Skocz do zawartości

PZL P.7a / USN fantasy / Arma Hobby 1/72


Woit

Rekomendowane odpowiedzi

31 września 1934 ;) roku zespół akrobacyjny US NAVY zaprezentował mrożący krew w żyłach pokaz w bazie lotniczej NAS Pensacola. Grupa najlepszych pilotów dywizjonu VF-5B (Red Rippers) zachwyciła zgromadzoną publiczność m.in. lotem lustrzanym pary samolotów.
Od tego momentu, manewry tego typu znalazły stałe miejsce w programach większości zespołów akrobacyjnych a także zostały wykorzystane w wielu produkcjach filmowych z kultowym TOP GUN'em na czele (https://youtu.be/KPxDoFbsvWA?t=92).

Jeszcze większą niespodzianką, zwłaszcza dla specjalistów, były maszyny na których wystąpili amerykańscy lotnicy. Były to polskie myśliwce PZL P.7a z charakterystycznym płatem Puławskiego. Partia trzech maszyn (nr seryjne 6.150-6.153) pochodziła z anulowanego zamówienia polskiej marynarki wojennej. Samoloty te miały pierwotnie zasilić morski dywizjon lotniczy. Ich wzmocniona konstrukcja, specjalnie zabezpieczona przed wpływem wody morskiej była dodatkowym atutem dla amerykańskiego nabywcy. Świetne własności pilotażowe, wytrzymała i nowoczesna konstrukcja wywarły wielkie wrażenie na pilotach marynarki latających dotychczas na maszynach dwupłatowych. Niestety stosunkowo nieduży zasięg sprawił, że w ślad za tą próbną partią nie poszło większe zamówienie.

Tyle „historii”, teraz kilka słów o modelu. Mamy tu mix dwóch produktów Arma Hobby. Wyprasek modelu PZL P.7a oraz kalkomanii z ich zestawu modelu żywicznego samolotu Grumman F2F-1 (tu składam serdeczne podziękowania dla ekipy Arma Hobby za sprezentowane kalki).
Kadłub modelu przenitowałem wzorując się ogólnie na planach tego modelu. Próbowałem również pocienić krawędź spływu płata. Niestety nie uwzględniłem faktu, że tak osłabione części zapadną się i rozpuszczą pod wpływem kleju. Kilka innych baboli i niedoskonałości mojego warsztatu sprawiło, że model ten będzie typem „pułkownika” cieszącego na żywo raczej tylko moje oczy. Wam pozostawiam zdjęcia. Wszelkie oceny i komentarze będą mile widziane i pomogą (mam nadzieję) w budowie kolejnej P.7-mki.

PZLP7USN_001.jpg

PZLP7USN_002.jpg

PZLP7USN_003.jpg

PZLP7USN_004.jpg

PZLP7USN_005.jpg

PZLP7USN_006.jpg

PZLP7USN_007.jpg

PZLP7USN_008.jpg

PZLP7USN_009.jpg

PZLP7USN_010.jpg

  • Like 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pepociufakers napisał:

Podoba mi się.

Ciekawa koncepcja, w myśl zasady sięgaj tam gdzie wzrok nie sięga:)

Następny będzie Karaś?:) Jako torpedowy (w końcu 3 osobowy) czy jako bombowy?:)

Pzdr.

Jaro

Dzięki wszystkim za komentarze.

@pepociufakers, nie, wracam do Kocurków i jednej łajby co wymaga strasznego wytężania wzroku. Karasia to bym chyba umieścił na pływakach. Te jego kalosze i tak są niewiele mniejsze 🤪

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemny PZL-ek. Zarówno Ty jak i Mikołaj pokazaliście jak fantastycznie wyglądają te samoloty w bardziej urozmaiconej szacie kolorystycznej.

Masz u mnie plus dodatkowo za pomysłową historię i samo wykonanie modelu choć widać, że podczas nitowania osłony silnika ręka Ci trochę drgnęła.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rymulus napisał:

Bardzo przyjemny PZL-ek. Zarówno Ty jak i Mikołaj pokazaliście jak fantastycznie wyglądają te samoloty w bardziej urozmaiconej szacie kolorystycznej.

Masz u mnie plus dodatkowo za pomysłową historię i samo wykonanie modelu choć widać, że podczas nitowania osłony silnika ręka Ci trochę drgnęła.

Dzięki. Tak czasem jakieś głupie pomysły pod czachę wpadają nie wiadomo skąd 😁.

Oj tak, z nitowaniem i jeszcze kilkoma sprawami to nie za specjalnie mi wyszło. "Ale następny będzie lepszy", mam taką nadzieję.

 

Dzięki wszystkim za miłe komentarze, za te krytyczne również!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2020 o 12:25, Moses napisał:

Kompletnie bez sensu.... Jak on będzie lądował na lotniskowcu bez haka ? :D

Dawał radę 😉

 

W dniu 8.10.2020 o 18:54, Slawek_26869 napisał:

Jak to jak..........ostrożnie :yahoo:

🤪

22 godziny temu, Baas ArK napisał:

Nie będzie, bo to odmiana bazowa, a nie pokładowa.

Nie, tu się mylisz 😉 Były przeprowadzone próby na USS Ranger. Przy pokładzie o długości nieco powyżej 200m P.7ka spokojnie wyhamowywała. Ze startem też nie było żadnych problemów.

Załączam foto z tychże testów, wygrzebałem gdzieś na dysku 😎

USS_Ranger_(CV-4)_underway_at_sea_during_the_later_1930sb.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.