Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, hamp napisał:

P 40 byl z TB i mila kalki Urbanowicza z Chin

TB puszczał jeszcze w 1/48 Su-6 z silnikiem gwiazdowym i wiem, że coś jeszcze niestety uleciało z pamięci.

A ileś tam postów wcześniej ktoś wspomniał o polskich farbach Modelak, niżej cytuję fragment instrukcji do P-50 Jastrząb a w niej wykaz numerów Modelaka, może ktoś skorzysta.

Nie wiem z jakich lat jest ta instrukcja ale warto zwrócić uwagę na podane ceny!

22332_2_akka003_18r.jpg

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, dedrey napisał:

Vacu..udało się komuś  zrobić coś z Dubeny?

Oczywiście :yahoo:

Jak 15, Jak 17 i ŁaGa 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składnica Harcerska. Kiedyś świątynia do której pielgrzymowali samodzielnie, nieraz bez wiedzy rodziców,  nastoletni chłopcy z nadzieją, że może była dostawa z Czechosłowacji lub NRD i coś się uda kupić. Dziś, tak jak wtedy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i idą z duchem czasu !

P1130588_Fotor.jpg

P1130586_Fotor.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kopernik napisał:

Składnica Harcerska. Kiedyś świątynia do której pielgrzymowali samodzielnie, nieraz bez wiedzy rodziców,  nastoletni chłopcy z nadzieją, że może była dostawa z Czechosłowacji lub NRD i coś się uda kupić. Dziś, tak jak wtedy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i idą z duchem czasu !

P1130588_Fotor.jpg

P1130586_Fotor.jpg

Czy to Składnica harcerska Skaut?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2020 o 11:37, erkamo napisał:

Pardon, źle odczytałem.

Broplan od początku słynął z nietuzinkowych tematów i ...spartańskiego wykonania.

Modelarzy do dziś odstrasza technologia vacu.  Wiem, że są tacy którzy lepili, lepią tego typu modele, ale to jest raczej nisza, w niszowym rynku. Przed laty były te modele czymś w rodzaju zastępstwa dla "normalnych", wtryskowych. Sporo z nich bazowało w swojej formie na wypraskach zachodnich producentów. Technologia vacu była na pewno znacznie łatwiejsza i tańsza niż wtryskowa. Osobiście, tylko raz skleiłem taki model, Jak-15 i stwierdziłem, że to nie dla mnie.

Ja skleiłem kilka modeli vacu i całkiem miło wspominam prace nad nimi. Aktualnie posiadam tylko modele Harriera z vacu wyprodukowane przez firmę Marfix z Wrocławia. Kiedyś skleiłem również i ten model w malowaniu US MARINE CORPS i może za jakiś czas popełnię kolejnego? Natomiast co do samego vacu to sam sobie aktualnie tą metodą tłoczę osłony kabin a to czego się nauczyłem przy pracach nad tego typu modelami dziś bardzo mi się przydaje podczas pasowania oszklenia vacu do modeli wtryskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2020 o 09:33, Marek62 napisał:
W dniu 14.05.2020 o 21:08, jmx62 napisał:

A wracając do modeli vacu. Czy ktoś miał do czynienia z takim cudakiem?

Nanchang Q-5 Fantan! Warrior Model.jpg

lagg-3 i 5 z vacu, malowanie modelakami

łagg 3 vacu.jpg

łagg 5 vacu.jpg

Czeska Dubena. Miałem Jaka-15,17 i ŁaGG-3 oraz Ła-5. Uważam, że polskie modele do dziś są lepsze delikatniejsze i z lepszym detalem, Miałem również tego Nanchanga Q-5. Model posiadał kilka elementów odlanych z białego metalu i było to bodajże podwozie i kokpit. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Czy to Składnica harcerska Skaut?

Tak. Składnica Harcerska SKAUT.

12 godzin temu, kopernik napisał:

Nie mam pojęcia jak się nazywa. Warszawa ul Targowa.

ul. Targowa 12. Tu witryna.

Ja wiem jeszcze o

  • Słowackieo 27/33 (wejście od Hanki Czaki) i witrynka
    731132622_Zrzutekranuz2020-05-1711-00-55.thumb.png.87814e8da641376d95f705ea9459286c.png
  • Aleja Komisji Edukacji Narodowej 56. Witryna ta sama co dla Targowa 12.
    1873202443_Zrzutekranuz2020-05-1711-04-24.thumb.png.ee34a159da1eb305117a39ba40ae5f6a.png
  • Marii Konpnickiej 6 i witrynka. Byłem raz w okolicach 2003 i nie mieli tam produktów związanych z modelarstwem.
    818420574_Zrzutekranuz2020-05-1711-02-02.thumb.png.4f70186c9c5f1ab8f39943f7679298d7.png
Edytowane przez kjp_a_man
Zdjęcia
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to znacie?

Pierwszy w 1/48 model Hi-Tech (lub jeden z pierwszych) z metalowymi elementami, gumowe opony.

Znany producent z Wrocławia.

Z tej serii był jeszcze Su-15  i Su-22  , oba w 1/48.

IMG_2115.JPG

IMG_2111.JPG

IMG_2112.JPG

IMG_2113.JPG

IMG_2114.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kopernik napisał:

Jak 18. Cudowny model z ZSRR.

4.jpg

 

Ło matko toż to klasyka.

Dobra a gdzie pilot, znaczitsia liotczik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.