Skocz do zawartości

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Jaka farba jest obecnie uznawana za właściwą dla dolnych powierzchni polskich samolotów z września 1939?

 

Ostatni model samolotu z września skleiłem rok temu, więc może jakieś nowe odkrycia się pojawiły

 

15 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

A pytam, bo męczę Poteza 25 od Special Hobby 

Wydaje mi się, że nic nie przegapiłem i w ciągu ostatniego roku nic nowego się nie pojawiło, zwłaszcza w kontekście potezów. Czyli jedziesz standardowo na szaroniebiesko (Łosie to akurat inna sprawa, ale też starsza niż rok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Wymysl napisał:

 

Wydaje mi się, że nic nie przegapiłem i w ciągu ostatniego roku nic nowego się nie pojawiło, zwłaszcza w kontekście potezów. Czyli jedziesz standardowo na szaroniebiesko (Łosie to akurat inna sprawa, ale też starsza niż rok).

 

Szczerze, to nie przepadam za gotowym polskim niebiesko-szarym od Hataki. Lata malowania po prostu na niebiesko zrobiły swoje. To w takim razie będzie hataka, ale z kroplą niebieskiego, celem złamania szarości.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o "różowe" Tornado.

W jakimś magazynie lotniczo-modelarski widzialem info że najlepiej odpowiadającym kolorze pustynnych Tornad RAF-u jest specjalnie do tego stworzony odcień Humbrola i teraz uwaga nie pamiętam czy H200 Pink czy H250 Desert Sand?

Coś mi majaczy ten Pink 200 ale nie jestem do końca pewny, może ktoś z Kolegów będzie wiedział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ale będę szukał dalej.

Coś mi ten Humbrol zapala się w głowie. Wiem że ludziska wieszają psy na tej firmie ale chyba nie jest do końca źle skoro pół UK korzysta z ich produktów.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, jmx62 said:

Coś mi ten Humbrol zapala się w głowie. Wiem że ludziska wieszają psy na tej firmie ale chyba nie jest do końca źle skoro pół UK korzysta z ich produktów.

 

Uwierz mi ze tutaj Humbrole so tak samo popularne jak i w Polsce :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, jmx62 napisał:

Dzieki ale będę szukał dalej.

Coś mi ten Humbrol zapala się w głowie. Wiem że ludziska wieszają psy na tej firmie ale chyba nie jest do końca źle skoro pół UK korzysta z ich produktów.

Abstar:bip:ąc od jakości i opinii o nich to jest to Humbrol 250

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymysl pamietasz może skąd ta info?

Kurczę nie pamietam w ktorym numerze albo miniRepliki albo naszego ModelFana ktoś lepił Tornado właśnie w malowaniu z zatoki i ten ktoś twierdził że Humbrol w porozumieniu z angielskimi modelarzami utworzył ten odcień podobno idealnie odwzorowujący oryginalne barwy RAF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim modelu PZL P.11b-L IBG proponuje m.in. takie ciekawe malowanie kamuflażowe:

p01.jpg.21ea1992cebb0bc0e0898418af3a8cc0.jpg

p02.jpg.4d9041d3703f8b6be915a90a8db2c499.jpg

W instrukcji jest notatka, ze w swojej rekonstrukcji barw uwzględnili fakt, że w tamtym czasie Rumunia importowała włoskie farby.

Kolory spodniej części opisane są opisane tak:

p10.jpg.ed3a25bed8d52bd0be8c16b1c2c45e31.jpg

p03.jpg.5f12c0aa9b278b2a93328e4888325457.jpg

I tu pierwsza moja wątpliwość. Pięć z proponowanych farb jest odpowiednikami RAF-owskiego Azure Blue, a jedna (Mr Hobby) RLM78. Czemu?  To są podobne kolory? Mr. Hobby ma swój odpowiednik Azure Blue.

Druga wątpliwość. Identycznie podane są barwy spodu w modelu P.24G dla greckich samolotów w kamuflażu.

Trzecia wątpliwość. W nowszym modelu P.11b-K jest podobne malowanie, chyba z tej samej jednostki:

p04.thumb.jpg.f16fea36e5af737ee22d66dc8c136578.jpg

p05.jpg.275ba6edf0d546054587a914273d1eae.jpg

Dla którego malowanie spodniej części jest proponowane szare (znów z odniesieniami do brytyjskich kolorów)

p07.jpg.863981dabe79545bc9a7490153154a25.jpg

p06.jpg.f5e6f692346a06366abf71b1b6ee17a0.jpg

Tak samo jest w modelu P.11F

p08.jpg.ee97ba4bb2eb7aaf83fc1b3506efe006.jpg

Czy ktoś umie mi i z pożytkiem ogólnym rozjaśnić jak to powinno być? Może kol. @Skawinskida się wykorzystać? Czy instrukcja od P.11b-L jest z błędem, czy istniał jakiś włoski kolor zbliżony do Azure Blue? Czy powinno to być coś jednak szarego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Mam pytanie co oznaczają te kolorowe paski malowane na pociskach rakietowych. Widziałem niebieskie, pomarańczowe, czerwone, czarne i brązowe. Czy ktoś się orientuje w tej sprawie ?

Czerwone dość nietypowe, nie spotkałem się osobiście. Jeśli chodzi o niebieskie - oznaczają pocisk szkolny. Żółte oznaczają aktywny ładunek wybuchowy, brązowe aktywny silnik rakietowy. Bywają tez czarne - one na starszych pociskach oddzielały segmenty konstrukcyjne pocisku.

 

W przypadku pocisków radzieckich/rosyjskich pasków być nie powinno na pocisku 'ostrym'- rakiety szkolne maja czarne paski.

Edytowane przez Matys
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Matys napisał:

Czerwone dość nietypowe, nie spotkałem się osobiście. Jeśli chodzi o niebieskie - oznaczają pocisk szkolny. Żółte oznaczają aktywny ładunek wybuchowy, brązowe aktywny silnik rakietowy. Bywają tez czarne - one na starszych pociskach oddzielały segmenty konstrukcyjne pocisku.

 

W przypadku pocisków radzieckich/rosyjskich pasków być nie powinno na pocisku 'ostrym'- rakiety szkolne maja czarne paski.

Dzięki za informację. Teraz mam jasność co do kolorów oznaczeń stosowanych na pociaskach rakietowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jeśli chodzi o czerwony pasek:

IncBombs.jpg

-stosuje się na bombach zapalających.

Biały albo szary pasek spotyka się na pociskach dymnych albo chemicznych. Tak samo zielony pasek to już jakiś specjalistyczny wynalazek, może oznaczać broń chemiczną. Te bardziej wredne i egzotyczne bomby i pociski mogą mieć kombinację kolorów, często z żółtym, kiedy do rozrzucania chemii albo np. białego fosforu stosuje się pomocniczy ładunek wybuchowy. Najlepiej poszukać danego typu pocisku w sieci, zwykle opis się znajdzie (w przypadku broni amerykańskiej). Cennym źródłem są też bazy danych poświęcone niewybuchom, takie jak ORDATA, CORD czy CISR: Center for International Stabilization and Recovery - JMU

Takie rzeczy można tam znaleźć:

image.png.461a9657349b7d87d4d974b564f252fc.png

 

To bomba do rozrzucania ulotek (pasek niebieski) ale z pomocniczym ładunkiem wybuchowym do ich rozrzucania (pasek żółty)

 

Pozdrawiam

 

Paweł

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2024 o 20:33, em napisał:

Poszukuje zdjęć, rysunków oprofilowania wlotu do chłodnic /wewnętrzne strony gondol silnikowych/ samolotu A-20 G/K

Coś takiego ?

A-20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.