Skocz do zawartości

Su-20 - Pantera z przewagą dodatków własnych - 1:72


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

Piękna modelarska robota,to nie jakiś gotowy komplet żywiczny,

a super zdolności manualne i techniczne+ wiedza i wytrwałość.

Mikołaju pozazdrościć.

A jeśli to twoje prawdziwe imię ,to wszystkiego najlepszego z okazji jutrzejszych imienin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Tak przypadkowo dziś tu trafiłem i po zobaczeniu ostatniej strony przejżałem całość.

Nie wiem nic o samolotach, więc nie wiem na co patrze, ale czystość wykonania elementów w połączeniu z ich rozmiarem absolutnie mnie zachwyciła... zszokowała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dziękuję za wpisy.

 

Ponieważ niektóre z wypowiedzi wskazują na ocenę, że „musi być trudno”, poniżej chciałbym pokazać wykonanie przykładowego elementu. Właśnie rozpocząłem prace nad skomplikowanym urządzeniem w górnej przedniej lewej strefie silnika. Składa się z płytek, dźwigienek, śrubek itp. Bazą są płytki o dość wymyślnych kształtach, na których mocowane są pozostałe urządzenia.

 

Na początek mała przednia płytka umownie nazwijmy trójkątna ze wzmocnieniami i wypustami na śruby.

 

1. Na relatywnie dużą płytkę przyklejam długie odcinki pręcików plastikowych. Zapewniam, że nie jest to trudne:

 

osci%252520A.JPG

 

2. żyletką ucinam brzegi:

 

osci%252520B.JPG

 

3. „dzióbek” doklejam ponownie do dość dużej płytki, a z uciętych na plasterki kółeczek robię podstawy pod śruby:

 

osci%252520C.JPG

 

4. ponownie obcinam żyletką nadmiary, obrabiam, poleruję i mamy gotowe:

 

osci%252520D.JPG

 

5. tak maleństwo wygląda na korpusie silnika. Z tyłu widać dorobione po bokach „trzymanka” do wózka silnikowego, a u góry gniazdo przeznaczone na dźwig:

 

osci%252520E.JPG

 

6. podobnie idzie z kolejnymi fragmentami urządzenia, na początek zwykła płytka i trójkąciki, nic nie wymaga kosmicznych technologii;

 

osci%252520F.JPG

 

7. sklejone w rodzaj „ryby piły”:

 

osci%252520G.JPG

 

8. z długich pręcików doklejone wzmocnienia:

 

osci%252520H.JPG

 

9. ucięte żyletką, obrobione i można robić dalsze fragmenty:

 

osci%252520I.JPG

 

Jedyną niedogodnością jest konieczność zachowania cierpliwości, ale zapewniam, że wcale nie zajęło to bardzo wiele czasu.

Pozdrawiam i spokojnych Świąt – Mikołaj (nie święty )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

I jak zawsze Mikołaju miło oglądać twoje zmagania z materią, jedyne czego zazdroszczę do dostępu do materiałów bo z tym zawsze jest kłopot (w 1/35 i tym np co mnie interesuje) ale z przyjemnością zaglądam do twojego warsztatu

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć po Świętach.

Nawstawiali na tę Lulę gadżetów, których nazwy i przeznaczenie mogą znać tylko Mikele i bezpośredni technicy i trzeba to robić..

Kilka dodatkowych części z plastiku:

 

osci%2525202712%252520A.JPG

 

Naklejone na bazowe płytki:

 

osci%2525202712%252520B.JPG

 

I trochę metalurgii:

 

osci%2525202712%252520C.JPG

 

A to i tak trzeba będzie jeszcze na silniku obudować i połączyć...

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mikołaju,cóż powiedzieć.Wlazłem na google i dwie godziny podziwiałem podziwiałem .Co z tego wynikło?

Tak się nakręciłem (oglądam tez Irka+1),ze mam w planach Miga-29 -po skończeniu wiatraka.Zbieram dokumentacje, plany,kupuje płytki polistyrenowe i spróbuje Cie ponasladowac.

Nie posiadam takich umiejętności jak Ty,ale bardzo lubię dłubać

Pięknie ,super ,extra-to jest MODELARSTWO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wpisy.

Teraz w takim razie trochę większe rzeczy. Zaczynam dopalacz i dyszę, żeby móc w końcu przejść do malowania:

 

Na początek przypomnienie geometrii i uzyskany fragment stożka:

 

dop%252520start%252520A.JPG

 

dop%252520start%252520B.JPG

 

Wstępna przymiarka. Pasuje:

 

dop%252520start%252520C.JPG

 

I mozolna karbowanka:

 

dop%252520start%252520D.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, "wykarbowałem" przednią rurę. Nie była to kwestia zwykłego wklejenia półwałków, bo należało je skorelować z tylną częścią. Przesunięcia o 0,2 czy 0,3 mm spowodować by mogły efekt domina i nie dało by się tego zgrać z tylną częścią. W metalowej osłonie unieruchomiłem oba fragmenty i rozpocząłem sukcesywne wklejanie poszczególnych segmentów. Poniżej etapy:

 

dop%2525206%25252001%252520A.JPG

 

dop%2525206%25252001%252520B.JPG

 

dop%2525206%25252001%252520C.JPG

 

dop%2525206%25252001%252520D.JPG

 

dop%2525206%25252001%252520E.JPG

 

dop%2525206%25252001%252520F.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.