Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

 

 

I jeszcze takie maleństwa, niestety producent pozostanie chyba tajemnicą ?

aa061da701c8c6fa.jpg

 

 

Hellcat yo lata siedemdziesiąte.

Te mikro-modele produkowali w Konstancinie. Mialem je w połowie lat siedemdziesiątych. I potem w XXI wieku.

20200403_225820.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kopernik napisał:

Pilot śmigłowca, seria komiksów o bohaterskim pilocie. Wtedy chciałem być jak on i zostać pilotem.  

Kto nie chciał?

Swoją drogą tytuł jest "Pilot śmigłowca" a w środku Mig-21!!!

Oprócz literatury pisanej były też np. filmy. 

Na niebie i na ziemi – film z 1973 roku zrealizowany przy współpracy jednostek lotniczych, np. 1PLM Mińsk Mazowiecki.

Jeszcze nie dawno do obejrzenia na YT, niestety w tej chwili nie mogę go znaleźć.

To taki polski pierwowzór Top Gun-a ? i to wyprzedzenie co najmniej o kilkanaście lat.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, mig napisał:

jmx62 planujesz jakąś renowację tego Ła-176? 

A po co? Przecież wygląda jak nówka ?

A tak na poważnie to nie wiem co się z nim dziej i czy jeszcze w ogóle istnieje. Ale bardzo bym chciał gdzieś go znaleźć i skleić, mam do niego bardzo duży sentyment. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Na niebie i na ziemi

Świetny film, z wieloma smaczkami.
Można w nim zobaczyć realny awaryjny zrzut zbiorników z Lima, czy alarmową ewakuację lotniska spod ostrzału.

Topgan to tylko lukrowany amerykański (niedomówienie) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jmx62 napisał:

 

Oprócz literatury pisanej były też np. filmy. 

 

 

Tylko raczej trudno było je gdziekolwiek obejrzeć ?. Choć czasem się coś trafiało. Bitwę o Midway oglądałem z tatą w kinie, 30 sek nad Tokio było w połowie lat 80-tych w TV ( wspominałem już o tym, nie mogłem oglądać, ale nagrywałem ścieżkę dźwiękową na magnetofon szpulowy i wielokrotnie jej słuchałem) Bitwa o Anglię to parę razy była wyświetlana w ówczesnej TV . Na niebie ...  i chyba Historię jednego myśliwca ( ach te jaczki ...) widziałem na wczasach jak przyjechało do ośrodka kino objazdowe ( czad !). Resztę filmów oglądałem już w czasach internetu. 

30 sek tokio.jpg

bitwa o ang.jpg

midway.jpg

na niebie i na ziemi 1.jpg

przeciwko bogom 1961.jpg

pierwszy start.jpg

film 1.jpg

7060089.3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niepotrzebnie rozkopałem sprawę filmów lotniczych, wątek miał być o modelach i ewentualnie szeroko pojętej literaturze. A tu proszę jaki wysyp postów o filmotece lotniczej. 

Ale wracając do typowego modelarstwa...

Znowu w necie znalazłem takiego cudaka, wiem że to DH-88 Comet ale kto go "wtryskał"? Bo raczej nie Airfix, miałem to pamiętam, inny układ na ramkach/gałązkach i w A-xie była przezroczysta osłona kabiny bez tych ramek na kadłubie.

DSCF7023.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, BRAVO112 napisał:

przepraszam, ale musze sie wmieszac

w jezyku polskim nie ma wypustu tylko wydanie

Jeszcze troche i naprawde bedziemy kleic trupy a nie polowki kadluba

Język polski jest żywym językiem. To jest specjalistyczna termonologia dotycząca tylko modelarstwa plastikowego. Takie samo zapożyczenie jak "edycja". Uspokoję: Nikt z nas nie powie, że ma pierwszy wypust "Sztuki kochania" Wisłockiej. Bracia Czesi są potęgą w plastiku i jakoś to wpływa na nas. Kto nie czytał "L+K"? Kto nie ma w zbiorach czeskich modeli? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, BRAVO112 napisał:

w jezyku polskim nie ma wypustu tylko wydanie

"Wypust" to takie nawiązanie do czasów PRL-u bo taki jest temat wątku. Wypust to tak bardziej podchodzi do rosyjskiego. A niedługo okaże się, że w naszym narodowym języku nie ma "wydania" a jest "edycja" co nie jest z polskiego a angielskiego. I co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BRAWO ! BRAWO ! BRAVO 112 super, że zadbałeś o j. polski . Smaczku dodaje to, że nie używałeś polskich liter i nie stosowałeś interpunkcji. Szkoda, że tematu wątku nie załapałeś  , tu właśnie wskrzeszamy modelarskie trupy i wspominamy ich lata świetności. Dziś to nie trupy ale raczej zombi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie tam... między bajki niektóre scenki można wrzucić ale to  też klasyka.

Stąd brało się natchnienie na kolejne modele.

Wystarczyło przeczytać, później zamknąć oczy, zestrzelić w myślach kilku niemiaszków czy innych japsów a potem to już tylko marzenie żeby dorwać jakiś taki model i go skleić w 1-2 wieczory i na półkę go. 

Zdecydowana większość w mojej biblioteczce ?

Asy 1.jpg

Asy 2.jpg

Asy 3.jpg

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak widać szwarc mydło i powidło - beletrystyka domieszana do literatury faktu.

To jeszcze coś:

book_id11801_0.jpg.46cf49341341fe36218b6a828fac18bb.jpg

 

Autor bardzo znany - bo to przecież bardzo znany aktor, ale ten epizod w jego zyciu znany chyba trochę mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.