Skocz do zawartości

Sklejamy tanią Hasegawę.


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

Mi pasuje to co napisał @Moses: tanio, prosto z pudła, prowadzony solidnie warsztat.

W dalszym ciągu podoba mi się sam pomysł modeli Hasegawy. 

Jedynie może zwiększyłbym próg cenowy, do tych np. 50zl jest mało jetów, za to sporo tematów z IIWŚ. 

Jeżeli zaś nie może być model z limitowanej serii bo jest droższy od zwykłego ale za to można model wzbogacić o pożyczkę od Bociana to trochę jak dla mnie jedno gryzie się z drugim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, merlin_70 napisał:

 

 

 

A ponieważ jest inflacja i wg  ekspertów potrwa dwa lata jeszcze na świecie rozważania cenowe za chwilę będą mocno nieaktualne , bo tani bedzie ten model , którego sprzedawca  w porę ceny nie podniesie  a Ty jeszcze się na upust załapiesz.

 

A  dyskusja co kupić powinna poprzedzać  analiza co mam w szafie i na pawlaczu i kiedy to skleję i dlatego nie do końca życia,  a i tak kolejny model muszę kupić na pewno bo mnie rozerwie i on do nauki sklejania będzie , bo te co na pawlaczu kupilem w 1991 roku  to są  super modele i się za niego zabiorę jak sie dobrze  sklejac nauczę. 

 

Mam nadzieję że q tej analizie zakupu niczego nie pominąłem 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, merlin_70 napisał:

 te co na pawlaczu kupilem w 1991 roku  to są  super modele i się za niego zabiorę jak sie dobrze  sklejac nauczę.

I jak uwazam że mam już odpowiednie umiejętności, to jakaś wredna firma wydaje nowy zestaw, i tak leży zapomniany w tym pudełku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmroczko napisał:

To z tymi seriami to bardzo dobry pomysł - bardzo elegancko eliminuje on wpływ kursu pesety kolumbijskiej na projekt.

 

Ja ponownie namawiam do pewnej elastyczności, takiego hobbystycznego luzu - jak już trzeba pisać regulamin takiego wątku grupowego, to niech przewiduje on wyjątki, np. pod warunkiem, że pozostali uczestnicy się na to zgodzą w głosowaniu i sprawę mamy rozwiązaną a przy okazji demokracja się rozwija.

 

Życzę wszystkim powodzenia w budowie i pozdrawiam serdecznie

 

Paweł

Wiesz wyjątki mogą być np w przypadku modeli, które obok zestawu  podstawowego mieszczącego się cenowo/pod względem serii posiadają również edycje specjalne, które co prawda jako edycja są zdecydowanie droższe ale w kwestii wyprasek są identyczne. W takiej sytuacji myślę, że taki model również mógłby wziąć udział w projekcie jednak zbyt duża elastyczność może wypaczyć sens tego konkretnego projektu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawne, że kryterium ceny samego plastiku jest ogromnym problemem, podczas gdy

W dniu 30.11.2021 o 07:13, Staryfajter1954 napisał:

Waloryzacja dopuszczalna każdą metodą (scratch, odlewy żywiczne, blachy fototrawione, druk 3D).  

przez co można stworzyć potworka za minimalną krajową.

 

Fajny cyrk 😂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gajowy z wąsami napisał:

Jeśli tak, to dlaczego nie mógłby posklejać sobie tego samego modelu (w sensie wyprasek) z wydania specjalnego różniącego sie od podstawowego właśnie kalkami? - nie zależy mi na uczestnictwie w projekcie (bo akurat Mesków w 1/48 z Hase mam już trochę na półkach) tylko na wykazaniu niekonsekwencji / braku przemyślenia w zamyśle projekty grupowego.
Może najprościej było by abyś - jako autor projektu - autorytatywnie wskazał które modele Hasegawy (konkretne numery katalogowe) dopuszczasz do udziału w zabawie, a które (Twoim zdaniem) nie spełniają wymogów "taniej Hasegawy".
Wtedy sytuacja była by jasna i ci z kolegów którzy w taki projekt chcieli by się bawić, mogli by to robić bez "dylematów moralnych"

Sprawę mamy już chyba wyjaśnioną ale tym się zajmę na spokojnie wieczorem. W regulaminie dopiszę z jakich serii modele mogą uczestniczyć w projekcie to raz a dwa już napisałem jeżeli dany model należący do serii taniej posiada również edycję specjalną to myślę, że także może wziąć udział w projekcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie też bym się upierał przy opcji prosto z pudła, ew.zmiana malowania, bo niekiedy same blaszki są droższe od modelu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tlb napisał:

W zasadzie też bym się upierał przy opcji prosto z pudła, ew.zmiana malowania, bo niekiedy same blaszki są droższe od modelu. 

Ja myślę, że obie konwencje wykonania modelu są akceptowalne ale można przy rozpoczętej relacji z budowy modelu zaznaczyć np litera S jako standard i W waloryzowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mirage3 napisał:

Jeszcze lepiej tania Hasegawa vs Mister Craft a najlepiej ten sam typ od obu producentów.

 

:haha:

Są dwa niezależne projekty grupie i ktoś chętny zawsze może wziąć udział z obu z takim samym modelem samolotu np P-51 Mustang a potem zestawić oba na jednym zdjęciu w galerii. To jest do zrobienia. Nie widzę jednak sensu łączyć obu projektów w jeden, powinny zostać projektami autonomicznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, rudy0007 napisał:

nie wiem co wyciągnąć 

Wyciągaj wszystko. Zawsze się jakiś myk znajdzie, żeby obejść regulamin :mrgreen:

Ja to musiałem przerwać robotę, żeby nie startować z połową zrobionego samolotu :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abtb napisał:

Zawsze się jakiś myk znajdzie, żeby obejść regulamin

A jak nie, to zaraz magicznie się pojawi projekt "Sklejamy nieco droższą Hasegawę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak "prawo jest po to, by je omijać"😉

Edytowane przez tlb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłem kilka drobnych poprawek i uzupełnień w stosunku do pierwotnej wersji regulaminu projektu.

 
Do udziału w projekcie dopuszcza się modele całkowicie nowe jak i już zaczęte  (na dowolnym etapie budowy) wykonywane prosto z pudła i waloryzowane. Waloryzacja dopuszczalna każdą metodą (scratch, odlewy żywiczne, blachy fototrawione, druk 3D).  
Dopuszczalne są zmiany malowania i kalkomanii. 
 

Posługujemy się cenami oficjalnymi ze sklepów modelarskich i tak dla skali:

1/72 maksymalna cena zestawu 60 złotych (widełki do 5 złotych) modele serii A, B, C, D

1/48 i wyżej 100 złotych (widełki do 5 złotych). Modele serii Pt (np Pt 20, Pt 32), JT (JT 47), AP (AP173)

Nie ma znaczenia miejsce i czas zakupu zestawu. 

 

Przed nazwą modelu w kwadratowym nawiasie piszemy [haska].  

 

Modele prezentowane są w grupowym wątku warsztatowym oraz projektowej galerii. Przed rozpoczęciem warsztatu w nawiasie piszemy duże (S) jak Standard dla modeli budowanych prosto z pudła i (W) jak Waloryzowany dla modeli wzbogacanych i konwersji.

 

Start  projektu od dziś 30 listopada 2021 (data do doprecyzowania jak już regulamin projektu będzie całkowicie gotowy). Zakończenia nie podaje się ponieważ projekt ma charakter otwarty i ciągły, można dołączyć do niego w każdej chwili i z dowolną liczbą modeli spełniających wymogi regulaminu projektu.
 

Mam nadzieję, że taki projekt się Wam spodoba i weźmiecie w nim udział. Zapraszam do dyskusji nad projektem i udziału w nim.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Posługujemy się cenami oficjalnymi ze sklepów modelarskich i tak dla skali:

1/72 maksymalna cena zestawu 60 złotych (widełki do 5 złotych) modele serii A, B, C, D

1/48 i wyżej 100 złotych (widełki do 5 złotych). Modele serii Pt (np Pt 20, Pt 32), JT (JT 47), AP (AP173)

Nie ma znaczenia miejsce i czas zakupu zestawu. 

No i spaprałeś całą ideę. Po to chciałem wziąć pod uwagę serie modeli a nie ceny, bo te różnią się dosyć znacznie w różnych sklepach.

Ja mam model za który kiedyś zapłaciłem 55 zł , a teraz kosztuje prawie 85 zł (w Moje Hobby).

Ale jest z serii E. I co teraz ? Mam oryginalną cenówkę na modelu

Edytowane przez _OldMan_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, _OldMan_ napisał:

No i spaprałeś całą ideę. Po to chciałem wziąć pod uwagę serie modeli a nie ceny, bo te różnią się dosyć znacznie w różnych sklepach.

Ja mam model za który kiedyś zapłaciłem 55 zł , a teraz kosztuje prawie 85 zł (w Moje Hobby).

Ale jest z serii E. I co teraz ? Mam oryginalną cenówkę na modelu

Nic nie spaprałem. Są i ceny i serie czyli wszystko jasne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, _OldMan_ napisał:

Mam oryginalną cenówkę na modelu

Sprzedam oryginalne cenówki w dowolnej wysokości kwoty. Trzymane w klaserze na znaczki 😂

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam temat z zapartym tchem od pierwszej strony...

Tematyka nie moja, ale z ciekawości co z tego wyjdzie.

Mam nieodparte wrażenie, że w  kolejnym temacie sklejanie to sprawa tylko marginalna...

Projekt grupowy, gdzie ma się spotkać grupka osób wokół wspólnego tematu, a tu 5 stron przepychanek i wielki bój o zapisy w regulaminie.

Strach pomyśleć co by było jakby pojawiły się nagrody...

2 godziny temu, pmroczko napisał:

Poddaj to pod głosowanie!

Tylko niech gospodarz najpierw podejmie decyzję według podanego klucza:

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ile stoi Wildcat AP-24, bo  nie wiem czy mam sie kierować ceną z 2008 roku czy  doliczyc inflacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.