Skocz do zawartości

Muzeum Lotnictwa w Krakowie


radoslaw6363

Rekomendowane odpowiedzi

Tak Wygląda szacunek dla dziedzictwa narodowego w praktyce  ;o) 
606490af9c0ffb75.jpg
06734db26e3f7097.jpg
af0c206b9c776965.jpg
a2afb8ead282e0b0.jpg
acacb790d67a35d6
2d18c89ff1a51ffb.jpg
334143998a01177f.jpg
7fd0cea8bce8d866.jpg
a265efe00eb441f6.jpg
24f64380b1a3e6dd.jpg
b3b1f6a8e15d2eeb.jpg

Można by tak jeszcze długo o szacunku dla naszego dziedzictwa narodowego :oops:
Kilka eksponatów jest pod dachem ,między innymi jedyny w Polsce Me-109 , co prawda muzeum kupiło ten samolot ,ale poprzedni właściciel nie spieszy się z oddaniem posiadanych elementów płatowca takich jak ,celownik ,broń pokładowa ,elementy chłodnicy itd..... :evil:
Eksponaty pod dachem są w tej dobrej sytuacji że nie gniją :mrgreen:
Niestety są w zamian za to słabo widoczne .
 205ff57870876a6d.jpg
98cf39aab2e6db2egen.jpg
bc10fe9abba1ef54.jpg
Dla mnie gwiazdą Krakowskiego cmentarzyska samolotów zabytkowych jest ,,Jedenastka'' .Niestety została wyłączona tak jak i PWS 26 z kolekcji ,stoi w remontowanym hangarze do którego wstęp jest wzbroniony  :idea: :!: :twisted:
19dd4e4aef454c7b.jpg
84e9cc10181c200e.jpg
A że nie było nikogo w pobliżu ?
d9c18627621814cd.jpg
72d3495f15903e31.jpg
Generalnie tylko osoby o mocnych nerwach ,ewentualnie nie lubiące samolotów powinny odwiedzać tą placówkę muzealną :mrgreen:  Miłośnikom lotnictwa nie polecam ,przykro patrzeć :cry:
Były i dobre wiadomości ,mówiące o remoncie Hangaru ,niestety jak zrobiono projekt to nie było wykonawcy, jak się znalazł wykonawca to zdrożały materiały budowlane i sprawa po ustalonych kosztach jest już nie aktualna ,wykracza poza kosztorys. Muzeum lotnictwa to dla każdej władzy temat poza marginesem zainteresowań .Pieniędzy nie ma ,nie było i nie będzie   :D
Może jakaś akcja ludzi dobrej woli ,miłośników lotnictwa mogłaby coś tutaj zmienić ? 
Archeo Łask pokazuje że można  :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos tych samolotów na zewnątrz - jakby to był Hurricane z Dywizjonu 303 to pewnie kasa by się znalazła i byłby odpicowany na medal. Ale tam to komunistyczny złom rdzewieje wiec go nie żal. A ocaleją P 11, Messerschmitt i Spitfire jeśli jeszcze jest w kolekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radoslaw6363 napisał:

Kilka eksponatów jest pod dachem ,między innymi jedyny w Polsce Me-109 , co prawda muzeum kupiło ten samolot ,ale poprzedni właściciel nie spieszy się z oddaniem posiadanych elementów płatowca takich jak ,celownik ,broń pokładowa ,elementy chłodnicy itd..... :evil:

To kupili w końcu tego Mietka? Wiem, że był depozytem. Odremontowanym w Muzeum, następnie upomniał się o niego właściciel. Parę lat temu ponownie zdeponowany w Muzeum, niestety w stanie jak piszesz - nieco zdekompletowanym.

Godzinę temu, radoslaw6363 napisał:

Może jakaś akcja ludzi dobrej woli ,miłośników lotnictwa mogłaby coś tutaj zmienić ?

Raczej nie. Co prawda Iskry odmalowali, ale niekończąca się historia renowacji An-2 "5705" pomimo zbiórki społecznej nie napawa optymizmem.

27 minut temu, Andrzej_LK napisał:

 i Spitfire jeśli jeszcze jest w kolekcji.

Spit to osobna historia. Jest tylko ucharakteryzowany  na polski. Pamiętam go jeszcze w oryginalnym oznaczeniu. Uważne oko dostrzeże zaciek po zamalowanym godle pod szachownicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Solo napisał:

Dziedzictwo narodowe? Postsowieckie samoloty?

Ja zgadzam się że muzeum powinno dbać o eksponaty, ale szanujmy nasz język.

Z tym że na tych jak to nazywasz postsowieckich samolotach latami POLSCY piloci i doskonalili swoje umiejętności. Jak by nie patrzył to bronili naszej przestrzeni powietrznej więc jest to w jakimś stopniu dziedzictwo... I należy im się szacunek, np może dlatego że mają na kadłubach biało-czerwone szachownice. Taki był i nadal jest sprzęt w naszym wojsku i nie oznacza to że z powodu pochodzenia mają gnić i niszczeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tazman79 napisał:

Jak by nie patrzył to bronili naszej przestrzeni powietrznej więc jest to w jakimś stopniu dziedzictwo...

Raczej służyli w armii będącej de facto przedłużeniem sowieckich sił zbrojnych.
Nie neguję tego że jest to jakaś tam historia której nie da się wymazać i warto żeby to było w muzeum, zgadzam się też że muzeum powinno dbać o eksponaty. Chodzi mi jedynie o nazywanie tych radzieckich maszyn (chodzi mi głównie o nie) "dziedzictwem narodowym". To tak samo mniej więcej jak naszym dziedzictwem narodowym jest Pałac Kultury i Nauki, swego czasu imienia towarzysza Stalina.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli w muzeum stoją samoloty, kupione przez legalne państwo polskie w ZSRR i latali na nim polscy piloci a przez  ponad 40 lat stanowiły podstawowe uzbrojenie lotnictwa to nie sa dziedzictwem narodowym?

Czy tego chcesz czy nie chcesz PKiN też jest częścią tego dziedzictwa. Cokolwiek o tym nie powiesz. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Andrzej_LK napisał:

A propos tych samolotów na zewnątrz - jakby to był Hurricane z Dywizjonu 303 to pewnie kasa by się znalazła i byłby odpicowany na medal. Ale tam to komunistyczny złom rdzewieje wiec go nie żal. A ocaleją P 11, Messerschmitt i Spitfire jeśli jeszcze jest w kolekcji.

Nie remontują "komunistycznego" sprzętu? Wyremontowali Jak-11, Jak-17, Jak-23 [url=http://www.muzeumlotnictwa.pl/jaki/]link[/url]. Samoloty z okresu najgłębszego komunizmu.

Uwielbiam teksty narzekających na straszny stan samolotów w tego typu muzeach. Cały czas coś tam robią, ale ludzie jakoś nie widzą nowego stanu wspomnianych Jaków, MD-12F, LWD Żuraw, LWD Zuch 2, F-105, A-37, F-5, F-84F itd. Mało? Żyjemy w kraju w jakim żyjemy. Opieka zdrowotna także powinna być lepsza, drogi lepsze, a to wszystko kosztuje. Gdy w zeszłym roku dowiedziałem się ile Muzeum Sił Powietrznych wyda na remont SBLim-2Art to mi szczęka opadła.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzeum coś jednak robi. Jak w zeszłym roku tam byłem, to obok zdezelowanego seryjnego Kruka stał odpicowany prototypowy Kruk. A pamiętam go w jakim opłakanym stanie był wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

 

W dniu 2.05.2019 o 11:43, Solo napisał:

Może jednak administracja by tu posprzątała?

Temat posprzątany.

Temat jest o "Muzeum Lotnictwa w Krakowie" nie o sowietach, więc proszę pisać na temat!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2019 o 00:11, Solo napisał:
W dniu 1.05.2019 o 00:06, Tazman79 napisał:

Jak by nie patrzył to bronili naszej przestrzeni powietrznej więc jest to w jakimś stopniu dziedzictwo...

Raczej służyli w armii będącej de facto przedłużeniem sowieckich sił zbrojnych.
Nie neguję tego że jest to jakaś tam historia której nie da się wymazać i warto żeby to było w muzeum, zgadzam się też że muzeum powinno dbać o eksponaty. Chodzi mi jedynie o nazywanie tych radzieckich maszyn (chodzi mi głównie o nie) "dziedzictwem narodowym". To tak samo mniej więcej jak naszym dziedzictwem narodowym jest Pałac Kultury i Nauki, swego czasu imienia towarzysza Stalina.

Rozumiem, że chlapniecie posta przepełnionego ideologią, jak wyżej jest akceptowalne a inne sprzątamy.. 

"której nie da się wymazać"??? 

Wymazywanie historii? Solo, ochlon bo taka narracja to już trąci wiesz czym.. 

P. S. Zagadka.. Muzealny Bis w służbie 1989-2004 to jest ok? Polski jest? Może być "dziedzictwo" narodowe? 

Pozdrawiam, mozna już znowu sprzątać.. 

 

Edytowane przez Super_Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Super_Hans napisał:

Rozumiem, że chlapniecie posta przepełnionego ideologią, jak wyżej jest akceptowalne a inne sprzątamy.. 

Nie jest to pierwszy i pewnie też nie ostatni raz. Musisz niestety akceptować, że nawet administracja ma jakieś tam poglądy polityczne. 

Niemiecki mesiek jest takim samym dziedzictwem narodowym jak radziecki MiG. Oba są częścią polskiej historii lotnictwa, czy ktoś to akceptuje czy nie. Różnią się tylko wartością historyczną. MiG-ów jest wszędzie masa, meśków nie bardzo. Z czasem będzie inaczej. Dlatego jest smutne, że niektóre eksponaty gniją. I to nie tylko MiG, ale też konstrukcje polskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zgodziłbym się z tym, że zarówno sowiecki samolot jak i niemiecki  jest zabytkiem i powinien być chroniony. Natomiast mam pewien problem z nazwaniem go "dziedzictwem narodowym". Ale może to kwestia semantyczna.

Wydaje mi się, że należy się pogodzić z tym, że zabytki mają różną wartość historyczną. Inną wartość ma prototyp samolotu sowieckiego, czy polskiego, a inną wartość klepany (i zachowany) w tysiącach egzemplarzy MiG-21. I muzea wydając pieniądze na konserwację, kierują się wartością zabytku, nic w tym dziwnego. Najpierw konserwuje się zabytki rzadsze i cenniejsze, a dopiero potem wydaje się kasę na zabytki mniej wartościowe i popularniejsze.

Tak się poukładało, ze zachowanych samolotów niemieckich jest mniej niż sowieckich, więc w pewnym sensie naturalne jest, że na niemieckie samoloty wydaje się więcej kasy. Ale oczywiście nie jest to regułą.

Pozdrawiam 
Krzysiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
33 minuty temu, Super_Hans napisał:

Rozumiem, że chlapniecie posta przepełnionego ideologią, jak wyżej jest akceptowalne a inne sprzątamy.. 

To widać, że nic nie rozumiesz.

Po prostu nie zauważyłem tego posta i dla tego go nie usunąłem.

Jak masz z tym jakiś problem to zapraszam na PW tam sobie to wytłumaczymy.

Wystarczyło zgłosić, że post nie został usunięty i było by ok, ale po co.

22 minuty temu, mbrnnr napisał:

Nie jest to pierwszy i pewnie też nie ostatni raz. Musisz niestety akceptować, że nawet administracja ma jakieś tam poglądy polityczne.

Polityką się nie interesuje, więc na pewno post nie był zostawiony ze względu na poglądy polityczne.

Tu się panie nieomylny pomyliłeś.

 

W dniu 3.05.2019 o 12:02, jawkers napisał:

Temat jest o "Muzeum Lotnictwa w Krakowie" nie o sowietach, więc proszę pisać na temat!!!

Widzę że nie rozumiecie o co się was prosi, więc zamykam temat.

  • Like 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.