Skocz do zawartości

Polska kupi czołgi K2


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, tomekk napisał:

Super że są robione zakupy. Tylko problem jest ze sfinansowaniem tych zakupów. Nie można ciągle drukować pieniędzy. Nam się budżet nie spina. Potrzebny jest rozwój małych i średnich firm, które w większości finansują budżet. Najpierw sensowna polityka fiskalna, później oszczędności, a następnie zakupy. Jak możemy dzisiaj cokolwiek kupować, jak w przyszłym roku potrzebujemy 260 mld na spłacenie PFR, wraz z odsetkami. Jak czytam że ma być 1000 czołgów, to ja się pytam, skąd weźmiemy do tego obsługę, może firmy ochroniarskie za 9 zł za godzinę ? Kolejna sprawa, Europa w tym nasz Kraj ma zakazać aut spalinowych, czy te decyzje będą bez wpływu na wyposażenie armii ...? Przecież to wszystko w perspektywie dekady w ogóle kupy się nie trzyma. Kabaret.

 

W dniu 22.07.2022 o 18:45, giberes napisał:

Kurcze, abramsy, himarsy, patrioty, k9, t50, f35, ale ja się pytam: majster-gdzie jest (u nas) ropa? 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lutym 2023 mamy importować z ruskich o 90  procent mniej ropy niż teraz, akurat tyle co dla czołgów, reszta ludu na rowery i riksze, nieliczni do Tesli. Ludzie, my z prądem mamy problem, węglem...

Edytowane przez tomekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomekk napisał:

W lutym 2023 mamy importować z ruskich o 90  procent mniej ropy niż teraz, akurat tyle co dla czołgów, reszta ludu na rowery i riksze, nieliczni do Tesli. Ludzie, my z prądem mamy problem, węglem...

No i? Ruscy mają monopol na produkcję ropy naftowej? Mamy Władimira "całować w pompkę", byle by nam łaskawie sprzedał ropę, czy też, jakimś cudem, możemy importować ropę z Kazachstanu, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Iraku czy USA? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MarcinWSS napisał:

No i? Ruscy mają monopol na produkcję ropy naftowej? Mamy Władimira "całować w pompkę", byle by nam łaskawie sprzedał ropę, czy też, jakimś cudem, możemy importować ropę z Kazachstanu, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Iraku czy USA? 

Oczywiście że nie, ale ogólna tendencja jest taka, że ma brakować diesla. Przemysł w części przestawił się z gazu na ropę. Sam piszesz żeby konkretnie pisać, bez zacietwierzenia, więc spokojnie piszę o faktach. Na razie nie rozmawiamy z Kazachstanem, czego bym sobie życzył, na razie nie rozbudowujemy terminali, nawet tych na LPG, a co dopiero na paliwa płynne. W kwestii wydawania pieniędzy, swoje napisałem. Dodam tylko że w przyszłym roku będą problemy z bankami, tymi z udziałem Skarbu państwa, gdzie trzeba będzie wpompować parę kolejnych miliardów zł. Aha, planowana liczba 300 tyś zawodowej armii, po doliczeniu cywilnych plus rotacji wczesnych emerytów to jakieś 500 tyś ludzi,  finansowanych z budżetu. To są OLBRZYMIE środki. Moim zdaniem należy przywrócić sensowny pobór, zwiększyć atrakcyjność pensji, żeby kadra wyszkolona za gigantyczne pieniądze nie odchodziła w wieku 50 lat na emeryturę. Wyobraźcie sobie że straż pożarna przeprowadzała inwentaryzację schronów, jakie w takim razie ma prerogatywy OT. Covid pokazał że nie mamy sensownej polowej służby medycznej, oddziałów wyposażonych w stacje odkażania i dezynfekcji. To był czas kiedy można było zrobić wspaniałe ćwiczenia praktyczne. 1000 czołgów zajedzie zatankować się, a tam żywego ducha nie będzie, bo bardziej zjadliwa grypa się pojawi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, imt napisał:

tak przy okazji czy metryczny czy też calowy nie ma znaczenia. Sprzęt kupowany jest z pakietem narzędzi. Od kluczy po urządzenia diagnostyczne. Ich ilość jest uzależniona od ilości sprzętu. Można kupić więcej ale nie mniej.

Właśnie ma i to bardzo duże znaczenie, pamiętam jak mój wujo kupił nowy traktor Massey-Ferguson. Wcześniej używał starego niezawodnego Ursusa C-360.  Rutyna i przyzwyczajenie do systemu metrycznego (inna numeracja kluczy), śruby calowe i lewe gwinty. Do Abramsa nie kupi się śruby w sklepie metalowym GS. Kompania remontowa musi taszczyć ze sobą wszystko x2 (metryczne i calowe). W WP wszystko jeździ na ON, za Abramsem musi jechać nafta lotnicza do turbiny.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bulik58 napisał:

Tam gdzie beda Abramsy to trzeba tylko jeden rodzaj narzedzie i materialu, a co do paliwa to Abrams ma jezdzic nie latac. I dlatego ma silnik wielopaliwowy, jak kazdy czolg z reszta. Rosjanie tez uzywaja turbin w czolgach i jakos nie bylo widac T-80U i podobnych pojazdow tankowanych na lotniskach.

 

Z tego co mi wiadomo, bataliony w brygadach pancernych i zmechanizowanych mają kompanie czołgów i kompanie zmechanizowane BWP/KTO. Kompania zaopatrzenia będzie musiała targać jednostkę napełnienia do jednych i do drugich. cysterny po ON nie da zatankować paliwem lotniczym i odwrotnie (procedury tego zabraniają). W polu nie jest tak różowo i komfortowo jak w Word of Tanks, nie ma pizzy i coli. Jak ktoś trochę był  na Nowej Dębię, Drawsku, Wędrzynie lub Orzyszu i tankował pojazdy pod krzakiem nocą w zimie to wie.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, robertmodelarz napisał:

Właśnie ma i to bardzo duże znaczenie, pamiętam jak mój wujo kupił nowy traktor Massey-Ferguson. Wcześniej używał starego niezawodnego Ursusa C-360.  Rutyna i przyzwyczajenie do systemu metrycznego (inna numeracja kluczy), śruby calowe i lewe gwinty. Do Abramsa nie kupi się śruby w sklepie metalowym GS. Kompania remontowa musi taszczyć ze sobą wszystko x2 (metryczne i calowe). W WP wszystko jeździ na ON, za Abramsem musi jechać nafta lotnicza do turbiny.........

"Właśnie ma i to bardzo duże znaczenie, pamiętam jak mój wujo kupił nowy traktor Massey-Ferguson. Wcześniej używał starego niezawodnego Ursusa C-360. "

 

 

Można by napisać po co go zamieniał, no ale byłoby to czepialstwo. 

Rutyna ...  . Z systemem masz wszystkie narzędzia, które masz mieć. Szukanie czegoś do naprawy to taka prowizorka u domniemanych (nadzieja) przeciwników. Jeśli do odkręcenia śrub X  potrzeba klucza Y który kręci się w lewa lub prawą stronę, a o tym wiesz to jest to jakiś problem? Poważnych napraw nie robi się na polu, a tzw. GS lub Castoramy może już nie być.

Sprzęt uszkodzony jest wycofywany, o ile są takie możliwości i dostaje się do grup remontowych, które mają wszystko, a przynajmniej mieć powinny. Z pewnością mają narzędzia. Co do reszty na wojnie może być różnie.

 

Odnośnie zakupów.

Tak naprawdę to kupujemy sobie czas.

Nikt nie wie jak zakończy się wojna rosyjsko-ukraińska. Jak Ukraińcy wygrają to może przeinwestowaliśmy.  Jeśli jednak nie to ... .

Ilość sprzętu dostępnego do zakupu  w tej chwili jest mocno ograniczona. Możliwość zakupu z Korei czołgu, który nie spełnia wszystkich wymagań na już, ale jest i jest dostępny już to plus.  Można zacząć szkolenie.

Możliwość  modernizacji a takie założenia są jest na +

 

taka uwaga na koniec nie jestem  fanem PiS . Oceniam w miarę możliwości to co jest

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bulik58mnie chodzi o to że do takiej ilości sprzętu potrzeba ogromnej ilości ludzi. Jeżeli wszyscy pójdą obsługiwać czołgi, rakiety, armaty, to kto zostanie w grupie zarabiającej na to wszystko. Jeśli chodzi o finansowanie to widzę że na razie wszystko wyrzuca się poza nawias wyliczania długu. Tak zrobiono np. właśnie z PFR. Tego obawiam się najbardziej.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Szanowni dyskutanci prześcigają się w argumentach i słusznie.

Nikt jednak nie zwrócił uwagi na taką kwestię. Czołg jest wg tradycji bronią ofensywną a Polska nie planuje rajdów pancernych. Kupujący cały czas mówią o odstraszaniu, ale na razie nie ma czym za bardzo odstraszać. Natomiast jestem przekonany i będziemy śledzić dalsze postepowanie armii, że będą ćwiczenia z przewagą typu: batalion czołgów w obronie.

Więc po co czołgi? Ano po to, że z obrony przechodzi się do ataku a jeśli już taki atak ma miejsce to wiadomo, że przeciwnik się cofa i jego siły są poważnie osłabione. Podejrzewam, że atak także nie jest przewidziany na dłuższych odcinkach bo Polska nie ma jakichś wielkich ambicji terytorialnych no chyba że NATO postanowi w takim wypadku złamać RU do końca ale to na razie nierealne. Pozostaje obrona i tu się zgodzę, że w następnej kolejności potrzeba wszelkich systemów obrony ppanc, plot, art oraz obrony wybrzeża. Flota, wojska powietrznodesantowe mogą trochę poczekać. Odpowiednie rozmieszczenie tych systemów wzdłuż CAŁEJ granicy wschodniej z wyjątkiem Litwy będzie skutecznym, mam nadzieję, odstraszaczem. Natomiast granica z UA może w dalekiej przyszłości stać się o tyle problematyczna, że mogą w tym kraju dojść do władzy jurorzy z konkursu Eurowizji i wtedy będzie może trzeba przemyśleć sprawę Przemyśla. Na razie walczą ze sobą dwa narody tak ,,pięknie'' pokazane w filmach Wajdy i Smarzowskiego a co z tego wyniknie zobaczymy.

Tak czy inaczej K2 zostały zakupione i pierwsze będą służyły w Morągu a następne w Ostródzie. Tego nie zmienimy choćby nam  opuszki palców się starły na klawiaturach.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i bardzo należy się cieszyć z zakupu tych czołgów. Wymagajmy natomiast dalszych wydatków w ramach budżetu, a nie poza nim, wymagajmy oszczędzania, wymagajmy sensownej polityki fiskalnej. Wymagajmy tego od wszystkich barw politycznych jakie zasiadają w naszym parlamencie. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jeszcze pamiętać o sprawach ekonomii i gospodarki.

Wujek Sam coś daje czy sprzedaje jak mu się to opłaca politycznie. A to odmówi broni ofensywnej, a to przekonstruuje rakiety, żeby za daleko nie leciały, albo nie zechce sprzedać. Tam się może zawsze pojawić opcja daelu z RU i zostaniemy na lodzie. Natomiast wielbiciele kimczi (bardzo lubię) robią wszystko dla prostego zysku. Atom, broń i nie wiadomo co jeszcze. Może pomoc w rozbudowie przemysłu. HSW i Bumar niech robią to co robią, ale jestem przekonany, że nowe zakłady zbrojeniowe powinny powstać dalej od granicy wschodniej. Z zachodu grozi nam co najwyżej inwazja facetów w szpilkach, więc oddalenie przemysłu od wschodu jest zasadne. Reasumując mam nadzieję, że współpraca z KR da nam miejsca pracy i korzyści a i kimczi zjadłbym w oryginale bo polskie podróby są OK ale co oryginał to oryginał.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju granicę z Litwą też trzeba wzmocnić aby nie było jak w Ardenach w 1940r. A prawdziwą wartość tego czy innego zakupu może weryfikować tylko bezpośrednie starcie, co mam nadzieję się nie wydarzy, pozdrawiam OLO. A narazie polujemy na zdjęcia z oznaczeniami i modelujemy kolejne wozy do pawlaczowej, albo gablotkowej kolekcji🤩

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację bo Litwini jak mieli bezpiecznie to machali szabelką a jak im się ciepło zrobiło to jak mówił Kobuszewski w kabarecie ,,bedo mięknąć'' i nagle sobie przypomnieli o przyjaźni i sojuszu z nami, ale ten kierunek jest na razie zabezpieczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze na koniec. Zagrożenia ze strony D nie ma ale w wypadku określonego wyniku wojny na długim powojennym dystansie zawsze może powstać za Odrą rząd, który przypomni sobie o powołanej kiedyś dywizji, której ,,żołnierze'' zasilili po wojnie społeczeństwo wolnej Kanady. Reasumując trzeba się zbroić, zbroić i jeszcze raz zbroić a do tego potrzeba jak mawiał Napoleon...

Pozdrawiam 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się zbroić to najpierw trzeba stać ekonomicznie. A my tu zaraz będziemy w Providencie pożyczki na zbrojenia brać.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sas55 napisał:

Reasumując trzeba się zbroić, zbroić i jeszcze raz zbroić 

To coś tak jak Korea Północna.Tam też zbrojenia są na pierwszym miejscu a potrzeby społeczeństwa mogą poczekać.

Tym bardziej że wydatki na zbrojenia będą po za jakąkolwiek kontrolą.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było że jestem przeciwnikiem rozwijania i modernizacji armii.Co to to nie.

Chciałbym tylko by to robić z głową a nie na hura.

Kupiono kilkaset czołgów nie dostosowanych do ETO.Były wielkie zapowiedzi modernizacji a skończy się na wymianie paru podzespołów i wymianie km. na krajowy.Już zmienia się ton wypowiedzi na temat.Tak będzie wyglądał ten transfer technologii . Sprawa jak zwykle rozbije się o pieniądze.Wojsko będzie chciało ale to w innych gabinetach podejmowane są decyzje.

Modernizacja Leopardów się opóźnia bo nasi dokumentację która ma klauzulę tajności dali do tłumaczenia firmie która nie ma dostępu do takich dokumentów ale ma odpowiednie znajomości.Niemcy tym faktem lekko się zdenerwowali.

Dlaczego z Bumaru odchodzą najlepsi specjaliści? Prezesem została osoba związana z konkurencyjna firmą.

Takie cyrki to tylko w Polsce możliwe.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Xmen napisał:

To coś tak jak Korea Północna.Tam też zbrojenia są na pierwszym miejscu a potrzeby społeczeństwa mogą poczekać.

Tym bardziej że wydatki na zbrojenia będą po za jakąkolwiek kontrolą.

Tak właśnie jest. Zgadzam się. U nas Korea Północna a może Kuba, nieważne, to już gdzieś słyszałem. Jednak zbrojeń jeszcze nie ma na pierwszym miejscu a istnieją różne telewizje prasa no i popolitytkować sobie można na różnych forach. Tylko kiedy przestaniemy ciągle marudzić i narzekać.. Niech specjaliści z Bumaru znajdą pracę w nowo tworzonym przemyśle zbrojeniowym. Może się uda tak to rozwiązać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomekk napisał:

Mnie to marzy się zacieśnienie współpracy z Turcją. Miał powstać u nas hub dla Chińczyków, czy aby Niemcy nas nie wyprzedzą... 

Hub dla Chińczyków niestety nie spodobał się za wielką wodą i za tą mniejszą śródziemną... a w EU wiadomo komu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sas55 napisał:

 

Nikt jednak nie zwrócił uwagi na taką kwestię. Czołg jest wg tradycji bronią ofensywną a Polska nie planuje rajdów pancernych. 

Jak to nikt. Ja to pisałem już jakiś czas temu, tylko  trza czytać ze zrozumieniem Panie Nauczycielu:mrgreen: . Ale do rzeczy przyznałeś że czołg jest bronią ofensywną a polska nie planuje rajdów pancernych to po kiego ch...ja do 2026 jest nam potrzebnych aż 1615 czołgów (Abrams 366, K2 1000, Leopard2 250) , a do tego jeszcze 820 haubic K9. Będziemy mieli wtedy więcej czołgów i haubic samobieżnych  jak Francja ( Leclerc 241. ERC90 80, AMX10RC 250 haubice 155 razem 141)  Wielka Brytania (Challenger2 386, AS90 179) i Niemcy ( Leopard2 250, Pz2000  148) razem wzięte :szczerbol: . A pozostałe uzbrojenie i wyposażenie?? A obsługujący ta ilość sprzętu personel? Same załogi tej masy sprzętu stanowić będą liczbę 10560 a personel techniczny ? A logistyka która to zaopatrzy, personel dowódczy , piechota zmechanizowana ? A wojska inżynieryjne/ mosty towarzyszące i składane  które zabezpieczą teren? Obrona p.lot.? Czy ktoś  w ogóle zdaje sobie sprawę KTO to będzie obsługiwać  i co najważniejsze ILE to ma kosztować??? Ja  napisałem o kosztach i innych potrzebach min. obrona p.lot. i antyrakietowa , śmigłowce szturmowe czy rakiety taktyczne których nie posiadamy wcale , zarzuciliście mi z MarcinemWSS że się nie znam i że czołgi są potrzebne a reszta to wraża propaganda. Wiem cieszysz się jako Polak że Polska rośnie w siłę bo z Korei przyjechało 10 szt. tanków niezgodnych zresztą z zamówieniem i  pomalowanych w ładne kolorki, ale widzę że wojsko to Ty znasz chyba tylko z oglądania " Czerech Pancernych" :haha:. Ja to widzę inaczej wiem że wojsko dalej użytkuje 42-letnie BWP1 czy obrona plot. dalej korzysta z wprowadzonych do użytku w 1974 roku:wow: zestawów 2K12 Kub, a ostatnie rakiety taktyczne jakie mieliśmy to była bateria ( 4 wyrzutnie)  9K79 Toczka w 1987 roku, można by jeszcze długo wymieniać (Mi 24, Mi8 i inne)  ale to tak jest jak się dyletanci dorwą do wydawania nie swoich ( naszych) pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Xmen napisał:

To coś tak jak Korea Północna.Tam też zbrojenia są na pierwszym miejscu a potrzeby społeczeństwa mogą poczekać.

Tym bardziej że wydatki na zbrojenia będą po za jakąkolwiek kontrolą.

Zastanawiam się, co trzeba mieć w głowie, aby na wspólnym mianowniku, postawić Polskę i Koreę Północną? Czy oprócz tego, że i my i oni, się zbroimy, ma Kolega Xmen jeszcze jakieś twarde dane (np. PKB), aby wysnuwać równie przenikliwe analizy? 

Panowie.. oczywiście, że lepiej było by,  zamiast inwestować w armię, te środki przeznaczyć na szeroko rozumiany dobrostan obywateli Polski. Ale nie żyjemy w idealnym Świecie. I wbrew zapewnieniom, które nam suflowano jeszcze kilka lat temu, Rosja to nie "inna Rosja" tylko to samo, od kilkuset lat, nie szanujące żadnych cywilizowanych zasad, państwo bandyckie. Dlatego należy się zbroić.

I ponownie proponuję merytoryczną dyskusję zamiast "opowieści z osiedlowego magla".

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sas55 napisał:

Tylko kiedy przestaniemy ciągle marudzić i narzekać..

Człowieku jakie narzekać i marudzić?

Do lekarza czeka się latami bo nie ma kasy ale najważniejsze że będzie stało 1000 czołgów przy granicy.Ja mam w doopie te zbrojenia jak mi nogę utną bo się za późno dostanę do specjalisty.W sumie kij z moją nogą.Z jedną mogę żyć.Najważniejsze że będziemy potęgą.

6 minut temu, sas55 napisał:

Niech specjaliści z Bumaru znajdą pracę w nowo tworzonym przemyśle zbrojeniowym.

To u nas coś nowego się tworzy?Na razie to co jest to leży i kwiczy bo nie ma zamówień.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Adams M1A1 napisał:

Jak to nikt. Ja to pisałem już jakiś czas temu, tylko  trza czytać ze zrozumieniem Panie Nauczycielu:mrgreen: . Ale do rzeczy przyznałeś że czołg jest bronią ofensywną a polska nie planuje rajdów pancernych to po kiego ch...ja do 2026 jest nam potrzebnych aż 1615 czołgów (Abrams 366, K2 1000, Leopard2 250) , a do tego jeszcze 820 haubic K9. Będziemy mieli wtedy więcej czołgów i haubic samobieżnych  jak Francja ( Leclerc 241. ERC90 80, AMX10RC 250 haubice 155 razem 141)  Wielka Brytania (Challenger2 386, AS90 179) i Niemcy ( Leopard2 250, Pz2000  148) razem wzięte :szczerbol: . A pozostałe uzbrojenie i wyposażenie?? A obsługujący ta ilość sprzętu personel? Same załogi tej masy sprzętu stanowić będą liczbę 10560 a personel techniczny ? A logistyka która to zaopatrzy, personel dowódczy , piechota zmechanizowana ? A wojska inżynieryjne/ mosty towarzyszące i składane  które zabezpieczą teren? Obrona p.lot.? Czy ktoś  w ogóle zdaje sobie sprawę KTO to będzie obsługiwać  i co najważniejsze ILE to ma kosztować??? Ja  napisałem o kosztach i innych potrzebach min. obrona p.lot. i antyrakietowa , śmigłowce szturmowe czy rakiety taktyczne których nie posiadamy wcale , zarzuciliście mi z MarcinemWSS że się nie znam i że czołgi są potrzebne a reszta to wraża propaganda. Wiem cieszysz się jako Polak że Polska rośnie w siłę bo z Korei przyjechało 10 szt. tanków niezgodnych zresztą z zamówieniem i  pomalowanych w ładne kolorki, ale widzę że wojsko to Ty znasz chyba tylko z oglądania " Czerech Pancernych" :haha:. Ja to widzę inaczej wiem że wojsko dalej użytkuje 42-letnie BWP1 czy obrona plot. dalej korzysta z wprowadzonych do użytku w 1974 roku:wow: zestawów 2K12 Kub, a ostatnie rakiety taktyczne jakie mieliśmy to była bateria ( 4 wyrzutnie)  9K79 Toczka w 1987 roku, można by jeszcze długo wymieniać (Mi 24, Mi8 i inne)  ale to tak jest jak się dyletanci dorwą do wydawania nie swoich ( naszych) pieniędzy.

Oj tam, oj tam nie denerwuj się Kolego aus Goldenburg i nie szczerz tak zębów. Masz całkowitą rację. Jesteś znawcą tematu i gdzie mi tam do takiej wiedzy i poglądów. Ale nie martw się, może wyjdzie na twoje, albo dowiesz się jak to zostało załatwione bo na razie zostało ci tylko szczerzenie ząbków i dyskusje. Nie masz wpływu na to co się dzieje. Ja się cieszę z małych sukcesów i czekam na lepsze czasy a ty tylko szczerzysz ząbki i szerzysz swoją ,,wiedzę''. Ciekawi mnie wszakże twój stopień wojskowy, ale to chyba ciekawość niezaspokojona.

 

Edytowane przez sas55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Adams M1A1 napisał:

(..) ale to tak jest jak się dyletanci dorwą do wydawania nie swoich ( naszych) pieniędzy.

Zaprawdę, mocne słowa eksperta, który kilka postów wcześniej, twierdził, że Abrams potrzebuje "innego paliwa". 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.