Skocz do zawartości

POLSKI BIELIK M-346 Master - Kinetic 1/48


Hello

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Hello napisał:

Szkoda , byłoby co wieszać pod Bielikiem . ??

Zawsze możesz popuścić wodze fantazji i zrobić "co by było, gdyby" Polska kupiła wersję FA bądź zmodernizowała już posiadane Bieliki do wersji FT. ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tazman79 napisał:

Jeśli chodzi o powłokę lakierniczą to nasze Bieliki są raczej nowe więc ciężko było by różnicować powierzchnię...

nie dokonca prawda, temat jest subtelny i wymaga wyczucia, bo wbrew wyobrazeniom tam sporo sie dzieje 104.jpg.aed0951a64cc853de4985fd6ab535888.jpg

Edytowane przez Bobek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bobek napisał:

temat jest subtelny

No właśnie , jest jeszcze jedna rzecz bardzo trudna - trzeba jeszcze umieć to zrobić . Jeśli mam wszystko zepsuć pseudo washem to lepiej zrobić bez brudzenia . Przesadne usmarowane modelu daje efekt dokładnie przeciwny od zamierzonego .Do tej pory robiłem na czysto , więc nie mam praktycznego doświadczenia jak odzwierciedlić przybrudzona powłokę na samolocie . Zwłaszcza taką nówkę jaką jest Bielik . Gunze się maluje na cienko , w praktyce widać tylko jak malowana powierzchnia się robi wilgotna . Trzeba mieć dużo wyczucia i praktyki co z  tego wyjdzie bo kolor wychodzi dopiero po wyschnięciu . Tak chodzi mi po głowie zrobić preshadingiem szaro delikatnym tylko linie podziału ( spróbować ). Starczy to czy można coś więcej , nie wiem . Chyba zrobię jakieś próby na innych wypraskach . Sprawa jest do dyskusji , po to by nie zepsuć .

Jaki gotowy wash nadaje się do Bielika ( czy też do innych modeli w szarościach polskich ) ? Wybór firm jest aż za duży .

Pozdrawiam Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam ten sam problem. Liczę że uda się to osiągnąć czarnym podkładem. Surfacer 1500 wydaje się być idealny, jest głęboko czarny i idealnie gładziutki... ładnie wpływa w linie i licze że jak położe delikatnie kolor to da on efekt naturalnego cienia. Taki troche "black basing"

Po za tym łosz może być subtelny-pin wash- i nie musi trafić we wszystkie linie podziału... trzeba by zaplanować na podstawie zdjęć które miejsca chcesz zacienić, a których lepiej nie ruszać

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwidaczniają się przede wszystkim wszystkie śruby i wkoło powierzchnie , ubrudzone od rąk mechaników . Same kolory jak już zaczynają tylko ciemnieć . Czyli czarny podkład jest dobrym pomysłem .

Pozdrawiam Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2019 o 04:14, Tazman79 napisał:

Jeśli chodzi o powłokę lakierniczą to nasze Bieliki są raczej nowe więc ciężko było by różnicować powierzchnię...

Byłem ostatnio w Dęblinie i Bieliki (a dali nam 4 do obejrzenia) są już zauważalnie brudnawe. Jeszcze nie jest to poziom naszych F-16, ale zdecydowanie ślady zużycia już się pojawiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, net_sailor napisał:

Byłem ostatnio w Dęblinie i Bieliki (a dali nam 4 do obejrzenia) są już zauważalnie brudnawe. Jeszcze nie jest to poziom naszych F-16, ale zdecydowanie ślady zużycia już się pojawiły.

Brud a wypłowienia powłoki lakierniczej to dwie różne sprawy. Samolot podczas prac na nim zawsze się pobrudzi bądź gdzieś obdrapie...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak lubię najbardziej , pędzlem . Chociaż wyszła trudność , zawsze malowałem na zewnątrz a tutaj od środka . Czasem pod kątem , zależy od światła , były widoczne prześwity . Chociaż żona powiedziała ,że "gupi" jestem i mam już popsikać całego a nie grzebać pierdoły co nikt i tak nie widzi . Tam wiecie , jak to w domu ?.

gallery_1411049098_675286.jpg.5acddd6b37359d2f0470933a6356df17.jpg

No ale żeby nie było prześwitów ( ja widzę - szklanki na nosie i super lupa ) to zacząłem nakładać do oporu . I w zasadzie wyszło takie 3D i z tym trochę pojawił się problem , z formą tego wezyka . Juz opanowane . W drugim zrobię maski i psikne aerografem . Jeszcze był pomysł zrobić z drucika - nietrudno . Tylko jak to przykleić żeby kleksów od kleju lub lakieru nie było ?

Pozdrawiam Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hello napisał:

Tak jak lubię najbardziej , pędzlem .

no to wielki szacun. Wymalowałeś to genialnie !!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
8 godzin temu, Hello napisał:

Tylko jak to przykleić żeby kleksów od kleju lub lakieru nie było ?

Bondixem światło utwardzalnym. Jest on właśnie do takich czynności przeznaczony.

Nakładasz, ściągasz nadmiar, tak by nic nie zostało i utwardzasz szwiatłem. Klej jest przeźroczysty i nie ma śladu po niczym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jawkers napisał:

Bondixem światło utwardzalnym.

Dopisuje do następnych zakupów ? . Jeszcze muszę obczytać jaki gotowy wash kupić i nie zdecydowałem jaki lakier będzie dobry ?

11 godzin temu, spiton napisał:

Wymalowałeś to genialnie !!!!

Dziękuję Spiton , zdaje się że Ty też malujesz pędzlem więc pochwała jest poparta praktyką . Pędzel jest bardzo wdzięcznym narzędziem i potrafi dać dużo, dużo satysfakcji . ? Może nie jest taki marketingowy , zwłaszcza w epoce super fotografii ale ma w sobie coś co pozwala się naprawdę odprężyć przy modelach . 

Pozdrawiam Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza Humbrolem nie znam żadnego z powyższych . Humbrol niestety odpada do takich rzeczy , tam (jeśli już ktoś zdecyduje się na miniaturowe kabelki ) potrzeba na maksa zrobić kropkę kleju o średnicy 0.5 milimetra . I to bezbłędnie , bo inaczej owiewka na śmietnik . I musi to trzymać , jak ktoś zamknie kabinę a potem wszystko spadnie ....???.

Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co zrobić Solo , to jest w końcu model , 50 razy mniejszy od samolotu . Jest mnóstwo uproszczeń w każdym modelu . Dlatego trzeba podchodzić z rezerwą i luzem do odwzorowywania rzeczywistości . Gdyby chcieć się uwziąć na kimś to na każdym modelu idzie "przychamić" i to ostro . Bez wyjątku . I nie myślę akurat tylko o malowaniu . W przypadku Bielika wolałbym mieć cieniutkie kabelki pod owiewką , to fakt . A ,że namalowałem . Tak więcej zrobiłem niż Kinetic proponuje . W końcu to gotowy model plastikowy do montażu . Dlatego też w ogóle jestem na forum .

Zdaje się ,że masz też Bielika . Chętnie popatrzę na Twoją pracę . Dlaczego nie kleisz ?

Pozdrawiam Hello

PS Skąd masz takie zdjęcia ?

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Hello napisał:

Jest mnóstwo uproszczeń w każdym modelu .

Stąd nazwa "modelarstwo redukcyjne", jednak nie znaczy to że nie należy starać się aby tych uproszczeń było jak najmniej. Im bardziej uproszczony model, tym gorszy model. Truizm, ale warto czasami przypominać.

11 godzin temu, Hello napisał:

Gdyby chcieć się uwziąć na kimś to na każdym modelu idzie "przychamić" i to ostro .

Tu nie chodzi o to że ktoś się "uwziął", tylko o to że skoro pokazujesz na forum dyskusyjnym to co robisz, to naturalną koleją rzeczy podlega to ocenie. A że ocena negatywna, to trzeba to wziąć na klatę i albo robić swoje, albo postarać się bardziej. To drugie jest z reguły lepsze.

11 godzin temu, Hello napisał:

Zdaje się ,że masz też Bielika . Chętnie popatrzę na Twoją pracę . Dlaczego nie kleisz ?

Bo nie mam ochoty.

11 godzin temu, Hello napisał:

PS Skąd masz takie zdjęcia ?

Ze strony do której linka wkleiłem Ci kilka dni temu w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wreszcie złożyłem kadłub w całość :):):paker: :

IMG_0152.thumb.JPG.ea68345b6e29b288e2df7917bfc4abf6.JPG

IMG_0147.thumb.JPG.52b13a1008f7a5addc5af738aa4ace00.JPG

 

IMG_0111.thumb.JPG.491c832615c68a282e8239fe88cf98dc.JPG

IMG_0139.thumb.JPG.324cef153e6fb6b0c7b19c71a8b9b9c3.JPG

Tutaj trzeba skleić w tym samym czasie 6 elementów tworzących bryłę kadłuba . Czyli jest to droga w jedną stronę - jak się zacznie to już trzeba skończyć . Mi się prawie udało , trzeba będzie szpachlować . W których miejscach to widać na zdjęciach . Na malunki wkoło paneli nie zwracajcie uwagi :roll: . Następny krok to szpachlowanie i wypatrywanie błędów w równaniu powierzchni . 

Owiewka też wymaga doklejek , przy zamkniętej kabinie nie zgadza się obrys . Nie wspomniałem nic o wlotach powietrza , to już każdy sam zobaczy przy klejeniu . Nic trudnego ale sporo trzeba poskrobać by się części zeszły :tancze:.

Pozdrawiam Helllo

 

 

Edytowane przez Hello
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33.thumb.JPG.ff1c5e1dbd64493825b394314bfe02c0.JPG

34.thumb.JPG.1a09d4440276aa9031858b39659dbf14.JPG

IMG_012344.thumb.jpg.fda05fd91ba3ed075e02e58c148ea5a7.jpg

Takie paseczki trzeba podkleić dla zrównania całej owiewki . Tak jak zaznaczyłem kreseczką na ostatnim zdjęciu będziemy teraz szlifować . Zresztą ostatnie dni tylko szlifuję i drapię i szpachluję . Ale wiem , że kiedyś to się skończy .:)

Pozdrawiam Hello

PS Chyba zdjęcia mi nigdy nie będą wychodzić . Mam nadzieję , że teraz już jakoś wyglądają :model: ?

Edytowane przez Hello
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eLCe napisał:

to zastanawiam się co ja tutaj robię:) 

Kleisz razem z nami modele :D . I tak trzymać .

Z początku myślałem , że mnie wkręcasz z tym poziomem . Nie ukrywam , po Twoich słowach tak urosłem , że jutro muszę kupić dłuższe spodnie :haha:. A poziom mój jeszcze daleki do najlepszych modelarzy na forum . Nie będę pisał jak Im na imię bo mogę kogoś pominąć :peace: . Zanosi się , że będzie to mój pierwszy model w galerii , tak jak u Ciebie . A więc jestem też nowicjusz . No i jeszcze nie wiadomo jak malowanie wyjdzie , a i zdjęcia mi nie wychodzą tak jak powinny . Dziękuje za miłe słowa i zasuwam kleić :rozkaz: . Dałem sobie bana na forum dopóki nie zrobię coś więcej . Za długo to trwa a modeli coraz więcej do sklejenia :model: .

Pozdrawiam Hello :tancze:

Edytowane przez Hello
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_0006.thumb.JPG.16fa2f2631e26188416f10ddb9c25c05.JPG

IMG_0002.thumb.JPG.4cc03285517cce7d6d9a602677b95697.JPG

W sumie nie ma się czym chwalić . Dla mnie ważne jest to , że nie zepsułem i znalazłem w dywanie po wielokrotnym "wystrzeleniu" . Jak takie drobinki zabezpieczacie . CA nie trzymie solidnie ( według oczekiwań ) a więcej tam nie ma miejsca na klej . Tak myślałem utopić po prostu w lakierze , może się sklei razem . 

Pozdrawiam Hello :tancze:

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.