Skocz do zawartości

Polska kupi czołgi K2


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przeczytałem artykuł że Polska kupi 1000 czołgów K2. 180 będzie produkcji koreańskiej się reszta robiona w Polsce..... No zobaczymy na ile to prawdziwe . Zaczyna się robić ciekawie.

https://historia.org.pl/2022/07/24/polska-kupi-1000-koreanskich-czolgow-w-tym-820-k2pl-w-polsce-powstanie-takze-fabryka-czolgow/

Edytowane przez seven up
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, seven up napisał:

Właśnie przeczytałem artykuł że Polska kupi 1000 czołgów K2. 180 będzie produkcji koreańskiej się reszta robiona w Polsce...

To źle przeczytałeś 😉. Produkcja czołgów w wersji PL ma być równolegle w Polsce i Korei. Taki jest plan, a co z tego wyjdzie i ile da się wyprodukować w kraju, to wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiad z Błaszczakiem, w którym wszystko jest dokładnie wyjaśnione jeśli chodzi o zakupy K2 i K9

 

https://defence24.pl/polityka-obronna/polska-kupi-1000-czolgow-blaszczak-planujemy-pozyskanie-dodatkowych-f-35-lub-f-15-wywiad

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wywiadu wynika jednoznacznie że K2PL nie będzie jakąś głęboką modernizacją K2BP, lub co sugerowali wcześniej nowym czołgiem na podstawie K2BP. Obstawiam polską optoelektronikę + system pola walki i dodatkowy pancerz.

 

Moje spore zaskoczenie, że wspomniał o braku systemu automatycznego ładowania w Krabie. No jest to jego największa bolączka. Osobiście nie widzę w Krabie najnowocześniejszej armatohaubicy.   K9A1 robi lepsze wrażenie, nie wspominając o K9A2. Nawet lepiej że mamy pozyskać możliwości produkcji K9PL. Wyjdziemy na tym lepiej od składania Kraba z gotowych, pozyskanych elementów. Chyba lepiej jest produkować cały pojazd, a nie składać do kupy pozyskane komponenty? Więcej roboty dla Nas.

 

Pytanie kto ogarnie te wszystkie linie produkcyjne, i czy faktycznie do tego dojdzie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

"K2PL w porównaniu do standardowej wersji K2 Black Panther (jej szczegółową specyfikę można znaleźć tutaj) różni się przede wszystkim udoskonaloną, pancerną "skorupą", długością kadłuba, a także dodatkową, siódmą parą kół jezdnych."

- taka zajawka z sieci... Wygląda na to, że jak się domyślałem model Academy można sobie wiadomo gdzie wepchnąć, bo ingerencja drastyczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tomek Mroczkowski napisał:

 

Czemu siła mediów? Po przeliczeniu wartości dodatków (lufa + kalki + set Voyagera) za model wychodzi jakiś 150 zł. Cena za granicą, gdzie jeszcze da się go kupić to 200+.

Tak samo było z modelem Trumpetera  - krążownik MOSKWA. Po zatopieniu okrętu - ze sklepów  poznikały wszystkie modele,  Wartościowo model K2 z allegro wychodzi bardzo dobrze.  Na Amazonie tak to wychodzi:

https://www.amazon.pl/Academy-Black-Panther-13518-ZESTAWY/dp/B07GYPPDQV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, mandrivecs napisał:

Skąd wiesz? Skąd foto?

Szpiedzy modelworka są wszędzie!!!! Nic się nie ukryje😀

Jak Flachenty wie to znaczy zaraz będzie warsztat!!!!!

Konfetti zrzucane ze śmigłowca? Kiedyś to już było🙄

Edytowane przez robertmodelarz
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, bulik58 napisał:

Gap Filler - to raczej nie wyglada na ,, Zapchaj dziure,, i do tego produkowana jest w Polsce. Ale jesli ktos chce i potrafi ,to zycze milej zabawy 

 GAP Filler to izolator termiczny z silikonu służą do przewodzenia ciepła w produktach elektroniczych i elektrycznych

 image.jpeg.89b73f23520224731b51bf4c6ebd866e.jpeg

 

A tlumaczac z angielskiego slowa ,, Gap Filler,, , wychodzi  ,, Wypelniajacy luke  ,,   tak ze ten emotikon rzeczywiscie pasuje w 100%

 

... a tłumacząc na nasze to "zapchaj dziura". :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 słowo " zapchajdziura" ma określony pejoratywny raczej wydźwięk

 

określenie - "wypełniający lukę"  - już jest bardziej neutralne

 

Kwestia gry słów. Jedno jest istotne lukę po czołgu słabszym zapełniamy czołgiem lepszym. 

 

Nasze T - 72 i niektóre  Twarde poszły walczyć . Wolski coś przebąkiwał , że pomoc dla Ukrainy jest jeszcze większa niż się podaje.  Więc raczej wcześniej niż później z rosyjską / radziecką techniką się pożegnamy. I gdyby nie ta wojna byśmy kolejne 15 lat dyskutowali o  możliwościach modernizacji T - 72  i jak ta modernizacja rozwija polski przemysł zbrojeniowy.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapchajdziura czy wypełniający lukę - pierwsze określenie wiadomo, natomiast drugie też wydaje mi się niezbyt fortunne. Kojarzy mi się z takim pośpiesznym ,prowizorycznym i wymuszonym działaniem. Choć nie takie były intencje osoby odpowiedzialnej za ten zwrot, to właśnie takie skojarzenia we mnie wywołuje w pierwszej chwili. Ajabym poszedł w coś a'la "Nowe Otwarcie" lub "Nowa Jakość"(bo zaiste jest to nowa jakość w porównaniu z T-72) , na pewno nie w filmowe "Nowa Nadzieja" bo ta jak mówi przysłowie matką głupich 😉. No ale ja nie kończyłem mądrych szkół marketingowych, nie pracuję w ministerstwie i zaczynam zdanie od "No". Trochę to określenie umniejsza produktowi Koreańczyków 😞

Za to dobra wiadomość dla nas, modelarzy jest taka, że co najmniej 10 szt. będziemy mogli zrobić prosto z pudła Academy. Te ze zdjęcia nie mają dodatkowego opancerzenia na bokach kadłuba ani wieży, ale w modelu to osobne elementy, więc prawdopodobnie trzeba będzie jedynie zaszpachlować otwory ustalające. Także nasi pancerniacy niech się uczą nowego sprzętu, obsługa techniczna maluje godła jednostki, Toro robi kalki a my sklejamy :) 

Problem jedynie z dostępnością modelu - polskie sklepy modelarskie powinny chyba też wysłać swój list intencyjny do Korei :D

Edytowane przez TAW
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, TAW napisał:

Problem jedynie z dostępnością modelu - polskie sklepy modelarskie powinny chyba też wysłać swój list intencyjny do Korei :D

Jest dostępny:

https://www.amazon.pl/Academy-Black-Panther-13518-ZESTAWY/dp/B07GYPPDQV/ref=sr_1_2?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=3OH3491C1WUGU&keywords=Academy+AC13511&qid=1667331926&qu=eyJxc2MiOiIwLjM1IiwicXNhIjoiMC4wMCIsInFzcCI6IjAuMDAifQ%3D%3D&sprefix=academy+ac13511%2Caps%2C95&sr=8-2

W podobnej cenie co był dystrybuowany w kraju.

https://www.mojehobby.pl/products/R.O.K.-ARMY-K2-Black-Panther.html

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Model jest dostępny tu: https://www...com/1-35-scale-r-o-k-army-k2-black-panther-acd13511

Cena bardzo atrakcyjna, ale cena przesyłki zwala z nóg. Wybrałem najtańszą wersję i czekam już miesiąc. Śledzenie mówi, że wysłano chyba drogą morską i ciekawe czy te 10 szt. trafi do Polski wcześniej.

Myślę, że cena u nas będzie podobna do tej z . z przesyłką.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 sztuki dostępne, tylko wyjdzie około €73 z wysyłką czyli około 340 pln, ale jak ktoś jest zdesperowany i/lub ma dużo wolnego hajsu to zawsze jakaś opcja bez cła/vatu.

 

https://www.oupsmodel.com/vehicules-militaire-135/62176-academy-maquettes-militaire-13511-rok-army-k2-blackpanther-135-8809258925804.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
28 minut temu, bulik58 napisał:
 
Przedstawiciel Hyundai Rotem stwierdził, że 60 proc. zamówionych przez Polskę czołgów K2 w wersji spolonizowanej K2PL, zostanie wyprodukowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Mówi się nawet o uzyskaniu praw eksportowych. Przypominamy, co będzie potrafił K2PL.

Polska planuje pozyskać łącznie 820 czołgów z czego aż 492 sztuki powstałyby w kraju, a 328 powstałoby w Korei Południowej. Jednakże należy wspomnieć, że pierwsza podpisana umowa wykonawcza opiewa na 3,37 mld dolarów i dotyczy 180 czołgów, których jak pisała Karolina Modzelewska, produkcja się już rozpoczęła i pierwsze sztuki trafią do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polski jeszcze w 2022 roku

Troche pomieszane sa te informacje. czolgi ktore trafia do kraju beda poczatkowo w wersji K2 a nie we wersji K2PL , i sa podobno w drodze do kraju. W jakiej ilosci?  dokladna liczbe dopiero poznamy, Wersja K2PL  podobno ma sie roznic od tej ktora pokazano jako makiete. Jest tyle niescislosci , blednych informcji iz najlepiej bedzie odczekac i zobaczymy co pokaze przyszlosc.

Do kraju płynie 10 szt. K2 i nieznana ilość K19. K2 idą od razu do Braniewa mają zastąpić przekazane na Ukrainę -wozy T-72.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś słuchałem słuchałem Tygodniówki Pana W. na YT, z jego informacji wynika, że kupimy ok. 500 szt. wyprodukowanych w Korei, a pozostałe być może kiedyś powstaną w Polsce, AS-21 nie nadaje się nawet do testów, K9 najprawdopodobniej będzie bez automaty ładowania, a FA-50 mają służyć do szkolenia zaawansowanego i Air Policing. Oczywiście wszystko w przewidywalnej przyszłości całkowicie produkowane w Azjii. No po prostu ręce opadają jak można okłamywać społeczeństwo transferując kolejne miliardy za granicę i nie rozwijając własnego przemysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2022 o 19:28, wprzybylak napisał:

Dziś słuchałem słuchałem Tygodniówki Pana W. na YT, z jego informacji wynika, że kupimy ok. 500 szt. wyprodukowanych w Korei, a pozostałe być może kiedyś powstaną w Polsce, AS-21 nie nadaje się nawet do testów, K9 najprawdopodobniej będzie bez automaty ładowania, a FA-50 mają służyć do szkolenia zaawansowanego i Air Policing. Oczywiście wszystko w przewidywalnej przyszłości całkowicie produkowane w Azjii. No po prostu ręce opadają jak można okłamywać społeczeństwo transferując kolejne miliardy za granicę i nie rozwijając własnego przemysłu.

 

 

Kurczę ,jak lubię Wolskiego tak czasami zastanawiam się co on czasami wygaduje.Póki co zamówienia na 180 szt. K2 w latach 2022-2025.Produkcja od 2026 ,czyli zakładam że hale produkcyjne wybudowane zostaną wcześniej.Płynne przejście z zamówień do produkcji.Gen.Dyw.Maciej Jabłoński stwierdził że K2 PL to nie będzie jakaś mocna ingerencja w istniejący pojazd, najwaźniejsza brak 7 pary kół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.