Skocz do zawartości

PZL H (12) 1/72 scratch


jarek38

Rekomendowane odpowiedzi

PZL H maszyna budowana przez Zygmunta Puławskiego prywatnie, za przyzwoleniem wytwórni, która przedstawiła ją jako PZL 12 lotnictwu morskiemu jako maszynę szkolno-wywiadowczą i był to ostatni projekt wspaniałego Polaka o którym mówił cały świat za sprawą polskiego płata i całkowicie metalowego samolotu myśliwskiego. Puławski pilot, sam wykonywał loty na swojej amfibii i niestety zginął 21 marca 1931 roku w tragicznym wypadku. Była to niepowetowana strata dla naszego przemysłu lotniczego, dla Polski. Model powstał z odlewów żywicznych, drutów miedzianych, blaszek z podgrzewczy – świeczek i ze wszystkiego co wpadło mi w ręce. Malowany metali zerem aluminium MM, kolorem płótna MM, smoke Vallejo i czarnym rozcieńczonym Pactry.

6181a0a571c9d180m.jpg d16836349f6afe84m.jpg 542aa8c7ded900b7m.jpg 1744a49804c4419cm.jpg e35946ee3bce9c4bm.jpg b9a4c4982431b1b9m.jpg 94f3a018b1f0246em.jpg 1186af28c07c3ce2m.jpg b27327ac6edbe45am.jpg 447081092dc6efa8m.jpg a457ea581dfb65a2m.jpg 03e3225b10b90484m.jpg 9df056fc3fd4c35fm.jpg 9f5bb808bc9006b1m.jpg ee01a66e0b14c52em.jpg a886952c0c9d75efm.jpg 0c9a9487089d6ceam.jpg b66ef9e3a9625ebam.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, gratulacje . Widać dużo serca i pracy włożonej nie tylko w sam model, ale i poszukiwania dokumentacyjne. Domyślam się, że nie było to takie proste. A że to scratch, to i skala podziwu odpowiednio wyższa. Drewno i płótno robią bardzo dobre wrażenie. Muszę go jakoś na żywo zobaczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie!

Marek, napisz na jakiej wystawie planujesz być w najbliższym czasie, czas chyba na uścisk ręki. Powinniśmy nosić identyfikatory z nickami forumowymi, byłoby dużo łatwiej się rozpoznać i w konsekwencji poznać.

Ed; W mgnieniu oka nowe wpisy się pojawiły za które bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, napisz na jakiej wystawie planujesz być w najbliższym czasie, czas chyba na uścisk ręki

Ze względu na brak czasu i odległości--tylko Inowrocław za rok. Termin znany wcześnie i mogę go sobie jakoś zarezerwować. Swoją drogą; Twoje modele są tak rozpoznawalne od razu zwróciły moją uwagę. Tylko czemu nie wpadłem na to by spytać Gema o Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie, że model tak się Wam podoba i jeszcze raz Wielkie Dzięki

Mikołaj, jesteś czasem w Poznaniu-zadzwoń, może uda się spotkać. Najbliższa wystawa na której będę z modelem to Koszalin 25/26 maja, może pojawisz się tam z Jakiem i będzie można zobaczyć to cudo.

Jarek, ile roboczogodzin zajął ten projekt?

Model ma całkiem ciekawą genezę, w luźnej rozmowie KayFranzem o pięknie tego samolotu i braku zestawu z którego by można było go zbudować Krzysztof nagle wyłuszczył mi; że co to za problem, zbuduj go sam, przecież to prosty model, tu narysujesz, tam rozwiniesz, przeszlifujesz i będziesz miał, skoro tak ci się podoba, silnik przeskalowany na 1/72 już mam to ci podrzucę wycinankę w skali ci podeślę, będziesz miał punkt odniesienia, no i zarzucił mnie materiałami, cóż było począć, musiałem się za niego zabrać Wniosek z tej przypowiastki jest następujący - Uważać co się mówi przy KayFranzu , bo on wyciągnie glejty spod pazuchy i ... posprzątane, nie będziecie wiedzieli kiedy, a już zaczniecie budować

Tak więc główne bryły modelu powstały w ciągu może dwóch tygodni września, ale zacząłem widzieć coraz więcej na zdjęciach i dostrzegać różnice w stosunku do rysunków i zaczęły się schody, w następnym miesiącu stał już na kołach, w początkach listopada był już gotowy cały model i w tym czasie doszedłem do wniosku, iż trzeba zrobić odlewy gotowych już części, bo łatwiej przy zniszczeniu jakiegoś elementu podczas prac wrócić do podstawy, niż robić ten element jeszcze raz od początku. W styczniu zrobiłem żywiczną kopię i zacząłem budować model, tak więc PZL H powstał w tej formie między styczniem a marcem, a całość zamknęła się w siedmiu miesiącach, dzielonych oczywiście między pracę, dom i modelarstwo. Poniżej fotograficzny skrót z warsztatu.

fb61c3494f62e4dbm.jpg 92aa4915414bf143m.jpg cdedd2f39683d7a9m.jpg f20623b3a7922920m.jpg 27652d1548113a52m.jpg 2a64458eeaa5acaem.jpg add5a243afd0be4cm.jpg 73a04e62ad4c75dbm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny model i do tego zrobiony od podstaw, Gratuluję.

___________________________________________________________________________

Na warsztacie:

Me-210 - Bilek 1/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Naprawdę robi wrażenie :)

 

PS.

A żadnych oznaczeń ten samolot nigdy nie nosił? Nie był wciągnięty do żadnej ewidencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za motywację do działania

A żadnych oznaczeń ten samolot nigdy nie nosił? Nie był wciągnięty do żadnej ewidencji?

Samolot ten wykonał tylko pięć lotów i ciągle był w budowie, udoskonalaniu i na tym etapie nie został jeszcze wciągnięty do ewidencji, podczas szóstego został rozbity i zarzucono prace nad nim, a może nad nią, amfibią, bo docelowo miała mieć dwa pływaki pod skrzydłami, podwozie podciągane powyżej linii wodnej i krytą od góry kabinę (ten element znalazł się na prototypie niedługo przed wypadkiem.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jarku swego czasu zrządzeniem losu miałem farta przechowywać trzy Twoje modele, a co za tym idzie długo się im przyglądać.

To co robisz to arcydzieła, mam nadzieję że tą amfibię też dane mi bedzie zobaczyć. Zaproszenie do Jaworzna na wrzesień nieustająco aktualne.

 

Pozdrawiam,

 

Paweł O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.