Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Mając lat naście miałem swój pokój  ?a jego dekoracją były grafiki wycięte z książki " Czarne krzyże nad Polską" ( pierwsze zdjęcie)  A marzenia ... to kolejne zdjęcia. Dziś może i mam możliwości zrobić taki "lotniczy" pokój ( dopasowany do wieku ), tylko nie mam swojego pokoju ?

skalski grafika.jpg

pok mażenie.jpg

pok.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kopernik napisał:

Ogólnie jestem fanem starych modeli FROG, nie napinam się jak je sklejam. Nie mają miliona drobnych części (w tym wieku to ogromna zaleta) a jak nie wyjdzie to za grosze kupię drugi. A że czasem nie leżą na planach , trudno, mi to nie przeszkadza. W zasadzie, jak ktoś tu wcześniej napisał to nie modelarstwo ale zabawkarstwo. Niech tak będzie. Zaczynam  zabawkować się Barracudą.

A owiewkę kabiny w tej Barracudzie to w jakim kolorze masz? Jest przezroczysta czy ma jakieś zabarwienie? Bo były różne, można powiedzieć że pełna tęcza, taki był wybór hahaha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do literatury to jeszcze były takie serie wydawnicze jak niżej + trochę beletrystyki lotniczej itp.

à propos "Biblioteczki SP" czy ktoś z Kolegów jest w stanie uzupełnić brakujące tytuły?

20200329_162539.jpg

20200329_162956.jpg

20200329_163422.jpg

20200329_163558.jpg

20200329_163909.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Plany Modelarskie" to była pozycja zawierająca plany do zbudowania repliki dość sporych rozmiarów. Robiłem zdjęcia tych planów, i po przeskalowaniu wywoływałem jako zdjęcie. Dosyć karkołomna procedura, ale jak się chciało mieć plany to i fotografii człek się nauczył.

plany modelarskie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2020 o 21:48, jmx62 napisał:

Cała seria wyszła "Aerohobby".

W zapowiedziach były jeszcze 

"Szybowce świata"

"Samoloty rozpoznawcze września 1939"

"Śmigłowce świata"

"Samoloty sportowe polskiego lotnictwa"

ale ich nie widziałem, może ktoś wie czy w ogóle ukazały się ewentualnie jakąś fotkę okładki chociaż wrzucić.

 

seria aerohobby 1.jpg

Mam SAMOLOTY BOMBOWE WRZEŚNIA 1939, SAMOLOTY BOJOWE ŚWIATA ,  i SAMOLOTY TRANSPORTOWE I KOMUNIKACYJNE ŚWIATA. Musze tylko sprawdzić bo coś mi mówi Ze mam jeszcze Pierwsze samoloty myśliwskie lotnictwa polskiego. Te publikacje na bank wyszły.

Edytowane przez seven up
skasować post pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jedną rzeczą, której w TBiU naprawdę brakło to rysunki w skali... Poza tym dla modelarza niezła rzecz. W mojej bibliotece osiedlowej (Poznań, oś. Kopernika) z prawie każdego zeszytu TBiU jeden, nie wiem jak go nazwać, wyrwał rozkładówkę z kolorowymi rysunkami - widać pokój sobie wyklejał. Panie z biblioteki najwyraźniej tego nie wyłapały. W związku z tym z wielu TBiU środkowe dwie strony tekstu pozostają do dziś dla mnie zagadką...

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak w 1982r moja podstawówka dostała  paczki przygotowane prze jakąś szkołę w ZSRR. Podobno były przygotowywane spontanicznie przez dzieci. Paczki były podpisane " dla malczika" lub " dla diewoczki". Szkoła rozdała je wszystkim uczniom. W mojej obok listu od darczyńcy ( odpowiedzi pisaliśmy na lekcji j. rosyjskiego i została wysłana ) zeszytów, kredek i innych przyborów szkolnych były też figurki żołnierzy i MODEL do sklejania ! Radość niesamowita, nie zmącona nawet tym, że nie miałem pojęcia co to za konstrukcja. Długo trwała identyfikacja, nie miałem internetu ? a nawet  odpowiedniej literatury. To był moment w którym zacząłem kupować książki. Na zdjęciu dokładnie to co wtedy dostałem.

whitley3.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o wspomnianą literaturę fachową to były to dwie pozycje które pozbawiły mnie na jakiś czas przyjemności życia. Trochę to trwała, ale w końcu kupiłem je choć  nieźle  kosztowały ? Zmasakrowane nagminnym przeglądaniem dziś odpoczywają na półce.

arct okł.jpg

arct okł1.jpg

arct inb.jpg

samoloty bojows.jpg

samoloty bojows inbo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kopernik napisał:

Dorzucę  jeszcze czeskie dzieło. Było cenione przez brać lotniczo- modelarską. Świetnie wydana, a w środku jak na tamte czasy same cudeńka. 

vojenska letadla.jpg

Nie mów, że Masz komplet :benc:mnie się udało jak na razie :snajper: tylko "1" przywiezioną z pobytu na praktykach szkolnych z Technikum w Czechosłowacji

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komplecik, komplecik, najtrudniej było z 5. Dziś to raczej pozycja sentymentalna. Mam jeszcze tego autora " Samoloty" wydane w PRL w 1988r. Książka w bardzo starym stylu, wydana w latach 70-tych sprzedała by się na pniu. w 88 już był problem, w księgarniach nic nie było, a ona była. 

samoloty nem okłjpg.jpg

samoloty nem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kopernik napisał:

Pamiętam jak w 1982r moja podstawówka dostała  paczki przygotowane prze jakąś szkołę w ZSRR. Podobno były przygotowywane spontanicznie przez dzieci. Paczki były podpisane " dla malczika" lub " dla diewoczki". Szkoła rozdała je wszystkim uczniom. W mojej obok listu od darczyńcy ( odpowiedzi pisaliśmy na lekcji j. rosyjskiego i została wysłana ) zeszytów, kredek i innych przyborów szkolnych były też figurki żołnierzy i MODEL do sklejania ! Radość niesamowita, nie zmącona nawet tym, że nie miałem pojęcia co to za konstrukcja. Długo trwała identyfikacja, nie miałem internetu ? a nawet  odpowiedniej literatury. To był moment w którym zacząłem kupować książki. Na zdjęciu dokładnie to co wtedy dostałem.

whitley3.jpg

A co to za morski bomber??:roll:tak z ciekawości-wypraski są gdzieś do "obejrznięcia"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, RAV napisał:

(...) Pamiętam, jakim odkryciem dla mnie było "wyłapanie z kontekstu", co znaczy dość często pojawiające się słowo "trup".

Ja miałem to samo, ale przy instrukcjach modeli KP.

Tak a propos. Nie pamiętacie, czy modele z Plasticard-u miały polską wersję językową w instrukcji? Coś mi się majaczy, że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frogowski Whitley to model bardzo przyzwoity.  Do niedawna to był chyba jedyny Whitley w 1/72. kleiło się to całkiem fajnie. Tylko dużo białej farby na niego szło

Edytowane przez WujekAlice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, RAV napisał:

Pamiętam, jakim odkryciem dla mnie było "wyłapanie z kontekstu", co znaczy dość często pojawiające się słowo "trup".

Czeskie słowo "trup" to jeszcze pikuś. Dopiero "brzdící klapky" to było wyzwanie bez translatora googla!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.