Skocz do zawartości

MIG-23 MF 1:32


Irek-M1

Rekomendowane odpowiedzi

Frezarko tokarka + podzielnica i zrobisz sobie coś takiego, no w każdym bądź razie coś co będzie stożkową przekładnię przypominać. Najprostszy w pełni uzyteczny do modelarstwa jest Unimat ML 6in1.

Oczywiście jak sie uprzesz to dasz rade zrobić to ręcznie ale to trochę upierdliwe jest.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejkowe jeżeli się jakieś znajda to  będą za duże i nie w skali - u nich sa takie działające przekładnie ale raczej ślimakowe,  przecież to służy do przeniesienia napędu a ślimak ma ta zaletę, że jest samohamowny.

 Na polskich forach raczej będzie cięzko, nie widziałem żeby ktoś robił napędy,  jeśli juz to w amerykańskich sklepach  dla kolejkarzy - u nich standardem jest składanie zestawów a nie kupowanie gotowców. Jakie maja być wymiary tych stożków  w skali 1/32?

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Mimo wypadku i kontuzji trochę popracowałem zrobiłem detale do luku działka, który chyba mnie wykończy ponad 15 godzin zajęło mi zrobienie podłogi sztuk 6 pomiędzy etażerką a lukiem działka. Trudność polegała na zrobieniu odpowiednich kątów w których prowadzone są linki do podnoszenia-opuszczania lawety.  Wykończyłem mechanizmy, ten z prawej dodane ma dodatkowo 4 elementy i  w sumie składa się z 24 dodatkowo ułożony jest mechanizm blokujący lawetę. Ten z lewej składa się z 22 elementów w tym zrobione połówka koła zębatego oraz śruba ze ślimakiem, które blokują lawetę w położeniu zamkniętym brakuje tylko cięgien ale te powstaną dopiero po wklejeniu na stałe tego elementu do kadłuba. Powstały również krzywki do cięgien jedna z czterech mniejszych składa się z 11 elementów duża to trzynaście, wzmocnień ścianek każda po 6 elementów.

6JJpedJ.jpg

 

DaCQcS0.jpg

 

OLI6Vm8.jpg

 

A tak wyglądają elementy umieszczone w kadłubie

ybkkbrE.jpg

 

fwJOPh4.jpg

<blockquote class="imgur-embed-pub" lang="en" data-id="ybkkbrE"><a href="https://imgur.com/ybkkbrE">View post on imgur.com</a></blockquote><script async src="//s.imgur.com/min/embed.js" charset="utf-8"></script>

 

 

Edytowane przez Irek-M1
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kolejny etap dorabiania detali do luku. W sumie dodałem do krzywek cięgien jedna z czterech mniejszych składa się z 16 elementów duża to w sumie 23 elementy. Dodatkowo zrobione zostały zrobione uchwyty małych krzywek po 7 elementów każda. Zrobiona została podłoga z 25 elementów z folii, która jest używana w kwiaciarni oraz foremek do ciasta.

W8kwzHO.jpg

wstępnie ułożone na podłodze-suficie

Ue1fbs8.jpg

 widok do wnętrza

8axcT6g.jpg

a tak wygląda podłoga-sufit

6jLmyNP.jpg

ułożenie z jednej strony krzywek

d465VDu.jpg

A teraz to mnie czeka do zrobienia-to srebrne ustrojstwo. Fachowcy może po raz kolejny podpowiedzą co to jest

sxJbgeU.jpg"

oczywiście plus wszelkiego rodzaju przewody

Edytowane przez Irek-M1
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądam, oglądam, i zastanawiam się, jak to można skomentować. Trudno nie skomentować, bo trzeba autorowi pokazać, ze to co robi to już nawet nie mistrzostwo, lecz czyste wariactwo ,-). No jesteś Irek niesamowity !! Wszystkie te szpejostwa, które odtwarzasz z taka dokładnością w jednym modelu będą musiały robić wrażenie. szkoda, że to nie jest jakaś większa skala. 1:10.. czy coś. żeby lupa nie była konieczna do oglądania ,-)

Edytowane przez spiton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Została zrobiona turbinowa chłodnica powietrza (TChP) w instalacji klimatyzacji kabiny pilota. Oprócz niej powietrze doprowadzane jest do kabiny a czerpane zza V stopnia sprężarki chłodzone było w powietrznej chłodnicy powietrza (PChP), stanowiącej pierścieniowy element tunelu wlotowego tuż przed silnikiem. Dalej powietrze trafiało do odparowywacza we wnęce prawej goleni. TChP to ostatni stopień systemu chłodzenia-info dzięki pomocy Markowi.

Moja turbinowa chłodnica powietrza powstała po 13 godzinach pracy i 2 oglądania zdjęć i składa się z 51 elementów zostały tylko przewody do zrobienia.

<BkxCDgl.jpg

 

qP7WQrZ.jpg

 

<Hioim8o.jpg

i pomalowany niestety ale mam duży problem aby zrobić dobre zdjęcie. Zdecydowanie lepiej wygląda to w realu

 

M7OjJ9t.jpg

 

hq6Xx6o.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracowałem nad sufitem pojawiły się rolki-prowadnice dla linek do podnoszenia i opuszczania działka w sumie same rolki to 28 elementów pojawiły się pierwsze elektroniczne drobiazgi oraz złącza na przewody. Doklejony został zespół złączy-ten pionowy może znowu technicy tego samolotu pomogą mi wyjaśnieniu co to jes.

LvcbFXx.jpg

eFgCJSz.jpg

sOazRa2.jpg

widok na sufit

XdpiNSJ.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa jest już na miejscu i została podłączona. Dodałem kilkanaście przewodów oraz również pierwsze cięgna zostały zamocowane na stałe. Ze wzglądu na wielkość elementów plus metaliczny kolor wnętrza mam trudność w zrobieniu zdjęć. Przewody od pompy są tak jak w oryginale pokryte nawiniętym spiralnie materiałem. W sumie dodane nowe 24 elementy

djUNbBg.jpg

 

XATegRe.jpg

 

gXkLghd.jpg

 

r2d40UC.jpg

i wstępnie włożone do środka dla przymiarki

qC2JZRk.jpg

Yd2phqg.jpg

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna strona zrobiona plus 17 elementów. Teraz czas na montaż sufitu w luku działka. Najtrudniejsza operacje przede mną gdyż muszę położyć przewody naraz w dwóch lukach. Jaka jest to plątanina to widzieliście w poprzednich postach.

42a4OW3.jpg

 

T5yNjKr.jpg

KFUNhcI.jpg

Zamontowany został dodatkowy popychacz-cięgno sterowania silnika

1ht7lQk.jpg

oryginał

E8oQmKQ.jpg

<qkTvulQ.jpg

zmontowana na "sucho"

UaTPehs.jpg

cZ7Ry5Z.jpg

no to teraz czas na podłączenie wszystkich modułów w jedną całość

QtAywp8.jpg

druga strona

rFdznMa.jpg

idę robić kolejne przewody

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Irek-M1 napisał:

popychacz-cięgno sterowania silnika

Jednak będzie latał , jeśli się zabierasz za sterowanie silnikiem ????.

Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hello napisał:

Jednak będzie latał , jeśli się zabierasz za sterowanie silnikiem ????.

Hello

Uczę się już latać ale silnik zostawiam na deser bo to będzie naprawdę wielkie wyzwanie . W tym celu odbyłem wycieczkę do muzeum pod Monachium aby po raz kolejny narobić zdjęć.

Tomku odpowiadając tobie to czas pokaże, ale najpierw trzeba skończyć model a tu droga jeszcze daleka.

Edytowane przez Irek-M1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Witam wszystkich w nowym roku a jak mówi stare przysłowie Z nowym rokiem nowym krokiem tak więc chciałbym podziękować tym oglądającym oraz nielicznej grupie komentująco podpowiadającej motywującej za wszelkie uwagi. Al. w związku z nowym rokiem zamykam tę stronę.... i jednocześnie w ostatnim dniu roku 2019 po spędzeniu ponad 190 godzin zrobieniu prawie 800 elementów, zakończyłem luk  gdzie chowa się działko oraz luk z elektroniką znajdujący się bezpośrednio za nim:

Widok ogólny wraz ze schowanym zasobnikiem na naboje-najważniejsze mieści się. Pierwsze zdjęcie referencyjne - mam nadzieję iż sprostałem wyzwaniu

PEfqpco.jpg

nby3nN3.jpg

widok po usunięciu zasobnika

cZxcZ6H.jpg

 

z założoną klapą zamykającą na razie jest ona ruchoma i dopiero po postawieniu modelu na koła ostatecznie po pomalowaniu modelu zostanie zamocowane na stałe wraz z obejmami spinającymi przewody. We wnęce luku działka widać podpięte wiązki przewodów wraz z obejmami spinającymi ale było to wyzwanie aby to tam umieścić. Ważne w budowie modeli jest planowanie prac-czynności po sobie następujących. Dodatkowo umieszczone zostały wszystkie napisy i tabliczki na urządzeniach

nkvrgff.jpg

 

we wnęce doszedł dodatkowy element-ten duży srebrny plus dwa żółte jako prowadnice mechanizmu blokady lawety działka po podniesieniu

6P7SCjj.jpg

to samo ale z już umieszczonym mechanizmem blokowania lawety. Widać również wiązki kabli przechodzące między lukami. Zaznaczyć pragnę iż każdy jest owinięty owijką zieloną lub włożony w osłonę z materiału

IStIO2z.jpg

po założeniu mechanizmu podnoszenia i opuszczania lawety

w0fiXDh.jpg

druga strona same rolki prowadzące linki to 2x8 elementów

eZ0FEvU.jpg

kolejne przyłącza i trochę ogólnych zdjęć

uJ6s9y3.jpg

 

IhZKRda.jpg

 

0cFGpXc.jpg" title="source:

 

spM417H.jpg

 

iJCsBNc.jpg

 

I5LCsWv.jpg

 

i na koniec mały drobiazg złożony z 6 elementów plus dwa na mocowanie w sumie 8

mqElWUL.jpg

miejsce mocowania jeszcze puste

6P7SCjj.jpg

i zamocowany

80e5QZd.jpg

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łał. Można napisać, że zapiera dech. Lubię oglądać takie modelarstwo.

Jako, że to nowy rok i nowe postanowienia ? to może spróbuję się trochę również po udzielać, a nie tylko oglądać.

Brakuje mi leps zego zdjęcia ścianki zamykającej luk. Jest tam kilka elementów wartych pokazania i występujących na zdjęciu referencyjnym. Zaznaczone na Twojej fotce. Zdjęcie pokazowe sprawia wrażenie, że jest nam dużo przestrzeni, ale to może tylko wrażenie.

imageproxy_zaznaczenie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie te zwykłe podłączenia mnie tak zaciekawiły. Ich regularność wręcz mnie urzekła. Coś niesamowitego jak na produkcję made in USSR. No może ciut przesadzam.

Ale do tematu. Tam są jeszcze bloki które zapewne zrobiłeś lecz na tych fotach ich nie widać. I właśnie do pełni szczęścia może brakować tej fotki. 

Bez niej też jest wspaniale, ale nie mając dostępu do zdjęć oryginału można potraktować Twoje zdjęcia modelu  nie jako interpretację lecz odwzorowanie.

Poprzeczkę zawiesiłeś wysoko, więc wymagania też są wysokie.

 

Chętnie skorzystam z zaproszenia. I choć jestem obecnie zajechany innym tematem to postaram się znaleźć chwilę czasu. Nr. telefonu mam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.