Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Staryfajter1954 napisał:

Kwestię ewentualnego założenia organizacji modelarskiej zajmującej się modelarzami redukcyjnymi myślę, że wartałoby przenieść do oddzielnego wątku na forum.  Temat ciekawy i warty poddania go pod dyskusję.

Pozwoliłem sobie tylko na taką uwagę w związku z dyskusją, ale odpowiem. Nie, nie warto niczego przenosić i podnosić. Tym bardziej nie warto dyskutować. Wystarczy poczytać różne wątki, także w tym dziale, aby stwierdzić, że inicjatywa organizacji modelarzy nie ma sensu z różnych względów, o których nie chcę pisać bo to temat dla socjologa. W Polsce taka organizacja nigdy nie powstała i nie powstanie. Taki już mamy klimat... Dlatego nie przenoście nam... tematu do innego wątku i niech to dalej pozostanie w sferze wspomnieniowej. Po prostu były takie pomysły i to już historia. Zamiast dyskusji, która i tak niczego nie przyniesie warto zająć się modelarstwem i czymś tam jeszcze, co kto lubi.

Z nocnym pozdrowieniem

Andrzej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sas55 napisał:

Pozwoliłem sobie tylko na taką uwagę w związku z dyskusją, ale odpowiem. Nie, nie warto niczego przenosić i podnosić. Tym bardziej nie warto dyskutować. Wystarczy poczytać różne wątki, także w tym dziale, aby stwierdzić, że inicjatywa organizacji modelarzy nie ma sensu z różnych względów, o których nie chcę pisać bo to temat dla socjologa. W Polsce taka organizacja nigdy nie powstała i nie powstanie. Taki już mamy klimat... Dlatego nie przenoście nam... tematu do innego wątku i niech to dalej pozostanie w sferze wspomnieniowej. Po prostu były takie pomysły i to już historia. Zamiast dyskusji, która i tak niczego nie przyniesie warto zająć się modelarstwem i czymś tam jeszcze, co kto lubi.

Z nocnym pozdrowieniem

Andrzej

Zawsze do pomysłu warto wrócić to jedno a drugie jeśli jedna organizacja czy druga nie spełniają oczekiwań to powinno się stworzyć trzecią, która wreszcie spełni oczekiwania modelarzy. Jestem za tym, żeby modelarstwo redukcyjne znalazło swoje miejsce w społeczeństwie tak samo jak akademickie sztuki plastyczne czy muzyka. Modelarstwo redukcyjne zasługuje na podniesienie do wyższej rangi i wyjście poza rangę „zabawy w sklejanie plastikowych zabawek”. Z modelarstwem redukcyjnym jest z ekranoplanami, które nie są ani samolotami ani okrętami czy statkami czyli jako sport lotniczy nie radzi sobie zbytnio  a jako sztuki plastyczne nie znajduje uznania wśród akademików. Modelarstwo redukcyjne to taka sierotka, której należałoby znaleźć należne miejsce w społeczeństwie. Ale jeżeli sami modelarze tego nie potrafią zrozumieć to wiele się wątek kwestii niestety nie zdziała.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Zapewniam, że nie warto wracać do tematu. To będzie tylko nie prowadząca do niczego kolejna dyskusja. Tak jak na przykład w wątku o nowoczesnych technikach w vintage. Musimy sobie uzmysłowić, że żyjemy w takim a nie innym kraju i to wszystko. A jeśli miałbym już zaproponować jakieś rozwiązanie to tylko grupa ludzi ogarnięta tym pomysłem i mogąca zapewnić organizację, stworzenie regulaminu oraz pozyskanie sponsorów (pieniędzy) oraz organizatorów konkursów. Taka prężna grupa byłaby otwarta na nowych członków, akceptujących warunki, czyli kto chce należy a kto nie chce nie należy. Tylko skąd mieli by pochodzić ojcowie założyciele? No to sobie pofantazjowałem.

pozdrawiam

Andrzej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2021 o 22:34, kopernik napisał:

A może jest gdzieś rok ?

Daty nie ma. Model wydany w 1976.  Ja widziałem tylko raz ten zestaw w sprzedaży za czasów Gierka. To był jakiś festyn i na stoisku CSH były Matchboxy, modele samochodów Maisto i przed stoiskiem długa kolejka. Dla mnie nie wystarczyło:) 

To mógł być 1978 rok.  Ten festyn chyba z  okazji 30-lecia "Trybuny Ludu". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sas55 napisał:

Dzień dobry,

Zapewniam, że nie warto wracać do tematu. To będzie tylko nie prowadząca do niczego kolejna dyskusja. Tak jak na przykład w wątku o nowoczesnych technikach w vintage. Musimy sobie uzmysłowić, że żyjemy w takim a nie innym kraju i to wszystko. A jeśli miałbym już zaproponować jakieś rozwiązanie to tylko grupa ludzi ogarnięta tym pomysłem i mogąca zapewnić organizację, stworzenie regulaminu oraz pozyskanie sponsorów (pieniędzy) oraz organizatorów konkursów. Taka prężna grupa byłaby otwarta na nowych członków, akceptujących warunki, czyli kto chce należy a kto nie chce nie należy. Tylko skąd mieli by pochodzić ojcowie założyciele? No to sobie pofantazjowałem.

pozdrawiam

Andrzej

W temacie współczesnych technologii w modelarstwie vintage myślę, że sprawa jest już rozwiązana w postaci odmiany Retro, którą stworzyłem na Facebooku i napisałem teraz na Modelworku. Jesteś konserwarystą to robisz modele wg zasad typowych dla vintage bez dodatków jesteś postępowy stosujesz dodatki i robisz jako retro i po sprawie. Natomiast skąd mieliby pochodzić założyciele takiego stowarzyszenia ? Ano z Modelworku i innych portali społecznościowych na, których modelarstwo redukcyjne jest obecne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stowarzyszenie już jest. Nazywa się IPMS. Potrzeba nie tyle ojców założycieli, co Konradów Wallenrodów, albo innych reformatorów. Tu nie bardzo jest miejsce na kontrorganizacje ze względu na istniejące i ustalone modelarskie struktury światowe.

Toteż i ja jestem sceptyczny. Bez zmiany pokoleniowej raczej nie ma szans. Ze zmianą, być może, ale entuzjazm jakoś mnie nie rozsadza.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Staryfajter1954 napisał:

W temacie współczesnych technologii w modelarstwie vintage myślę, że sprawa jest już rozwiązana w postaci odmiany Retro, którą stworzyłem na Facebooku i napisałem teraz na Modelworku. Jesteś konserwarystą to robisz modele wg zasad typowych dla vintage bez dodatków jesteś postępowy stosujesz dodatki i robisz jako retro i po sprawie. Natomiast skąd mieliby pochodzić założyciele takiego stowarzyszenia ? Ano z Modelworku i innych portali społecznościowych na, których modelarstwo redukcyjne jest obecne. 

No to sobie popisaliśmy. Na pewno znajdą się tu i na innych portalach chętni. Tu na Modelworku aż kipi od nadmiaru organizatorów.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, greatgonzo napisał:

Stowarzyszenie już jest. Nazywa się IPMS. Potrzeba nie tyle ojców założycieli, co Konradów Wallenrodów, albo innych reformatorów. Tu nie bardzo jest miejsce na kontrorganizacje ze względu na istniejące i ustalone modelarskie struktury światowe.

Toteż i ja jestem sceptyczny. Bez zmiany pokoleniowej raczej nie ma szans. Ze zmianą, być może, ale entuzjazm jakoś mnie nie rozsadza.

Jeżeli organizacja jakaś nie działa prawidłowo albo nie spełnia oczekiwań to jął najbardziej powinno się zmienić jej władze. Jeśli to nie pomoże albo nie ma takich możliwości albo jeśli jest ogólne niezadowolenie z jej działaności to prawo polskie pozwala na stworzenie przecież nowego stowarzyszenia, które przynajmniej wg założeń mogłoby lepiej odpowiadać danemu środowisku w tym wypadku modelarzy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sas55 napisał:

No to sobie popisaliśmy. Na pewno znajdą się tu i na innych portalach chętni. Tu na Modelworku aż kipi od nadmiaru organizatorów.

Pozdrawiam

Andrzej

Nie musi „kipieć” od nadmiaru członków bo wystarczy aby było ich kilku ale działających prężnie i skutecznie. Małe prężne organizacje też mogą całkiem sporo dobrego zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Nie musi „kipieć” od nadmiaru członków bo wystarczy aby było ich kilku ale działających prężnie i skutecznie. Małe prężne organizacje też mogą całkiem sporo dobrego zrobić. 

Tak to rzeczywiście racja, rzeczywiście wystarczy kilku.

pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, greatgonzo napisał:

Owszem, ale istniejąca organizacja jest już  w strukturach międzynarodowych i nowa jej nie wypchnie.

Ale kto mówi o wypychaniu jednej organizacji przez drugą to raz a dwa przecież świat się nie kończy na IPMS tylko chodzi o stworzenie całkowicie nowej organizacji niezależnej od IPMSu. Jeżeli IPMS Polska nie spełnia oczekiwań to należałoby założyć zupełnie nową, która będzie spełniała takowe oczekiwania i nie będzie w żaden sposób cokolwiek do czynienia z IPMS.

  • Haha 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APEL ! Koledzy, przenieście dyskusję w godniejsze miejsce, tu pisaliśmy o zabawie z dzieciństwa i PRLu w sklejanie modeli . Jest wątek o regulaminach itd, piszcie tam i o organizacjach. A Tytus był wtedy moim ulubionym bohaterem.

tytus bezmyślnik.jpg

  • Like 7
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej oryginalny klej z Iła-2 ZTS Plastyk, którego to model w 2018 kupiłem uwaga, w Hannants przy muzeum RAF w Anglii, a po prawej klej aktualnie dodawany do mistercraftów i plastyków. Mam ich mnóstwo. 

 

20210826_203535.thumb.jpg.9ded2378bf1c2db74ea862ad78dc5c71.jpg

 

W tle załapał się wintydżowy model Miga-29 łotewskiej , a w zasadzie z łotewskiej republiki radzieckiej , firmy Nakotne z 1982, którego to kupiłem w edycji mistercrafta I skleiłem oczywiście w innym, nie typowym malowaniu. 

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Ale kto mówi o wypychaniu jednej organizacji przez drugą to raz a dwa przecież świat się nie kończy na FIFA tylko chodzi o stworzenie całkowicie nowej organizacji niezależnej od FIFA. Jeżeli FIFA Polska nie spełnia oczekiwań to należałoby założyć zupełnie nową, która będzie spełniała takowe oczekiwania i nie będzie w żaden sposób cokolwiek do czynienia z FIFA.

 

  • Like 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

 

20210826_203535.thumb.jpg.9ded2378bf1c2db74ea862ad78dc5c71.jpg

 

W tle załapał się wintydżowy model Miga-29 łotewskiej , a w zasadzie z łotewskiej republiki radzieckiej , firmy Nakotne z 1982, którego to kupiłem w edycji mistercrafta I skleiłem oczywiście w innym, nie typowym malowaniu. 

MiG-29 z Nakotne aż tak stary nie jest. Na pewno nie pochodzi wcześniej niż z 1989.

Edytowane przez Wymysl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wymysl napisał:

MiG-29 z Nakotne aż tak stary nie jest. Na pewno nie pochodzi wcześniej niż z 1989.

 

 

Zasugerowałem się datą na scalemates

https://www.scalemates.com/kits/nakotne-mig-29--165997

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kolekcjoner WP napisał:

 

 

Zasugerowałem się datą na scalemates

https://www.scalemates.com/kits/nakotne-mig-29--165997

Nie pierwszy raz wychodzą tam kwiatki. W 1982 MiG-29 dopiero wchodził na uzbrojenie ZSRS i był tajny, a w zestawie były malowania czechosłowackie i polskie wzorowane na rzeczywistych https://violity.com/106908480-mig-29-nakotne-nachalo-90-h

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wymysl napisał:

Nie pierwszy raz wychodzą tam kwiatki. W 1982 MiG-29 dopiero wchodził na uzbrojenie ZSRS i był tajny, a w zestawie były malowania czechosłowackie i polskie wzorowane na rzeczywistych https://violity.com/106908480-mig-29-nakotne-nachalo-90-h

Mig-29A z Nakotne aktualnie jest w ofercie Mister Crafta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wymysl napisał:

MiG-29 z Nakotne aż tak stary nie jest. Na pewno nie pochodzi wcześniej niż z 1989.

Mig-29A z Nakotne pod względem użytej technologii projektowania można by ustalić gdzieś w latach 70 (błędna bryła, paskudne wysokie i wypukłe linie podziałowe, multum uproszczeń) pomimo, że wydano go na początku lat 90. I tu ciekawostka ten model jest zwyczajnie kwestii technologii wintydżem natomiast pod względem daty wydania na rynek youngtimerem. Całkowitą odwrotnością są modele ESCI. Opracowywane w latach 80, technologicznie wyprzedziły swoje czasy i do dziś prezentują się bardzo współcześnie (wspaniałe delikatne wklęsłe linie podziałowe, piękne powierzchnie zewnętrzne, niezle detale silników, kokpitów z kalkomaniami i znakomite detale podwozia). Patrząc na produktu firmy Nakotne z lat 90 i ESCI z lat 80 widać jak wielka dzieliła je przepaść technologiczna. Dlatego też w przypadku modeli łotewskiego producenta granicę zaliczania jego zestawów powinno się nie obniżać ale raczej podwyższyć przynajmniej do roku 1995 (!) . Niestety ale zachód i w przypadku modelarstwa wyprzedził o jakieś 10 lat wschód. Może to i dziwnie ale jak widać na przykładzie modeli Nakotne to jeszcze po granicznej dacie 1989 jeszcze stosowano metody projektowania klasycznie i obniżanie granicy zaliczania modeli do vintage jest zwyczajnym bezsensem. Raczej powinno się albo podnieść tą granicę albo wprowadzić pojęcie youngtimera dla tego typu modeli albo wprowadzić zaliczanie do vintage np po 15 latach od wprowadzenia na rynek. Być może wprowadzę takie rozwiązania do swojej odmiany Retro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scalemates może edytować każdy, więc takie kwiatki wychodzą. Zawsze możecie edytować rok wydania modelu (jest polskie tłumaczenie strony).

Sam dodałem do bazy scalemates ponad 200 modeli, w tym wszystkie modele wydawnictwa WAK, oraz mnóstwo innych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kolekcjoner WP napisał:

Scalemates może edytować każdy, więc takie kwiatki wychodzą. Zawsze możecie edytować rok wydania modelu (jest polskie tłumaczenie strony).

Sam dodałem do bazy scalemates ponad 200 modeli, w tym wszystkie modele wydawnictwa WAK, oraz mnóstwo innych.

Jest dokładnie tak jak piszesz. Sam poprawiałem wykres modeli samolotu McDD F-4 Phantom II ESCI i Italeri, które są ze sobą mylone.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.