Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

W czasach kiedy nie było internetu (szok!) to był bardzo rzetelny kawałek dokumentacji modelarskiej! Inna sprawa, że porównywanie zestawów modelarskich z dokumentacją to prosta droga do nieszczęścia...

Pozdrawiam!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już na dokumentację i literaturę zeszło. Pewnie spora część z Kolegów wychowała się na "Budowie plastykowych modeli samolotów" Krzysztofa Wagnera. U mnie na półce leży wydanie II z 1984 roku. Publikacja w zakresie podstaw jak najbardziej aktualna do dzisiaj.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zbierałem pudełka i instrukcje po modelach w segregatorach, tu taki jakby spis treści ?<span> 

 

DSCN0526.thumb.JPG.fbae2150f5baa809f565b9b49cd622a5.JPG

 

DSCN0527.thumb.JPG.92913e153cc838566f9cad848caf265b.JPG

Moje pierwsze MaCZboKSY, siostra mi przewiozła na przełomie lat 70/80 z Włoch ?

DSCN0528.thumb.JPG.7b51be47a37b876646c5f1e4555c92ac.JPG

DSCN0525.thumb.JPG.b18c544c4a91dad1d9a769eab2ab6b10.JPG

Edytowane przez Jery
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Jery napisał:

Ja zbierałem pudełka i instrukcje po modelach w segregatorach, tu taki jakby spis treści ?<span> 

Niezły album z tego powstał. Ja wklejałem wycięte zdjęcia i rysunki do tzw "zeszytów akademickich" i okraszałem je w miarę możliwości danymi techniczno- taktycznymi z choć jednym zdaniem o historii. Jedna konstrukcja na stronie i dla każdego państwa oddzielny zeszyt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 75-78 ukazywał się taki album pt "Hobby" wklejało się do niego obrazki z czekolad Wedla ( zdaje się że można było kupić też same naklejki). W czasach kiedy takie przeglądy konstrukcji lotniczych były rarytasem, zbierałem jak szalony te obrazki, oczywiście wymienialiśmy się z kumplami duplikatami, co bardziej przedsiębiorczy sprzedawali je.

kolekcja-liberator-lancaster-douglas-meteor-mig-cz3_ms5DTxp.jpg

czekolada.jpg

czekolada tył.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Te lata siedemdziesiąte to musiał być odjazd - ja pamiętam dopiero lata osiemdziesiąte. Z tego co się orientuję, momentami dostać w ogóle czekoladę to był problem a co dopiero mówic o takiej ekstrawagancji jak "Czekoladowa encyklopedia komunikacji światowej". Swoja drogą pierwsze słyszę, jakoś nikt wcześniej nie wspominał... Mocna rzecz.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kopernik napisał:

zdaje się że można było kupić też same naklejki

To zapewne masz na myśli Album IS, czyli album ilustracje samoprzylepne.
Mały albumik, a do tego w kiosku arkusze z naklejkami (chyba po 6 sztuk)
58e7c57a4b288cd1df3653066870.jpg.51ee5882fea30cb7cc52ccc8895640ed.jpg
3f5c665a4e5aa6f44e6a62dd1ad1.jpg.85742f617ff449d6c42cadb630d6f262.jpg
550253208_Beztytuu.jpg.c3b43777c0ecd3c5a565243ffb463d02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pmroczko napisał:

Te lata siedemdziesiąte to musiał być odjazd - ja pamiętam dopiero lata osiemdziesiąte. Z tego co się orientuję, momentami dostać w ogóle czekoladę to był problem a co dopiero mówic o takiej ekstrawagancji jak "Czekoladowa encyklopedia komunikacji światowej". Swoja drogą pierwsze słyszę, jakoś nikt wcześniej nie wspominał... Mocna rzecz

Tu możesz sobie obejrzeć całość:
http://bequickorbedead.com/snapshot/detail/album-hobby-samoloty-produkcji-polskiej-z-okresu-miedzywojennego-cz1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grzes napisał:

To zapewne masz na myśli Album IS, czyli album ilustracje samoprzylepne.
Mały albumik, a do tego w kiosku arkusze z naklejkami (chyba po 6 sztuk)

Zgadza się. W arkusikach było po 6 sztuk: 4 dla jednego tematu i po 1 dla dwóch innych (np. 4 - Historia samolotu, 1- Motyle Polskie i 1 - Żaglowce).

5 godzin temu, Jery napisał:

Ja zbierałem pudełka i instrukcje po modelach w segregatorach,

Nie Ty jeden :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko, czy ktoś spotkał w naszych sklepach takie cudeńko, NRD-owski model NRD-owskiego samolotu pasażerskiego BB-152 (znany również pod oznaczeniem Baade 152, Flugzeug 152, Dresden 152 lub prościej 152).

Oczywiście jak zwykle nie jest to "moje" zdjęcie a zapożyczone z internetu.

v-ba125-2b.jpg

baade bb-152v-4 _veb plasticart_1.JPG

baade bb-152v-4 _veb plasticart_2.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jmx62 napisał:

Pytanko, czy ktoś spotkał w naszych sklepach takie cudeńko, NRD-owski model NRD-owskiego samolotu pasażerskiego BB-152 (znany również pod oznaczeniem Baade 152, Flugzeug 152, Dresden 152 lub prościej 152).

Oczywiście jak zwykle nie jest to "moje" zdjęcie a zapożyczone z internetu.

Aleś znalazł ! takiego czegoś w życiu nie widziałem. Ale Niemcy ( oczywiście ci dobrzy) musieli go kochać. Jak im wielki brat nie pozwolił go produkować to choć model zrobili (i jeszcze zabawkę). A model ciekawy bo wygląda na to, że od razu pomalowany. 

BB 152.jpg

BB 152.metaljpg.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kopernik napisał:

 

Aleś znalazł to dopiero Ty. Nie wiedziałem, że robili też jako zabawkę, myślałem, że ten co wrzuciłem to normalny model plastykowy do sklejania. 

Ciekawe jakby tą zabawkę powiększył do skali 1:1 jaką wielkość miałyby kółka podwozia głównego hahaha

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Koledzy kopernik i jmx62, przy całym szacunku dla Waszej niesamowitej roboty z wygrzebywaniem tych wszystkich ciekawostek :piwo: mam otóż takie pytanie: po jaką cholerę, pisząc odpowiedź zaraz pod postem z pytaniem, cytujecie całą wypowiedź poprzednika, DO TEGO Z WSZYSTKIMI ZDJĘCIAMI? Toż to jobla idzie dostać przy próbie odnalezienia właściwego tekstu na ścianie tych samych obrazków :roll: Z góry bardzo dziękuję za ogarnięcie się.

Edytowane przez kubisz
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol kubisz nie cytuję Cię, ale zgodnie z Twoją sugestią post poprawiony ( z cytowanego postu znikły zdjęcia).

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przycisk jest do cytowania czyjejś wypowiedzi, jeśli pomiędzy Twoją wypowiedzią a cytowaną są inne posty - żeby ludzie wiedzieli do czego się odnosisz.
Cytowanie posta który jest tuż przed Twoim, do tego z całą baterią zdjęć, jest nie tylko bez sensu, ale do tego sprawia że forum staje się kompletnie nieczytelne.
Jeśli już musisz cytować, to ogranicz się do tekstu, bo po co cytować zdjęcia?

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i od razu lepiej :piwo:

"Cytuj" jak najbardziej potrzebne, ale po co od razu całość? A już cytowanie poprzednika we wpisie kolejnym to raczej w ogóle jest zbędne. (Edit: Solo mnie uprzedził i ładnie sprawę wyjaśnił).

I jeszcze podpowiem taki sposób adresowania odpowiedzi do konkretnej osoby: @kopernik

Edytowane przez kubisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa lat osiemdziesiątych, niezapominane giełdy modelarskie.

Z giełdowych zakupów w zasobach mam jeszcze takie dwa Humbrole (większej pojemności ) nr 27 i 62.

oraz wspominane wcześniej ,,polskie Humbrole,,  - wszystko do użycia ? ??

2.jpg.4e419f382a22b9c2decfacc5f8f9be3f.jpg1.jpg.21ca9a42d1b70d26f20a04f40aa88cba.jpg

Pozdrawiam ,,KRYSTEK,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie malowania modeli to pamiętam rozpacz jaka mnie ogarniała gdy w instrukcji z trudem zdobytego modelu natykałem się na coś takiego ( patrz zdjęcie). Pomijam fakt, że jedyne farbki jakimi dysponowałem to były wilbry i czeskie farbki. Nawet nie wiedziałem co z czym zmieszać aby uzyskać taki kolor. Próbowałem dopasować kolor do kolorowej ilustracji z pudełka.

malowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1987r pojawiła się chyba pierwsza pozycja w której były zamieszczone jakby monografie samolotów niemieckich. A przy okazji dostaliśmy plany naszych. Dziś na portalach handlowych idzie za 2 zł.

sam 1987.jpg

sam 1987.2 jpg.jpg

sam 1987.1 jpg.jpg

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.