Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Slawek_26869 napisał:

Na pewno ostrożnie :haha:

To, że ostrożnie to wiadomo. Ale ile czasu trzeba na to poświęcić.

Edytowane przez mig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mig napisał:

.............. Ale ile czasu trzeba na to poświęcić.

Zależy od operatywności i sprawności właściciela, sprzątaczki, osób trzecich*

 

* Niepotrzebne skreślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2020 o 22:11, Gerd napisał:

Odpalało się a jak! Dziś nikt by dziecku nie sprzedał modeli i takiego silnika. Ile krzyku by się podniosło.... głównie dorosłych już dziś nieudaczników którzy za szczeniaka nigdy szyby piłka nie wybili bo mama... nie mówiąc już o samodzielnym zbudowaniu Jaskółki... z  silnikiem....od Mirka ?

Bez problemu dziś kupisz takie rakiety z silnikami i nikt nie legitymuje przy zakupie... Osobiście swoim synom kilka kupilem w zeszłym roku w wakacje "rozstrzelaliśmy" nimi niebo nad lotniskiem w Debrznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, WujekAlice napisał:

A co to to UDT?

Np windę w pracy masz? Jeżeli tak to gdzieś jest na niej napisane UDT nr.............. ważny do.................

UDT - Urząd Dozoru Technicznego. Każda cysterna, winda, dźwig (winda tez jest dźwigiem), żuraw itp muszą mieć badanie dopuszczające UDT, inaczej doopa z użytkowania. Nielegał znaczy się i kara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abtb napisał:

Np windę w pracy masz? Jeżeli tak to gdzieś jest na niej napisane UDT nr.............. ważny do.................

UDT - Urząd Dozoru Technicznego. Każda cysterna, winda, dźwig (winda tez jest dźwigiem), żuraw itp muszą mieć badanie dopuszczające UDT, inaczej doopa z użytkowania. Nielegał znaczy się i kara.

Chłopie, u mnie na wsi trzy windy na krzyż  - skąd ja mam to wiedzieć? W windzie to ja rzadziej bywam niż w filharmonii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, WujekAlice napisał:

trzy windy na krzyż

Skonkretyzuj, bo nie wiadomo czy krzyże w windach czy windy na krzyżu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, WujekAlice napisał:

W windzie to ja rzadziej bywam niż w filharmonii

U mnie odwrotnie. Pewnie dla tego ze mnie taka świnia. Jak już otworzą filharmonie po pandemii to chyba pójdę i się odchamię :haha:

Edytowane przez abtb
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, abtb napisał:

Żartujesz chyba. Jeszcze mnie przy wejściu zatrzymają, pomalują w żółto czarne paski i będę cmelak ja ta lala.

Są tacy co zaryzykowali. 

Pszcz__ka Maja i Gucio.JPG

  • Like 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, abtb napisał:

Żartujesz chyba. Jeszcze mnie przy wejściu zatrzymają, pomalują w żółto czarne paski i będę cmelak ja ta lala.

Zawsze możesz powiedzieć, że jesteś fanem BVB Dortmund. Oni też jak cmelaki wyglądają :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kopernik napisał:

Trochę odlecieliśmy od tematu. Oto forma i model. Niestety, okazuje się, że 50 lat później naszych inwestorów ciągle nie stać na coś takiego.

 

for mod.jpg

Bardzo porządny model. I wypraski i robota. Twój wyrób?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2020 o 19:32, thor_ napisał:

Bez problemu dziś kupisz takie rakiety z silnikami i nikt nie legitymuje przy zakupie... Osobiście swoim synom kilka kupilem w zeszłym roku w wakacje "rozstrzelaliśmy" nimi niebo nad lotniskiem w Debrznie ?

Super tata ? namówiłeś mnie! Uwaga Balice! Nadchodzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tego...no... dawno nic nie pisałem:brawo:cieszycie się co?

Nic z tego jestem i zostaję z Wami. Po prostu jakoś wena tfurcza mnie opuściła. 

Ale do rzeczy, wracam to tematu vacu.

Widział ktoś takiego bro-cudaka?

Bo ja ani modelu ani "oryginału"

 

saab-a-36-broplan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broplan, to firma która modele zaczęła wypuszczać na początki lat 90-tych. Ze względu na tematykę rzuciłem się na nie i nie zważając na technologię kupowałem. próby zrobienia z nich w miarę poprawnych modeli często kończyły się fiaskiem, do tego te żółknące oszklenie ... Po pierwszych zachwytach przyszło opamiętanie i rozważenie:  tematyka ocena +; sklejalność - ; cena -;  dostępność -. 1-3 to zakończyło moją przygodę z Broplanem. Modele które miałem, sprzedałem, nie mogłem znieść widoku tych pożółkłych elementów. Do dziś trzymam się z daleka od oszklenia vacu. Zostawiłem sobie tylko Lima - 5Mz myślą o wykorzystaniu jako bazy niektórych elementów. Swoją drogą,  firma wydała masę modeli a w Polsce nikt nie jest godzien ich sprzedawać. Podobno właściciel stawia jakieś niewyobrażalne warunki. 

bro.jpg

lim.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.