Skocz do zawartości

Su-20 - Pantera z przewagą dodatków własnych - 1:72


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

Tej choroby się nie leczy lecz gdyby wszyscy mieli takie problemy, to świat byłby zdrowszy. Tak na poważnie, to robota pierwowo sorta! Każdą rzecz, którą robisz, można podzielić na kilkadziesiąt modeli, a te na następne ... . Po prostu KLASA!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie tu zaglądam, regularnie, bo to znakomita odskocznia od wszelakich żywicznych dodatków, blach, numerów katalogowych, nazw komercyjnych i tudzież innych klocków lego, które wg mnie zabijają prawdziwe modelarstwo... które w tym wątku żyje życiem prawdziwym!

 

mało mnie interesuje ile będzie widać w modelu końcowym a ile nie - ponieważ jego budowa jest po prostu wzorcowym warsztatem w czystej formie, z którego należy czerpać garściami.

 

siadam grzecznie i paczę sobie dalej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś, co w przyszłości będzie w zasadzie niedostrzegalne.

 

Doskonale znam tą chorobę. Nieważne, że danego elementu nikt nigdy nie zauważy. On ma tam być. Bo tak!

Czym nitujesz? Bo za ładnie wychodzi na nitozgrozę Trumpetera na którą się skusiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za pozytywny odbiór, zwłaszcza w zakresie aprobaty dla modelarstwa "chałupniczo-własnoręcznego"

 

Co do zagadnień:

Mikele - wszystko przed nami, tam nie ma jeszcze nawet zwykłego aluminium, choć warto wskazać, że jakieś szczególne brudzenie będzie z góry skazane na "niedostrzegalność" - ale oczywiście w niezbędnym zakresie podziałam;

 

Nacktgeboren - używam RB, ale warto pamiętać, że nie jest to rozwiązanie na wszystko, są miejsca gdzie najlepiej byłoby użyć urządzenia igłowo-sprężynkowego - skądinąd wiem, że takim dysponujesz.. Trumpeter rzeczywiście nie jest idealny, nadaje się w zasadzie na duże i w miarę płaskie powierzchnie. W kanale Suczki dodatkową trudnością była konieczność poruszania się w ramach powierzchni wklęsłych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wszystko wygląda, obserwuję dalej.

_________________________________________________________________________________________

Na warsztacie:

Spitfire Mk Vc trop - Sword 1/72

Spitfire Mk Vb - Italeri + klamoty 1/72

Czołg 7tp - Ftf 1/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć, kanał po pomalowaniu prezentuje taki mniej więcej wygląd perspektywiczny, oczywiście na tyle na ile udało mi się to sfotografować:

 

kan%252520gotviewA.JPG

 

kan%252520gotviewB.JPG

 

Można zatem wracać do detali, obecnie kolejna grupa elementów słabo widocznych, bo umieszczonych na spodzie samolotu, w przyszłości w zasadzie tylko do obejrzenia za pomocą lustra. "Element macierzysty" został wzbogacony o niezbędną liczbę detali i otworków montażowych:

 

zb%252520dol%252520A.JPG

 

Przystąpiłem do prac nad sporą grupą urządzeń i agregatów. Jedno z nich ma w sobie pudełeczko z szerokim wklęśnięciem, takim, którego nie da się zrobić wiertłem, bo powstanie stożek. Poniżej szybki sposób, wytrawni koledzy się uśmiechną, ale może ktoś sobie zapamięta. Płytkę nawiercam, a w otworki wklejam z minimalnym dystansem okrągły profil:

 

zb%252520dol%252520B.JPG

 

Po obcięciu i obróbce mamy tak jak trzeba:

 

zb%252520dol%252520C.JPG

 

A ponieważ w ostatnim czasie wielu modelarzy ceni sobie możliwość budowy elementów z klocków, postanowiłem i ja spróbować. Zrobiłem sobie zatem pierwszy zestaw:

 

zb%252520dol%252520D.JPG

 

Z zestawu istotnie dało się zmontować dwa jednakowe podzespoliki (mają 4 mm długości):

 

zb%252520dol%252520E.JPG

 

I poniżej przymierzone do swojej wnęki:

 

zb%252520dol%252520F.JPG

 

Przystępuję do kolejnego zestawu. Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tu nie ma co pisać, tylko patrzeć i podziwiać.

_________________________________________________________________________________

Na warsztacie:

Spitfire Mk Vc trop - Sword 1/72

Spitfire Mk Vb - Italeri + dodatki 1/72

Spitfire Mk IXc - Airfix + dodatki 1/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za oceny.

Co do widoczności budowanego fragmentu - rację ma Tazman pisząc, że będzie widać z uwagi na zdjęte osłony. Solowi chodziło chyba bardziej jednak o to, że te elementy są na spodzie samolotu, czyli siłą rzeczy ich obejrzenie będzie wymagało trochę wysiłku. Koncepcja modelu zakłada maksymalne otwarcie w ramach sytuacji przeglądu/remontu oraz możliwą dbałość o detale. To oznacza, że nie zamierzam ulegać podejściu, że rzeczy słabiej widoczne pomijam lub wykonuję mniej starannie. Wiem, że te wnęki (generalnie bardzo atrakcyjne gdyby były "na górze") będą nieco schowane. Ale zakładam, że przyszły widz zechce się pochylić, aby model obejrzeć dokładnie. Wówczas lepszą dostrzegalność tych wnęk zapewnią: a) nieco wyższe od zwykłego usytuowanie modelu na podnośnikach oraz b) lustro.

Prace nad wnękami trwają, aktualizacja niedługo, a ponieważ lubimy obrazki, to taki drobiazg - na górę kadłuba wkleiłem pokrywki otworów:

 

pokrywki.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam na spód.

Kolejna grupa elemencików:

 

zb%252520dol%252520G.JPG

 

posłużyła do zbudowania takiej pompki:

 

zb%252520dol%252520H.JPG

 

Pozostałe urządzonka były już o wiele prostsze:

 

zb%252520dol%252520J.JPG

 

I ogólna przymiarka na sucho:

 

zb%252520dol%252520K.JPG

 

Teraz trzeba to pomalować i okablować... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kij czy zapałka, najważniejsze, żeby nie zdemolować tym modelu ;-)

 

Na początek kolory na bazę:

 

zb%252520dol%252520L.JPG

 

A tu już po zamontowaniu urządzeń i okablowania:

 

zb%252520dol%252520got%2525201.JPG

 

zb%252520dol%252520got%2525202.JPG

 

I przymierzone do kadłuba:

 

zb%252520dol%252520got%2525203.JPG

 

zb%252520dol%252520got%2525204.JPG

 

zb%252520dol%252520got%2525205.JPG

 

zb%252520dol%252520got%2525206.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nieprawdopodobnego, obserwuje twoje poczynania od dawna ale wciąż nie mogę się nadziwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, fajnie, że się podoba, trochę roboty z tym było - zespolik ma 135 elementów.

 

Kończąc temat wzierników kadłuba (pomijając na razie te centralne u góry) uzupełniłem te maleńkie prostokąciki u dołu, co oczywiście nie jest tak atrakcyjne jak poprzednie, no ale i to trzeba było wykonać:

 

DSC04977.JPG

 

Tymczasem LULA wchodzi!

 

LULA - czyli Ljulka AL-21F3

 

Na początek "in-box" czyli rurka znaleziona gdzieś w garażu i wstępnie ociosany pierścień wlotowy:

 

lula%252520start%252520A.JPG

 

I pierwszy etap pierwszego pierścienia 14-stopniowej sprężarki - kółeczko z zaznaczonymi odstępami łopatek - powinno być 26, są 24 bo łatwiej mi było to rozrysować geometrycznie... Wybaczcie

 

lula%252520start%252520B.JPG

 

I po kolei na "przyrządziku" pręciki, które będą pełnić dwojaką rolę: ograniczać łopatkę z jednej strony, a podnosić ją z drugiej:

 

lula%252520start%252520C.JPG

 

Tak wyszło. Może nie jest absolutnie idealnie, ale ok na potrzeby dość głęboko osadzonej części:

 

lula%252520start%252520D.JPG

 

Ponadto kierownice strug (jeżeli inaczej to się nazywa, to niech Mikele interweniuje) i kołpaczek:

 

lula%252520start%252520E.JPG

 

I przymiarka na sucho:

 

lula%252520start%252520F.JPG

 

lula%252520start%252520G.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.