Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, pomóżcie proszę nowicjuszowi

 

Przy pracy nad swoim pierwszym modelem (Pantera 1/35 od Tamiya; chyba dobry do nauki ponieważ wymaga dużo pracy przez jakość odlewów) używam szpachlówki Revell PLASTO. Chodzi o ten produkt:

 

2594_rn_11.jpg

 

Generalnie to jestem z niej zadowolony (niby nie mam porównania, ale wydaje się być dobra), ale mam obawy co do jej plastyczności przy kontakcie z wodą. Kiedy szlifuje ją papierem wodnym szpachla momentalnie staje się miękka i podatna na nacisk.

Moje pytanie dotyczy odtłuszczenia modelu przed malowaniem podkładem (zamierzam użyć farby olejnej Revella). Według poradnika zamieszczonego na forum należy model wykąpać w wodzie z ludwikiem. Tylko czy nie uszkodzi to warstwy szpachli? Miał ktoś z nią kontakt w takich okolicznościach? Boje się, że cała moja praca (dużo się naszpachlowałem i naszlifowałem) pójdzie na marne ponieważ szpachla się rozpuści/rozmięknie na tyle, że odkształcę ją podczas kąpieli. Co z tym fantem zrobić?

 

Mam jeszcze jedno małe pytanie o klej Revell Contacta Professional z igłą:

 

655-large1.jpg

 

Niekiedy zdarzy mi się, że skapnie mi za duża kropla i klej rozlewa się wokół przyklejanej części. Na gołym modelu dobrze to widać i nie wiem czy powinienem coś z tym zrobić (zeszlifować?) czy olać, ponieważ po pomalowaniu nie będzie różnicy?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im grubszą warstwę kładziesz, tym dłużej schnie. Lepszym sposobem jest położenie cienkiej warstwy szpachli, która szybko wyschnie, a potem kolejnej cienkiej. Ja daję szpachli schnąć kilka dni ;)

 

Co do rozlanego kleju, to skąd możemy wiedzieć ile Ci się go tam rozlało. Jak nie sprawdzisz, to się nie dowiesz ;) Profilaktycznie możesz przeszlifować papierem 800 to miejsce. Spróbuj też zainwestować w klej Tamiya Extra Thin. Będziesz miał większą czystość klejenia. Oba kleje są przydatne, ale oba mają trochę inne zastosowanie.

 

Jak ci się skończy Plasto, która nie jest zła, to kup szpachlówkę Tamiya. Lepiej się ją szlifuje i nakłada, nie jest taka twarda i mniej się kruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kolegów poprosić o pomoc w wyborze mojego drugiego modelu Pierwszy jeszcze na warsztacie, ale potrzebuję zamówić ze sklepu kilka rzeczy więc zapłaciłbym jedną wysyłkę. Pancerka 1:35, coś z Rosji lub USA, w niedużych pieniądzach (do 100zł), co nie ma większych błędów i się dobrze składa. Najlepiej jakby w zestawie były sensowne gąski, a nie gumiaki. Mam swoją "shortlistę", czy możecie coś polecić?

 

Academy 13268 M12 155mm GMC

Tamiya 35254 M26 Pershing

Hobby Boss 82425 M26A1 Pershing

Academy 1355 M48A5 Patton

Tamiya 35139 Sherman M4A3E2 Jumbo

HobbyBoss 82426 T26E4 Super Pershing Pilot #1

Trumpeter 00311 Russian KV Big Turret

Zvezda 3608 Soviet heavy tank KW-2

Zvezda 3531 SU-100 Soviet self-propelled gun

Italeri 6498 American light tank M3A1 Stuart

Zvezda 3524 IS-2

Zvezda 3532 ISU-152

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kolegów poprosić o pomoc w wyborze mojego drugiego modelu Pierwszy jeszcze na warsztacie, ale potrzebuję zamówić ze sklepu kilka rzeczy więc zapłaciłbym jedną wysyłkę. Pancerka 1:35, coś z Rosji lub USA, w niedużych pieniądzach (do 100zł), co nie ma większych błędów i się dobrze składa. Najlepiej jakby w zestawie były sensowne gąski, a nie gumiaki. Mam swoją "shortlistę", czy możecie coś polecić?

 

Academy 13268 M12 155mm GMC

Tamiya 35254 M26 Pershing

Academy 1355 M48A5 Patton

Tamiya 35139 Sherman M4A3E2 Jumbo

HobbyBoss 82426 T26E4 Super Pershing Pilot #1

Trumpeter 00311 Russian KV Big Turret

Zvezda 3608 Soviet heavy tank KW-2

Zvezda 3531 SU-100 Soviet self-propelled gun

Italeri 6498 American light tank M3A1 Stuart

 

Przejrzyj sobie wszystkie swoje pozycje z listy na scalemates.com i na perthmilitarymodelling.com

 

Tak jak myślałem Italeri 6498 American light tank M3A1 Stuart to przepak Academy więc nie powinno być dramatu takiego jaki ja miałem z oryginalnym Italeri w wypadku Jagdpanzera IV.

 

Niestety za tą kwotę nie da się nabyć nic wyposażonego we wszystko (gąski, fototrawionki, lufy itp.). Jak chcesz model samoskładalny to na pewno Tamiya i zakup gąsienic - jak Cię nie przeraża ilość części to dobre recenzje mają gąsienice Bronco (sam będę zaraz składał jedne do mojego Firefly)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały update Elementów fototrawionych wolałbym uniknąć na ten moment.

 

Generalnie ten M3A1 Stuart jest ponoć bardzo fajny - ma dobry detal i do tego gąski ogniwkowe, ale nie ukrywam, że bardziej podobają mi się inne czołgi i wolałbym wybrać coś innego. Najbardziej mnie kręci to SPG M12, ale trochę się go boję, bo nie wygląda na najprostszy model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały update Elementów fototrawionych wolałbym uniknąć na ten moment.

 

Generalnie ten M3A1 Stuart jest ponoć bardzo fajny - ma dobry detal i do tego gąski ogniwkowe, ale nie ukrywam, że bardziej podobają mi się inne czołgi i wolałbym wybrać coś innego. Najbardziej mnie kręci to SPG M12, ale trochę się go boję, bo nie wygląda na najprostszy model

 

To jest recenzja ale model dość wiekowy (16 lat od wypustu).

 

Gdzie ty zauważyłeś w nim gąski ogniwkowe? Tam jest standardowa winylowa taśma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały update Elementów fototrawionych wolałbym uniknąć na ten moment.

 

Generalnie ten M3A1 Stuart jest ponoć bardzo fajny - ma dobry detal i do tego gąski ogniwkowe, ale nie ukrywam, że bardziej podobają mi się inne czołgi i wolałbym wybrać coś innego. Najbardziej mnie kręci to SPG M12, ale trochę się go boję, bo nie wygląda na najprostszy model

Gdzie ty zauważyłeś w nim gąski ogniwkowe? Tam jest standardowa winylowa taśma.

 

Na zdjęciach boxu widać poszczególne części w ramkach:

http://www.mojehobby.pl/products/American-light-tank-M3A1-Stuart.html

http://www.mojehobby.pl/zdjecia/1/8/5/2392_rs_1_ita6498_4.jpg

http://www.mojehobby.pl/zdjecia/3/8/5/2392_rs_1_ita6498_6.jpg

 

Chyba, że ja nie wiem, co to jest :P Ale jak w mordę strzelił to wygląda jak ogniwka + zęby do doklejania :P Gumiaki też są - wydaje mi się, że zestaw daje obie możliwości. W instrukcji też wydaje się to być opisane - są dwa zdjęcia: Individual track i Flexible track.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@cooper69

Academy daje właśnie dwie opcje. Dokładnie tak, masz i gumisie i ogniwkowe, aczkolwiek trzeba się nieźle namęczyć z ogniwkami bo są hmmm no takie sobie... (oczywiście mowa o M3A1 nr1398) w M12 masz gumisie...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kolegów poprosić o pomoc w wyborze mojego drugiego modelu Pierwszy jeszcze na warsztacie, ale potrzebuję zamówić ze sklepu kilka rzeczy więc zapłaciłbym jedną wysyłkę. Pancerka 1:35, coś z Rosji lub USA, w niedużych pieniądzach (do 100zł), co nie ma większych błędów i się dobrze składa. Najlepiej jakby w zestawie były sensowne gąski, a nie gumiaki. Mam swoją "shortlistę", czy możecie coś polecić?

 

Academy 13268 M12 155mm GMC

Tamiya 35254 M26 Pershing

Hobby Boss 82425 M26A1 Pershing

Academy 1355 M48A5 Patton

Tamiya 35139 Sherman M4A3E2 Jumbo

HobbyBoss 82426 T26E4 Super Pershing Pilot #1

Trumpeter 00311 Russian KV Big Turret

Zvezda 3608 Soviet heavy tank KW-2

Zvezda 3531 SU-100 Soviet self-propelled gun

Italeri 6498 American light tank M3A1 Stuart

Zvezda 3524 IS-2

Zvezda 3532 ISU-152

Czy ktoś jeszcze ma jakieś sugestie? Być może składaliście te zestawy i któryś miło wspominacie? Nie chciałbym się wsadzić na jakąś minę - szczególnie bez aerografu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro cisza, to jakoś spróbuję pomoc. Jeżeli nie wiesz nic na temat jakiegoś modelu to polecam tą stronę która zbiera informacje na temat każdego modelu. Łatwo można się zorientować z którego roku jest model, czy jest to nowa wypraska, oraz czy nie jest to przepakowany model od innej firmy.

 

https://www.scalemates.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro cisza, to jakoś spróbuję pomoc. Jeżeli nie wiesz nic na temat jakiegoś modelu to polecam tą stronę która zbiera informacje na temat każdego modelu. Łatwo można się zorientować z którego roku jest model, czy jest to nowa wypraska, oraz czy nie jest to przepakowany model od innej firmy.

 

https://www.scalemates.com/

Dzięki. Wiem, widziałem, korzystałem. Wolałbym jednak poznać również Wasze opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy znalazłby się jakiś miłosierny modelarz i zakupiłby mi model a ja bym mu przelał złotóweczki? https://www.hlj.com/product/AMH35A005/Mil

 

Wysłane z mojego E6633 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thor, z tego co wymieniłeś to ja polecam któryś z KW Trumpetera. Wymagają sporo roboty, ale to dobre i przyjemne modele. Mają gąsienice gumowe i z ogniwek. No i można się na nich nauczyć sporo różnych rzeczy =P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

Wiem że zapewne temat ten był wałkowany 100 razy ale czasem przekopać się przez te wszystkie informacje graniczy z cudem :-) (tak używam wyszukiwarki :-P).

Jakie pędzle doradzicie do malowania?

Co jest dobre, jak o to dbać itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thor, z tego co wymieniłeś to ja polecam któryś z KW Trumpetera. Wymagają sporo roboty, ale to dobre i przyjemne modele. Mają gąsienice gumowe i z ogniwek. No i można się na nich nauczyć sporo różnych rzeczy =P

Dzięki. Właśnie kuszą mnie te duże powierzchnie do nauki malowania... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

Wiem że zapewne temat ten był wałkowany 100 razy ale czasem przekopać się przez te wszystkie informacje graniczy z cudem :-) (tak używam wyszukiwarki :-P).

Jakie pędzle doradzicie do malowania?

Co jest dobre, jak o to dbać itp.

 

Pójdź do sklepu dla plastyków i kup:

przynajmniej średniej klasy pędzle retuszerskie - 0, 00, 000

dobry płaski 1, 3, 4

jakieś sztywne tanie płaskie i okrągłe na wyciory do szpachli, pigmentów itp.

 

Po każdym malowaniu pędzle trzeba myć i retuszerskie "całować"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co tylko pędzel.

Aerograf czeka ale brak mi kompresora a póki co i tak mam problem z miejscem na to wszystko :-(

Dzielnica to Kokoszki jak na razie :P Rozglądamy się z żoną za czymś nowym :P

 

Dziękuję bardzo za rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie - który Olive Drab do amerykańskiej pancerki jest bardziej odpowiedni:

Model Master 4842 4842 Olive Drab ANA613 (Flat)

Model Master 4728 4728 Olive Drab FS34087 (Flat)

 

Ten drugi jest sporo jaśniejszy i przez to bardziej zielony. Malowanie do M26A1 Pershing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

mam lekki problem, od długiego czasu sklejam już model uss enterprise, w międzyczasie zaliczyłem przeprowadzkę i zniknęły mi kalkomanie - gdzie mógłbym je dostać o ile w ogóle są do nabycia gdzieś w sklepie internetowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.