Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, WujekAlice napisał:

Fakt, ci faceci na Dworcowej nie byli zbyt mili.  Ale tam było najlepsze zaopatrzenie. Mnie akurat dawali pooglądać modele, bo sporo tam kupowałem, chociaż czasami patrzyli na mnie jak na idiotę.  Na Gdańskiej  była jeszcze jedna buda w podwórku - tuz przy skrzyżowaniu gdańskiej z Krasiskiego - niedaleko wieżowca Społem - on się chyba najpóźniej pojawił - jak już się zbierałem z Bydgoszczy.  ten facet, który jak Ty mówisz - co  puszczał w ruch swoje zasoby zbyt długo nie przetrwał - chyba 1995-96 i już go nie było.

Stefan był słabego zdrowia i już go nie ma wśród żywych. Zmarł szef TPD. Zmarł właściciel sklepu z Chocimskiej . Ten z Dworcowej też już klei w niebie. Sklep w podwórku naprzeciwko wieżowca to był "Złoty Smok". Handlowali głównie grami strategicznymi i fabularnymi i gadżetami do nich. Pierwsi mieli farbki  Citadel. Przy okazji trochę modeli, ale to było jakby na boku. Tak jak w wielu innych sklepach, księgarniach, czy papierniczych.  Najlepsze zaopatrzenie miał ten co przetrwał: Krzysztof Herbut i jego "Modelarz". 

Edytowane przez letalin
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj. Ale szef TPD to był młody facet. W połowie lat 90tych miał może 30-35 lat. Też parę modeli stamtąd wziąłem. To był taki magiczny trójkąt 😁😁 w kwadrans się to oblatywało - Gdańska, jedno podwórko i drugie podwórko. Tylko forsy było mało... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, to jak wspominacie sklepy modelarskie, to ja mogę tylko wspomnieć lata 90-te i jeden sklep modelarski znajdujący się na dworcu W-wa Wschodnia.

I do dziś pamiętam A-10 z Tamiya na wystawie. Wtedy poza moim zasięgiem, ale trochę się napatrzyłem na wystawę czekając na pociąg podczas przesiadki:)

Pzdr.

Jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szef TPD był ok.60 letnim facetem. To był jego pomysł ze sklepem. Mogłeś go nie spotkać. Adam-sprzedawca żyje i ma się dobrze. Ja tam byłem ze wszystkimi sklepami zaprzyjaźniony z wyjątkiem Dworcowej.  Czasem bardziej dla pogadania, niż po zakupy chodziłem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie też kupowałem, był taki sklep - Pelta? To tam kiedyś kasy zostawiłem... 2 stówy w 1997 roku to trochę kasy było. Kupiłem tam B17G. Academy, Łagga3 i jeszcze coś, nie pamiętam co, ale pewno jeszcze coś, bo by mi się te 2 stówy nie zgadzały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, letalin napisał:

Szef TPD był ok.60 letnim facetem. To był jego pomysł ze sklepem. Mogłeś go nie spotkać. Adam-sprzedawca żyje i ma się dobrze. Ja tam byłem ze wszystkimi sklepami zaprzyjaźniony z wyjątkiem Dworcowej.  Czasem bardziej dla pogadania, niż po zakupy chodziłem. 

Jak każdy normalny modelarz. Taka młoda pani że sklepu Krzyś w Lublinie powiedziała kiedyś, że wstawi do sklepu stolik, krzesła i będzie kawę albo herbatę podawać bo już jej szkoda ja niektórzy godzinami stoją i gadają ze sobą nad jednym modelem 😇😇. Niech by sobie usiedli. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

był taki sklep - Pelta? 

Oj, to przede wszystkim była księgarnia z "literatura fachową" dla historyków i modelarzy. I dzięki niej był jakiś dostęp do książek z zachodu.  Ale jeśli modele wydawały się drogie, to książki z USA i UK, to był w ogóle kosmos.

Modelarski był na piętrze.

Ale to już lata 90-te.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, WujekAlice napisał:

Jak każdy normalny modelarz. Taka młoda pani że sklepu Krzyś w Lublinie powiedziała kiedyś, że wstawi do sklepu stolik, krzesła i będzie kawę albo herbatę podawać bo już jej szkoda ja niektórzy godzinami stoją i gadają ze sobą nad jednym modelem 😇😇. Niech by sobie usiedli. 

Pomysł z kawą pada chyba w każdym sklepie lubianym przez klientów. 🤣 Problem tylko z pozwoleniem z Sanepidu. Jakiś automat mógłby jednak być.

Edytowane przez letalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

aczkolwiek patologia, jak można trzymać model zafoliowany? w tamtych latach po zakupie nie pomacać wyprasek? no chyba że się miało 2 szt...? a to też patologia :) mieć 2 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Greif napisał:

aczkolwiek patologia, jak można trzymać model zafoliowany? w tamtych latach po zakupie nie pomacać wyprasek? no chyba że się miało 2 szt...? a to też patologia :) mieć 2 😉

Pewnie kupował licząc na odsprzedaż z zyskiem - jednym słowem spekulant...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okienko było również na tych najmniejszych, ale przestano to robić w pewnym momencie i są takie same pudełka z okienkiem i bez. Wielkość okienka też się w różnych latach różniła. Ewolucja była taka, że od dużego okienka, przez małe, do zupełnego braku. 

Te w hokejowych pudełkach, jakie kupowaliśmy w CSH w 1984 i później, już okienek nie miały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, letalin napisał:

Te w hokejowych pudełkach, jakie kupowaliśmy w CSH w 1984 i później, już okienek nie miały. 

Dokładnie, napisałem te większe myśląc o pudełkach bez hokeja, a z okienkiem. Miałem takiego Havoca i Swordfisha z CSH. Lightning też miał okienko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te hokejowe pudełka Matchboxa były tak samo słabe jak czarne Airfixy, mi się nie podobały. Już i grafika była dużo słabsza. Najładniejsze artboxy były naprawdę w połowie lat 70tych oczywiście ubiegłego czyli XX wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione na Facebuniu

Matchboxowa Figurka w 1/72 z konca lat 70tych. Kurcze co za detal. I cos po głowie mi się kołacze ze chyba gdzies sie u mnie taka wałała. Pewnie bratu zakosiłem, bo miał troche pomalowanych

 

 

123339129_2652499218411579_5282831481477980241_o.thumb.jpg.4c837849a5db55413d1ace67bf7c74f4.jpg

 

123458290_2652499155078252_4358593343416456715_o.thumb.jpg.cbdb87ae531a34503e0ecb7ebbbb1615.jpg
123229857_2652499188411582_3812724668262443163_o.thumb.jpg.fbc40e8fa68e353ff93f54851bd2a573.jpg

Edytowane przez Moses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.