Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

W sprawie gąsienic w 1:72 pozwolę sobie opisać moją metodę, trochę odmienną od podanej w linku ciut wyżej. Oczywiście każdy robi jak lubi, ważne żeby wyszło z sensem.

Wózki i koła przyklejam do kadłuba (z wyjątkiem koła napędowego), pilnując geometrii. Gąsienice maluję przed wycięciem z ramki (pędzlem), oczywiście trzeba będzie miejsca odcięć pomalować później. Montaż zaczynam od dołu. Najpierw pasowanie "na sucho" - przykładam długi element idący pod kołami jezdnymi i elementy pomiędzy kołami jezdnymi a napędowym i napinającym. Czasami okazuje się że trzeba coś lekko podgiąć żeby uzyskać prawidłowy kształt gąsienic. Sklejam ten odcinek "na płasko" na podkładce (używam starej plastikowej deski do krojenia), smaruję klejem (używam kleju Revella z igłą lub Tamiya Extra Thin) koła jezdne i miejsca wejścia na koło napędowe i napinające, nakładam sklejony odcinek gąsienicy. Wtedy ustawia się dokładnie właściwe położenie koła napędowego (ważne żeby zęby weszły w otwory w gąsienicy), można je przykleić. Potem przyklejam pojedyncze ogniwa do koła napędowego i napinającego. Uwaga - warto wstrzymać się jedno ogniwo wcześniej niż podaje instrukcja, czasami trzeba przesunąć jedno pojedyncze ogniwo z napędowego na napinające lub odwrotnie. Potem górny bieg - przymiarka na sucho, sklejenie "na płasko", montaż. Warto żeby ostatni przyklejany element nie był pojedynczym ogniwem - łatwiej dopasować wtedy. Jeżeli coś idealnie nie pasuje trzeba zastanowić się co się da "naciągnąć", jak się nie da to w którym miejscu niedoskonałość będzie najmniej widoczna.

Reszta to tylko kwestia praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dobrze przygotować merytorycznie przed kolejnym planowanym modelem czyli Warriorem MCV z Academy. Jakie możecie polecić źródła żebym poczytał i dowiedział się nieco o tym pojeździe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię z pudła ale jeszcze nie myślałem o kalkach, z dodatków coś tam mam, lufę, blaszki, zastanawiam się tylko czy jest sens friule kupować na tę moją amatorszczyznę. Ale chciałbym go zrobić konkret. Malowanie, weathering, obicia itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie niepotrzebny wydatek, ten bwp ma fartuchy także niewiele jest widać tylko z przodu i ew. z tyłu , a kupować aby były mija się z celem i ekonomią ,lepiej ze te pieniądze kupić sobie żywiczną graciarnię z BlackDoga o taką:

http://blackdog.cz/products/t35/t35082/1.jpg

Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-55A TAMIYA 35257 - 1:35 jest ciekawym modelem co prawda w sovieckiej wersji, ale gąsienice nie do końca spełniają współczesne standardy.

 

Zastanawiam się które gąsienice użyć.

Do wyboru są:

- FRIULMODEL ATL-01 METAL TRACK for T-55 T-62;

- MASTERCLUB MTL35048 - 1:35 T-55, T-62.

 

Cena jest podobna.

Mam wrażenie, że jakość wyrobów FRIULMODEL ostatnio się lekko obniżyła.

Nad gąskami do Goździka 2S1 musiałem się trochę "pomęczyć".

Niestety otwory w większości ogniw trzeba było rozwiercić.

 

Nie mam 100 % pewności czy FIULE kupowane w necie są oryginalne czy jakieś podróby.

Oficjalne sklepy modelarskie ich nie sprzedają lub jest słaby wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

chcialem sie poradzic, ale nie wiem czy w dobrym dziale. Mianowicie polozylem kalke(humbrol decalfixem) na tablicy kubelwagena i okazala sie za duza i troche wystaje z prawej strony. Moze ktos moglby mi doradzic coz tym zrobic:przyciac jakos czy raczej zostawic i dzialac dalej ?

 

tab2.jpg

 

 

Pozdrawiam

addams

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie niepotrzebny wydatek, ten bwp ma fartuchy także niewiele jest widać tylko z przodu i ew. z tyłu , a kupować aby były mija się z celem i ekonomią ,lepiej ze te pieniądze kupić sobie żywiczną graciarnię z BlackDoga o taką:

http://blackdog.cz/products/t35/t35082/1.jpg

Pozdrawiam M1A1(HA)

Oo, o, graciarnia będzie dobra. Jakiś link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w Martolce na szybko znalazłem takie cóś:

http://www.martola.com.pl/pl141/produkty54179/british_warrior_mcv_accessories_set

lub takie:

http://www.martola.com.pl/pl141/produkty47667/british_modern_equipment_accessories_set

do wyboru do koloru co Ci przypasuje .Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

chcialem sie poradzic, ale nie wiem czy w dobrym dziale. Mianowicie polozylem kalke(humbrol decalfixem) na tablicy kubelwagena i okazala sie za duza i troche wystaje z prawej strony. Moze ktos moglby mi doradzic coz tym zrobic:przyciac jakos czy raczej zostawic i dzialac dalej ?

 

Możesz przyciać krawędź skalpelem na równo z tablicą. Jeśli zabraknie czarnej obwódki możesz podmalować czarną farbką tę krawędź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobne pytanie w temacie washa na modelach w 1:72. Jak dotąd stosowałem brąz van Dycka, na kolorach piaskowych czy odcieniach zieleni był dobry. Natomiast w przypadku ciemnobrązowych plam kamuflażu oczywiście nie widać go. W takiej sytuacji widział bym washa "wielokolorowego" - na piaskowym i zielonym brąz van Dycka, na ciemno brązowym jakiś jasny. Tylko jaki, coś piaskowego? Poradzicie Koledzy konkretny odcień z własnych doświadczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam takiego PzIII: http://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.III-Ausf.N-w-Winterketten-s.Pz.Abt.502.html

Jeśli się nie mylę to pojazd z boxartu wyglądał trochę inaczej i nie specjalnie podoba mi się takie malowanie. Zdjęcia pojazdu z drugiej opcji malowania nie znalazłem.

Może ma ktoś jakiś pomysł na ciekawe malowanie tego pojazdu? Chętnie zrobiłbym go jako pojazd z późniejszego okresu wojny, choćby z zimmeritem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jeszcze się dopytam =P

Nie ma żadnych materiałów pokazujących ten czołg na przykład w wersjach dowodzenia itp. z Normandii czy też Holandii? Gdzieś czytałem że któreś dywizje używały ich na początku inwazji w 1944.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie 4 Panzerbrigade Norwegen - Norwegia 1945 jest niestety niemożliwe.

Sprawdziłem pojazdy z zestawów 6606 i 6474 to co prawda wersja ausf.N, jednak to zupełnie inne pojazdy.

 

Nie ma żadnych materiałów pokazujących ten czołg na przykład w wersjach dowodzenia itp.z Normandii czy też Holandii?

Zgadza się,bo takowych nie było.

Gdzieś czytałem że któreś dywizje używały ich na początku inwazji w 1944.

Niektóre źródła podają że były w 21.Pz.Div.

Raporty wskazujące stan 21.Pz.Div. w czerwcu 1944 pokazują 4 sztuki Panzer III,

lecz pojazdy uzbrojone w działo 50mm są to 3 szt. w Pz.Rgt.Stb.22. i 1 szt. w Abt.Stb.I/Pz.Rgt.22.

Wersja ausf.N uzbrojona była w 75mm działo.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam kłopot, potrzebuję pomocy. Otóż jestem w trakcie robienia M4A2 Sherman w barwach USMC z okresu walk na Pacyfiku i mam kłopot z załogą. Czy załogi wozów Marines nosiły standardowe uniformy czołgistów amerykańskich, czy też miały może jakieś swoje wzory? Nie mogę nic ciekawego znaleźć na fotografiach z epoki, a na żadne sensowne opracowanie nie trafiłem jeszcze. Może ktoś jest w stanie coś podpowiedzieć? Z góry dziekuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.