Skocz do zawartości

Aerograf cz.2


Tap-chan

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator
W dniu 18.01.2021 o 18:00, Reflect napisał:

kluczem jest rozcieńczalnik, który musi pozwolić upłynnić farbę, zmniejszyć napięcie powierzchniowe, przedłużyć schnięcie. Jeśli kombinacja farby i rozpuszczalnika spełnia te założenia

Dokładnie to samo miałem na myśli.... nie zawsze agresywne farby (MRP i inne) bez zastosowania retardera (który jest w dobrych rozcieńczalnikach) będą się sprawdzać w myśl "niskie ciśnienie i rzadka farba"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie tylko zwracam uwage na to jak pomijany jest temat rertardera, a w szczególności przeświadczenie ze "farba go posiada" lub ze wystarczy go tyle ile jest. A jest do kolejna rzecz obok cisnienia, rzadkosci i bliskosci malowania to utrwalenia w glowie zanim kupimy ciensza igle i lepszy aerograf. Prawdę mówiąc niejako sam do tego doszedłem bo nigdzie nie doczytałem ze trzeba go dodawać im cieńsze linie malujemy. Zreszta chwała tym którzy się dzielą wiedza i umiejętnościami a nie działają na zasadzie "ale mam patent nikomu nie powiem  " co mam wrażenie ze nie jest rzadkością i sam sie spotkałem z czymś takim 😆 

Edytowane przez Bobek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bobek napisał:


21CB759B-985F-4C70-BAEB-77E4F5660E39.jpeg.833df38bcd7825eba5ace8cd4e7a33c5.jpeg
 

Tyle potrafię zrobić, używam do LP retardera Tamki i działa 🙃  Tylko, że to dalej jest nieównomierne. Jak ktoś ma iwatkę, to kiedyś ( nie wiem czy teraz nadal, chyba nie) każda miała dołączoną kartkę w pudełku na której tuszem były zrobione esy floresy. Idealnie jednolite cieniutkie kreseczki. I coś takiego chciałbym umieć uzyskać 😉🤣

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Qz9 napisał:

Tyle potrafię zrobić, używam do LP retardera Tamki i działa 🙃  Tylko, że to dalej jest nieównomierne. Jak ktoś ma iwatkę, to kiedyś ( nie wiem czy teraz nadal, chyba nie) każda miała dołączoną kartkę w pudełku na której tuszem były zrobione esy floresy. Idealnie jednolite cieniutkie kreseczki. I coś takiego chciałbym umieć uzyskać 😉🤣

Bo karteczki dorzuca artysta co maluje tuszem.I pokazuje- słuchaj no i  tu ten tak maluje cieniutko jak nić pajęcza.A  potem i tak wlewa się Vallejo air bez retardera...🤨😄

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Qz9 napisał:

Jak ktoś ma iwatkę, to kiedyś ( nie wiem czy teraz nadal, chyba nie) każda miała dołączoną kartkę w pudełku na której tuszem były zrobione esy floresy. Idealnie jednolite cieniutkie kreseczki. I coś takiego chciałbym umieć uzyskać 

Po pierwsze, to było na papierze. Po drugie, były to co najmniej linie o grubości 1 mm i powyżej. Po trzecie, takie szybkie maziaje  to najłatwiej wychodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2021 o 14:02, Bobek napisał:

 

Ku sobie retarder w postasci Dowanolu  tanie a działa cuda. 

@HKK tez Ci polecam bo patrzac przy sie przydało 

21CB759B-985F-4C70-BAEB-77E4F5660E39.jpeg.833df38bcd7825eba5ace8cd4e7a33c5.jpeg

na szybko test z Tamiya LP. Jakosciowo z Dowanolem lepsze sa niz MR Paint bo maja przez to "miekkosc" w podawaniu farby a przy tym gęstość, MRPaint potrafi sie rozjechac jest jakby za rzadka wiec paradoksalnie dodjac Dowanol zageszczam ją :) generalnie wszedzie dolewam

Czy możesz podać gdzie kupujesz Dowanol. Wszędzie w opisie pojawia się, że jest to rozpuszczalnik, a nie opóźniacz.

maciej

Edytowane przez 7271886280
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, 7271886280 napisał:

Czy możesz podać gdzie kupujesz Dowanol. Wszędzie w opisie pojawia się, że jest to rozpuszczalnik, a nie opóźniacz.

maciej

Bo to jest rozpuszczalnik. Dzięki dużej temperaturze wrzenia wolno paruje i opóźnia "wysychanie" czyli zastyganie farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, push-up78 napisał:

Ten może być?

image.thumb.png.f4d7a41db0a2a808ba0f2eff6f58c5da.png

@7271886280

Tak moze byc. Wszystko to rozpuszczlniki z chemicznego punktu widzenia. Kupuj na allegro lub na stronie warchem. Warto dokupic kilka rzeczy przy okazji i sprawdzic wczesniej co jest potrzebnem bo jak robic chemie m.in  kleje "tamiya"  znajdziesz na forum.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem ,  można tego używać jak rozcieńczalnika ?

Czy porostu trzeba  Dowanolu dodawać już do np. LT 

W LT opóźniacz już jest ... 

Edytowane przez Przemek R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Przemek R napisał:

można tego używać jak rozcieńczalnika ?

To jest rozcieńczalnik tylko wolniej parujący - przez co farba wolniej schnie...

LT to mieszanka różnych rozpuszczalników - taki ,,złoty" (również cenowo 😉) środek...

kompromis pomiędzy czasem malowania a schnięciem ...

Mniej dowanolu - szybciej schnie,

więcej - wolniej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Przemek R napisał:

Dobrze rozumiem ,  można tego używać jak rozcieńczalnika ?

Czy porostu trzeba  Dowanolu dodawać już do np. LT 

W LT opóźniacz już jest ... 

Czystego Dowanolu bym nie użył. Ma temperaturę wrzenia 120C. Co w uproszczeniu oznacza, że odparowuje wolniej niż woda.

W LT retarderem jest skuteczniejszy alkohol diacetonowy (170C), ale to nie oznacza, że nie można sobie jeszcze bardziej opóźnić przez dodanie Dowanolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, HKK napisał:

Czystego Dowanolu bym nie użył. Ma temperaturę wrzenia 120C. Co w uproszczeniu oznacza, że odparowuje wolniej niż woda.

W LT retarderem jest skuteczniejszy alkohol diacetonowy (170C), ale to nie oznacza, że nie można sobie jeszcze bardziej opóźnić przez dodanie Dowanolu.

To z czym mieszać Dowanol i w jakiej proporcji, aby  było oki. Bo jak zamawiać to po całości.

maciej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Ananasik napisał:

Panowie, mowa o Dowanolu PM czy DPM?

Jak do tej pory, wszyscy pokazują Dowanol PM czyli 1-metoxy 2-propanol. Dowanol DPM ma szereg bardziej skomplikowanych nazw. I jest teoretycznie znacznie lepszym retarderem z temp wrzenia 190C. Ale w praktyce nigdy nie miałem do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, 7271886280 napisał:

To z czym mieszać Dowanol i w jakiej proporcji, aby  było oki. Bo jak zamawiać to po całości.

maciej

 

 Ja uzywam tego w nastepujacy sposob:
- wszystkie farby mam rozcienczone juz wamodem Laquer Thinner +   5-10% dowanolu jak chce wiecej i maluje kreseczki, dolewam do tego 30-40% dowanolu

- do farb MR Paint dlewam 10-15% dowanolu i farba jest gęstsza (no nawazłbym  "mięsista" nie rozlewa sie z bliska w kleksy tylko atomizuje), to owe zagęszczanie farby jest dla mnie głównym atutem w porównaniu do LT który to rozrzedza
Porob testy 

44 minuty temu, Ananasik napisał:

Panowie, mowa o Dowanolu PM czy DPM?

Dowanol PM https://www.dow.com/content/dam/dcc/documents/en-us/productdatasheet/110/110-00617-01-dowanol-pm-tds.pdf?iframe=true

Edytowane przez Bobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bobek napisał:

 Ja uzywam tego w nastepujacy sposob:
- wszystkie farby mam rozcienczone juz wamodem Laquer Thinner +   5-10% dowanolu jak chce wiecej i maluje kreseczki, dolewam do tego 30-40% dowanolu

- do farb MR Paint dlewam 10-15% dowanolu i farba jest gęstsza (no nawazłbym  "mięsista" nie rozlewa sie z bliska w kleksy tylko atomizuje), to owe zagęszczanie farby jest dla mnie głównym atutem w porównaniu do LT który to rozrzedza
Porob testy 

Dowanol PM https://www.dow.com/content/dam/dcc/documents/en-us/productdatasheet/110/110-00617-01-dowanol-pm-tds.pdf?iframe=true

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się powyższa dyskusja. Ciekawi mnie Wasze spojrzenie na zupełnie odwrotne podejście do malowania rzadką farbą na niskim ciśnieniu. Chodzi mi o wykorzystywanie szybko parującego rozcieńczalnika. Swego czasu oglądając kanał gościa scale-a-ton zauważyłem, że do precyzyjnych marmurowych malunków zamiast MLT używa czystej IPY. I faktycznie - szybko zasychająca farba nie narobi takich kleksów jak ta mocno rozcieńczona MLT. Zastanawia mnie jak wypadłoby porównanie tych dwóch, zupełnie różnych od siebie podejść do tematu malowania mocno rozcieńczoną farbą na niskim ciśnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Ananasik napisał:

Bardzo podoba mi się powyższa dyskusja. Ciekawi mnie Wasze spojrzenie na zupełnie odwrotne podejście do malowania rzadką farbą na niskim ciśnieniu. Chodzi mi o wykorzystywanie szybko parującego rozcieńczalnika. Swego czasu oglądając kanał gościa scale-a-ton zauważyłem, że do precyzyjnych marmurowych malunków zamiast MLT używa czystej IPY. I faktycznie - szybko zasychająca farba nie narobi takich kleksów jak ta mocno rozcieńczona MLT. Zastanawia mnie jak wypadłoby porównanie tych dwóch, zupełnie różnych od siebie podejść do tematu malowania mocno rozcieńczoną farbą na niskim ciśnieniu.

tylko ze tu nie ma nic przeciwstawnego :) maluje sie przeciez na niskim cisnieniu 10-15psi tylko rozrzedzenie  farby dobierasz wg szybkości parowania a nie ogólnym rzadko/gęsto. druga sprawa jest taka ze marmurek nie musi być idealny a to co ja proponuje, bo w sumie o tym z gruncie rzeczy rozmawiamy, polega na zamiast pre shadingu na postshadingu i  tu nie ma miejscai na duza wtopę. Chodzi o to zeby nie pluło/nie pajaczkowało i zebys mogł pomalowany podstawowe kolory  model wziac i jechac drobnymi szlaczkami bez strachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko się wtrącę. Iwanta daje karteczki i nie są to linie o grubości 1 mm. Ja tam raczej słabo ogarniam aerograf, ale jak na amatora, iwatą hp-bp można nalampwac coś przypominającego domek co ma 1 mm i to po trzech drinach ;D  Ciśnienie około 1 bara i tamka rozcienczona 10:1

 

Xpv0njI.jpg

 

legRL4U.jpg

 

9702GKF.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze nic nie znaczy. Albo paczka dojdzie do Twojego urzędu pocztowego i dostaniesz awizo, albo dostaniesz polecony z celnego urzędu pocztowego o przedstawienie wartości Twojej paczki i potem awizo z Twoje urzędu pocztowego ( oczywiście żeby odebrać paczkę będziesz musiał uiścić opłatę)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.