Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, CL nie uszkodzi plastiku, ewentualnie sprawi, że będzie odrobinę bardziej delikatny (czyt. bardziej łamliwy). Jak ściągam CL chromy etc. to leży nawet 2-3 dni i nic nie dolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy figurki w skali 1:35, mogłyby od biedy przypasować do 1:32? Podobno niektóre firmy robią je trochę "potężniejsze". Różnica we wzroście to ok. 5mm, ale może da radę coś dopasować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Szukam na forum, ale jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi dlatego postanowiłem zapytać Was tutaj. Otóż sklejam model 2S1 ale jest on w "malowaniu" rosyjskim a ja chciałbym pomalować go w polskim z 10 BKPanc. Nie chciałbym malować "na oko" i tu moje pytanie? Czy można gdzieś znaleźć numery katalogowe farb stosowanych we współczesnym WP? Bo okres II WŚ jest dobrze udokumentowany a teraźniejszość jakoś nie. Z góry dziękuję za wszystkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii kolory NATO brąz - RAL6027, czarny - RAL9021 i zielony RAL6031. Śmiało możesz kupić zestaw z Gunze "NATO Paint Set"

 

gunzeCS664_1.jpg

gunzeCS664.jpg

(Foty, jak widać, jumane z hobbysta.pl)

 

To, jak chcesz być bardziej papieski od papieża, bo jeśli chcesz zrobić w malowaniu z początków ery trójbarwnych kamuflaży to możesz śmiało dobierać kolory na oko i też będzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Mikele

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Nie posiadam aerografu i czy moglibyście mi doradzić czym i w jaki sposób polakierować na koniec model. Wszystkie tematy i filmy na YT to lakierowanie aero. Lakierowanie pędzlem jakoś średnio mi się widzi. Polecilibyście jakieś lakiery w sprayu na akrylowe farby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma porządnego lakierowania bez aerografu.

Nie pisz tego głośno, bo jeszcze Elefantes przeczyta i przestanie robić te swoje przepiękne ciężarówki malowane pędzlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś używał zaginarek do elementów fototrawionych firmy RP TOOLZ np:

 

http://www.rptoolz.com/?p=905

 

oraz zaginarki do drutów:

 

http://www.rptoolz.com/?p=186

 

Chętnie bym kupił zaginarkę Small Shop 5,5 cala, ale w Polsce obecnie niedostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gunze C to nie akryl!
Nikt nie napisał że jest akrylem.

Jeśli nie liczyć producenta to nikt.

 

Ze strony www Gunze Polska

"Mr.Color to najwyższej jakości' date=' [b']akrylowe,[/b] oparte o rozpuszczalniki organiczne farby firmy Mr.Hobby (Gunze Sangyo).

Ich odwzorowanie i bogactwo kolorów, jakość i trwałość powłoki są perfekcyjne."

Natomiast o serii "H" piszą tak:

"Aqueous Hobby Color to najwyższej jakości, rozpuszczalne w wodzie, nietoksyczne i bezpieczne farby."

 

Ale teraz już potwierdzają, że do farb typu "H" można stosować "żółty" rozcieńczalnik:

"...Jako rozcienczalnik, można stosować wodę. Jednak aby osiągnąć najlepsze efekty zaleca się użycie oryginalnego rozpuszczalnika firmy Mr.Hobby Mr. Aqueous Hobby Color Thinner lub Mr.Leveling Thinner..."

 

Atlis - ja wcale nie neguję tego co Ty napisałeś. W moim potocznym rozumieniu Gunze C to farby celulozowe. Akrylowe to te które można rozpuszczać w wodzie (Gunze H, Model Master, Pactra, Revell aqua, Humbrol aqua itd.). Chciałbym, żeby mi ktoś fachowo wytłumaczył, co to naprawdę znaczy "akrylowe" skoro firma Gunze ma inny podział farb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem tu nowy i mam kilka pytań. Przebijając się przez tematy forum nie do końca znalazłem odpowiedzi na moje pytania...

Maluję pędzlami - areograf jest w planach

1. Jaki podkład pod akryle Pactry/Vallejo ?

Próbowałem samochodowym ale strasznie "capi" i pyli więc odpada... myślałem na Humbrolem 001 http://www.mojehobby.pl/products/Matt-Primer.html żeby nakładać go pędzlem rozcieńczony White Spiritem (mniej śmierdzi). Mam również farbę olejną w tubce kolor czarny czy to się nada na podkład ?

2. Mam sporo farbek Pactra czy po zakupie aero lepiej zmienić farbki na Tamiya lub coś innego czy pozostać przy Pactrach ?

3. Malując akrylami areografem bardzo się pyli ? Da radę malować w pokoju ? Pytam bo nie chcę aby mnie żona zabiła ( w sumie decydujące pytanie bo jeśli się nie da malować w pokoju to z zakupu aerka nici

4. Czy farbkami Tamiya da się malować pędzlem ? Z tego co wyczytałem to zdania są mocno podzielone...

 

Proszę o wyrozumiałość - jestem początkującym modelarzem i dopiero się uczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Malując akrylami areografem bardzo się pyli ? Da radę malować w pokoju ? Pytam bo nie chcę aby mnie żona zabiła ( w sumie decydujące pytanie bo jeśli się nie da malować w pokoju to z zakupu aerka nici

4. Czy farbkami Tamiya da się malować pędzlem ? Z tego co wyczytałem to zdania są mocno podzielone...

 

Ja maluję w domu, w pokojach i nie zauważyłem jakiegoś pylenia, no chyba że bym po ścianach pryskał.

Pamiętaj że najlepiej malować aerografem przy bardzo niskim ciśnieniu, w okolicach pół atmosfery, wtedy nie ma problemu z jakimkolwiek pyleniem.

Problemem może być zapach (farby do aerografu trzeba rozcieńczać dedykowanymi rozcieńczalnikami), ludzie często narzekają że te farbi brzydko z reguły pachną, ale to już zależy kto co lubi.

Farby Tamiya akryl to farby do aerografu, bardzo dobre nawiasem mówiąc.

Jeśli chcesz się przesiąść z pędzla na aerograf to tylko farby Tamiya, albo Gunze C lub H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje pytania pojawiają się na forum średnio dwa-trzy razy w miesiącu. Na wszystkie odpowiadamy zawsze tak samo.

 

Podkład i pędzel = no go

Pactra i aerograf = raczej no go

Pylenie = zależy. Można rozwiązać niskim ciśnieniem i komorą

Tamiya i pędzel = można

 

To może zamiast podkładu dać zwykła farbę np. siwą tamiya, która posłuży jako podkład ? Chodzi mi o to aby pactry się lepiej trzymały bo na "gołym" plastiku jest średnio a słyszałem że farby olejne oraz akryle tamiya dobrze sie trzymaja plastiku ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.