Skocz do zawartości

Aerograf cz.2


Tap-chan

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio Mr.Color leveling Thinner  i wąchałem go i nie czułem zapachu. A po kilku dniach spojrzałem na etykiety .

I są takie znaki.

I problem polega na tym ze boje sie go troche uzywac. Uzywałem rozcienczalników i czasami ręce sobie pobrudziłem i nic sie nie działo nie uzywałem maski i rekawic wiec nie wiem jak z tym produktem sie zachowywac co radzicie?  W pracy uzywamy birol i nic sie nie działo z rękoma.

Znak bezpieczeństwa - Produkt żrący - znak piktogram GHS 05 CLP

Znak bezpieczeństwa - Produkt zagrażający zdrowiu - znak piktogram GHS 07 CLP

Znak bezpieczeństwa - Produkt łatwopalny - znak piktogram GHS 02 CLP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o klasyfikacji substancji wg GHS.

A to że rozpuszczalnik może działać drażniąco na skórę to nic dziwnego.

To że niektórzypq producenci nie stosują tych oznaczeń to nie znaczy że sybstancja jest bezbieczna.

A Birol jak dobrze pamiętam to prawie czysty toluen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co przesadzać, przecież nie będziesz palcem farby mieszał.  Ja nie zobserwowalem żadnego podrażnienia. Do malowania jednak warto mieć wyciąg lub maskę lakiernicze.

A jak nie czujesz zapachu MLT to może przejdź się na testy ma covida :D

Edytowane przez Juffre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nie czujesz zapachu MLT to naprawdę dziwna sprawa, albo ktoś Ci podmienił etykiety 😃 albo faktycznie wirus.

Żeby Cię dodatkowo zmartwić to kupiłeś Mr.Surfacer, a tam na słoiczku chyba też masz takie znaczki 😃 no i jeśli też nie czujesz zapachu tego podkładu to faktycznie musi być z Twoim zdrowiem coś nie tak, bo ten to już wyjątkowo drażni nos..

Nie mniej chyba nie ma co się obawiać samego sporadycznego kontaktu takich specyfików ze skórą, ale wdychanie tego to już jest naprawdę nieprzyjemne. Malowanie takim Surfacerem w pokoju bez wyciągu, albo przynajmniej porządnej wentylacji to jednak wyzwanie i dla siebie, a już na pewno dla reszty domowników.   

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie aż tak bardzo ten surf nie wali, a i to zależy od rozmiaru modelu😉

Gorzej rypie terpentyna, ta to ma niucha, albo rozpuchol lakierniczy taki do olejnej...ja pierdziu ten to daje...to ja rozumiem, to jest  smród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to widzisz zależy co kto lubi 😃 mi np. olejne Humbrolki rozcieńczone Tamką X20 całkiem przyjemnie pachnie 😃 za to rozpylony Wamodowski rozcieńczalnik do elejaków  jest dla mnie nieznośny 😄 no ale jednak Surfacer swoje pachnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie tzw lakiery  modelarskie pachna i nie rozumiem ropzmow o zapachu 😅  hataka pachnie cukierkami, mrp perfumy duszace, Lp tamityii dentysta i wszystkie sa do wytrzymania i nawet przyjemne, a napewno przyjemnijesze niz ksztuszace akryle bezzapachowe czy naprawde ryjace glowe zapachy ftalowych rozpuszczlnikow do farb olejnych 😁 druga sprawa ze przy 0,9-1,1 bara to naprawde trzeba sie starac zeby zasmrodzic chate

Edytowane przez Bobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, myszaty napisał:

Landrynkowo daje tamiya i to chyba zasługa octanu butylu - przed chwilą wąchałem dla pewności😃😉

W farbach Tamiya nie ma octanu. Ich rozcieńczalnik, czyli X-20A to mieszanka głównie cięższych alkoholi. I rzeczywiście mi też odpowiada ten aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, może to po prostu zwiększona niewrażliwość na zapachy?

Jak pracowałem 20 lat temu, obok mojego warsztatu elektrycznego chłopaki mieli taką małą lakiernie, po jakimś czasie musieli zdrowo rozpylić birola by mnie to ruszało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wyczyścić po malowaniu akrylami typu Tamiya, Gunze C,H, Hataka orange, MRP, AK real colors to polecam najzwyklejszy aceton. 
Do niego można dodać octan butylu w proporcji 1:1.  W ten sposób stworzysz tool cleaner za 1/5 ceny firmowego produktu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, toled napisał:

Aceton techniczny - 5 litrów kosztuje z 40zł, a starczy Ci na rok, jak nie na dłużej. 

Birolem tez da rade? Bo akurat w pracy jest za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 toluen jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Krytycznym narządem dla działania toluenu jest jednak układ nerwowy, ponieważ wykazuje on wysokie powinowactwo do tkanek bogatych w lipidy, w których, jako związek niepolarny jest rozpuszczalny. W zatruciu tym związkiem występuje początkowo wzmożenie pobudliwości, po pewnym czasie zaczyna występować depresja.\

To chyba podziekuje za birol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.