Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

• Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Dawne lata, kiedy cytując klasyka ,,Nie było niczego'' stanęły jak żywe przed oczami ! Większość Tych modeli miałem w ręku i skleiłem. O kupieniu czegoś lepszego ,czy choćby farb mowy nie było ! Taśma

To i ja się dołączę do dyskuji dotyczącej farb do malowania modeli. Połowa lat 80 tych. Mój Ojciec pracowł w biurze konstrukcyjny PKP i kiedys byłem z nim na delegacji w fabryce wagonów w Św

Posted Images

Składnica Harcerska. Kiedyś świątynia do której pielgrzymowali samodzielnie, nieraz bez wiedzy rodziców,  nastoletni chłopcy z nadzieją, że może była dostawa z Czechosłowacji lub NRD i coś się uda kupić. Dziś, tak jak wtedy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i idą z duchem czasu !

P1130588_Fotor.jpg

P1130586_Fotor.jpg

• Like 1
4 minuty temu, kopernik napisał:

Składnica Harcerska. Kiedyś świątynia do której pielgrzymowali samodzielnie, nieraz bez wiedzy rodziców,  nastoletni chłopcy z nadzieją, że może była dostawa z Czechosłowacji lub NRD i coś się uda kupić. Dziś, tak jak wtedy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i idą z duchem czasu !

P1130588_Fotor.jpg

P1130586_Fotor.jpg

Czy to Składnica harcerska Skaut?

W dniu 15.05.2020 o 11:37, erkamo napisał:

Pardon, źle odczytałem.

Broplan od początku słynął z nietuzinkowych tematów i ...spartańskiego wykonania.

Modelarzy do dziś odstrasza technologia vacu.  Wiem, że są tacy którzy lepili, lepią tego typu modele, ale to jest raczej nisza, w niszowym rynku. Przed laty były te modele czymś w rodzaju zastępstwa dla "normalnych", wtryskowych. Sporo z nich bazowało w swojej formie na wypraskach zachodnich producentów. Technologia vacu była na pewno znacznie łatwiejsza i tańsza niż wtryskowa. Osobiście, tylko raz skleiłem taki model, Jak-15 i stwierdziłem, że to nie dla mnie.

Ja skleiłem kilka modeli vacu i całkiem miło wspominam prace nad nimi. Aktualnie posiadam tylko modele Harriera z vacu wyprodukowane przez firmę Marfix z Wrocławia. Kiedyś skleiłem również i ten model w malowaniu US MARINE CORPS i może za jakiś czas popełnię kolejnego? Natomiast co do samego vacu to sam sobie aktualnie tą metodą tłoczę osłony kabin a to czego się nauczyłem przy pracach nad tego typu modelami dziś bardzo mi się przydaje podczas pasowania oszklenia vacu do modeli wtryskowych.

W dniu 14.05.2020 o 09:33, Marek62 napisał:
W dniu 14.05.2020 o 21:08, jmx62 napisał:

A wracając do modeli vacu. Czy ktoś miał do czynienia z takim cudakiem?

Nanchang Q-5 Fantan! Warrior Model.jpg

lagg-3 i 5 z vacu, malowanie modelakami

łagg 3 vacu.jpg

łagg 5 vacu.jpg

Czeska Dubena. Miałem Jaka-15,17 i ŁaGG-3 oraz Ła-5. Uważam, że polskie modele do dziś są lepsze delikatniejsze i z lepszym detalem, Miałem również tego Nanchanga Q-5. Model posiadał kilka elementów odlanych z białego metalu i było to bodajże podwozie i kokpit. 

34 minuty temu, Staryfajter1954 napisał:

Nie mam pojęcia jak się nazywa. Warszawa ul Targowa.

Posted (edited)
13 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Tak. Składnica Harcerska SKAUT.

12 godzin temu, kopernik napisał:

Nie mam pojęcia jak się nazywa. Warszawa ul Targowa.

ul. Targowa 12. Tu witryna.

Ja wiem jeszcze o

• Słowackieo 27/33 (wejście od Hanki Czaki) i witrynka
    731132622_Zrzutekranuz2020-05-1711-00-55.thumb.png.87814e8da641376d95f705ea9459286c.png
  • Aleja Komisji Edukacji Narodowej 56. Witryna ta sama co dla Targowa 12.
    1873202443_Zrzutekranuz2020-05-1711-04-24.thumb.png.ee34a159da1eb305117a39ba40ae5f6a.png
  • Marii Konpnickiej 6 i witrynka. Byłem raz w okolicach 2003 i nie mieli tam produktów związanych z modelarstwem.
    818420574_Zrzutekranuz2020-05-1711-02-02.thumb.png.4f70186c9c5f1ab8f39943f7679298d7.png
Edited by kjp_a_man
Zdjęcia
  • Like 1

A to znacie?

Pierwszy w 1/48 model Hi-Tech (lub jeden z pierwszych) z metalowymi elementami, gumowe opony.

Znany producent z Wrocławia.

Z tej serii był jeszcze Su-15  i Su-22  , oba w 1/48.

IMG_2115.JPG

IMG_2111.JPG

IMG_2112.JPG

IMG_2113.JPG

IMG_2114.JPG

• Like 2

Ok imponujący ale chyba ta morda rekina to na Ła-5 a nie ŁaGG-3? Nawet kilka postów wyżej Staryfajter1954 wrzucił fotkę vacusia takiego ławocz-rekina

• Like 1

Prawdopodobnie te kalki były przygotowane też do innych modeli.

• Like 1

7 elementów + limuzynka?=model

A Solo pisze w innym temacie: 43 ramki i jeszcze trzeba m/kw blachy i  kilo żywic...?

20 godzin temu, kopernik napisał:

Jak 18. Cudowny model z ZSRR.

4.jpg

Ło matko toż to klasyka.

Dobra a gdzie pilot, znaczitsia liotczik?

Posted (edited)

Hej,

Co prawda mało latający, ale też przepiękny.

Made in Japan, 1979:

IMG_20200520_194448.jpg

Pozdrawiam, Przemek

Edited by PrzemekW
  • Like 1

Ił -2m3, wspomnienia z budowy tego modelu to zupełnie jak wspomnienie Niemca ze spotkania z tym samolotem. Koszmar.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

17 minut temu, kopernik napisał:

Ił -2m3, wspomnienia z budowy tego modelu to zupełnie jak wspomnienie Niemca ze spotkania z tym samolotem. Koszmar.

I jakość wykonania modelu, pewnie jak w oryginale;)

Pzdr.

• Haha 1

Znam ten model - zrobiłem go nawet tak, zeby mu się kółka kręciły. I pomalowałem srebrną farbą z jakiegoś zestawu Plasticarda. Wyście też rzygali po malowaniu świństwem?

Ponad 40 lat temu, zainspirowany nawet nie pamiętam czym, zbudowałem z Avii 199 takie coś. Jakie było moje zdziwienie jak pokazał się model tego dziwadła. Miałem nosa, tylko nie miałem umiejętności...

avia.jpg

gablota  — messer.jpg

109 zwilling.jpg

1993 rok ( jak wierzyć obecnie rządzącym PRL trwa !) Więc model łapie się w cezurę ? PWS 10. Niedawno opędzlowałem go na allegro, święcie przekonany, że zapowiadana niespodzianka Army to to. Strzał w kolano ! Arma Puściła model Fokker E V. A model RPM miał wszystko co modne w tamtych czasach. Biały metal, blaszki i niezły arkusz kalek ( nie wiem jak się kładły ).

pws 10.jpg

pws 10 1.jpg

50 minut temu, kopernik napisał:

Biały metal

Pamiętam!
Też miałem jakieś modele z takimi elementami (chyba m.in. Iskra miała coś z tego)

A kilka miesięcy temu cofnąłem się w czasie dzięki brazylijskiej firmie Duarte.
Kupiłem u nich modele M-20 Mewa z goleniami podwozia właśnie z białego metalu.

Posted (edited)
W dniu 18.05.2020 o 09:52, hamp napisał:

A to znacie?

IMG_2113.JPG

Malowań tam było od groma na różne radzieckie maszyny. Kiedyś to rozkminiałem: poczynając od I-16 poprzez Jaki 1,3,7,9, Migi 1,3 aż po Ławoczkiny ŁaGG3,ŁaG5,Ła5,7 i nawet Ła11. Arkusz kalek przecięty dlatego bo nie mieścił się do opakowania. Mam gdzieś jeszcze ten wynalazek.

Edited by barszczo
21 godzin temu, WujekAlice napisał:

Znam ten model - zrobiłem go nawet tak, zeby mu się kółka kręciły.

Kiedyś, gdzieś nawet czytałem taki artykuł traktujący o tym, czy koła i śmigła mają się w modelach kręcić,  czy też nie :lol: