Skocz do zawartości

F-14 D Tomcat 1/72 G.W.H


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Boros napisał:

Super że  dzielisz się  swoją wiedzą.

Wiedza tajemna to nie jest więc czemu miałbym coś ukrywać, chyba że niedoróbki.

12 godzin temu, Boros napisał:

I choć ostatnio było u mnie ciężko z weną do modelarstwa to po lekturze twojego warsztatu zaraz mam sto pomysłów. 

Nie pozostaje nic innego jak zacząć budować model i podzielić się tym w warsztacie na forum.

10 godzin temu, giberes napisał:

Ja się natomiast pytam, gdzie takie duże zapałki sprzedają?

To akurat jest wiedza, której nigdy nie zdradzę.:mrgreen:

 

W dniu 6.06.2021 o 23:55, Usul napisał:

Wyczekuję efektu wnętrza po pomalowaniu :)

No to masz, pierwsze prace malarskie. 

Najpierw maskowanie.

 

YzuPgKF.jpg

 

Po polakierowaniu i zdjęciu masek okazało się że...

Że oczywiście o czymś zapomniałem, a mianowicie o panelach / blachach, które znajdują się obok nóg załogantów.

 

i5YuOSr.jpg

 

Po dorobieniu blach jakoś już poszło. Zacząłem malować poszczególne przyciski, pokrętła i gdzieniegdzie nakładać zestawowe kalkomanie. Skończyło się na tym, że wykorzystałem sporą część kalek ale przed położeniem mocno je pociąłem dostosowując je do moich dodatków i usuwając szare puste pola, które nie zgrywały się kolorystycznie z kolorem pulpitów. Muszę pochwalić jakość kalkomanii, nakładają się znakomicie, świetnie reagują na chemię i szybko odchodzą od papierka.

Dorobiłem jeszcze kilka drobnych elementów i kabina jest już gotowa na lakier i łosze, a część kalek to samoróbki powycinane z innych zestawów.

 

5zRe2S2.jpg


PooOd5N.jpg


ur4ncj7.jpg


LQEGjIo.jpg


haW3Lvc.jpg


LyIx97Z.jpg


sTGdQC3.jpg


PZZJnKB.jpg


IBvXPEc.jpg


EfASCCq.jpg


G8J1big.jpg


yUdiiGR.jpg

 

 

 

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Przyozdobiłem lekko drążek sterowy, gotowe są także tablice przyrządów, a do kabiny dodałem jeszcze trochę zabrudzeń i kurzu.

 

828uM2c.jpg


FiMLVPR.jpg


ux8Wm3B.jpg

 

nY2vqEA.jpg


OzRTBOL.jpg


XXxTSGY.jpg


kPIaDxX.jpg


OltbLRg.jpg

 

Można też już robić tratata.

 

LdgB300.jpg

 

Zrobienie tych wszystkich części to jedno, a wpasowanie ich do dziur to drugie. Przyznam, że się nieźle nagimnastykowałem aby złożyć to bez większych szkód.

 

zrIpOeW.jpg


To5kjKC.jpg


toQWfCy.jpg


gFIPIB3.jpg


E9o6cHI.jpg

 

 

 

 

 

  • Like 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Juffre napisał:

Za co się teraz będziesz zabierać?

Muszę teraz zamontować część goleni podwozia żeby zamknąć już obie połówki kadłuba. Jak to zrobię to biorę się za radar i wszystkie klapy do otwartych łuków zeby skończyć przód. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Hej,

minęło już pół miesiąca od ostatniego wpisu więc trzeba by coś pokazać.

Połowę łikendu zajmowałem się jedną klapką od luku działka. Co prawda była już wcześniej zrobiona ale tak bardziej na oko bo nie miałem zdjęć tego elementu. Gdy do nich dotarłem postanowiłem jednak to poprawić. Część ta zawiera nadal błąd konstrukcyjny ale myślę, że (poza Marcinem Witkowskim) niewiele osób to zauważy. 

 

Wersja nr 1

 

 p5sJIS4.jpg

 

Wersja nr 2

 

2cChgcV.jpg


M5TAL70.jpg


pCmx9zh.jpg

 

Postanowiłem ustandaryzować grubość śrub montażowych paneli inspekcyjnych, będzie to wymiar fi 0,15 mm. Dlatego też z jednego panelu, który był już gotowy usunąłem wszystkie poprzednie śruby i zastąpiłem je nowymi cieńszymi.

 

Trochę odbiegłem w przyszłość i zająłem się elementem, który kołatał mi się cały czas w głowie. Chodzi o pierwszy stopień sprężarki, który GWH wykonał za mały i umieścił go zbyt blisko wlotu powietrza. Wykonanie tak powtarzalnego i symetrycznego elementu nie należy do najłatwiejszych.

Próbowałem najpierw zrobić to z pojedynczych łopatek, coś tam sobie wymierzyłem, rozrysowałem...

 

yJYbDnz.jpg

 

... i okazało się, że nawet równe odcięcie poszczególnych elementów jest zadaniem karkołomnym, nie wspomnę już o samym klejeniu.

Powstała więc druga wersja, metalowa. Też okazała się rozczarowująca ale już lepsza.

 

w39EEHI.jpg

 

 Uznałem, że kierunek jest dobry i zabrałem się za wersję próbną trzecią, która okazała się już produktem finalnym dlatego nie mam zdjęć z jej powstawania. Opiszę więc może jak to zrobiłem. Najpierw wyliczyłem obwód koła, musiał się on dzielić najlepiej na 32 odcinki (tyle jest łopatek). Po obliczeniach wyszło mi, że jeśli dam 29 łopatek to obwód ładnie podzieli mi się na 1,5 mm odcinki. Przy pomocy nitowadła z rozstawem 1,5 mm na obwodzie okręgu wyznaczyłem wszystkie punkty. Potem już z górki, wytrasowałem wszystkie linie od środka do punktów na obwodzie i miejsca te przeciąłem żyletką. Wcześniej jeszcze w środku większego okręgu wyznaczyłem kolejny mniejszy, który wyznaczał mi głębokość cięcia. Pod tak przygotowane łopatki z jednej strony przykleiłem małe kawałeczki plastiku, które pozwoliły na równe dla wszystkich łopatek ich wychylenie (patent Mikołaja). Środkowy stożek wytoczyłem na proxonie.

Cały ten pocięty krążek przykleiłem na kolejny nadając skos łopatkom. Całość wkleiłem w przygotowany metalowy pierścień. Kolejny etap to przyklejenie przed tarczą sprężarki kilkunastu (nie wiem jak to nazwać) pasków blachy ustawionych prostopadle do tarczy sprężarki i promieniście od środka stożka. Żeby ułatwić sobie sprawę wykonałem sobie szablon, który pozwolił mi zachować równe odstępy pomiędzy poszczególnymi blaszkami i był także dystansem pozwalającym utrzymać równy odstęp blaszek od sprężarki. Uff, jeśli to jest czytelne to gratuluję sobie.🤪

Trochę zdjęć.

 

GTKOkAk.jpg


HGxlWlk.jpg


Z5ikrhu.jpg

 

1CTcLuT.jpg


VPITeua.jpg

 

Tu porównanie do elementu zestawowego.


EgBNBSM.jpg

 

A tu kopie z poxipolu i poxiliny.


wmK3NO5.jpg

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2021 o 21:15, M.A.V. napisał:

chapeau bas !

 

W dniu 4.07.2021 o 22:35, Marcin Witkowski napisał:

Mega robota! Super wyglądają te detale. 

Dzięki Panowie.

 

Ten tydzień minął mi pod patronem drzwiczek luków inspekcyjnych. Zwykle zostawiałem to na koniec budowy i czas nad tymi elementami nieco mnie zawsze męczył. Tym razem zrobiłem to już teraz i ich budowa była czystą przyjemnością.

 

Tak się prezentuje cały komplet.

 

mFX9Ad4.jpg

 

prdJ3Sr.jpg


q5TP999.jpg

 

BiW1K5s.jpg


seT8I9u.jpg

 

br62AGX.jpg


hEOCOWr.jpg


nLoLrc7.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Urlop od modelarstwa zakończony, zaczynam powoli rozkręcać warsztat.

Postęp w stosunku do tego co było ostatnio jest niewielki ale radość z tego, że udało mi się skleić obie połówki jest ogromna.

Złożyć  je złożyłem ale mam pewną nauczkę na przyszłość. Jeśli będę jeszcze kiedyś patroszył tak jakiś model to muszę cały proces lepiej zaplanować. Zdecydować co otwierać, a co nie i trzymać się tego do końca i zamiast robić pojedyncze skrzyneczki wykonać całą strukturę ścian wewnętrznych (na ile to możliwe), dopasować do kadłuba, a potem je wypełniać drobiazgami. Przy takim systemie wykonania jak ja tu zastosowałem niektóre (większość) ścian dublowała się poszerzając całość. Musiałem się nieźle nagimnastykować i podszlifować co nieco żeby udało się zamknąć połówki kadłuba.

 

ZNegRf1.jpg


MyqNiIe.jpg


tC0f7Qk.jpg


7wlRGhV.jpg


lnomFiz.jpg

 

 

  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem z malowaniem przełączników w kokpicie... (i nie tylko z tym ;D) Patrząc na to co się tu wyprawia dostaję nowe siły na próbowanie jeszcze bardziej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2021 o 07:19, Juffre napisał:

Coś pięknego! Niesamowicie to wygląda, tyle detali upchanych na tak małej powierzchni :)

 

Dzięki. Jak pisałem wcześniej muszę cały proces lepiej planować bo upchanie tego w połówkach kadłuba było mocno stresujące, a nawet nachodziły mnie wątpliwości czy się to w ogóle uda. Czyli planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie.

W dniu 18.08.2021 o 07:10, Rzeznik napisał:

Świat ma 4 miliardy lat a ja mam szczęscie akurat żyć wtedy kiedy ta relacja się odbywa.  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzięki, a jeśli nie jest to wpis żartobliwy to tym bardziej dzięki.

W dniu 18.08.2021 o 13:55, Vieh_san napisał:

A ja mam problem z malowaniem przełączników w kokpicie...

Bo to nie jest łatwe, czasem dorobienie przełącznika jest łatwiejsze niż jego pomalowanie.

 

Tymczasem zabandażowałem kadłub aby mieć spokojną głowę, że nie pourywam czegoś paluchami.

 

OJIluDJ.jpg


6guCUvy.jpg

 

Zacząłem przygotowywać miejsce, w którym będzie mocowana osłona kabiny. Pierwsze wycinanki i szlify już zrobione

 

gas9Rsi.jpg

 

Dziś warsztat ma małe święto, stuknął mu pierwszy roczek od rozpoczęcia. :toast:

Rok zleciał, a tak niewiele jest zrobione. Najfajniejsze jest to, że jak otwierałem po raz pierwszy pudełko to byłem święcie przekonany, że będzie to szybki, lekki i przyjemny projekcik bez szaleństw. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2021 o 22:53, Juffre napisał:

Masz jakiś dedlajn czy tak na spontanie planujesz dziubac? :D

Ramy czasowe mam nieograniczone, no może do momentu puki będę wstanie utrzymać skalpel i mocz.:haha:

 

Można by rzec, że sekcja mocowania kabiny jest już gotowa. Musiałem także poprawić osłonę kabiny. Nie zwróciłem wcześniej uwagi, że ściana na końcu owiewki w oryginale jest bliżej przodu, a nie równo z jej końcem. Takie umiejscowienie tej ściany, jakie jest w modelu, nie pozwala na prawidłowe osadzenie osłony, która, otwarta, musi lekko zachodzić na kadłub. Dodatkowo koniec owiewki (część przeźroczysta) o ponad połowę odchudziłem.

 

JE4Dcj0.jpg


3FK3eT8.jpg

 

A tak to co zrobiłem wygląda.

 

wLAEnIK.jpg


5DHTPe0.jpg


XkakImK.jpg

 

Owjf3Fy.jpg


IjS0Zqp.jpg

 

J6hsrbC.jpg


4dJz93Y.jpg

 

QXVTAgv.jpg


aTEJ9Wc.jpg


ZU3UWT7.jpg


RUp2iAG.jpg


6A7Kygm.jpg


PyZXb6j.jpg

 

 

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ruszam z radarem, główne elementy przygotowane, teraz zabieram się za drobne detale.

 

Ktf2dKe.jpg

 

x3yah1D.jpg


Postanowiłem też spróbować wykonać tył anteny radaru, czy coś mi z tego wyjdzie zobaczymy za jakiś czas.

 

WefOCVa.jpg

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tył anteny. Druga wersja jest dla mnie zadowalająca, w pierwszej dałem za dużo żeberek na pierwszej warstwie, a poza tym wyszło trochę krzywo.

 

mWUW9x5.jpg

 

W drugiej wersji aby zachować równoległość poprzyklejałem między żeberka równe dystanse.

 

1fPQfcT.jpg

 

Po ich docięciu na wymiar nakleiłem na nie taśmę i rozrysowałem sobie wzór drugiej warstwy.

 

jGXWm0u.jpg

 

Taśmę przeniosłem na papier milimetrowy aby łatwiej było utrzymać równe długości i kawałek po kawałku kleiłem kolejne elementy. Trzecia warstwa powstała w ten sam sposób.

 

ds6Aggn.jpg

 

Jeden z łamańców.

 

x2D3Jwm.jpg

 

Tak się prezentuje tył anteny. Dla porównania antena zestawowa.


snQmjaQ.jpg

0pP8ebc.jpg

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.