Skocz do zawartości

MIG-21 R 1/48 Eduard


eLCe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Po nastu latach przerwy wróciłem do modelarstwa i postanowiłem wziąć na warsztat Miga 21 z Eduarda w skali 1/48.

Screenshot_2019-11-29-16-40-18-441_com.android.chrome.thumb.png.0fb5bb17cf27bd253b0ff7de2fdf5257.png

Zastanawiam się czy poziom wyzwania mnie nie przerośnie bo do tej pory szczytem moich możliwości było za licealisty pomalowanie modelu farbami Humbrola w kolorze mniej więcej takim jak powinien (dodam, że nie wiedziałem co to rozcieńczalnik) :) W kwestii samego modelu - chciałbym popróbować różnych technik (od washy po chipping, shadingi i inne) a w związku z tym, że będę to robił pierwszy raz - no cóż... efekty mogą nie być takie jakie chciałbym uzyskać. Niemniej liczę na tonę konstruktywnej krytyki i kilka cennych porad mając nadzieję, że nikt nie napisze "daj sobie z tym chłopie spokój" :) 

Jeśli chodzi o aktualny stan prac to jest on na dość zaawansowanym stadium ponieważ długo łamałem się z tym czy umieszczać tą relację na forum :)  Po dwóch tygodniach namysłu oto jestem :) Niestety nie fotografowałem dokładnie każdego etapu więc pewnie nie wszystko będzie widać ?

Także wygląda to tak:

kabina pilota

0FdCd9H.jpg?1

SFesUU6.jpg

g2DRHIv.jpg

UwCmgzF.jpg

komora podwozia

phmQJ4O.jpg

fotel pilota

po złożeniu i po podkładzie

uK8nOoP.jpg

pierwsze malowanie

WqqjJ9q.jpg

po odrobinie farb olejnych

qsUaEPV.jpg

finalny efekt

8xiFoSc.jpg

zasobnik pod kadłubem

fj2ZDGv.jpg

po maskowaniu i nałożeniu czarnej mocno rozcieńczonej farby efekt jest taki:

pPJ29hs.jpg

 

a tutaj po chippingu i efekcie rdzy:

dIhO8EB.jpg

 

kilka drobnych elementów podwozia:

rXVt07W.jpg

tutaj jeszcze po samym podkładzie

MFZMpvw.jpg

i jak widać... koło :)

wvf6tlv.jpg

 

sam płatowiec wygląda tak:

po położeniu podkładu

7EAXUwJ.jpg

 

pomalowany dół kolorem docelowym:

RX4VVFt.jpg

 

i góra głównym kolorem na który będę nakładał kamuflaż:

iucDx21.jpg

tutaj niestety przed finalną warstwą. W procesie malowania ułamał się przedni maszt ale i tak zamierzałem go zamienić na metalowy (czekam na dostawę).

 

Następne co mnie czeka to maskowanie i malowanie "łat", muszę złożyć podwozie do kupy i zacząć zabawę z uzbrojeniem.  Będę dokumentował każdy krok i aktualizował relację na bieżąco.

Byłbym zapomniał. Używam farb Gunze serii H o numeracji zgodnej z instrukcją modelu. Reszta to Tamiya (np rubber  black). Lakiery bezbarwne mam od Vallejo. Rozcieńczalniki to Mr Leveling Thinner i rozcieńczalnik Gunze do farb akrylowych. Do weatheringu mam kilka płynów z  Miga plus zestaw farb olejnych :) Mam nadzieję, że moimi wypocinami nie wzbudzę tutaj zbyt dużej ilości kontrowersji:)

a teraz... maskowanie czas zacząć :)

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jarekk napisał:

Skąd ten pomysł na zardzewiały zasobnik? Rdza żelazna może i jest brązowa ale duralowa zdecydowanie nie. Zasobnik D ma pokrycie duralowe. :)

 

Szczerze... Nie zastanawiałem się nad tym :) Chyba bardziej byłem ciekaw jak to wyjdzie właśnie z rdzą:) Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to zmyć do gołego i pomalować jeszcze raz... Pytanie tylko czy poza kurzem, zaciekami i lekkimi otarciami powinno się tam coś znaleźć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się podoba Twoja praca, ale jak zobaczyłem tą rdzę to trochę zwątpiłem. Znaczy rdza wyszła bardzo fajnie, ale pasuje do jakiegoś porzuconego pojazdu, ale nie do samolotu. Poszukaj zdjęć w necie jak to mniej więcej powinno wyglądać.

Podglądam i trzymam kciuki :super:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jery napisał:

Też mi się podoba Twoja praca, ale jak zobaczyłem tą rdzę to trochę zwątpiłem. Znaczy rdza wyszła bardzo fajnie, ale pasuje do jakiegoś porzuconego pojazdu, ale nie do samolotu. Poszukaj zdjęć w necie jak to mniej więcej powinno wyglądać.

Podglądam i trzymam kciuki :super:.

Dziś będzie kąpiel w rozpuszczalniku ? W tygodniu pochwalę się rezultatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na "czyszczenie z rdzy" chciałem doprowadzić tą relację po przyspieszonym starcie do stanu obecnego... także po dwóch dniach bawienia się z taśmą i masą maskującą  jestem gotowy do nakładania kamuflażu.

OMKuno5.jpg

IcPxvSA.jpg

eAN7hDd.jpg

 

plus udało mi się wreszcie skleić do kupy główne podwozie.

5IirPGG.jpg

KznCx0d.jpg

 

Jutro malowanie  (plus obiecana ponowna obróbka zardzewiałego zasobnika) ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bazylms napisał:

Ja to się słabo znam, ale to brudzenie wydaje mi się trochę nie tegez. Na swoim Skyhawk sobie odpuściłem i mam zamiar uczyć się na jakimś złomie. Może warto to przemyśleć? 

Myślałem i przemyślałem:) Wyczyszczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, eLCe napisał:

Myślałem i przemyślałem:) Wyczyszczę

I to jest słuszna koncepcja :super:
Generalnie przy takich efektach warto posiłkować się zdjęciami oryginałów

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj bardzo kusiło mnie, żeby położyć kamuflaż:) Skończyłem o 2:30 w nocy i efekt finalny jest taki: 

dALljoq.jpg

Kamuflaż wymaga kilku kropel farby "z pędzla" ale to robota na później... Na razie mam inny poważny problem, którego wcześniej nie doświadczyłem...

I teraz pytanie do wyjadaczy i znawców tematu... Mogę model wyrzucać/malować jeszcze raz czy da się coś z tym klejem zrobić? Dodam że, maskowałem wszystko taśmą tamyia a jasny kolor bazowy schnął 3 dni?

RjKLuoi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tap-chan napisał:

Używałeś lakieru na farbach?

No to mamy winnego... Chciałem użyć po nałożeniu kamuflażu... Da się z tym teraz coś zrobić? Bo zastanawiam się czy to klej czy zmieniona struktura farby:( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bengal napisał:

Od taśmy coś takiego się stało????

Tak. Przed nałożeniem maskowania (kilka postów wyżej) miałem idealnie gładką powierzchnię. Po nałożeniu, pomalowaniu kamuflażu i zdjęciu maskowania zostały takie ślady. Tak jak wspominałem wcześniej taśmą tamyia (kupiłem ją od razu woryginalnym dozowniku). Być może tak jak wspomniał Tap-chan, moim błędem było nie nałożenie bezbarwnej warstwy przed nakładaniem maskowania... Spróbuję jeszcze wody z mydłem licząc na to, że to klej a nie zmiana faktury farby... A jak to nic nie da no to cóż... Delikatny papier ścierny i cofamy się o kilka dni do tyłu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pytam, bo bardzo błyszczące masz te farby, myślałem, że dałeś lakier (a malujesz dosyć grubo) i nie pozwoliłeś mu wyschnąć. Poza tym masz matowe również pod wałkami z pattafixa.

Kiepsko widać na zdjęciach, ale jeżeli jest tam klej to masz co robić. Jeżeli nie ma tam kleju a jedynie zmatowienie powierzchni to nie ma się co martwić, bo lakier powinien wyrównać połysk, potem ew. przepolerować pastą polerską. Ja się nierównym połyskiem nie przejmowałem w poprzednich modelach, to tylko etap. Ostatecznie finalna satyna, czy to Alclada czy Hataki pięknie wszystko wyrównała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Bengal napisał:

Ale po co lakier przed maskowaniem ? 
Ile razy używałem taśmy na kolorze czy bazowym czy kamuflażu nigdy tak nie miałem ?

a te walki to patafix ?

Wałki są faktycznie z patafixu. W kwestii samych odbarwień... Spróbowałem na stateczniku poziomym umyć cześć woda z mydłem i nałożyłem po wyschnięciu błyszczący lakier. Wszystkie niedoskonałości magicznie zniknęły:) także przepraszam za ferment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pospiech jest nie wskazany. tez musialem tego doswiadzcyc aby sie nauczyc. To ze farba/lakier w dotyku jest sucha nie znaczy ze mozna maskowac. Rozpuszczlniki dalej odparowuja pigment sie utwardza itp. Pod tasma nie ma powietrza wiec proces jest utrudniony i tak sie to konczy. Nie mialem problemu z matowymi farbami ale glosy zawsze. Wiec teraz min 24h pomiedzy warstwami/maskowaniem sobie daje

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależnie od tego jak malujesz. Jak pisałem, wydaje się że malujesz na grubo. Sam miałem problemy z np. lakierem Hataki, położyłem 3 warstwy i po 3 dniach zabrałem się za wash przy ścieraniu którego uszkadzałem lakier. Tak więc teraz zależnie od grubości, 1 średnia warstwa i działam na drugi dzień, 3 warstwy przed kalkami i zostawiam model na min. tydzień do wyschnięcia. I tak jak @kzugaj pisze, mat (ze względu na nierówną strukturę przez co większą powierzchnię) odparowuje szybciej, połyski schną dłużej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za te uwagi i spostrzeżenia. Pierwszy raz w życiu używam aerografu, pierwszy raz cokolwiek maskowałem. Jak pisałem we wstępie chce na tym migu poćwiczyć techniki modelarskie i jeśli coś pójdzie bardzo nie tak to jestem nawet gotów na zmycie wszystkiego do gołego plastiku:) Jeśli chodzi o grubości warstw to rozcieńczam farbę w stosunku 40:60 (więcej rozcieńczalnika) a niektóre gęstsze farby 30:70 i staram sie na niskim ciśnieniu nakładać powoli farbę... Podejrzewam że po prostu robię za małe przerwy między kolejnymi "przejechaniami aerografem" i stąd taki a nie inny efekt. Druga sprawa - przyjąłem za aksjomat 24h schnięcia farby niezależnie od tego jaka by ona nie była i ile by jej nie było... Teraz wiem, że trzeba będzie uzbroić się w więcej cierpliwości:) Przynajmniej mam czas na zmycie i poprawę podwozia/zasobnika o którym pisaliśmy wcześniej:)  Jeszcze raz Wam dziękuję.

Edytowane przez eLCe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest , drugi model będzie lepszy , a trzeci jeszcze "lepsiejszy" . Nic nie zmywaj , skończysz tego i bierz następny . Najgorzej zacząć poprawki ?? , z reguły wychodzi coś jeszcze gorzej ? . Sam zobaczysz ,że przy każdym następnym będzie lepiej . ☺☺??

Jaki aerograf , z jaką dyszą ?

Pozdrawiam Hello ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Hello napisał:

Jaki aerograf , z jaką dyszą ?

Mam Ultrę i dwie dysze do niej. Standardową 0,2 i dodatkową 0,4. Tej drugiej używałem kilka razy do malowania podkładem u nakładania jednolitej farby na płatowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.