Skocz do zawartości

F-14 D Tomcat 1/72 G.W.H


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

Fenomenalny !!! Tworzysz historię.  Na palcach jednej  ręki można  policzyć kolegów którzy by się podjęli stworzyć takie dzieło.  Będzie to najlepszy dla mnie f-14 techniczny (pootwierany ) jakiego widziałem.  Podziwiam i podglądam.  Pozdrawiam 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze. Po ich przeczytaniu uznałem, że ta część tablicy nie jest aż taka zła.

6 godzin temu, Marcin Witkowski napisał:

Trzymam kciuki za malowanie tej misternej wyklejanki.

Koncepcja jest taka, wyrywam włos z brody, mocuje do wykałaczki i maluję. 🤣

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rymulus napisał:

Koncepcja jest taka, wyrywam włos z brody, mocuje do wykałaczki i maluję. 🤣

?  że jak?  myślałem , że wyrywam, dzielę  na 4-6 części, formuję (bo ma być na ostro a nie płasko) i dopiero maluję.

 

Pełen podziw. Najbardziej za konsekwencje. Za pomysł też.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, rymulus napisał:

Dzięki za komentarze. Po ich przeczytaniu uznałem, że ta część tablicy nie jest aż taka zła.

Koncepcja jest taka, wyrywam włos z brody, mocuje do wykałaczki i maluję. 🤣

Kocie wąsy są lepciejsze.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2021 o 21:39, rymulus napisał:

Przyciski to foliowa taśma klejąca, używa się takiej do zamykania worków z chlebem krojonym. Jest cienka, a zarazem bardzo mocna. Jedyna wada to klej, który jest taki gumowaty i małe elementy na nim pływają.

Twoje działania robią bardzo duże wrażenie!:super:

 

Czy nie myślałeś, aby użyć pociętej na prostokątne kawałeczki kalkomanii o różnych kolorach? Np. takiej pancernej znanej ze starej Hasegawy lub Tamiyi?  Można by pomalować tablicę bazowym kolorem a później wyklejać poszczególne przyciski kawałkami kolorowej kalki? Odpadłoby w tym momencie częściowo malowanie, musiałbyś się ew. pobawić później lakierem bezbarwnym aby dodatkowo podkreślić grubość niektórych elementów. Znika problem "pływania na kleju" w przypadku taśmy ale dochodzi dodatkowy czas - dłuższe odstępy pomiędzy nakładaniem kolejnych kawałków kalkomanii (potrzebne na jej wyschnięcie po nałożeniu). 

 

Pozdrawiam, Marek

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, donalyah00 napisał:

Czy nie myślałeś, aby użyć pociętej na prostokątne kawałeczki kalkomanii o różnych kolorach? Np. takiej pancernej znanej ze starej Hasegawy lub Tamiyi?

Ciekawy pomysł, wart zapamiętania. Dzięki.

 

Małymi kroczkami idę dalej z tablicą, kolejna jej część już gotowa.

 

uQ02GDo.jpg


bPR5srT.jpg


P8nG4KC.jpg


dcsln6C.jpg

 

:hmmm:Mam lekki problem z pędzelkiem, trochę włosie mi się rozlazło. :haha:

8 godzin temu, jurayahip napisał:

Kocie wąsy są lepciejsze.  

Chyba muszę jakiegoś kota upolować.

 

Mr1Lk0Z.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, można by rzec, że tablica jest już gotowa. Powstały ostatnie elementy i już tylko wystarczy to skleić w jedną całość.

Pokażę kilka zdjęć z procesu wykonywania tych części.

 

Najpierw przyciski czyli hips 0,1 i taśma klejąca.

 

LbsOYMg.jpg

 

5zoGoRT.jpg
 

Następnie paski przycisków przykleiłem dookoła otworu imitującego ekran i przyciąłem wszystko uzyskując pożądaną ramkę.

 

JLVWird.jpg


CU7MAve.jpg

 

Ramki musiałem zrobić dwie bo pierwszą przypadkiem uszkodziłem.

Przyciski znajdujące się dookoła największego z monitorów musiałem wykonać trochę inaczej ponieważ ramka na której się znajdują jest znacznie szersza niż te poprzednie.

 

Na wcześniej wyznaczonym miejscu przykleiłem paski taśmy.

 

REc5DA1.jpg

 

Wyciąłem najpierw środek.

 

X7xJVCS.jpg

 

Aby przyciski miały taką samą szerokość nakleiłem pionowe paski taśmy, które posłużyły mi jako prowadnice przy cięciu.

 

F4wUm6S.jpg

Środek monitora wyciąłem, następnie całość nakleiłem na grubszy kawałek plastiku, a na koniec dociąłem i wyszlifowałem cały element dodając jeszcze pokrętła.

 

bDUwni7.jpg


IwoMXgc.jpg

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to pokazujesz to wszystko wygląda takie proste do zrobienia... dopóki człowiek sam nie zacznie robić czegoś podobnego i okazuje się, że jest to wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Podoba się, ciekawi mnie jak to będzie wyglądać po pomalowaniu. 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 25.04.2021 o 15:01, Roland_Sebastian napisał:

Jak to pokazujesz to wszystko wygląda takie proste do zrobienia

Bo w sumie to tak jest, jak się trochę poćwiczy oczywiście. Tak naprawdę wystarczy odrobina cierpliwości, samozaparcia i gotowe.

 

Tablica zrobiona, przyszła więc pora na jej osłonę. Oryginał od GWH rozciąłem po środku i wkleiłem kawałek plastiku poszerzając w ten sposób centralną jego część, niższe boki wykonałem od nowa. Z masy dwuskładnikowej zrobiłem część materiałową osłony. Imitację uchwytu znajdującego się na niej usunąłem, a nawet zrobiłem w tym miejscu sporą dziurę, którą następnie wypełniłem kawałkiem plastiku, w którym to wyciąłem kolejny otwór ale już posiadający właściwy kształt. Zrobiłem tak ponieważ po zeszlifowaniu uchwytu pozostały po nim zagłębienia, które musiałbym szpachlować, dodatkowo linia cięcia nowego otworu przebiegała by centralnie przez te miejsca co doprowadziłoby zapewne do wykruszenia się szpachli i dodatkową robotę.

 

R2z4Eyg.jpg


r2hR0UV.jpg


vopgNXl.jpg

 Tablica pokryta jest podkładem Alclada do chromu. Uznałem taki zabieg za konieczny po małym wypadku , w którym pęseta zerwała mi cały rząd przycisków. Wydaje mi się, że ten podkład jest sporo twardszy niż np. Mr Surfacer i lepiej zabezpieczy to przed przykrymi niespodziankami.

 

Zabrałem się także za wykonanie uchwytu aby ta część kabiny była już skończona. Ale poza samym uchwytem jest tam też to.

 

image.png.df09e09e706314f576fd38cd60994484.png

 

Takie trochę wredne do wykonania.

GWH zaproponował taki element.

 

KT55ZFY.jpg


bTp25C6.jpg

 

Ja z mojej strony postanowiłem go nieco podrasować czyli...

...planowanie, cięcie na wymiar, składanie, docinanie, szlifowanie i tak cały dzień aby uzyskać efekt jak poniżej. 

 

mpcxZGv.jpg


kCKQxY9.jpg


ikRezNw.jpg

 

jh17fRy.jpg


4IDRyGk.jpg


325QwGh.jpg


e4wP47y.jpg


fDh1z8F.jpg


EsNjDnQ.jpg


kY39dRE.jpg

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kabli tylko zasilanie i kokpit rozświetli się poświatą delikatnego światła.
Teraz pytanie, tę osłonę z dwuskładnikowego sziuwaksa to czym. / jak formowałeś że przyjęło to wygląd materiału ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy tej skali nie lepiej było zrobić te radiatory  za pomocą rysika do pogłębiania linii podziałowych. Sam to wypróbowałem na elementach wyposażenia etażerki i fajnie to wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomekk napisał:

Teraz pytanie, tę osłonę z dwuskładnikowego sziuwaksa to czym. / jak formowałeś że przyjęło to wygląd materiału ?

Do do formowania większych bruzd wykorzystałem sylikonowy pędzelek. Potraktowałem to także kawałkiem zmiętego papieru toaletowego.

 

9 godzin temu, Irek-M1 napisał:

A przy tej skali nie lepiej było zrobić te radiatory  za pomocą rysika do pogłębiania linii podziałowych. Sam to wypróbowałem na elementach wyposażenia etażerki i fajnie to wyszło.

Kiedyś czegoś podobnego próbowałem ale nie wychodziło mi to najlepiej, nie udawało mi się wykonać nacięć równych i w równych odstępach.

 

Wkleiłem kolejne kabelki.

 

cZO0K8V.jpg


UoYUAgO.jpg


iyGFgVS.jpg


97VZV1T.jpg


dsjMvxA.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jestem pod wrażeniem tych prac waloryzacyjnych ! Widać zaangażowanie i pasję. Jako, że bardzo sobie cenię samodzielne waloryzacje będę kibicował i pozwolę sobie na zainspirowanie się niektórymi rozwiązaniami do swoich projektów (akurat mam ten model w swoich niesklejonych jeszcze zbiorach to zawarta w tej relacji wiedza myślę, że mi się przyda). Dodam jeszcze, że wartością dodaną jest tu dla mnie średnio lubiana przeze mnie skala 1/72 (zdecydowanie wolę 48) oraz oczywiście brak jakichkolwiek aftermatktów. Uwielbiam samodzielną walorkę i walkę z materią oraz swoimi słabościami. Podoba mi się to co i jak robisz !

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nareszcie kończy się ten maj. Ciągle są tu jakieś długie łikendy i człowiek nie ma czasu na zajęcie się modelem.

Udało się jednak coś zrobić, choć nie jest tego wiele to zajęło mi sporo czasu. Generalnie dalej męczę kabinę. Po krótce napiszę, że dorobiłem drugą część systemu ryglowania owiewki, który znajduje się na burtach. Wykonanie tych elementów wymusiło poprawienie samej ramy burty, którą trzeba było pogrubić i dodać kilka drobnych elementów. Od razu zrobiłem imitacje brezentowych okładzin.

 

Przed klejeniem drobnych elementów przy pomocy kleju CA dobrze jest je odtłuścić. 

 

Tu się alkoholizują.

 

dyavrtL.jpg


R0Fd85x.jpg


dcT2cRo.jpg


QeLSsO2.jpg

 

Rozbudowałem nieco poprzez dodanie rury (tłoczyska) element odpowiedzialny za wyrzucanie fotela.

 

gYK67R4.jpg


7W38NMA.jpg

 

Na koniec doszły różnej maści manetki, wihajstry, wolant i inne drobne rzeczy. Kabina zaczyna przypominać to do czego dążę, robi się w niej także ciasno. Na szczęście pozostało tylko kilka małych elementów do dorobienia i będzie skończona.

 

li6npkg.jpg


r5FH2zU.jpg


uweiNiC.jpg


phahhe3.jpg


el4cniU.jpg


QuXoZqt.jpg


u7GNGLx.jpg


RuRZiAj.jpg


bXHNmZS.jpg


EfLpHaz.jpg


lF7Y7Rw.jpg

 

W dniu 17.05.2021 o 23:40, Staryfajter1954 napisał:

Dodam jeszcze, że wartością dodaną jest tu dla mnie średnio lubiana przeze mnie skala 1/72 (zdecydowanie wolę 48) oraz oczywiście brak jakichkolwiek aftermatktów.

Jakieś gotowe dodatki się trafiają, są lufy do Vulcana, fotele i będą chyba jeszcze dysze.

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko co miało być w kabinie to się tam znalazło, sam już nie wiem. Zawsze się stresuje w takim momencie i waham się bardzo z lakierowaniem czy zamykaniem gotowej już części modelu.

Nic to, kolor bazowy położony, następny krok to maskowanie i lakierowanie tego wszystkiego co ma być czarne.

Dodam jeszcze, że pulpity boczne musiałem już teraz wkleić do wanny bo łączenie pomiędzy nimi wymagało szpachlowania. Szlifowanie w tym miejscu było nie lada wyczynem, który skończył się tylko urwaniem jednego elementu, przepustnicy.

Miałem nadzieję, że uda mi się je polakierować przed wklejeniem co ułatwiło by mi cały proces kolorowania.

 

0yDyD3A.jpg


jrDmq48.jpg


PVXNI6Y.jpg


UeQTDh5.jpg


wyMFFsW.jpg


2UYCT0I.jpg

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczny warsztat będący inspiracją  i zachętą  do podnoszenia sobie poprzeczki w modelarstwie. Super że  dzielisz się  swoją wiedzą. I choć ostatnio było u mnie ciężko z weną do modelarstwa to po lekturze twojego warsztatu zaraz mam sto pomysłów. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.