Skocz do zawartości

Kupię — Kompresor modelarski


Bartas89

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie kolega Adamek robi dla mnie kompresor, mam dwie opcje do wyboru, ten 6 litrowy bądź ze zbiornikiem 3 litrowym. Który będzie lepszy, dodam że używany będzie tylko pod aerograf (ultre ) dysza 0,2 i do skali 1/48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica będzie tylko w częstotliwości włączeń kompresora, moim zdaniem bez znaczenia. Większość jest chyba 3 litrowa i to w zupełności wystarcza, ale jeśli masz w brud miejsca, to możesz wziąć 6 litrowy, trochę rzadziej będzie się włączał kompresor i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Adamek, ja się tylko tak zapytam czy zazwyczaj masz coś tam na stanie czy trzeba się wcześniej umawiać i jeśli tak to jak długo wcześniej, żebyś coś zdążył wystrugać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wystawić laurkę koledze Adamek1003 - ostatnio wykonał dla mnie taki kompresor, który sprawdza się bardzo dobrze. Na pewno jest dużo cichszy niż wszystkie te AS-186 - jedynie zawór odpuszczający lubi straszyć, ale coś za coś :) Sama głośność jest na poziomie lodówki starszego typu (nie jakieś no-frosty itp), a nawet trochę ciszej, bo tam buda rezonowała, a tu nic. Jedynie ten zawór, w momencie wyłączenia sprężarki, spuszcza nadmiar powietrza z układu i wtedy wydaje głośniejszy syk. Wymiary też dość kompaktowe w porównaniu do możliwości. Kompresor dla mnie jest wyskalowany na 6-8 bar (on-off) i ma dodatkowe wyjście do pompowania/przedmuchiwania, omijające reduktor. Oczywiście zakres pracy on-off też można regulować - wystarczy zdjąć plastik i pokręcić śrubą. Ale mnie 8 bar jest potrzebne do pompowania szosówki :D

Pojawił się co prawda jeden problem z odwadniaczem, który dodatkowo został zamontowany na moje życzenie pomiędzy agregatem i butlą (polecam każdemu do modelarstwa, bo sporo oleju wyłapuje) - jego plastikowa obudowa popękała. Pan Adam na swój koszt zamówił nową część, na którą właśnie czekam - będę musiał jedynie zmienić sam, natomiast takie rozwiązanie i tak jest dużo prostsze, niż wysyłka całego kompresora. Zdecydowanie na plus kontakt - nie jest to osoba, która wyśle bubel, a potem znika lub udaje, że wszystko jest ok. I tu wielki szacunek.

Co do pojemności, to 3l jest ok. Ewentualnie można popytać Pana Adama o inny zawór ciśnieniowy - być może są takie, które mają większy zakres sterowania niż 2 bar (domyślnie zawór ma 2 bar rozpiętości, czyli ustawiamy go np. włącz 2 bar, wyłącz 4 bar - u mnie jest ustawiony na 6/8). Same kompresory są testowane na 10 bar (bodajże zawór bezpieczeństwa jest ustawiony właśnie na tyle), więc jakby tak do celów modelarstwa znaleźć regulator który załączy kompresor np. przy 4 bar i wyłączy przy 8, to sprężarka będzie się załączać z podobną częstotliwością co przy butli 6L. Chyba że coś przespałem na fizyce :) Tyle, że nie wiem na ile to ma sens, bo sprężarka nie włącza się aż tak często, a i 2 bar jest w stanie dopompować w kilkanaście sekund (20-30s? tak na oko). Chyba zamiast inwestowanie w większą butlę wolałbym zainwestować w dłuższy wąż, aby skitrać sam kompresorem do innego pomieszczenia :) Albo chociaż zrobić mu dodatkową obudowę, co jeszcze go dodatkowo wyciszy.

Także ogólnie polecam kolegę Adamek1003, bo robi naprawdę fajne kompresory. Oczywiście można się za to zabrać samemu, ale myślę, że cenowo wyjdzie bardzo podobnie (chyba że ktoś ma już części) - a do tego trzeba poświęcić swój czas, którego chyba każdemu brak.

Edytowane przez Thor
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Te inhalaory dają jakieś ciśnienie rzędu 1,2 coś atmosfery chyba.Niby wystarczy .Ale raczej dla osoby bardzo mało wymagającej.O żywotności nie wspominając.Ludzie gdzieś kiedyś czytałem ,że używają takich wynalazków i byli zadowoleni.Ale po co skoro można mieć coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wystarczające" ciśnienie na wyjściu kompresora to za mało. Konkretny aerograf podłączony konkretnym przewodem (średnica, długość, poskręcanie) po otwarciu przepływu działa jak dławik. Zmniejsza się ciśnienie na wyjściu z kompresora a jeszcze bardziej na wejściu do aerografu. O ile? To można jedynie zmierzyć.

Osobną sprawą jest wydajność źródła powietrza. Jeśli nie jest w stanie dostarczyć potrzebnej ilości, to żadne ciśnienie nie pomoże.

To podobnie jak ze źródłem prądu. Nawet mały zasilacz da nam 12V na wyjściu, ale akumulatora samochodowego tym nie naładujemy.

Edytowane przez HKK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.