Skocz do zawartości

1:72 Radar P-15 Danuta (Flat face) ICM + scratch


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rozpoczynam relację z budowy nowego modelu. Będzie to radar P-15 Danuta w kodach NATO nazwany Flat-Face. Według Wikipedii P-15 to radar o wysokiej mobilności. Dzięki antenie zamontowanej na ciężarówce Ził-157, system posiadał możliwość łatwego przemieszczania się, a same anteny można było rozłożyć i uruchomić w nie więcej niż 10 minut. P-15 wykorzystywał dwie eliptyczne anteny paraboliczne o otwartej ramie, realizujące zarówno transmisję jak i odbiór. Każda antena była zasilana przez pojedynczy kanał antenowy. Radar mógł szybko przesunąć swoją częstotliwość do jednej z czterech zadanych częstotliwości. Zastosowany spójny filtr dopplerowski zapobiegał nakładaniu się zakłóceń aktywnych z pasywnymi. Azymut określano przez skanowanie mechaniczne z towarzyszącym mu PRV-11 (nazwa kodowa NATO: Side Net) używaną do określania wysokości. Zwykle razem z P-15 stosowany był również radar 1L22 Parol służący do identyfikacji "przyjaciel lub wróg".

Dane techniczne:
Częstotliwość: UHF
Zasięg: 150 km
Pułap: 3 km
Szerokość: 11 m
Azymut: 360 stopni
Dokładność: 0,3 km
Moc: 270 kW

oDfqTrx.jpg

Tym razem projekt na kołach i to w skali 1:72 czyli wielkie możliwości - przynajmniej większe niż w 1:144 :cool: Wiem że ten model wydała firma W-Model, ale ja spróbuję osiągnąć lepszy efekt niższym kosztem niż w wypadku tego modelu. Dlatego zakupiłem taki model firmy ICM:

1JYc7jG.jpg

I teraz zamierzam go przerobić na coś co będzie przypominało Dankę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo, fajny projekt!
Od jakiegoś czasu mam ochotę na zrobienie któregoś z radarów robionych przez Z&Z Model, a używanych w naszym wojsku

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W pierwszej odsłonie warsztatu zaprezentuję Wam „budę”. Jest ona nieco dłuższa niż ta w samochodzie sztabowym dlatego nie mogę wykorzystać części z zestawu ICM. Zresztą ramę podwozia również będę musiał wydłużyć. Budowę rozpocząłem od wykonania podstawowej bryły, a potem – „od ogółu do szczegółu”. Zresztą zobaczcie sami:

ExB0GCw.jpg
GzDNRDw.jpg
YWZnqQm.jpg
XebzV4H.jpg
WdOgara.jpg
nUkT3ve.jpg
yYecqTi.jpg
Sx6dtQF.jpg

Ta półka w przedniej części budy powstała dlatego, że niepotrzebnie zasugerowałem się modelem ICM. W Danucie tego nie było, więc półka została usunięta. Potem stopniowo przybywało detali:

b3fxE5C.jpg
fEJKjhh.jpg
Nxq79Yu.jpg
Rc1je2C.jpg
WeUtSyi.jpg
qI3SBTA.jpg

W przedniej części budy powstał mechanizm ustawiania azymutu anteny (z korbką ??

I5FqUGH.jpg
oqbk6oa.jpg

Po bokach budy dodałem elementy mocowania złożonej anteny. W Internecie znalazłem rysunki przedstawiające dwa różne sposoby składania anten. W jednym z nich na czas transportu maszt kładziono do tyłu i mocowano go do kładki na dachu, natomiast wystające poza krawędź dachu elipsy anten, składano w dół i mocowano do boków budy. W drugim maszt i elipsy rozkładano na części. Fragmenty anten wieszano po bokach budy, a maszt w kawałkach mocowano na przyczepce z agregatem prądotwórczym.

NuxhqFd.jpg
FRM2GPL.jpg
NDDxBdt.jpg
7jxU07s.jpg

Mam już pomysł na podstawkę do tego modelu. Będzie to scenka przedstawiająca próbę techniczną przed wyruszeniem na poligon. W międzyczasie zleciłem grawer i nieco podrasowałem części, które wzbogacą podstawkę – płot i płyty betonowe oraz oświetlenie placu. W najbliższym czasie wrzucę to do silikonu i będę odlewał z żywicy :cool:

TgLYd4V.jpg

W kolejnych odcinkach będzie relacja z budowy ramy. A skoro będę ją robił od podstaw to kusi mnie na wykonanie silnika…

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiasy to przerobione mocowania łopat od jakiegoś helikoptera ? Żaluzja w drzwiach bocznych to przerobiona żaluzja od jakieś lokomotywy, pozostałe blaszki były trawione przez Wojtka Fajgę całe wieki temu.

A jeśli chodzi o anteny to albo siatka z wstążki (mam życiowy zapas z jednej szpulki z pasmanterii :cool: ) albo PE. Jeszcze do końca nie zdecydowałem... Trochę boję się lutowania a z CA jakoś sobie radzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 10 minut składali te anteny? W ilu chłopa?  Ech, cuś mi się wierzyć nie chce ?

 

I taką to niewiarą nacechowane jest moje podejście do kolejnego twojego warsztatu..."jak to, w 1/72?" i "ruską cieńżarówkę buduje?!" - no ale jako wierny kibic, jestem i obserwuję.

Powodzenia, chociaż jak się ma talent w łapach i tysiące roboczogodzin spędzonych na klejeniu różnych wariactw mniejszych od mikroba, to szczęście w zasadzie nie ma nic do rzeczy.

 

Tak przy okazji- ładny barakowóz ?

Edytowane przez LordDisneyland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Witaj Lordzie!

Cieszę się że tu zajrzałeś – Twój doping jest niezbędny do ukończenia modelu na Babarybę ? Nie wiem skąd Wikipedia ma takie informacje, ale wydaje mi się to możliwe. Wyjęcie z zawiasów kilku blokujących je sworzni i złożenie anten do konfiguracji jak niżej (np. w 4 chłopa) nie wydaje mi się jakimś wielkim wyczynem.

c64RVv7.jpg

Co innego rozmontowanie tego wszystkiego na części i załadowanie masztu na przyczepkę z agregatem. Taką robotę szacuję na parę godzin.

1ACxBQ5.gif

A wracając do modelu. Rama jest gotowa. Jej belki wykonałem z C-owników, a robiąc poprzeczki ramy wzorowałem się na modelu w 1:35. Nity to kulki BGA, a kardany i rura wydechowa to igły iniekcyjne.

dGvqrd7.jpg
c2geZ9I.jpg
iYcNn1C.jpg
0wRB3tN.jpg
qiyi0zL.jpg
26vbenG.jpg
5vPYX1N.jpg
fiWscf1.jpg
 

Pojazd w tej wersji miał dwa zbiorniki więc musiałem je dorobić.

kbYSjpW.jpg

A do wykonanie tylnych części ramy przydała się zaginarka do elementów fototrawionych. 

LspWUKy.jpg

Potem poszło "z górki":

8uU9CWM.jpg
Xxm5XOe.jpg
66cs78r.jpg
0pV9Oe2.jpg
9aEAjZd.jpg
Y8TnhMo.jpg
7QJ3LHZ.jpg

Teraz model prezentuje się tak:

C8JUl1e.jpg

A właściwie buda już się nieco zmieniła:

qAgoMXY.jpg

 

Kolejnym etapem prac będzie wytermoformowanie maski silnika oraz wykonanie silnika i wnętrza kabiny :cool:

Edytowane przez Marudek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeźnia ostra, jest co podziwiać.:brawo:

Zastanawia mnie tylko wydech :hmmm: W wersji "cargo" i ciągnika siodłowego kończy się w zupełnie innym miejscu. tutaj chyba też powinien  wędrować dalej i wyżej. Dobrze by było temat obmacać.wink3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dzięki za wskazówkę. Na zdjęciach z walk-around'u nie mogłem wyczaić gdzie ta rura powinna być, więc w necie poszukałem rysunków i nimi się zasugerowałem. Porównam jeszcze jak to było w modelu w 35-tce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak, z góry nad tylnymi kołami wink3

DMXSkjR.jpg

aCPArPg.jpg

Oczywiście trzeba by sprawdzić czy w Polsce jakiejś modyfikacji nie wprowadzono. Ale raczej był to układ standardowy (poza cysterną gdzie "wydech" był podpięty pod przedni zderzak) dla Ziła 157 i 131.

 

Edytowane przez abtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ICM w swoim modelu Ziła 131 w wersji z barakiem wyprowadza wydech na przeciwną stronę ale jednak nad kołami. Najlepiej jakby się wypowiedział ktoś kto takim klamotem  (Ził 157) w kamaszu jeździł :mrgreen:

Tag7S2D.jpg

Edytowane przez abtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.