Skocz do zawartości

F-14 D Tomcat 1/72 G.W.H


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem rozgrzebać model trochę nowszego samolotu, który mam na składzie. Tomcat wydał mi się odpowiedni ze względu na to, że wygląda na dobrze zaprojektowany model który będzie się dobrze składać. 

Malowanie będzie zestawowe czyli F-14D BuNo 163418 NE105, VF-2 Bounty Hunters. Co prawda wolałbym jakieś "groźniejsze" malowanie z kościotrupami, kosami czy bombami ale po przejrzeniu oferty z kalkami okazało się, że to co mi się podoba ma kosmiczne ceny. Pozostaję więc przy malowaniu pudełkowym.

W planach mam oczywiście wykonanie jakichś cięć i dorobienie w tych miejscach wyposażenia. Mam więc już teraz prośbę o podrzucanie fotek, rysunków z lukiem działka i z mechanizacją skrzydła (sloty, klapy, spojlery), a także o zdjęcia tego konkretnego samolotu. Znając jednak życie to plan przeróbek może się rozszerzyć.

Wyciąłem już kilka części i przyłożyłem do siebie i muszę stwierdzić, że zapowiada się bardzo przyjemna praca.

1102939-27767-16-pristine.jpg

c.d.n.

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy wybór ?

Jeśli chodzi o Bulleta z okresu, którego wybrałeś to z fotami ciężko jest. Mi znane są jedynie ujęcia z tej strony: http://skywarriors-gallery.com/vf-2sub.htm

413747837_f-14d(ne-0507)Miramarwsierpniu1995.jpg.8e2e442d7316e519fa1cd5c0b92c1df4.jpg

 

Czy rozważałeś użycie tych kalek: https://www.martola.com.pl/pl1563/produkty71841/grumman_f_14_tomcat_part_1  ?

https://www.martola.com.pl/vdata/_obrazki/printscale/mar[149334]_7227202.jpg

Jest sporo zdjęć tego czarnego Felixa, więc z malowaniem nie miałbyś większych problemów:

https://www.airfighters.com/photosearch.php?reg=164601

Fajnym smaczkiem są tu belki TER-9, zawsze coś innego niż heavy iron, które kiepsko by wyglądały na modelu, który chcesz trochę pootwierać.

 

 

Edytowane przez Woit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Woit napisał:

Czy rozważałeś użycie tych kalek: https://www.martola.com.pl/pl1563/produkty71841/grumman_f_14_tomcat_part_1  ?

Jest sporo zdjęć tego czarnego Felixa, więc z malowaniem nie miałbyś większych problemów:

Chyba mnie namówiłeś. Dodatkowo przypunktuje u córki bo ostatnio skleiła swojego pierwszego Tomcata (wersja Egg Plane) i też ma kotka na stateczniku.:mrgreen:

Powycinałem sobie trochę części aby sprawdzić jak to wszystko do siebie pasuje, jak na razie jestem bardzo zadowolony ze spasowania, wszystkie części pasują do siebie praktycznie idealnie.

XYpgbK2.jpg


4IZNZeY.jpg


IgR2eZk.jpg


zkcBLjV.jpg

Producent natomiast poskąpił detali na fotelach pilotów i na skrzydle przy spojlerach. Jeśli zrobi się je otwarte to z ich wnęki wieje straszną pustką.

Mam też kilka zastrzeżeń do slotów, elementy łączące je ze skrzydłem są dość pancerne, na całej długości widać kilka jamek skurczowych (na szczęście niewielkich), które wypadają dokładnie na linii podziału. Ostatnia uwaga jest taka, że sloty są krzywe.

Inna wada jaką zauważyłem dotyczy dolnej części kadłuba. Przez wszystkie elementy, na załamaniu między bokiem a dołem kadłuba znajduje się ślad po łączeniu form. Rzecz łatwa do usunięcia ale pewnie pociągnie za sobą konieczność poprawiania linii podziału i nitów.

mc26zwk.jpg


s8oaL49.jpg


haegM7L.jpg


GGVLkuc.jpg

X4i9LSM.jpg


RBVmKaQ.jpg


1q4GtLe.jpg


bkt8olY.jpg


rg2z8mL.jpg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, rymulus napisał:

Producent natomiast poskąpił detali na fotelach pilotów

Fotele są nie tylko słabo zdetalowane ale także ich kształt budzi wątpliwości (zagłówki - wielkie jak z wodogłowiem).
Warto je wymienić na foteliki Airesa 7275.
Co do kalkomanii Print Scale - jest dyskusja o jakości tej marki w temacie nowości w skali 1:72. Ja bym przeczytał przed decyzją zakupu (a potem nie kupił:)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Solo napisał:

Co do kalkomanii Print Scale - jest dyskusja o jakości tej marki w temacie nowości w skali 1:72. Ja bym przeczytał przed decyzją zakupu (a potem nie kupił:)).

Wiem, czytałem. Niestety chyba nie ma alternatywy dla tych kalek w rozsądnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Solo napisał:

No jest, tylko nie wiem jaka cena dla Ciebie jest rozsądna.

Chyba coś źle sprawdziłem bo pamiętam, że widziałem podobne kalki za 25 funtów a to trochę drogo.

Sprawdziłem natomiast te kalki, które pokazałeś, w sklepie w Japonii i cena ich jest rozsądna. Jakie są mniej więcej koszty dostawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Solo napisał:

Fotele są nie tylko słabo zdetalowane ale także ich kształt budzi wątpliwości (zagłówki - wielkie jak z wodogłowiem).
Warto je wymienić na foteliki Airesa 7275.
Co do kalkomanii Print Scale - jest dyskusja o jakości tej marki w temacie nowości w skali 1:72. Ja bym przeczytał przed decyzją zakupu (a potem nie kupił:)).

Jak dobrze, że nie było tej dyskusji jak robiłem swojego Alicata ...

Kilka kalek HiDecala mi się rozsypało i ratowałem się tymi ukraińskimi (http://www.printscale.org/product_657.html)... gdybym wiedział to pewnie by mi się popodwijały i zaczęły prześwitywać albo jeszcze co gorszego... Ale może obecne wydruki prezentują inną jakość... Patrząc na firmowego FB widać wiele gotowych modeli z ich nalepkami, nie jest więc chyba tak najgorzej...

 

Rymulus, działaj z tymi fotelami i "przetłoczeniami" a może i sprawa kalek się wyjaśni.

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Woit napisał:

Kilka kalek HiDecala mi się rozsypało i ratowałem się tymi ukraińskimi (http://www.printscale.org/product_657.html)... gdybym wiedział to pewnie by mi się popodwijały i zaczęły prześwitywać albo jeszcze co gorszego... Ale może obecne wydruki prezentują inną jakość... Patrząc na firmowego FB widać wiele gotowych modeli z ich nalepkami, nie jest więc chyba tak najgorzej...

Z tego co wiem to na początku ich działalności ich kalki to faktycznie był dramat, i nawet się mogę zgodzić - jeden zestaw jaki mi się trafił to faktycznie była droga przez mękę. To był zestaw do F-14 IRIAF więc ilość zapasowych finów, rondelków i-te-pe na szczęście mnie uratowała, ale faktycznie wtedy się sporo nakląłem na PrintScale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rymulus napisał:

Sprawdziłem natomiast te kalki, które pokazałeś, w sklepie w Japonii i cena ich jest rozsądna. Jakie są mniej więcej koszty dostawy?

Ja zapłaciłem 690 jenów za transport, łącznie 2690.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, rymulus napisał:

Chyba mnie namówiłeś. Dodatkowo przypunktuje u córki bo ostatnio skleiła swojego pierwszego Tomcata (wersja Egg Plane) i też ma kotka na stateczniku.

Jakby co to bardzo ładne na papierze kalkomanie robi DXM Decals:
https://dxmdecals.com/shopping/ols/products/172-usn-f-14d-tomcat-vf-31-tomcatters/v/91-7128

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Solo napisał:

Jakby co to bardzo ładne na papierze kalkomanie robi DXM Decals:
https://dxmdecals.com/shopping/ols/products/172-usn-f-14d-tomcat-vf-31-tomcatters/v/91-7128

DXM drukuje kalki u Cartografa, więc przy okazji o jakość nie trzeba się obawiać. A ich zestawy są naprawdę bogate i dobrze opracowane. Sam kupiłem sobie zestaw do Grim Reapers do F-14D GWH, ale jeszcze czeka na swoją kolej. Ale ich kalek używałem już do F-15J i mogę tylko polecać. Jakość w sumie znacznie lepsza niż PrintScale.

Edytowane przez Matys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Matys napisał:

DXM drukuje kalki u Cartografa

Nie wszystkie, starsze drukowali gdzieś na Tajwanie. Mam ich dwa zestawy do japońskich F-15 i jeden jest drukowany właśnie na Tajwanie, dopiero drugi, nowszy, zrobił Cartograf.
Trzeba jednak przyznać że ten tajwański zestaw też nienajgorzej wygląda na papierze, choć do Cartografa odrobinę mu brakuje.
Prawdą jest natomiast że DXM robi świetne kalkomanie, szkoda tylko że stosunkowo niewiele zestawów jest w sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa dostępnych zestawów kalkomanii została tu dobrze przedstawiona, dzięki. Bliżej końca budowy będzie się trzeba zdecydować na któryś zestaw.

Wykonałem już pierwsze prace przy modelu. Jak zwykle zacząłem od pocięcia kadłuba. Skupiłem się na razie na dziobowej części kadłuba.

fWqrngn.jpg

Tym razem zacząłem najpierw wzbogacać w detale panele zakrywające przyszłe otwarte luki.

lFbqWRh.jpg


p5sJIS4.jpg


OTiYOHp.jpg


8GHJc7m.jpg

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Wykonałem już pierwsze prace przy modelu. Jak zwykle zacząłem od pocięcia kadłuba. Skupiłem się na razie na dziobowej części

OTiYOHp.jpg&key=5fca3e63363e9d8e9c4f11d200c0d95993bf3549c99dc004199c2f0a8381f9b2

8GHJc7m.jpg&key=310bf616f9dd1b4d9640a025d0b1ca1c7e717688dbf872f649039abe66583656
 


No, już jest grubo...

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.