Skocz do zawartości

[WIP] - poprawki do zestawu 7TP z IBG


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł, serio, skoro to najwyższa dostępna jakość, to słabo. Oczywiście nie mówię o projekcie, bo ten jest świetny, tylko o tym co z niego zrobiło Shapeways. Chyba nie trzymałeś w ręku wydruków ze sprzętu, o którym mówił X32. A to przecież tylko DLP! SLA (czyli to co oferuje np. jan-kol) to jeszcze wyższa liga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wrzucił @pmroczkojest niestety niewiele lepsze od tego co widziałem. Mamy na pokładzie kolegę @Przemek Przybulewskiktóry drukuje fanty, w tym figurki

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

Może by tak z nim pogadać w kwestii druku? Na fotkach jakość wygląda całkiem całkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pmroczko napisał:

A propos Shapeways - Jeszcze zostaje takie rozwiązanie, żeby zebrać chętnych z kraju i zamówić do Polski X zestawów (wtedy przesyłka z zagranicy będzie jedna i jej koszty się podzielą). Potem tylko (aż) jedna zaufana osoba musi to odebrać i rozesłać po kraju. To powinno w znaczący sposób pomóc obniżyć koszty.

Przetestowane - działa :)

Poza tym mozna tam trafić fajne perełki do innych modeli, więc koszt jednostkowy "per zestaw" będzie niszszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, martinello napisał:

Przetestowane - działa :)

Poza tym mozna tam trafić fajne perełki do innych modeli, więc koszt jednostkowy "per zestaw" będzie niszszy.

 

Shapeways -przejrzałem zamieszczone tam oferty, druku 3D akcesoriów do modeli. Tanio nie jest, do tego  koszty wysyłki i wysoki kurs USD.  Jak napisałem wcześniej - skleję 7 TP prosto z pudła. W celu zmniejszenia wskazanych różnic   wymiarowych- czołg dostanie podwójny wash. Dodatkowo warstwę tę pogrubię o kilka mikronów, paroma ziarnami pigmentów znanego producenta. 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

To ja bym miał tę antenę, wyszło tak:

obraz.png.40b859d0aa96cab79398d20121c3924d.png

 

Nie wiem tylko, czy wymiary dobrze złapałem - wysokość wyszła mi tylko trochę powyżej 17mm. Może ja bym poprosił jeszcze wymiary tej płyty na której to jest zamontowane, to byśmy porównali i zobaczymy, czy trzyma to proporcje.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmroczko, na poprzedniej stronie zamieściłem zdjęcie anteny z IBG przy linijce. Tam było około 22 mm. Ale jak sobie popatrzyłem na rysunki u Adama Jońcy oraz pomierzyłem to co widać na zdjęciach, to wychodzi, że prawidłowa wysokość to ~20 mm. Ciężko idealnie wymierzyć, bo zdjęcia pod kątem i około pół milimetra może na perspektywie uciec.

Jak zrobiłeś rowek na górze otuliny (czy co to tam jest, w każdym razie o ten grubszy cylinder chodzi), to na dole tak samo.

Element mocujący do pancerza trochę zgubił proporcje. Za chudy, ten cylindryczny fragment za niski. Górna krawędź uchwytu powinna przebiegać lekko pod skosem, równolegle do górnej krawędzi pancerza wykusza, podczas gdy antena stała pionowo. Nie wiem czy to uwzględniłeś.

Mocowanie było tymi samymi śrubami, którymi przykręcony był pancerz. Śruby z łbami sferycznymi. Rozstaw śrub w modelu - 2,9 mm. Wydaje mi się też, że są ciut za duże. W modelu mają 0,7 mm.

 

Tak bym to widział:

image.png.2eae6ef55cca8d86cdbaf6449e351178.png

 

Bardzo fajnie wyłapałeś, że te zgrubienia na górze to obejmy ze śrubami ale nie wiem czy te motylki się wydrukują. Może lepiej dać klasyczne nakrętki sześciokątne?

Edytowane przez SnaQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2021 o 20:14, Bzdura napisał:

To co wrzucił @pmroczkojest niestety niewiele lepsze od tego co widziałem. Mamy na pokładzie kolegę @Przemek Przybulewskiktóry drukuje fanty, w tym figurki

Może by tak z nim pogadać w kwestii druku? Na fotkach jakość wygląda całkiem całkiem.

A dziękuję. Jakby coś to zapraszam do kontaktu.
Tu są np Rendery i wydruk narzędzi 5mm wysokości:
728693168_Zrzutekranu2021-05-5o14_28_21.thumb.png.588d908bad0d9c2cd2b38837375e964a.png
.
IMG_1173.thumb.jpg.65ed2a8fe4bdb9d561ae276e7a3b1202.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

W końcu doszedłem do tego, żeby trochę przy antenie podłubać. Obawiałem się o spójność rysunku, jak zacznę tam dłubać, ale okazało się, że udało mi się wszystko ładnie ze sobą powiązać na początku i zmiany były w miarę bezproblemowe. Teraz wygląda to tak:

obraz.png.1a166a7c1a4d6fe093c0c199961c1940.png

 

Przemek - całkiem ładnie to wygląda - ale podejrzewam, że trzeba we własne ręce taki 2mm śrubokrecik złapać, żeby docenić te drobiazgi...

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2021 o 20:02, kubisz napisał:

@sas55- jako osoba kompletnie niezainteresowana tematem z punktu widzenia modelarskiego (bo na pewno nie skleję), ale zainteresowana z punktu widzenia historyczno-sentymentalnego (bo kleiłem Spójnię i tak po prostu lubię 7TP) i "socjologicznego" (ciekawie wygląda sprawa Waszej współpracy i opracowania zestawów korygujących), pozwolę sobie zapytać - dlaczego chcesz zamknąć wątek, którego nie jesteś autorem, i w którym wciąż toczy się konstruktywna dyskusja?:roll:

Dzień dobry,

Zarówno z punktu widzenia historyczno-modelarskiego jak i ,, socjologicznego'' wydaje się zasadne jakieś drobne podsumowanie.

Mamy zestaw naprawczy zaprojektowany przez dwóch kolegów i mamy trzy możliwości druku: jan-kol, Przemek i Shapeways.

Co dalej? Jakieś pomysły? Może się pojawią, podobnie jak odbiorcy tego zestawu. W każdym razie myślę, że czas rozwiązania problemu powinien nastąpić. Jeśli stanie się tak jak myślę, to wytłumaczę szanownym kolegom skąd się wzięły moje propozycje zawarte w tym wątku i w tym przeze mnie założonym Kształty - [M]Warsztat - Modelarstwo plastikowe - Modelwork

który już tu przytaczałem.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Andrzeju.

W przeciągu kilku dni powinienem mieć część próbnych wydruków, które będzie można połączyć z elementami modelu, obfotografować, porównać z wersją pudełkową i zaprezentować szerzej społeczności. Na razie pokazaliśmy jedynie rendery, a to trochę zbyt mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba mało doświadczona w temacie mam pytanie:

1. Elementy drukowane posiadają bardzo dużo "nadlewek" czy innych podpór, a wiec w zasadzie należy obrabiać całą powierzchnię detalu.

2. Zasadnym wydaje się końcowe pokrycie każdego detalu szpachla w aerozolu i szlifowania

3. Elementy są "tłuste" mimo mycia w letniej + płyn do mycia wodzie.

4. Drobne elementy są bardzo wrażliwe i kruche, ewentualnie cały czas eleastyczne

 

jak sobie z tym radzicie, pytam praktyków a nie teoretyków ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. W zasadzie wszystkie elementy modeli mają jakieś kanały wlewowe, podpory lub podobne elementy technologiczne. Faktem jest, że w druku żywic 3D jest tego najwięcej, ale sprytny drukarz znający ułożenie części względem modelu może minimalizować potrzebę obróbki. Natomiast stwierdzenie, że trzeba obrabiać całą powierzchnię przy przyzwoitej jakości druku jest grubą przesadą.

 

Ad. 2. To zależy od jakości wydruku. Z lekką zazdrością powiem, że to co oferuje technologia SLA (vide Jan-kol) w zasadzie eliminuje potrzebę szlifowania.

 

Dwa ostatnie punkty świadczą o tym, że miałeś do czynienia z nieutwardzoną żywicą. Można wystawić ją na słońce (na godzinę, może dłużej) lub dać pod lampę UV np. taką jakimi kosmetyczki utwardzają paznokcie, koszt około 50 PLN.

Edytowane przez SnaQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, SnaQ napisał:

Ad. 1. W zasadzie wszystkie elementy modeli mają jakieś kanały wlewowe, podpory lub podobne elementy technologiczne. Faktem jest, że w druku żywic 3D jest tego najwięcej, ale sprytny drukarz znający ułożenie części względem modelu może minimalizować potrzebę obróbki. Natomiast stwierdzenie, że trzeba obrabiać całą powierzchnię przy przyzwoitej jakości druku jest grubą przesadą.

 

Ad. 2. To zależy od jakości wydruku. Z lekką zazdrością powiem, że to co oferuje technologia SLA (vide Jan-kol) w zasadzie eliminuje potrzebę szlifowania.

 

Dwa ostatnie punkty świadczą o tym, że miałeś do czynienia z nieutwardzoną żywicą. Można wystawić ją na słońce (na godzinę, może dłużej) lub dać pod lampę UV np. taką jakimi kosmetyczki utwardzają paznokcie, koszt około 50 PLN.

THX za odpowiedź, w pełni potwierdziłeś moje podejrzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

i nie zapominajmy dodać że wszelakie wiercenie jest "wysoce kłopotliwe" żywica - ma ze względu na proces produkcji elementu- właściwości podobne do szkła lubi "łupkwać" wzdłuż warstw naświetlanych i robi brzydkie psikusy odpryskując i pękając, dlatego jako master do odlewania jest ok, lub finalny element- nie wymagający obróbki (naświetlanie UV zwiększa twardość ale i kruchość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. a więc czasami łatwiej jest obrabiać element nie utwardzony i po zakończeniu (także wiercenie) utrwalać UV.

Tylko nieutwardzony łapie wszelkie farfocle i inne paprochy powstałe po obróbce i trzeba je (najlepiej) twardym pędzlem lub sprężonym powietrzem usuwać, uważając żeby nie "porysować" powierzchni, bo jest delikatna.   Reasumując, elementy z drukarki wymagają innego niż nasze przyzwyczajenia podejścia.

Jeszcze raz dziękuje za podpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć

 Jest dostępna w sklepach jakaś przydatna książka na temat tego pojazdu?  Widzę tylko książkę Janusza Ledwocha, ale nie wiem czy jest dobra.

Coś chodzi mi po głowie ten model i chciałbym go przystępnie wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, IIQBAII napisał:

Cześć

 Jest dostępna w sklepach jakaś przydatna książka na temat tego pojazdu?  Widzę tylko książkę Janusza Ledwocha, ale nie wiem czy jest dobra.

Coś chodzi mi po głowie ten model i chciałbym go przystępnie wykonać.

Jest z Wielkiego Leksykonu uzbrojenia IX 1939 dwutomowe wydanie o 7TP ( chyba troszkę ponad 200 stron). Mam duplikat jeśli jesteś zainteresowany odezwij się na PW

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzień dobry wszystkim!

Miło mi oznajmić, że skończyliśmy opracowywanie zestawu korekcyjnego do modelu czołgu lekkiego 7tp w skali 1:35 firmy IBG, a właściwie zestawów:

 

wersja z kołami jednoczęściowymi

ZestawProsty.thumb.JPG.bfda6d954a877f8a9abcb0dce5f13f95.JPG

 

oraz wersja z kołami trzyczęściowymi

ZestawRozbudowany.thumb.JPG.ed0b8ebe1a361eb29e3a0407204c58e9.JPG

 

W skład obu zestawów wchodzi:

8 resorów

744758878_Resor101.thumb.JPG.cd9e35362da63fd9805b0340f5cf221c.JPG1418226229_Resor104.thumb.JPG.0b07daf1cb88cbd58c25c35abc77fc86.JPG

 

4 pierścienie zaciskowe

Obejmy.thumb.JPG.9a75450c0f7480a82b5db8813bf1ffb6.JPG

 

oraz komplet kół bieżnych wraz z rolkami zapasowymi (razem 36 kół).

Zależnie od wersji są to koła jednoczęściowe (szybki i łatwy montaż, niższa rozdzielczość druku):KoloJednoczesciowe.thumb.JPG.27df1cb511a71d7654b7b9c55360f2be.JPG

 

lub koła trzyczęściowe z osobnymi bandażami, drukowane w wyższej rozdzielczości:

KoloTrzyczesciowe.thumb.JPG.9e694db792ad649e49f3550952626244.JPG

 

Pojedynczy zespół nośny po zmontowaniu wygląda tak:

ZespolBok.thumb.JPG.70269b233149d633fef0aa94b3f601af.JPGZespolPerspektywa.thumb.JPG.3c6ce35c8bedac77d0fb4b184d0bec27.JPGZespolFront.thumb.JPG.793d1b9ad70a46627b3982d1f061cae5.JPG

 

Dla porównania analogiczny element w wykonaniu IBG:

ZespolBokIBG.thumb.JPG.493b37ca58467a03f7b5d62be283d356.JPGZespolPerspektywaIBG.thumb.JPG.f9748b43961b42b8688de8a57a9c6a4c.JPGZespolFrontIBG.thumb.JPG.ac3c1a544ffb98149dcae23517b908b3.JPG

 

Dodatkowo opracowaliśmy elementy zastępujące zestawową antenę oraz zębatkę jarzma:

AntenaModel2.thumb.JPG.ef08957bfe4f6dfcbaf8752e3172ccc5.JPGAntenaModel1.thumb.JPG.cf73fe846b9e08a048a3eec3a12641f4.JPG

 

Jarzmo2.thumb.JPG.fd8d13bdbc2f90e3d0132432933387da.JPGJarzmo1.thumb.JPG.b64ec7e18f5cbfce3d4257e795353c60.JPG

 

Zapraszam do komentowania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

zestaw 3 częściowy wyglada elegancko, antena i zębatka też,  jedno cześciowe koła przy takim warstwowaniu raczej odpadają, i teraz klasyczny problem, cena... ile miałby kosztować taki komplet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zauważyć, że warstwy można zaobserwować dopiero przy bardzo mocnym makro. Te same koła widnieją na zdjęciach zmontowanych wózków i schodków już nie widać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny zestaw.  Ja osobiście byłbym zainteresowany zestawem 3-częściowym plus antena z zębatką. Jaka byłaby cena zakładając , że interesują mnie 2 zestawy ?

A i jeszcze jedno - jaki byłby czas realizacji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że te nakrętki na wózkach to były w T 26 ..

T-26_Staraya_Russa_077.thumb.JPG.a21fa535f1db2a3c36d3d8b1f4d6feb9.JPG

W naszych było coś w tym stylu - tak jak na powyższych rysunkach

1961535117_trzpienienawzkach2.thumb.jpg.c626e4ee5dc34b8175f437db83936363.jpg1593719096_trzpienienawzkach3.thumb.jpg.1a030409d724f39d5125c18cbce0732f.jpg1655837877_trzpienienawzkach.jpg.df2d709d9d3b1a92857f06fbdf822cb2.jpg

A tu z odresturowanego - brak środkowej blaszki rzecz jasna.

e0e4bcf17c8afd01.thumb.jpg.e9ea6032a9c72ca798358fe1d0171da3.jpg

 

 

Edytowane przez Bigtank
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.