Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Dlatego ja mam etap latających RC za sobą, co się wzniesie może spaść i prowokowanie na własne życzenie jakoś nie dla mnie 😉
mam 2 śmigłowce jeszcze do rozbicia więc czekam aż młody podrośnie :)  a dzisiaj do kolekcji dołączył Lublinek na pływakach, co śmieszniej wykopany na Ebay w UK
1081151064_LublinXIIIter.thumb.jpg.2bd66f3966ea965dd925af9e1c702687.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Greif napisał:

 dzisiaj do kolekcji dołączył Lublinek na pływakach, co śmieszniej wykopany na Ebay w UK

Ze dwa miesiące temu obie wersja z blaszkami sprzedałem na All... w licytacji. Szału nie bylo poszły w okolicach 50 zł. Blaszki Parta do tych modeli to pierwsze nr w katalogu. Moje były jeszcze z pierwszym wzorem przywieszki.

lublin r XIII.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Greif napisał:

Na opakowaniu stoi  Janusz Makowski KOBYŁKA ul.Jezuicka 6 w okolicach lat 80+ :D

To chyba raczej początek lat 90, przynajmniej w tym opakowaniu, bo pamiętam że wtedy był wysyp tych modeli w okolicznych sklepach i kioskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kopernik napisał:

Ze dwa miesiące temu obie wersja z blaszkami sprzedałem na All... w licytacji. Szału nie bylo poszły w okolicach 50 zł. Blaszki Parta do tych modeli to pierwsze nr w katalogu. Moje były jeszcze z pierwszym wzorem przywieszki.

lublin r XIII.jpg

no kurcze nawet mi nie mów...a na giełdzie w modelworku nie wrzucałeś???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Greif napisał:

a do mnie F4U-4 zawita wkrótce 😉
s-l1600gt.jpg.9b0158b7e1958a34c3487e55114f9e14.jpg

To jeden z moich "ulubienych" Matchboxów, tylko miałem edycję z chyba1974/5?roku. Boxarty wtedy byłu duuuuużo ładniejsze, większa dynamika(widać było start Corsaira z pokładu lotniskowca) i pudełko otwierało się z boku a z tyłu schematy malowania i okienko do podglądania zawartości w środku. Oczywiście w zależności od wielkości modelu 2, 3 lub 4 ramki z częściami w różnych kolorach. 

Do tej pory uważam boxarty Matchboxa za jedne z najlepszych, dla przykładu:

 

brewster b-339 buffalo_matchbox_1.jpg

curtiss sb2c-4 helldiver_matchbox_1.jpg

douglas a-20g boston mk.4_matchbox_1.jpg

fairey swordfish mk.2_matchbox_1.jpg

grumman f6f-3 hellcat_matchbox_1.jpg

hawker tempest mk.2,6_matchbox_1.jpg

junker ju-188_matchbox_1.JPG

lockheed p-38j lightning_matchbox_1.jpg

messerschmitt me-262a schwalbe_matchbox_1.jpg

north american p-51d mustang_matchbox_1.jpg

republic p-47d razorback_matchbox_1.jpg

vickers welliington mk.10_matchbox_1.jpg

westland lysander mk.2_matchbox_1.jpg

vought f4u-4 corsair_matchbox_1.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet album z tymi boxartami został wydany. Autor to (jeśli się nie mylę: Roy Huxley (?)

Dla mnie chyba najlepszy to B-25J Mitchell:

1789979228_MatchboxB-25J.thumb.jpg.a36d8bc499d873e11a42bfcba45bb30a.jpg

Niestety, później poprawność polityczna zaczęła zmieniać wszystkie box arty i dzisiaj  nie uwidzisz prawie żadnego z samolotem  w sytuacji bojowej (ogień z km, palący się samolot przeciwnika, bombardowanie itp.). Mimo wszystko szkoda...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och, miałem tego Suma!
Sklejony i pomalowany jakąś zwykłą zielenią "ftalową ogólnego stosowania" :D
To był czas, gdy jakoś nie zwracałem uwagi na skalę.
Większość modeli miałem 1:72 i się zastanawiałem, że ten był taki wielki :)

 

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sum hardcore? 

Przecież to najlepszy vacu  jaki powstał, nie wiem czy na świecie ale na pewno polski. 

Kto kleił, sorki...kto próbował skleić 🥴Wilgę, Orlika czy np. Jaka-18 ten wie co to hardcore.

Sum był jak najbardziej sklejalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, JJ62 napisał:

 

1789979228_MatchboxB-25J.thumb.jpg.a36d8bc499d873e11a42bfcba45bb30a.jpg

Niestety, później poprawność polityczna zaczęła zmieniać wszystkie box arty i dzisiaj  nie uwidzisz prawie żadnego z samolotem  w sytuacji bojowej (ogień z km, palący się samolot przeciwnika, bombardowanie itp.). 

No to nasze IBG chyba nie zna przepisów o poprawności politycznej. Kobuz grzeje z wszystkich luf aż miło patrzeć, P-11a to samo+spadający płonący szkopski bombowiec a nasz Łosiu wali bomby nie przymierzając jak B-29 nad Japonią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fanpancerki napisał:

Jestem dosyć młody więc dla mnie tamte czasy to prehistoria ale marzy mi się orlik i iryda jakiejkolwiek były jakości:)

Jak jesteś desperatem to w chwili obecnej można zasilić kolekcję żywicami. Częściej pojawia się vaku, tańsze i też dla fanatyków.

orlik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.