Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Ten sklep to jest trochę pic na wodę nie sklep, jak byłem w Przemyślu chciałem zajrzeć - w godzinach pracy był zamknięty, przez tel dowiedziałem się od właściciela (obcokrajowiec sądząc po akcencie, anglik?) że otwiera tylko po wcześniejszym umówieniu wizyty... jak dołożyć do tego dość spore ceny to trochę porażka... chyba że ktoś jest bardzo zmotywowany do staroci.

Pozdrawiam!

ww

p.s. cały wątek genialny, regularnie przeglądam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kopernik napisał:

W 1987r pojawiła się chyba pierwsza pozycja w której były zamieszczone jakby monografie samolotów niemieckich. A przy okazji dostaliśmy plany naszych. Dziś na portalach handlowych idzie za 2 zł.

Była też pozycja o bombowcach.

IMG_20200327_183750.jpg

A tę książkę to pamiętają pewnie tylko nieliczni.Wysępiłem ją od kumpla za komplet paletek do ping ponga.

IMG_20200327_183657.jpg

Edytowane przez Xmen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jmx62 napisał:

Taką Venturę znalazłem, pudełko nie moje, model mój.

 

 

IMG_8719azłomc.jpg

 

Ta Ventura jest do kitu - skrzydła ma niedopasowane  - jak sklecić płaty do kupy to od dołu jest dziura - nie ma się co strzelać, jeszcze są Academy

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, WujekAlice napisał:

Ta Ventura jest do kitu - skrzydła ma niedopasowane  - jak sklecić płaty do kupy to od dołu jest dziura - nie ma się co strzelać, jeszcze są Academy

Academy/Minicraft akurat bazuje na tym modelu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, WujekAlice napisał:

Ta Ventura jest do kitu - skrzydła ma niedopasowane  - jak sklecić płaty do kupy to od dołu jest dziura - nie ma się co strzelać, jeszcze są Academy

Ameryki nie odkryłeś, zdecydowana większość Frog-ów/Novo była do bani, chociaż zdarzały się perełki. A Academy to zdaje się jakaś daleka mutacja tego modelu, tak więc szału niema.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie ma, ale jest lepiej, ale lepiej jest. Tak - na pewno Academy trochę Froga przypomina, ale to jednak już dużo wyższa półka. Poza tym, czy ktoś robi teraz Ventury oprócz Academy? I czy w ogóle Academy jeszcze to robi? Te wypraski maja 30 lat z obszywem, pamiętam jak w połowie lat 90-tych  "surowce wtórne" zbierałem, żeby sobie to kupić, a nie byla to wcale jakaś nowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, djack napisał:

W latach 80-tych z tej serii wyszły jeszcze "Samoloty bojowe świata".

Cała seria wyszła "Aerohobby".

W zapowiedziach były jeszcze 

"Szybowce świata"

"Samoloty rozpoznawcze września 1939"

"Śmigłowce świata"

"Samoloty sportowe polskiego lotnictwa"

ale ich nie widziałem, może ktoś wie czy w ogóle ukazały się ewentualnie jakąś fotkę okładki chociaż wrzucić.

 

seria aerohobby 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WujekAlice napisał:

Szału nie ma, ale jest lepiej, ale lepiej jest. Tak - na pewno Academy trochę Froga przypomina, ale to jednak już dużo wyższa półka. Poza tym, czy ktoś robi teraz Ventury oprócz Academy? I czy w ogóle Academy jeszcze to robi? Te wypraski maja 30 lat z obszywem, pamiętam jak w połowie lat 90-tych  "surowce wtórne" zbierałem, żeby sobie to kupić, a nie byla to wcale jakaś nowość.

Najnowszy jest chyba Revell 04946 w 1/48  https://pkmodel.pl/Revell-04946-1-48-Ventura-Mk-II-p16994

A tego Froga wypuszcza Ark Models https://pkmodel.pl/ARK-72005-1-72-Lockheed-PV-1-Ventura-American-p4794

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli narzekacie na Venture z Froga to pobawcie się ruskim wypustem. Ja swoją kupiłem już w latach 90-tych na stadionie X-lecia i trafiłem na niedolewki a elementy oszklenia były półprzezroczyste. 

ventura.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach braku czegokolwiek dostępny był w EMPIKu ruski Modelist Konstruktor. W sumie to lubiłem to pisemko, często był artykuł okraszone planami samolotów ZSRR i coś na kształt  warsztatu dotyczący wszystkich dziedzin modelarstwa. Radzili też jak zbudować coś prawdziwego i "użytecznego" . 

modelist konstruktor.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kopernik napisał:

Jeśli narzekacie na Venture z Froga to pobawcie się ruskim wypustem. Ja swoją kupiłem już w latach 90-tych na stadionie X-lecia i trafiłem na niedolewki a elementy oszklenia były półprzezroczyste. 

 

To są te same wypraski, a Ty do tego jeszcze trafiłeś na bubla....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, WujekAlice napisał:

Modelist Konstruktor no toż miodzio, tam było sporo przyzwoicie opracowanych planów sowieckich samolotów. do tej pory ma to wartość dla modelarza

MK to była klasyka, fakt że niektóre plany oczywiście w tamtych czasach kreślone ręcznie a nie komputerowo do tej pory dają radę. 

Oprócz tego jeszcze były radzieckie "Krylia Rodiny" czeskie Letectvi+Kosmonautika i Modelar`, tam też były fajne plany czy jak kto woli rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kopernik napisał:

Jeśli narzekacie na Venture z Froga to pobawcie się ruskim wypustem. Ja swoją kupiłem już w latach 90-tych na stadionie X-lecia i trafiłem na niedolewki a elementy oszklenia były półprzezroczyste. 

ventura.jpg

Nie przesadzajmy.

Jeden z lepszych modeli Novo.

Ja go zbudowałem lata temu

http://modelarstwo.mdi.pl/Galerie/ventura/ventura4.JPG

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mac eyka napisał:

Nie przesadzajmy.

Jeden z lepszych modeli Novo.

Mój nie był NOVO ! Wiem, ze to stary FROG i  to te same formy ale  jakość wtrysków po rozśrodkowaniu form po różnych zakładach i zaprzestania produkcji na eksport ( jako NOVO ) była coraz gorsza. Jak pisałem swojego kupiłem na początku lat 90-tych. To był chyba już zmierzch produkcji z tych form. Oceniałem konkretnie model który wpadł w moje ręce, a nie całość  tej produkcji. W moim modelu nie zawiodły formy, zawiódł komunizm który nie mając normalnego surowca nasypał do wtryskarki jakiegoś syfu. Stąd matowe oszklenie i niedolewki. Ogólnie jestem fanem starych modeli FROG, nie napinam się jak je sklejam. Nie mają miliona drobnych części (w tym wieku to ogromna zaleta) a jak nie wyjdzie to za grosze kupię drugi. A że czasem nie leżą na planach , trudno, mi to nie przeszkadza. W zasadzie, jak ktoś tu wcześniej napisał to nie modelarstwo ale zabawkarstwo. Niech tak będzie. Zaczynam  zabawkować się Barracudą.

novo 2.jpg

novo.jpg

novo 1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.