Skocz do zawartości

F-14 D Tomcat 1/72 G.W.H


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Irek-M1 napisał:

Uważaj na palce bo na tych zaostrzonych krawędziach może się coś stać😉.

Jaką dokumentację używasz do robieniach modelu?

Krawędź to zaostrzona blaszka 0,1 mm więc jest dość ostra choć nie na tyle aby się nią pociąć (mam nadzieję).

Jeśli chodzi o dokumentację to jako podstawową bazę wykorzystuję zdjęcia z Internetu i świetne wydawnictwo poświęcone tej maszynie tj. Daco Publication. Jak już wiem co chcę zrobić to konsultuję się z zaprzyjaźnionym fanem (choć to mało powiedziane) F-14 w celu ustalenia jak dana rzecz, luk wygląda w tej wersji Tomcata.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Działam dalej przy antenie radaru.

Podstawa, na której wisi antena dostała kilka pomniejszych detali.

 

BMVaIba.jpg?1

 

Zajęło mi to prawie dwa tygodnie ale udało się zrobić całą elektronikę znajdującą się bezpośrednio za talerzem anteny.

Producent widział ten element tak.

 

4ivdbRn.jpg?1

 

A mnie po złożeniu do kupy 72 części wyszło coś takiego.

 

MY50tn2.jpg?1


GGP7YjH.jpg?1


ugMQkEM.jpg?1

 

2sd22Ox.jpg


k8sf3m7.jpg?1


zAAWT5V.jpg?1


5cMuR2Z.jpg?1


XiFiTEX.jpg?1


WiHdXNT.jpg?1


3oLKdv9.jpg?1


NmBBiH9.jpg?1


2vTDHku.jpg?1


wX6e0BC.jpg?1

 

 

 

 

  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Słyszałem ostatnio taki tekst: Choć sama antena wydaje mi się ciut za gruba.
Skupiłem się więc na niej. Próba rozczłonkowania jej w celu odchudzenia nie powiodła się. Jedynym wyjściem byłoby szlifowanie jej od przodu czyli od strony z zaznaczonym wzorem. Obejrzałem dokładniej te wzorki, porównałem z dokumentacją i zaczęło się kombinowanie. To co daje GWH mocno odbiega od oryginału. Mamy tu dość duże prostokąciki, a powinny być małe kreseczki. Dużo lepszym i poprawniejszym rozwiązaniem byłoby danie kalki do naklejenia na płaski talerz anteny. Same kreseczki z moich obliczeń w skali 1/72 powinny mieć szerokość około 0,2 mm.
Było wyzwanie więc zaczęły się testy.

Zestaw wygląda tak (słabe ale jedyne zdjęcie jakie mam).

 

N0Ks6On.jpg?1

 

Pierwsza próba (po prawej) z użyciem dłutka 0,5 mm. Jak widać był problem z równoległym ułożeniem nacięć (do kosza).
Przy próbie drugiej (po lewej) użyłem nitowadła, chińskiego, o grubości tarczy 0,25 mm czyli prawie idealnej. W tym przypadku na plus wyszło to, że ząbki tych tarcz nie są zaostrzone od boków dzięki temu przy niewielkim nacisku odbijają kreseczki, a nie kropki. Była to próba testowa robiona na oko więc jest sporo nierówności ale wybrana droga okazała się słuszna.

 

MQjQbiI.jpg?1

 

Przygotowałem się do finałowej wersji. W tym celu zrobiłem sobie bazę z wytyczonymi punktami i liniami startowymi dla nitowadła. Kropki na dole i górze (odstępy 0,55 mm) wyznaczają miejsca kolumn, a dwie kreski, miejsca, w których ma się znaleźć ząbek nirowadła (rozstaw ząbków 0,75 mm) przed rozpoczęciem nitowania. Kreski są dwie ponieważ każda kolumna zaznaczana była dwa razy z lekkim przesunięciem aby uzyskać odpowiednią gęstość kresek.

 

SJwcHCd.jpg?1


2TFVwF9.jpg?1

 

Musiałem jeszcze wyznaczyć miejsca otworów pod mniejsze antenki do anteny. :)
Na przeźroczystej taśmie wyrysowałem odpowiednie koła i linie i nakleiłem ją na antenę. W miejscach przecięcia się linii z okręgiem wytrasowałem punkty dla wiertła.

 

OpduAVK.jpg?1

 

Zabrałem się za produkcję antenek do anteny. Pierwsza koncepcja była taka, w hipsie wiercę otworki, następnie kolejne pod kątem prostym do pierwszych, potem wklejam pręcik w jeden z nich, przycinam tak aby powstała mała kosteczka na końcu pręcika, a w drugi otworek wklejam drucik i zrobione, proste jak drut. W trakcie wyszło, że jednak nie tak proste jak zakładałem. Zachowanie idealnych kątów, a potem docięcie tego tak żeby było równo i powtarzalnie okazało się prawie niemożliwe.

 

0X81o5O.jpg?1

 

iAU8525.jpg?1


gCmD3O9.jpg?1


eXn3nwv.jpg
 

W drugiej opcji zastosowałem czarny klej CA i zwyczajnie do pręcika przykleiłem drucik i na to połączenie naniosłem niewielką ilość kleju aby powstał bąbelek.

 

6WASIdV.jpg?1

 

Antenę polakierowałem na kolor tekturowo-brązowy, a kreseczki wypełniłem niebieską farbą olejną. Oryginalnie znaczki (kreseczki) te mają kolor niebieski z ukośnymi białymi prążkami.
Po zmontowaniu prezentuje się to tak.

 

smQC6iM.jpg?1


MeViJ8n.jpg?1


6fSDnbR.jpg?1


9z3K7gJ.jpg?1


Du4mPlK.jpg?1

 

Zamontowałem do kadłuba podstawę radaru i dodałem wszystkie niezbędne kabelki.

 

xsnd1N3.jpg?1


J03ghum.jpg?1


uy70ZIG.jpg?1


KAI7Vtt.jpg?1

 

A kiedyś tak to będzie wyglądać.


0WxgiDb.jpg?1


EXGbjVY.jpg?1


XlWWfh8.jpg?1


6wddsO5.jpg?1

  • Like 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem co się dalej z tymi super cienkimi paseczkami dzieje, to się roześmiałem.  Z podziwu i w sumie także z zaskoczenia.

Być zaskoczonym w TAKIM WĄTKU to wielka sztuka.

Fantastyczna robota,

Czapki z głów!! 

 

Po raz wtóry:  REWELACJA!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Juffre napisał:

Jesteś szalony z tymi detalami

To nie ja, to inżynierowie z Grummana, to oni to wszystko tak wymyślili żeby modelarzowi było trudniej. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja praca utwierdza mnie w przekonaniu, że to tylko od modelarza ( jego umiejętności, niebywałej cierpliwości i samozaparcia) zależy z jaką dokładnością chcemy odwzorować model. Rozwiązanie zawsze się znajdzie.

Tylko daj namiary na te krasnoludki, bo zwykły człowiek w tej skali to raczej ni chu, chu 😉

A może masz jakiś napój pomniejszający?

Inspirujące!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, myszaty napisał:

Następny zakup: czarny CA.

Widzę że się sprawdza, a na pewno poprawia widoczność spoiny i miejsca nakładania.

Przydaje się także do szpachlowania, dzięki temu, że jest czarny dobrze widać czy został odpowiednio wyszlifowany. 

Warto oprucz kleju zaopatrzyć się w przyspieszacz do niego bo sam klej dość wolno schnie, szczególnie jak się nałoży większą ilość. 

 

2 godziny temu, burzatg napisał:

Twoja praca utwierdza mnie w przekonaniu, że to tylko od modelarza ( jego umiejętności, niebywałej cierpliwości i samozaparcia) zależy z jaką dokładnością chcemy odwzorować model. Rozwiązanie zawsze się znajdzie.

Święte słowa. Umiejętności ja bym jednak ustawił w dalszej kolejności. Na pierwszym miejscu dałbym chęci i cierpliwość, umiejętności same przychodzą z każdym dorobionym detalem. W modelach, które powstają kilka lat uważny obserwator wyłapie, że detale robione na początku są zwykle nieco gorsze od tych z końca budowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinienem napisać, że jestem zawiedziony brakiem białych paseczków na niebieskich liniach, ale boję się, że odpiszesz „a, już je dorobiłem…”

Zazdroszczę zarówno wytrwałości jak i pomysłowości.

Gratulacje :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Czas urlopowy minął pora więc na aktualizację.

Zabrałem się za owiewkę. Aby można było dorobić i wkleić wewnętrzne ramy musiałem odchudzić mocno przód szkła, z 0,8 do około 0,25 mm.

Maksymalnie odchudziłem także na całej długości boki oszklenia. 

 

d5C3VOj.jpg


VlXHpEb.jpg


j1bI7dQ.jpg


Qn1pR1Q.jpg


aGzAm35.jpg

 

Następnie doszły ramy.

 

l9o4pIQ.jpg


xXa6BBp.jpg


ch7ywQ2.jpg


dd6rGyL.jpg

 

Kreska na taśmie wyznacza środek owiewki, w tym miejscu doklejałem poszerzenia ramy.


aTRsIwj.jpg

 

Przed kolejnym etapem prac niezbędne było pomalowanie ramy. 

 

TQY7lZj.jpg


KceMlZF.jpg

 

Ramkę przykleiłem do szkła, połączenie zaszpachlowałem i wyczyściłem. Dzięki temu, że wcześniej odchudziłem boki oszklenia zrobiło się miejsce na wklejenie drobnicy, która się tam znajduje.

 

5APPqZx.jpg

 

Zacząłem od uszczelki. Powstała z trzech pasków plastiku. Wklejenie jej było nie lada wyczynem, pierwsza próba wygięcia jej skończyła się pęknięciem.  Zacząłem więc przyklejać ją na klej CA milimetr po milimetrze. Lekkie jej zwichrowanie powstałe w trakcie gięcia i klejenia świetnie zgrało się z oryginalnym wyglądem.

 

Hzx4PCF.jpg


jII4Z1Y.jpg


Zsp0f8I.jpg


EFL9cZ9.jpg

 

Dorobiłem też taki mały elemencik. 


qFbszss.jpg

 

Wykonałem lusterka.

 

Uchwyt i lusterko dla RIO.

 

1io4Yas.jpg


XXrXNGL.jpg


vnrdZ2k.jpg


fIUKZfQ.jpg


jtcnaXK.jpg


9PDupF8.jpg

 

I lusterka dla pilota.


9WfoElN.jpg


xU4xbzj.jpg


7hJDKYv.jpg


YJKgiqG.jpg


PjVWE7P.jpg

 

Na boki ramy doszły jeszcze zamki / prowadnice. Najpierw powstał profil we właściwym kształcie, który następnie pociąłem na kawałki.


Yi3PQhd.jpg


mYMPpwG.jpg

 

Kolejny element, który dokleiłem do ramy to wykonane już wcześniej haki ryglujące owiewkę po zamknięciu.

 

98aQ1rs.jpg

 

mg2vCfx.jpg


ow210xa.jpg


y1JSGae.jpg


sdfGtMs.jpg


kbrpxfO.jpg

 

I już można było lakierować całość.

 

Ho9AYwQ.jpg


xDjUqYM.jpg

 

Ostatnimi dorobionymi elementami są odgromniki na górze owiewki. Zrobione są z paska plastiku 0,1 mm i taśmy klejącej scotch.


Ai9sqsD.jpg


I2rOztM.jpg


Qrdvusf.jpg


KG6Mkvv.jpg


qm8vz1A.jpg

 

I jeszcze mały czerwony akcencik, kolejna uszczelka od przodu owiewki. Wykonana jest z rozciągniętej czerwonej ramki.

 

Ak60mYS.jpg

 

XcUP176.jpg

  • Like 23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.