Skocz do zawartości

F-14 D Tomcat 1/72 G.W.H


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

Święta, święta i po świętach. Czas powrócić do obowiązków i wziąć się za robotę. :mrgreen:

Dłubię dalej przy kabinie i prawie ją już skończyłem, tylną jej część oczywiście. Na pierwszy ogień poszedł system do pozbywania się fotela z kabiny. Doszły też kolejne kabelki, przewody od klimy i podnóżki. Korekcie poddałem także spód wanny wydłużając nieco pewne elementy.

 

yhFbTIZ.jpg


aj12oKZ.jpg

 

HJN32Bp.jpg

 

IlPMAp3.jpg


6hdcA3O.jpg


HRVKcVO.jpg


bm1FsWH.jpg


10QildO.jpg

6cbCg47.jpg


BgGqCm6.jpg

 

Napisałem, że prawie skończyłem tą cześć kabiny ponieważ wystąpił pewien problem. Miałem napisać tu, że w GWH odwzorowali świetnie panele i tablice przyrządów, niestety przy tablicy machnęli się o nieco ponad 2 mm. Generalnie cała tablica i jej osłona idzie do przeróbki. Ile się da tyle z niej wykorzystam, a resztę trzeba będzie dorobić.

 

CyHj8vX.jpg

 

Tablica przed...


CGMKkxN.jpg

 

...i po.
q1JeBZB.jpg

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po bliższej analizie, konfrontacji z planami i zdjęciami, zdecydowałem, że cała tablica idzie do kosza. Każda z jej części jest nieco z wąska. Myślę teraz nad tym jak wykonać te wszystkie drobiazgi, a w szczególności przyciski znajdujące się dookoła monitorów.

Wpadł mi do głowy pomysł zaczerpnięty z filozofii wykonywania drobnych elementów, którą prezentuje w swoich warsztatach Mikołaj75, a mianowicie zrób cos większego, a potem poszatkuj na drobno. Tak powstała wersja próbna przycisków. Wstawiam zdjęcia aby poddać to Waszej ocenie. Jeśli uważacie, że jest to słuszna droga (innej na chwile obecną nie widzę) to wykonam wersję ostateczną uwzględniającą dokładne rozłożenie przycisków.

Dla jasności kilka słów o tym co na zdjęciu. Wszystkie elementy to hips 0,1 mm. Dla stabilności przykleiłem większy element do karty mocując tą samą taśmą także pionowe paski taśmy, które zwrócone są klejem do góry. Paseczki, jeden po drugim, przyklejałem do taśmy, a po ułożeniu wszystkich zrobiłem jeszcze delikatne poprawki. Gdy już były równo ułożone nałożyłem punktowo bardzo niewielką ilość szybkiego cienkiego kleju od Tamki. Jak już podeschło posmarowałem całość klejem uważając żeby nie nabrać go zbyt wiele i nie zalać klejonych części. Chciałem uniknąć nadtopienia przez klej plastiku.

 

3iNarYi.jpg


ILQlIKw.jpg


hzrdGFG.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bez wątpienia umiejętności ogarniania takich małych detali podobne jak Mikołaj, czy Irek.

 

W przypadku tych przycisków i tej skali, ja jednak rozważyłbym ich namalowanie. One w 1:1 wystają tak minimalnie (a właściwie wcale), że nawet tak misterna imitacja jaką pokazujesz może być zbyt "agresywna". Ale z drugiej strony może to właśnie ta metoda, która pozwoli złapać oglądającego za oko. 

 

Niezmiennie i z podziwem kibicuję 😎👌

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, em napisał:

Może pójść w druga stronę? Zrobić narzędzie i wygniatać przyciski a póżniej zalać białą czy szarą farbą.

Przy takiej metodzie będzie ciężko utrzymać prostoliniowość.

 

9 godzin temu, Marcin Witkowski napisał:

W przypadku tych przycisków i tej skali, ja jednak rozważyłbym ich namalowanie. One w 1:1 wystają tak minimalnie (a właściwie wcale),

Tak jak piszesz, dodatkowo przy górnym monitorze są otoczone ramką. Będzie trzeba tu iść na jakiś kompromis i odpuścić dokładne odwzorowanie tablicy (mowa o przyciskach).

9 godzin temu, Marcin Witkowski napisał:

W przypadku tych przycisków i tej skali, ja jednak rozważyłbym ich namalowanie.

Nie podejmuję się nawet próby ich namalowania bo wiem z góry, że mi się to nie uda.

 

45 minut temu, Mikolaj75 napisał:

Wydaje się, że kierunek dobry. Żeby mieć pewność musisz to pokazać jak gra w całości. Mam jakieś takie przeczucie, że zagra...

Jestem na etapie wykonywania różnych wersji tego elementu. Jeden monitor jest już gotowy, drugi zrobiony w połowie, a trzeci i czwarty jeszcze w głowie. Jutro postaram się pokazać wszystkie wersje.

 

47 minut temu, M.A.V. napisał:

to wygląda jak wygryzione przez wyszkolone mrówki    :diabel:

No i wszystko popsułeś. :rozga:Teraz wszyscy już wiedzą, że Ant Man dla mnie robi.:haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem trzy próbne monitory (ich wymiary wewnętrzne to 2 x 3 mm). 

Od lewej, pierwszy monitor zrobiłem tak jak planowałem wcześniej z wykorzystaniem przygotowanych pasków z przyciskami. Drugi to wersja, w której zastosowałem paski z przyciskami (jak w pierwszym modelu) doklejając do ich boków kawałki plastiku imitujące ramkę. W trzecim wariancie wszystkie elementy kleiłem oddzielnie i dodałem ramkę przy przyciskach. 

W mojej ocenie najlepiej pod względem wizualnym, estetycznym (oglądana gołym okiem) wygląda wersja pierwsza. Dodatkowo dochodzi jeszcze to, że najłatwiej się ją wykonuje. Na drugim miejscu jest monitor trzeci , a na trzecim drugi.

Dodanie ramki powoduje, że wizualnie wygląda ten element na bardzo masywny i zadurzy w stosunku do monitora. Z moich pomiarów wynika, że ramka z przyciskami powinna mieć szerokość 0,4 mm, a mnie wyszło 0,5 mm (wariant drugi) i już wydaje mi się to wielkie, za wielkie. 

Czekam teraz na Wasze opinie.

 

77d1qYG.jpg


nDjTVyV.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant 1 wygląda najlepiej. Tak teraz jeszcze pomyślałem o tym, że zamiast naklejać paski imitujące przyciski (pierwszy etap pracy nad wariantem pierwszym zaprezentowany w poprzednim poście) może spróbować wydrapać "przerwy" pomiędzy przyciskami w grubszej płytce polistyrenu np czeską żyletką?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rymulus napisał:

Zrobiłem trzy próbne monitory (ich wymiary wewnętrzne to 2 x 3 mm). 

Od lewej, pierwszy monitor zrobiłem tak jak planowałem wcześniej z wykorzystaniem przygotowanych pasków z przyciskami. Drugi to wersja, w której zastosowałem paski z przyciskami (jak w pierwszym modelu) doklejając do ich boków kawałki plastiku imitujące ramkę. W trzecim wariancie wszystkie elementy kleiłem oddzielnie i dodałem ramkę przy przyciskach. 

W mojej ocenie najlepiej pod względem wizualnym, estetycznym (oglądana gołym okiem) wygląda wersja pierwsza. Dodatkowo dochodzi jeszcze to, że najłatwiej się ją wykonuje. Na drugim miejscu jest monitor trzeci , a na trzecim drugi.

Dodanie ramki powoduje, że wizualnie wygląda ten element na bardzo masywny i zadurzy w stosunku do monitora. Z moich pomiarów wynika, że ramka z przyciskami powinna mieć szerokość 0,4 mm, a mnie wyszło 0,5 mm (wariant drugi) i już wydaje mi się to wielkie, za wielkie. 

Czekam teraz na Wasze opinie.

 

77d1qYG.jpg


nDjTVyV.jpg

 

Trójkę wybierz trójkę wybierz  Panie. Jak mawiał  Shrek

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Roland_Sebastian napisał:

Wariant 1 wygląda najlepiej. Tak teraz jeszcze pomyślałem o tym, że zamiast naklejać paski imitujące przyciski (pierwszy etap pracy nad wariantem pierwszym zaprezentowany w poprzednim poście) może spróbować wydrapać "przerwy" pomiędzy przyciskami w grubszej płytce polistyrenu np czeską żyletką?

Tak sobie myślę, że to co zaproponowałeś może być na prawdę dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli zamiast piłki wykorzystać precyzyjne dłutka. Przy wprawie w głębokości rycia, to może na prawdę dać świetny efekt. 

 

4 godziny temu, Dorotka napisał:

A tak z ciekawości, nie można tego elementu wytrawić? 

Pytasz, a wiesz 😉 Myślę, że to mogłoby być najlepsze. Choć druk 3D... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Marcin Witkowski napisał:

(...)

 

Pytasz, a wiesz 😉 Myślę, że to mogłoby być najlepsze. Choć druk 3D... 

 

Zdecydowanie wydaje mi się, że w tej skali tylko trawienie wchodzi w grę o ile ma być równo... Tu Kolega idzie w plastik i sam sobie rzecz całą utrudnia. Choć to oczywiście subiektywna opinia :) Z 3D przy tych wymiarach? Sam nie wiem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze odpowiedzi, dały mi do myślenia, a że miałem na to trochę czasu to coś tam mi się jeszcze w głowie wyroiło. Postaram się te nowe pomysły przenieść na próbne modele i je wam zaprezentować do zaopiniowania.

W dniu 16.04.2021 o 07:11, Dorotka napisał:

A tak z ciekawości, nie można tego elementu wytrawić? 

Jasne, że można. Ja jednak widzę (w moim przypadku) kilka problemów. Po pierwsze nie mam wiedzy na temat projektowania i wykonywania elementów fototrawionych. Po drugie nie posiadam wszystkich niezbędnych w tym procesie materiałów jak kwasy, naświetlarki, klisze i co tam jest jeszcze potrzebne. Można by to zlecić komuś / firmie, która zajmuje się produkcją takich rzeczy ale myślę, że koszt projektu i wykonania jednej małej blaszki byłby astronomiczny.

W dniu 16.04.2021 o 12:04, Dorotka napisał:

Tu Kolega idzie w plastik i sam sobie rzecz całą utrudnia.

Wychodzi ze mnie sknera, najzwyczajniej szkoda mi sporej kasy na dodatki do modeli wiec korzystam z tych materiałów jakie posiadam, do jakich mam dostęp i staram się coś z nich budżetowo wystrugać. Raz wychodzi to lepiej, raz gorzej.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tablica zaczyna mnie powoli męczyć. Za każdym razem jak już wydaje mi się, że jest dobrze to po obejrzeniu zdjęć makro tej części stwierdzam, że jest do bani. Postanowiłem więc nie brnąć dalej i nie robić już kolejnych wersji testowych. Starałem się wykonać idealną kopię oryginału ale jak widać jest to poza moimi możliwościami więc wykonałem wersję uproszczoną, która powinna wizualnie dobrze prezentować się w modelu. Połączyłem tu kilka pomysłów z różnych, wcześniejszych wersji czego owocem jest to co na zdjęciach poniżej. Ktoś może zwrócić uwagę, że tablica jest dość gruba. Wyjaśniam, że jest to zabieg celowy bo z moich oględzin materiału zdjęciowego wynika, że rączka, która jest zamocowana na osłonie tak naprawdę jest przytwierdzona właśnie do tablicy przyrządów, a nie do osłony natomiast w osłonie jest na nią stosowna dziura.

Oczywiście na makro widać, że przyciski są nieco krzywe, na szczęście na żywo wygląd jest jak najbardziej akceptowalny.

 

PnpEIL2.jpg


Ab0JMa0.jpg


aeh68OV.jpg

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej jest git, serio biorąc pod uwagę skalę, jest naprawdę dobrze.

 

Z czego robiłeś przyciski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Moses napisał:

Z czego robiłeś przyciski?

Przyciski to foliowa taśma klejąca, używa się takiej do zamykania worków z chlebem krojonym. Jest cienka, a zarazem bardzo mocna. Jedyna wada to klej, który jest taki gumowaty i małe elementy na nim pływają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.