wałki do dremla, płynna regulacja obrotów, gratisowo zazwyczaj z footswitchem (pedał), sam uchwyt w miarę lekki i poręczny, możliwośc zmiany polaryzacji (obroty lewo/prawo). Wygląda to mniej więcej tak: image.thumb.png.d104ca6559c595d71b2107caec5800ac.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sjr napisał:

wiertła pasujące do tej szlifierki kosmetycznej? 

I to jest właśnie największy ich  problem...

Sam mam  kosmetyczną i osprzęt jest mocno ograniczony....

Dokupiłem ekstra  mocowanie i wtedy jest mega niewygodna.

Następny tylko proxxon...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, myszaty napisał:

Następny tylko proxxon...

 

Rozglądnij się wokół , w innych firmach . Proxxon jest mocno rozreklamowany . I za to się płaci . Kiedyś też kupiłem i do dzisiaj leży głęboko w szufladzie . 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bardzo Tobie zależy to mogę jutro go wygrzebać i sprawdzić .

 

Wiem , że może ktoś używa i nie zgodzi się ze mną ale dla mnie nie znalazł zastosowania przy modelach . No i tani nie był .

Tak samo mam tokarkę , tą najtańszą ( powinienem w cudzysłów włożyć to słowo ), dokupiłem nawet specjalny uchwyt by jakoś działać . Tutaj owszem naszlifowałem i ponacinałem kupę kółek do modeli . Nie zmienia to faktu , że to jest zwykły szmelc . Ta tokarka ma niby służyć w/g reklamy do toczenia wałeczków itp. Życzę szczęścia , pracowałem na tokarkach do drewna, począwszy od takich zrobionych z wiertarki a kończąc na takich już warsztatowych . Technicznie Proxxon to żart a nawet mogę powiedzieć , że tokarka moja jest wręcz niebezpieczna . Jak ktoś chce sobie wbić dłuto lub pilnik , itd w oko to proponuję nie na takim sprzęcie . Nie jest tego warty mimo wysokiej ceny .

Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś używa takiej? Widziałem u siebie w sklepie i wygląda poręcznie i porządnie. Jest w miarę mała także powinno się nią wygodnie posługiwać.

https://m.leroymerlin.pl/warsztat/narzedzia-modelarskie/miniszlifierki-wielofunkcyjne/mini-szlifierka-dremel-stylo-dremel,p464687,l1501.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko my tu nie dyskutujemy o tokarkach, ale o szlifierkach. W takim razie, co jest lepsze, wg Ciebie, od takiego zestawu:

Micromot 60(50)/E lub EF + zasilacz NG 2/E lub NG 5/E ?

 

Vieh_san, najniższe obroty (5000) to dużo jak na obróbkę plastiku.

Edytowane przez Soris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Soris napisał:

Tylko my tu nie dyskutujemy o tokarkach, ale o szlifierkach.

 

Zgadza się . Jednak znając więcej narzędzi z oferty łatwiej jest złożyć do kupy wszystkie plusy i minusy . W tym przypadku zdecydowanie minusy .

 

17 minut temu, Soris napisał:

Micromot 50/E + zasilacz NG 2/E lub NG 5/E ?

 

Nie umiem odpowiedzieć bo prostu nie jestem przygotowany .

 

Moje proxxony kupowałem kiedy jeszcze nie wiedziałem , że mogą być i są modele bardzo dobre . Byłem wtedy na etapie starych Airfixów , zapakowanych w nowe , przepiękne pudełka . 

No a tam trzeba doklejać , szlifować , kółka w kształcie balonów, ludki jak wylizane lizaki . Każdy wie o co chodzi ze starociami . No to głupi nakupiłem proxxonów , znowu reklama mnie podeszła . 

Teraz , kiedy już jakiś czas czytam sobie forum modelarskie i oczywiście po klejeniu , wiem że są modele gdzie nie potrzeba żadnych , extra , pseudo prestiżowych narzędzi . Po prostu się je klei i trochę szlifuje miejsca połączeń .

To chyba Solo wymyślił :

"szkoda życia na dziadowskie modele".

ja dodam : i grubych pieniędzy .

 

To tyle , więcej się nie mądruje . A rekomendacje, najlepsze , na temat narzędzi można usłyszeć w zasadzie od ludzi którzy je zawodowo używają . I to długo , nie od miesiąca np.

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Hello napisał:

A rekomendacje, najlepsze , na temat narzedzi można usłyszeć w zasadzie od ludzi którzy je zawodowo używają . I to długo .

Zgadzam się, tylko zazwyczaj cena też jest "zawodowa".

Przydatność danego narzędzia w modelarstwie to inna kwestia, zazwyczaj dyskusyjna i bardzo indywidualna.

Jeśli chodzi o szlifierki, to liczą się najniższe obroty i precyzja wykonania, tutaj Proxxon, w podanym wyżej zestawie, według mnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, co nie znaczy, że najlepszym(?).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Soris napisał:

Micromot 50/E + zasilacz NG 2/E lub NG 5/E

Ja kupowałem z pół roku temu to, obecnie są Micromoty 60/E i 60/EF. E od EF różni się zaciskami. "E" ma nasadki zaciskowe o stałych średnicach (w zestawie chyba 6 sztuk), a "EF" ma uchwyt o płynnej regulacji (taki jak w wiertarce).

Co do zasilacza, to ja wziąłem NG 5/E, ponieważ mając regulację obrotów na samej frezarce i na zasilaczu można zejść do bardzo małych obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, mój błąd, najistotniejsze w tym wszystkim jest regulacja zarówno zasilacza jak i szlifierki.

Poprawiłem.

Ten mniejszy NG 2 z literą E też ma regulację, tylko podobno, nie mam porównania, na NG 5/E da się zejść jeszcze niżej niż na NG2/E

Edytowane przez Soris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Hello napisał:

Teraz , kiedy już jakiś czas czytam sobie forum modelarskie i oczywiście po klejeniu , wiem że są modele gdzie nie potrzeba żadnych , extra , pseudo prestiżowych narzędzi . Po prostu się je klei i trochę szlifuje miejsca połączeń .

Spoko, ja nie mam super wymagań poza dwoma:  brak bicia futerka i niskie obroty, a to w całej reszcie jest dyskusyjne.

Broni się proxxon i dremel ( tego trzeba trochę ztuningować)

Jak założę tarczę do cięcia to ma ciąć a nie wyszarpywać.

55 minut temu, Hello napisał:

szkoda życia na dziadowskie modele".

Pod warunkiem że jest w interesującej tematyce jakiś wybór, co nie 😉 ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, myszaty napisał:

Pod warunkiem że jest w interesującej tematyce jakiś wybór, co nie 😉 ?

 

Kategorycznie muszę potwierdzić słowa które napisałeś .

Poza sytuacją gdy ma się nick np: Mikołaj , Irek , Marcin Witkowski , Ewpiga i wielu innych których teraz nie pamiętam albo kleją w innych działach i przepraszam za Alzheimera .

Na ten przykład oni będą wiedzieć jakie narzędzia są do modeli niezbędne i skuteczne.

 

 

 

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Hello napisał:

Na ten przykład oni będą wiedzieć jakie narzędzia są do modeli niezbędne i skuteczne.

Przy  umiejętnościach wymienionych mam wrażenie że substancja wyjściowa nie ma absolutnie znaczenia. 🙂

A jak sie człek pyta ,,czym" to się okazuje że wystarcza im skalpel, igła,  żyletka i suwmiarka...wtedy dopiero kopara opada... 😉

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w porównaniu z wymienionymi profesjonalistami jestem zwykłym amatorem modelarstwa, który nawet wstydzi się pokazać swoje wytwory tutaj na forum. Ale wniosek mam jeden - lepiej mieć mniej, a porządnych narzędzi, niż całą szafę supermarketowych wątpliwej jakości.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przedmówcy pisali, narzędzia o sporej mocy i szerokim zakresie obrotów mają niewielkie zastosowanie jeśli nie robi się dużo skracza lub fundamentalnych przeróbek. Ja też w zasadzie przestałem używać mini szlifierki na kablu. Przesiadłem się na Master Tools drill/grinder od Trumpeter-a.
image.thumb.png.59c560c7cbbb5c8fc960a2cb02e70eb1.png

Do cięższych prac się nie nadaje. Do wiercenia poniżej 0.5 mm też nie za bardzo ze względu na niewielkie bicie końcówki.

Ale ma podstawową zaletę - jest zawsze pod ręką. Do tego małe, lekkie, bez kabla, a zacisk pozwala na użycie niemal dowolnej końcówki. Ładowane przez USB.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Moses napisał:

Jaki zakres obrotów?

Max 35 000 obrotów przy 65W mocy. Fakt zależy do czego to narzędzie potrzebne... osobiście dalej wiercę ręczną wiertarką (sprężynkowa), a to narzędzie potrzebne mi było do polerki barankiem i filcami ew. do

zeszlifowywania powierzchni typu wew. strona wylotu powietrza itd.   

Edytowane przez cudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.