Skocz do zawartości

RWD 2 1/72 MK


jarek38

Rekomendowane odpowiedzi

RWD-2 - samolot sportowy i turystyczny. Był rozwinięciem konstrukcji RWD-1. Prace nad samolotem rozpoczęto jesienią 1928 roku, ukończone zimą. Wiosną 1929 roku w warsztatach Sekcji Lotniczej KMSPW na terenie Politechniki Warszawskiej zbudowano prototyp. Oblotu dokonał jeden z konstruktorów J. Drzewiecki w lipcu 1929 roku na lotnisku mokotowskim. Jeszcze w tym miesiącu Żwirko i Wigura wykonali na samolocie lot dookoła Polski, trasę 1200 km pokonano w 10 godzin lot. 9 sierpnia na RWD-2 wystartowano do lotu dookoła Europy, po miesiącu (6 września) maszyna powróciła do Warszawy pokonano 5000 km a czas lotu wyniósł 42 godziny. W tym czasie był to najlepszy Polski samolot sportowy. Jesienią 1929 roku RWD-2 wystawiono do zawodów "I Lot Południowo Zachodniej Polski", zakończony zwycięstwem. Jedyny zbudowany egzemplarz był intensywnie użytkowany i już 16 października 1929 Franciszek Żwirki i Antoni Kocjan ustanowili międzynarodowy rekord pułapu wynikiem 4004 metry (w klasie II samolotów turystycznych)

W maju 1930 roku samolot wystawiono na Mityngu Lotniczym w Brnie, w tym roku napłynęły zamówienia na kolejne maszyny. Trzy RWD-2 zamówiło Ministerstwo Komunikacji z myślą o wystawieniu samolotów do II Challenge w 1930 roku. Samoloty wystartowały w zawodach z numerami konkursowymi P3, P4 i P5. Podczas konkurencji technicznych wygrały jedną z konkurencji pod nazwą "Minimalne zużycie paliwa" przelatując 100 km ze średnim spalaniem 5,2 l/100 km lecz same zawody ukończyły jedynie dwa samoloty na miejscach 19 i 21.

informacje zaczerpnięte z internetu

Model powstał w oparciu o zestaw żywiczny firmy MK (Marcin Kuźniar) RWD 2 w skali 1/72 i jak na takie maleństwo i do tego pierwszy model firmy MK, to muszę przyznać, że został on zrobiony bardzo starannie. Przeróbki w modelu dotyczą wysokości i kształtu kadłuba w tylnej i przedniej części, kształtu otworów okien, kształtu i wielkości owiewek goleni podwozia, śmigła. Do silnika dodane zostały przewody do świec, popychacze zaworów, kolektory ssania, rury wydechu.

Od podstaw zrobione zostało wnętrze kabin, które zacząłem od pocienienia burt, następnie dodane zostało olistwowanie, wręgi, podłoga, zbiornik wewnętrzny paliwa, fotele, pasy, drążki, orczyki, deski z zegarami, drzwi do kabin i korba do uruchomiania silnika w razie "zgaśnięcia" w locie. Od podstaw powstał również statecznik pionowy, poziomy, stery wysokości, płoza ogonowa, felgi z widocznymi szprychami, opony. Z blaszki zrobiona została owiewka silnika, łącznik skrzydła z kadłubem, zamki mocowania skrzydła, wyloty powietrza za silnikiem. Zapraszam do galerii RWD 2 SP-ADH na którym pil. E. Więckowski z mechanikiem A. Gajewskim zajęli 21 miejsce na II Challenge 1930 roku.

b0534f48e56b2e03m.jpg 05febe3cf1262668m.jpg 83b290bda4ee921cm.jpg 45bf02d2ba19ea42m.jpg 59a3c52efc123013m.jpg 1600598dd531feb9m.jpg d1ccabafb507faeam.jpg bb2e7f1e304ff7f8m.jpg 7254a36fcb958720m.jpg 181cdd48ff140057m.jpg 783f2e175564324fm.jpg 1f98caa47c7cd4eem.jpg ee37fda8b627c99am.jpg fb5fe255fc79f261m.jpg 6f9e0f71ae069210m.jpg 67aec8c6a0e243c3m.jpg eb363468f7db9372m.jpg 84e87aa406a06310m.jpg a6c6d9648fc73449m.jpg 24aa5fef8800505cm.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wykonany modelik, zważywszy na jego mikroskopijne wyimary w skali 1/72. Wszystkie zestawy modeli MK Model były rewelacyjnie wykonane- jak szkoda, że Marcin Kużniar już nie produkuje modeli. Tyle jeszcze ciekawych polskich konstrukcji było do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo przyjemności mam z oglądania tego modelika. Świetny.

 

jak szkoda, że Marcin Kużniar już nie produkuje modeli. Tyle jeszcze ciekawych polskich konstrukcji było do wykonania.

 

Szkoda wielka. Jego P.8 jest też przecudnym modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo przyjemności mam z oglądania tego modelika. Świetny.

 

jak szkoda, że Marcin Kużniar już nie produkuje modeli. Tyle jeszcze ciekawych polskich konstrukcji było do wykonania.

 

Szkoda wielka. Jego P.8 jest też przecudnym modelem.

 

Marcin nie jest firmą - producentem tylko hobbystą I jak każdy z nas ma czas i ochotę to coś robi, jak nie to nie

Mam nadzieję że jeszcze coś w Jego pracowni powstanie !Posiadam PZL P-8 i twierdzę że spod Jego ręki wyszedł najlepszy model polskiego samolotu w skali 1/72. Wiem że kiedyś planował kolejnego RWD !

Może sam Marcin napisze kilka słów i nie pozbawi nas nadziei na kolejne cudeńko spod jego ręki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego !! To ja ze swoimi 1:72 we wrześniu w Poznaniu na pewno nie mam czego szukac
Widziałem na wystawie dwie Twoje prace i wiem na pewno, że jesteś za skromny albo prowadzisz tak ostatnio modną dezinformację Przyjeżdżaj i przywoź, obcenimy na miejscu.
należy Ci się poczesne miejsce w gronie popularyzatorów małego lotnictwa II Rzeczpospolitej
Oczami wyobraźni zobaczyłem tabliczkę w alei zasłużonych na Powązkach brrr! Dzięki Mikołaj!
Piękny, gratuluję!
Dzięki, cieszy mnie, że tak go przyjmujecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za dobre słowo

Cudownie ozeberkowany płat
Płat jest za wyjątkiem wyciętych lotek zrobiony w całości przez MK, jedyną rzeczą którą przeoczyłem przy poprawkach, to końcówki skrzydeł na krawędzi natarcia, powinny być bardziej zaokrąglone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Witam

Jestem na forum od niedawna, więc oglądam sobie i podziwiam. Piękna robota.

Czy te modele są gdzieś dostępne. Próbowałem znaleźć w sieci jednak nieskutecznie. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burall, Pires, Tleli, dziękuję za dobre słowo?

Burall, nie wiem gdzie można kupić model RWD 2 ale może skontaktuj się z MK poprzez priv i zapytaj u źródła.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, jarek38 said:

Burall, Pires, Tleli, dziękuję za dobre słowo?

Burall, nie wiem gdzie można kupić model RWD 2 ale może skontaktuj się z MK poprzez priv i zapytaj u źródła.

Pozdrawiam

Dzięki za info. Czy on występuje na tym forum?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.