Skocz do zawartości

Jak-1b - ZTS Plastyk/Mastercraft 1:72 + dodatki własne


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy robiłem modele za dzieciaka, to gdy przychodziło do kalkomanii starałem się w ogóle nie patrzeć na model. Tylko na fragment gdzie szła naklejka. Dopiero po ostatniej kalkomanii ogarniałem wzrokiem całość, mając znienacka gotowy model. Ale było fajnie. Z tego nagłego efektu trudno było mi zrezygnować. Teraz nie ma już o tym mowy, model jest ważniejszy, pomijając nawet to, że prawie nie kładę już dużych kalkomanii, ale przypomniało mi się .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za miłe uwagi oraz sympatyczne notki wspomnieniowe

 

Trwają ćwiczenia eksploatacyjne, poniżej przedstawiam wyniki wstępnych walk z próbami "nadania życia" powłoce lakierniczej. Nie jestem szczególnym fanem mocnego brudzenia, ale troszkę oczywiście trzeba. Na razie nie ma ani odprysków ani też smug od dymów (o co na skrzydle Jaka - jak wiadomo - trudno).

Dla zobrazowania różnicy - tylko lewe skrzydło podlegało próbom, prawe jest czyste fabrycznie. No i wiadomo jak u mnie z fotkami...

 

probna%252520ekspl%252520A.JPG

 

probna%252520ekspl%252520B.JPG

 

probna%252520ekspl%252520C.JPG

 

probna%252520ekspl%252520D.JPG

 

Proszę o uwagi i opinie - za mało/za dużo. A może ktoś ma dobre fotki Jaków z góry i się podzieli..?

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za uwagi. No właśnie zależy mi na niewielkim przyciemnieniu, troszeczkę pisaliśmy o tym na poprzedniej stronie. Powyższe zdjęcia były w świetle słonecznym i może są nieco przekontrastowane. Poniżej jeszcze jedno ujęcie zrobione w świetle dziennym przy oknie ale od strony zacienionej. Może trochę lepiej widać. Generalnie zależy mi na trudno uchwytnych przebarwieniach.

 

probna%252520ekspl%252520E.JPG

 

W każdych warunkach wygląda to trochę inaczej...

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie. Są wprawdzie nieliczne, ale za to pozytywne. Należy ufać, że nie potwierdzi się zasada, iż wielu rzeczy można dowiedzieć się dopiero na galerii

 

Niesamowite jest dla mnie to, że nie rozpadł ci się ten majsterkraftowski napis No i nie mogę doczekać się efektu końcowego. Zmiescisz się w 45-ciu stronach ;) ?

 

Nie było żadnego kłopotu z kalkami Mastercrafta, choć oczywiście podszedłem do nich z dużą ostrożnością.

Czy się zmieszczę na 45-ciu stronach to nie wiem, w dużej mierze zależy to od nas wszystkich na forum. Choć nie chciałbym, aby koledzy milczeli wyłącznie z przyczyn ograniczania objętości. Nie ukrywam, że dyskusje na tym warsztacie sporo mi dały i mam nadzieję - jeszcze dadzą .

 

Uzupełniając przygotowania do "brudzingu" - ostatnio jestem trochę biedny, wobec czego nie będę nabywał szeregu specyfików i spróbuję sobie poradzić sam. Dotychczasowe efekty zostały wykonane przy pomocy podkradzionych córci kredek (starte rysiki) i pigmentów z farb, które wydobyłem, wysuszyłem na szybie i następnie po kawałeczku w zależnosci od potrzeb ułamywałem z widocznych niżej "krowich placków", scierałem i przy pomocy urządzonek dentystycznych i patyczków uszowych aplikowałem na poligon.

 

grafity%252520i%252520pigmenty.JPG

 

Będę jeszcze to ćwiczył, ale generalnie jestem pozytywnie zaskoczony względną prostotą tej metody.

Z drobiazgów lekko poszarzony kołpak, który na czubeczku dostał .... ŁOSZA

 

kolpak%252520z%252520washem.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uzupełniając przygotowania do "brudzingu" - ostatnio jestem trochę biedny, wobec czego nie będę nabywał szeregu specyfików i spróbuję sobie poradzić sam. Dotychczasowe efekty zostały wykonane przy pomocy podkradzionych córci kredek (starte rysiki) i pigmentów z farb, które wydobyłem, wysuszyłem na szybie i następnie po kawałeczku w zależnosci od potrzeb ułamywałem z widocznych niżej "krowich placków", scierałem i przy pomocy urządzonek dentystycznych i patyczków uszowych aplikowałem na poligon.

 

Pozdrawiam - Mikołaj

 

Mam to samo i robię to samo

A potem mówię, że niczego nie brałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem tak.Miałem w niedziele przyjemność obejrzeć Jaczka Mikołaja oczami.Pomimo że nie jestem zawodnikiem ostrotworzącym to myśle ze nie ma sie do czego przy....czepić .Zdecydowanie fotografie Mikołaja nie oddają tego jak to wygląda w rzeczywistości i nie mam tu na myśl "warsztatu fotograficznego"Żal tylko ze tak krótko mi dał popatrzyć na niego.Pełen szacun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wobec czego nie będę nabywał szeregu specyfików i spróbuję sobie poradzić sam.

 

Twoje modelarstwo udowadnia, że to kreatywność jest istota modelarstwa a nie posiadanie licznych gadżetów.

 

Ja już od jakiegoś czasu nie martwię się o efekt końcowy ,-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jest kilka zagadnień różnej natury. Spróbuję po kolei:

 

- wszystkim kolegom dzięki za uwagi oraz opinie pozytywne;

 

- Adaś (adamus222) - aż tak krótko nie było, powtórka zawsze możliwa - zapraszam, a wyjście z modelarni było wspólną decyzją z uwagi na nasze Lejdis, żeby nie utyskiwały. Do tego zachowywały się niedobrze np. przy przenoszeniu pudełka z Jakiem celem okazania koledze, wygłaszały skandaliczne wypowiedzi w rodzaju: "patrz, hostię niesie" A jak wiadomo, w tych sprawach nie ma żartów

 

- no.tips - dzięki, rzeczywiście praca przy Jaku daje spore szanse w zakresie wymyślania rozwiązań - żadne Edki czy Airesy nie chcą mi pomóc;

 

- Banny - bieda nie aż taka , to jest raczej kwestia rozciągnięcia pojęcia "scratch" z fazy robienia części także na fazę nadawania modelowi barw. I wcale nie jestem pewien czy mam gorzej od nabywców gotowych produktów. Już w tej chwili dysponuję kilkunastoma odcieniami "pudrów" dostarczonymi mi przez znanych producentów farb modelarskich lub firmy plastyczne (kredki, pastele). Sam puder zresztą niczego nie załatwia, to my musimy go nanieść na model - i tego raczej się boję, a nie jakości "pudru";

 

- AMO_Graphic - Andrzej dzięki za linka - już wcześniej część z tych zdjęć udało mi się widzieć dzięki uprzejmości kolegi z forum, choć nie wszystkie. Na szczęście zawału nie ma, zdjęcia odpowiadają mojej dotychczasowej wizji, a przy tym jest to jednak czysta "1" a nie "1b". Niemniej fajnie, że działasz, jeszcze raz dzięki.

 

W Święta przewiduję trochę postępów, ale jak wyjdzie - zobaczymy

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został wyczyszczony a niezwiązane z nim posty przeniesione do archiwum. Pewnych kolegów ostrzegam jednak przed ponownym udziałem w takich dyskusjach, ich wszczynaniem i używaniem obraźliwego słownictwa w stosunku do innych użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękował moderacji

Święta sobie prawie przeszły. Poniżej przedstawiam mój pomysł na wygląd spodniej części samolotu. Tradycyjnie nie za bardzo idzie ze zdjęciami, na żywo jest jakby nawet ciut intensywniej.

 

cieniowanie%252520spod%2525201.JPG

 

cieniowanie%252520spod%2525202.JPG

 

cieniowanie%252520spod%2525203.JPG

 

cieniowanie%252520spod%2525204.JPG

 

cieniowanie%252520spod%2525205.JPG

 

cieniowanie%252520spod%2525206.JPG

 

cieniowanie%252520spod%2525207.JPG

 

cieniowanie%252520spod%2525208.JPG

 

Co nieco jeszcze pododaję, ale nie za wiele, być może jakieś smugi wycieków jeśli zlokalizuję po zdjęciach.

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie, delikatnie, subtelnie, podoba się.

Jak widać Jaczki to jednak takie czyścioszki były

Yakovlev-Yak-3-Normandie-Niemen-White-4-Russia-1944-0A.jpg

aczkolwiek górę płatów, w części przykadłubowej można jeszcze chyba trochę pomęczyć

228287d1363556830t-accidents-losses-1-yak-3-crash-landed-russia-03.jpg

albo ze śmigłem pójść na maksa niczym w jakim japońcu

oth165_18.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj w/g mnie lepszym rozwiązaniem był by jednak preszajding na "kratce" nitówi następnie rozjaśnienie aerografem jasniejszym bazowym środków "paneli" i zróżnicowac resztę powierzchni plus łosz z jakiegos szaro-niebieskiego koloru np,z AK do Panzergrau ,nie wiem jakimi srodkami teraz to "cieniowanie" robiłeś ale nie wygląda do za dobrze ,zobacz tutaj jak gość wycieniował nity i "nudną" powierzchnie płata przy okazji góra tez do podpatrzenia

 

http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=6&t=74870

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w części przykadłubowej można jeszcze chyba trochę pomęczyć
Skoro Mikołaj robi Jaka z napisem fundacyjnym, to historycznie rzecz biorąc śladów eksploatacji nie powinno być. To był nowy egezmplarz, prosto z fabryki, a napis wkrótce po przekazaniu zamalowano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w części przykadłubowej można jeszcze chyba trochę pomęczyć
Skoro Mikołaj robi Jaka z napisem fundacyjnym, to historycznie rzecz biorąc śladów eksploatacji nie powinno być. To był nowy egezmplarz, prosto z fabryki, a napis wkrótce po przekazaniu zamalowano.

No to wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozjaśnienie aerografem jasniejszym bazowym środków "paneli" i

 

Generalnie taki sposob cieniowania bardzo mi sie podoba jednakze, ...ostatnio oglądałem po locie samolot i ...co mnie zdziwiło ? Otóż było całkowicie na odwrót, linie łaczenie blach na dzwigarach i zebrach skrzydła były jaśniejsze niż blachy poszycia.

Podobne zjawisko dotyczyło rowniez paneli dostepowych z kompozytu.

Nie,nie chce rozpetywac kolejnej burzy, to tylko moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.