Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, jmx62 napisał:

Wszystko cacy, tylko dlaczego ten MiG/Limek wraca już na lotnisko na zapasowych zbiornikach? ?

Wklejone przód do tyłu. 

A na poważnie to się nie czepiam, bo jak ten model wszedł do produkcji to Lim-y jeszcze stanowiły tajemnicę wojskową  i było mało zdjęć w prasie a o  AirShow jeszcze nikt nie słyszał, żeby można było z bliska obejrzeć. No to skąd taki młody modelarz/sklejacz mógł wiedziec w która stronę czubek zbiornika miał być, do przodu czy do tyłu?

A może to wojacy montowali je odwrotnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2020 o 21:49, kopernik napisał:

m 15.jpg

 

Że tak mi się nasunęła taka uwaga... Wredny żart... Gość który to kleił, potem w ministerstwie w połowie lat 90-tych pisał przepisy dotyczące szachownic...

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jmx62 napisał:

o  AirShow jeszcze nikt nie słyszał,

O "air show" nie, ale o "pokazach lotniczych" pewnie kilku słyszało.
Za to na defiladach lotniczych to już były tłumy, a tfurcy współczesnych przelotów to mogli by buty czyścić tym sprzed lat...
unnamed.jpg.4a924211d172cf336f89287bcbc4e4cc.jpg

de22c8910d326a90.thumb.jpg.400deb0b056755d0a18b61cc6c9328c7.jpg

609968994_z12378337VSamoloty-nad-Warszawa.jpg.be5222a3e3c89086de7e33c15ed76c44.jpg

5 godzin temu, pmroczko napisał:

Gość który to kleił, potem w ministerstwie w połowie lat 90-tych pisał przepisy dotyczące szachownic...

Pewnie pomyślał - oryginalnych szachownic i tak nie zdobędę, co będę zmieniał model, dostosuję do niego przepisy! :mrgreen:

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzes napisał:

O "air show" nie, ale o "pokazach lotniczych" pewnie kilku słyszało.
Za to na defiladach lotniczych to już były tłumy, a tfurcy współczesnych przelotów to mogli by buty czyścić tym sprzed lat...
unnamed.jpg.4a924211d172cf336f89287bcbc4e4cc.jpg

de22c8910d326a90.thumb.jpg.400deb0b056755d0a18b61cc6c9328c7.jpg

609968994_z12378337VSamoloty-nad-Warszawa.jpg.be5222a3e3c89086de7e33c15ed76c44.jpg

Pewnie pomyślał - oryginalnych szachownic i tak nie zdobędę, co będę zmieniał model, dostosuję do niego przepisy! :mrgreen:

Jakby ktoś chciał poczytać i popatrzeć na na nasze defilady i pokazy lotnicze to proszę:

http://www.olesnica.vot.pl/pokazy/

Grzes, myślę że z tym czyszczeniem butów to masz rację.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, jmx62 napisał:

Grzes, myślę że z tym czyszczeniem butów to masz rację.

Gdybyśmy chcieli dzisiaj mieć na defiladzie taką liczbę samolotów jak kiedyś to pewnie byłaby to defilada Военно-воздушных cил Российской Федерации.

 

Edytowane przez kjp_a_man
Format
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię znaleźć kto był wtedy dowódcą lotnictwa, ale to Freyowi-Bieleckiemu należą się spore zasługi jeżeli chodzi o modernizację i rozwój polskiego lotnictwa wojskowego na przełomie lat 50 i 60.

Sprawdziłem - następcą Freya-Bieleckiego był Jan Raczkowski

Edytowane przez WujekAlice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, ze obaj byli postaciami o niezbyt "przejrzystych" życiorysach - Frey był pułkownikiem bezpieki wyrzuconym z bezpieki do wojska, a Raczkowski sowieckim partyzantem czyli de facto obaj z przeszłością w NKWD.  Ale Freya wykopsali z armii za to że stawiał się sowieckim towarzyszom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby znowu odchodzimy od głównego tematu tego wątku ale skoro jesteśmy przy czasach świetności naszego lotnictwa to za czasów PRL-u na terenie naszego państwa było max. 38 lotnisk wojskowych różnej maści, tj. stałych, tymczasowych i zapasowych, z pasem startowym betonowym, trawiastym, dla lotnictwa myśliwskiego, myśliwsko-bombowego, bombowego(a co, a mieliśmy takie), myśliwsko-rozpoznawczego, transportowego oraz dla śmigłowców i lotnictwa szkolnego. Oprócz tego było max. 18 DOL-i.

 

A wracając do wątku to przypomniały mi się jeszcze takie perełki:

fokker d.21_matchbox_1.jpg

 

20191019_132826.jpg

 

IMG_8724fokkerd21.JPG

Przy czym ten Matchbox to nie jest przepak Frog/Novo.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazy lotnicze, defilady- coś pięknego ! Uwielbiam ! ale nie zapominajmy że  w każdym samolocie był PILOT. Figurki lotników były nieodłączną częścią zestawów z lat które wspominamy. Na szybko zdjęcie z netu, Jak widać nie wszyscy producenci się przykładali... niezła galeria osobliwości. Oddzielnie dałem zdjęcie mojego faworyta, nawet w Gwiezdnych Wojnach i Star Treku takiego "ludzia" nie widziałem. Jak sięgnę pamięcią to Matchbox ( ! ) robił najfajniejszych lotników. 

DSCN1800.jpg

1.jpg

p.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kopernik napisał:

Pokazy lotnicze, defilady- coś pięknego ! Uwielbiam ! ale nie zapominajmy że  w każdym samolocie był PILOT. Figurki lotników były nieodłączną częścią zestawów z lat które wspominamy. Na szybko zdjęcie z netu, Jak widać nie wszyscy producenci się przykładali... niezła galeria osobliwości. Oddzielnie dałem zdjęcie mojego faworyta, nawet w Gwiezdnych Wojnach i Star Treku takiego "ludzia" nie widziałem. Jak sięgnę pamięcią to Matchbox ( ! ) robił najfajniejszych lotników. 

DSCN1800.jpg

p.jpg

Najlepszy jest ten drugi z lewej na górze, gały mu wyszły ze zdziwienia?

A Matchboxy faktycznie dawały fajnych lotników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.03.2020 o 10:01, Michal_G napisał:

No to ja w temacie nie lotniczym a żaglowcowym. Wygrzebałem stare zdjęcia (przepraszam za jakość, ale tylko takie mam) dwóch radzieckich modeli żaglowców, barków "Tawariszcz" i "Pourquoi-pas". Pierwszy nie malowany, wanty z jakiejś strasznie grubej nitki robione. Drugi kupiony w sklepie z zabawkami około 1992 roku, skończony kilka lat później. O tyle ważny dla mnie że był to pierwszy model "częściowo malowany" - nie podjąłem się malowania pędzlem podwodnej części kadłuba, ale pokład i maszty już pomalowałem, bo wykonane były z plastiku we wszystkich możliwych kolorach tęczy, z oczojebnym różem również. "Tawariszcza" straciłem przy kolejnych przeprowadzkach, "Pourquoi-pas" czeka na remont na szafie. Miałem jeszcze "Cutty Sark" czeskiej produkcji, też straciłem przy przeprowadzkach. Jakoś po zakupie "Pourquoi-pas" miałem kilkuletnią przerwę w zakupach modelarskich, około 1997-8 roku wpadam do niedawno otwartego sklepu "Pancerka" (niestety już nie istniejącego) przy Anieli Krzywoń (tak, tej z pod Lenino!) i oczy mi wyłażą - to są inne farby z importu niż Humbrole? To można przebierać wybierać a nie brać co tylko jest? W kilka lat sytuacja na rynku uległą diametralnej zmianie.

 

Towariszcz.jpg

Ooo, ten model i ja miałem i ja sklejałem i ja te żagle wycinałem. I pamiętam, że do tego modelu była dodana ramka która w sprytny sposób pozwalała na stworzenie olinowania.

Pzdr.

Jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kopernik napisał:

Prezenty gwiazdkowe i urodzinowe, to były pewniaki ! że dostanie się jakiś fajny model. Czasem można było  przeliczyć się ...

........:hmmm:może jestem jakiś "inny", ale ja cieszyłem się z obydwu rodzajów prezentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Scalemates model ten powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku więc się łapie na temat. Ten mój port lotniczy to wypust z lat już 80-tych. Co ciekawe skala podana jest w metrum kolejkowym czyli H0/00 a więc po przeliczeniu cali na metry 1"87/76. Dziwne to trochę ale dawało radę jako skala 1:72?

20191211_113636.jpg

20191211_113710.jpg

20191211_113859.jpg

20191211_114040.jpg

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.