Skocz do zawartości

Nowości lotnicze w skali 1/72


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, filipsg napisał:

Tak jak napisałem ;temat budowy FM-2 z AH przez Marka i znam też  ,,zakulisowo '' cały proces budowy ,opinie i ,,otoczkę '' jaka temu towarzyszyła .Tylko że ja dalej nie widzę jakichś rażących błędów ,a tylko uproszczenia ( nie ważne że można /lub nie  się było przyłożyć lepiej) które niezbyt rzutują na bryłę kształt i ogólny wygląd samego modelu. Takie same ,ba -o wiele większe ,,błędy '' mają modele Tamiyii  Eduarda ,SH ..... i jakoś jest ,, git''.

Nie przesadzajmy więc z tym biadoleniem ,tym bardziej ,że żadnej alternatywy dla  FM-2 nie ma (Wujek  zaraz by wyskoczył z AZ modelem/Admiralem ,albo innym Swordem) a i  F4F-4 też żadnej konkurencji mieć nie będzie  ....a zaraz Airfix :haha:

2 godziny temu, Grzes napisał:

Oj, a czemu tak nerwowo?

A bo jakoś tak nudno  ,to trzeba rozgrzać atmosferę :chytry:

 

2 godziny temu, Grzes napisał:

 

To tylko hobby :piwo:

O   którym wypadało by coś wiedzieć  i umieć  poruszać się w temacie a nie paplać farmazony ;że drogo ,a że jakieś stare szroty lepsze ( bo właśnie takie mam w szufladzie ) i inne dyrdymały

Jakoś drażni mnie ktoś, co niewiele wie ,ale w każdym temacie pierwszy wyrywa się przed szereg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, zatras napisał:

Tak jak napisałem ;temat budowy FM-2 z AH przez Marka i znam też  ,,zakulisowo '' cały proces budowy ,opinie i ,,otoczkę '' jaka temu towarzyszyła .Tylko że ja dalej nie widzę jakichś rażących błędów ,a tylko uproszczenia ( nie ważne że można /lub nie  się było przyłożyć lepiej) które niezbyt rzutują na bryłę kształt i ogólny wygląd samego modelu. Takie same ,ba -o wiele większe ,,błędy '' mają modele Tamiyii  Eduarda ,SH ..... i jakoś jest ,, git''.

 


Brak zawiasów w jednych miejscach i ich obecność w innych to nie uproszczenia, tylko błąd, podobnie jak błędem jest niewystająca klapa na kadłubie i brak "skrzeli" (to nie są rzeczy trudne technicznie ani drobiazgi, litości). Błędem jest także brakująca linia podziału na stateczniku, i to błędem który Arma zdążyła powtórzyć w swoim P.11 w 1/48.

Drodzy forumowi patrioci, skończcie już opieranie całej swojej narracji na tym, że "na zagraniczne nie narzekajo" bo w internecie można natrafić na dziesiątki sceptycznych komentarzy na temat wielu modeli i przyjętych w nich rozwiązań zagranicznych producentów (np. cała rodzina starszych Spitfire'ów Tamki jest skopana kształtami i wymiarami i jest to fakt znany od dawna, a już np. w środowisku okrętowców Tamiya krytykowana jest bardzo szeroko i jej produkty na nikim nie robią wrażenia). Często niedostatki merytoryczne nadrabia się jakością części (tu przypomnę armowską "imitację ugięć poszycia") albo idealnym spasowaniem (w przeciwieństwie do silnika w armowskim Wildcacie, nie mieszczącym się w osłonie), a Arma w żadnym z tych aspektów (merytoryka/jakość części/spasowanie) nie zbliżyła się przy Wildcacie do ideału. Nie mówię że to nie jest najlepszy Wildcat na rynku, bo jest, ale mamy to szczęście że żyjemy w kapitalizmie i nie jesteśmy skazani na to, co jest w składnicy harcerskiej, tylko możemy porównywać i komentować. Jestem pewien że kadłub i skrzydła F4F-4 będzie znacznie lepszy niż te same elementy FM-2, i jestem pewien że swój udział w tej poprawie będą mieć też ci straszni "malkontenci" z forów modelarskich.
 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, filipsg napisał:


Brak zawiasów w jednych miejscach i ich obecność w innych .....niewystająca klapa na kadłubie i brak "skrzeli" ...... brakująca linia podziału na stateczniku......

 

Ach zaiste ,to poważne błędy merytoryczne ,chyba bardziej niż by ten Wildcat miał za małą rozpiętość /długość ,przekroje kadłuba ,, skopane'' i ogólnie pokraczny kształt.

Nie jestem bezkrytycznym miłośnikiem modeli AH  i ci ,co mnie znają to potwierdzą ,ale bez  przesady ;model FM-2 jest naprawdę dobry i taki pewnie będzie F4f-4 ... tylko ta cena za ten ,,znaczek''  Grummana -fujjj :wink:

A spieszę donieś że za ,,znaczek'' przy Mustangu też zapłacimy ,tym razem Boeingowi -łeeech  :diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli "rażącym błędem" będą ewentualnie gąsienice zamiast skrzydeł, albo silnik odrzutowy zamiast tłokowego? Bo mam wrażenie, że wszystko inne zbijesz jako niewystarczająco rażące.

Edytowane przez filipsg
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatras, spokojniej, co Ty jesteś w AH na etacie, płacą Ci czy co?  FM2 AH  ma swoje za uszami, a do tego jest drogi - raczej taniej niż 6 dych go nie kupisz, a Airfixa w granicach 40-45 - spoko.  poza tym w bidul version FM2 nie ma blaszki, a na niej jest kilka ważnych części. A żeby była pełna jasność - nie uważam, że jest to zły model, tylko, że stosunek cena/jakość jest mało korzystny. A jeszcze żeby była bardziej jasność, to jeszcze w przedsprzedaży kupiłem 4 - jeden full wypas i 3 overtreesy. A Ty obrońco polskiej manufaktury modelarskiej ile kupiłeś?

Tutaj  jest link do całego tematu o FM2 z AH

 

 

Edytowane przez WujekAlice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, WujekAlice napisał:

A jeszcze żeby była bardziej jasność, to jeszcze w przedsprzedaży kupiłem 4 - jeden full wypas i 3 overtreesy.

Szkoda że żadnego nie będzie dane nam obejrzeć..placze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, WujekAlice napisał:

Obecnie zajmuję się trochę większym modelarstwem... Inna skala - dużo większa i inny asortyment, duzo więcej materiałów naturalnych... I tak jeszcze z rok.

Twoja sprawa czy pokażesz modele czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jedyny wniosek z tej dyskusji mam taki: dobrze, że skleiłem swojego FM-2 wcześniej :D 
 Sklejając go wiedziałem, że ściana w komorze podwozia jest źle odwzorowana. Jakoś to przeżyłem :)

Ciekawe, że mało komu przeszkadza, że reszta komory praktycznie nie istnieje - to mógłby być problem... gdyby przy normalnym oglądaniu modelu było to widoczne. Ja coś tam podorabiałem, ale żebym z tego powodu miał rwać włosy z głowy...
Ech... W wątku zaczyna pachnieć zwykłym pieniactwem... A może ktoś wie o jakichś zapowiedziach śmigłowców w 1/72?

 

Edytowane przez Kon_Bar
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kon_Bar napisał:

Jedyny wniosek

 

13 minut temu, Kon_Bar napisał:

Jedyny wniosek

Dobitnie napisane albo też podwójnie podkreślone :haha:

Ale zgadzam się z kolegą całkowicie - szykuje się kolejny shitstorm.

A swoją drogą, zawsze mnie zastanawiało jak to jest,  że zwykły modelarz z np. Pcimia dysponuje jedynymi, słusznymi, idealnymi planami modelu a firma modelarska pomimo najszczerszych chęci, już ma tylko  do dyspozycji jakieś plany  na papierze toaletowym naprędce  narysowane w klopie i wali babole :hmmm:

Normalnie, wy tym Wilcatem latać będziecie i przez brak zawiasów nie dacie rady apteczki do schowka włożyć przed lotem. Masakra jakaś :miecz:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Kon_Bar napisał:

Ech... W wątku zaczyna pachnieć zwykłym pieniactwem... A może ktoś wie o jakichś zapowiedziach śmigłowców w 1/72?

dokładnie - a tu maja model i biadolą. nie chcesz nie kupuj tylko po co ta kolejna gównoburza - mało było ich to na forum dotyczących AH? potrzeba kolejnych o jakiś zawias. jesteś dobry przerobisz, a wielu i tak to nie będzie przeszkadzać. jest naprawdę wielu, którym ten model będzie się podobał taki jaki jest. im ktoś więcej i lepiej skleja to więcej wad modelu widzi. proponowałbym malkontentom sklei tak dla kurażu jakiś model mistercrafta lub jakieś vacu... 

ja już od 2 lat czekam na skończenie projektowania pzl w-3 w 1/72 przez Answer. cieszcie się, ze możecie skleić swoją ulubioną maszynę... ja na swoja nadal czekam (pzl w-3 jest vacu, jest żywica, jest gniot - ale chciałbym skleić tak niedopracowany model śmigłowca w-3 jak ten wildcat z army...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, abtb napisał:

 

Dobitnie napisane albo też podwójnie podkreślone :haha:

Ale zgadzam się z kolegą całkowicie - szykuje się kolejny shitstorm.

A swoją drogą, zawsze mnie zastanawiało jak to jest,  że zwykły modelarz z np. Pcimia dysponuje jedynymi, słusznymi, idealnymi planami modelu a firma modelarska pomimo najszczerszych chęci, już ma tylko  do dyspozycji jakieś plany  na papierze toaletowym naprędce  narysowane w klopie i wali babole :hmmm:

Normalnie, wy tym Wilcatem latać będziecie i przez brak zawiasów nie dacie rady apteczki do schowka włożyć przed lotem. Masakra jakaś :miecz:

Bo ta właśnie "najlepsza na świecie firma" primo, potraktowała swego czasu modelarzy jak idiotów, bezczelnie pisząc, że wprawdzie spieprzyli płat, ale "można to potraktować jak imitację spracowanej sklejki"; secundo, "profesjonalnie" umieściła chłodnicę oleju w P.11c w złym miejscu, choć ani za licencję płacić nie musieli, ani mieć tajnych planów, bo oryginał stoi powszechnie dostępny. Więcej  - NIGDY nie przedstawili dowodów na to, że zarzuty co do ich produktów są błędem  - jeżeli mieli takie cudownie dokładne plany, cóż było prostszego, niż wykazać, że się myliłem? Nie, zamiast tego uaktywniła się cała armia trolli, których jedynym argumentem było "to zabawka" lub "to polski produkt, jak śmiesz krytykować".

Swoje uwagi oparłem nie na jakichś planach, a na powszechnie dostępnych, znanych od dziesięcioleci zdjęciach, Już po ich przejrzeniu było widać, że wytwór Army jest dość daleki od szumnie ogłoszonej doskonałości. Znaczy to, że tych "najlepszych chęci", których ta "firma modelarska" (zaraz, skoro produkuje zabawki, jak pisali ichni klakierzy ,to nie jest firmą modelarską) była jakoby pełna, nie statrczyło nawet na przejrzenie tego, co jest dostępne w domenie publicznej, a do znalezienia czego wystarczy kilkadziesiąt sekund. Naprawdę.

Jeżeli mam wyłożyć osiemdziesiat kilka złotych za model małego myśliwca na półtorej ramki plastyku, to oczekiwanie, że będzie znacząco lepszy od zestawu za trzydzieści-czterdzieści złotych jest chyba na miejscu, prawda?

I jeszcze jedno - nigdy nie krytykowałem samej ceny, a jej stosunek do jakości produktu. Co armowe trolliki uparcie ignorowały, a nawet bezczelnie sugerowały, że było inaczej.
 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc:

36 minut temu, abtb napisał:

A swoją drogą, zawsze mnie zastanawiało jak to jest,  że zwykły modelarz z np. Pcimia dysponuje jedynymi, słusznymi, idealnymi planami modelu a firma modelarska pomimo najszczerszych chęci, już ma tylko  do dyspozycji jakieś plany  na papierze toaletowym naprędce  narysowane w klopie i wali babole

miałem na myśli całokształt modelarskiego kramu a nie  sławnego już  na każdym forum armowego Wildcata. Po prostu w KAŻDYM modelu znajdzie się jakaś niedoróbka, uproszczenie czy też inny babol.  Doskonale pamiętam wątek na PWMie w którym były porównywane dostępne na rynku modele Wildcatów -  rysunki, rzuty  skany  - istny doktorat . A potem i tak wyszło jak wyszło z tym armowym kotem. Zresztą autor doktoratu był chyba potem autorem armowego Żbika (tego nie jestem pewien, więc jeśli się mylę to przepraszam) Ja zlepiłem swojego z Airfixa ( armowy nie był jeszcze wtedy dostępny) i jest mi z tym dobrze. 

Dyskusje o sławnym Żbiku czytałem na obu forach i nie mam zamiaru czytać  ich więcej ( a tym bardziej prowadzić czy też uczestniczyć)- temat dla mnie nudny aż do wyrzygania.

:surfer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów się robi dyskusja jak w przedszkolu która do niczego nie prowadzi  :haha:

Sprawa jest oczywista ----->    kto chce to kupi, kto nie chce nie kupi

po co ta cała publiczna zbiorowa  "masturbacja online" ??  :haha:

 

przypominam :

od tego są WĄTKI INBOXOWE KONKRETNYCH MODELI    :nauka1:  

jak kto chętny niech kupi model, założy oddzielny wątek robiąc porządnego inboxa i tam proponuje kontynuować to "bicie piany"

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, M.A.V. napisał:

przypominam :

od tego są WĄTKI INBOXOWE KONKRETNYCH MODELI    :nauka1:  

jak kto chętny niech kupi model, założy oddzielny wątek robiąc porządnego inboxa i tam proponuje kontynuować to "bicie piany"

:rozkaz::rozkaz::rozkaz::rozkaz::rozkaz::rozkaz::rozkaz::rozkaz:

 

Daję taką średnią "drużynę" do wsparcia bo "kompania" to trochę za dużo klikania i by mi zeszło do 15-tej :haha:

P.s. jakiś mały angażyk w Administracji łapnąłeś Zbychu?

Edytowane przez abtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w temacie - raczej taka starość-nowość, ale pojawiły się w Polsce modele firmy Mach 2 - jadł to ktoś,  jakie to jest, bo kilka rzeczy bym "dźwignął". Kuszą mnie francuskie bombowce z II Wojny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, WujekAlice napisał:

Mach 2 - jadł to ktoś,

Wieść gminna niesie, że mydło najwyższego lotu z najwyższej półki cenowej. Czyli tak bardziej po ludzku - poziom pierwszych Amodeli za wór złota :haha:

Być może dostanę za to po uszach  (lub :rozga:) ale proszę:

https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=878&t=89321

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WujekAlice napisał:

Tak w temacie - raczej taka starość-nowość, ale pojawiły się w Polsce modele firmy Mach 2 - jadł to ktoś,  jakie to jest, bo kilka rzeczy bym "dźwignął". Kuszą mnie francuskie bombowce z II Wojny

Osobiście nie lepiłem, ale na forach internetowych widziałem że ludzie cieszyli się z rosyjskich/ukraińskich szortranów, "bo do tej pory był tylko Mach2". To chyba wystarczy za komentarz. A jak nie to warsztat z linku @abtb rozwiewa wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WujekAlice napisał:

Tak w temacie - raczej taka starość-nowość, ale pojawiły się w Polsce modele firmy Mach 2 - jadł to ktoś?

52 minuty temu, Fixer napisał:

ludzie cieszyli się z rosyjskich/ukraińskich szortranów, "bo do tej pory był tylko Mach2".

1 godzinę temu, abtb napisał:

Wieść gminna niesie, że mydło najwyższego lotu z najwyższej półki cenowej. Czyli tak bardziej po ludzku - poziom pierwszych Amodeli za wór złota :haha:

 

Nie mogę się odnieść do całokształtu produkcji firmy Mach2 , ale mogę coś napisać pod kątem modelu Dorniera Do-26

miałem kiedyś wyrób firmy Mach2 , a jak wyszedł Amodel to porównywałem oba i konkluzja była oczywista = Amodel bił Macha na głowę nie tylko detalem ale i spasowanie elementów (oraz logiczniejszym dzieleniem elementów ułatwiających montaż, mam tu na myśli głównie kwestie spasowania i mocowania kadłuba z centropłatem)

Konkluzja :  kto wie jakiej jakości są wypraski Amodelu to wie czego się można spodziewać  po Mach2  :szczerbol:

Choć nie wykluczam że przy innych wyrobach tej firmy może być inaczej - ja miałem doświadczenia tylko z Do-26

 

EDIT -------------------------

2 godziny temu, abtb napisał:

 jakiś mały angażyk w Administracji łapnąłeś Zbychu?

oczywiście,  płacą 60zł/h to trzeba korzystać    :haha:

a tak na serio.....    napisałem co napisałem bo podobna sytuacja zaistniała już co najmniej z 3 razy w ostatnim czasie i już mi oczy krwawią od czytania tego po raz kolejny  :haha:

 

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WujekAlice napisał:

Tak w temacie - raczej taka starość-nowość, ale pojawiły się w Polsce modele firmy Mach 2 - jadł to ktoś,  jakie to jest, bo kilka rzeczy bym "dźwignął". Kuszą mnie francuskie bombowce z II Wojny

Jeśli jesteś modelarskim masochistą to tak:) Jeśli do magazynu - to lepiej poczekać te 10 lat może ktoś inny to wyda.

Szkoda pieniędzy, a jeszcze bardziej szkoda czasu na to.

Jeden model nawet dawno temu rozpocząłem i do dzisiejszego dnia nie skończyłem, moze kiedys, ale teraz szkoda czasu na to: 

 

To juz zywice lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, WujekAlice napisał:

Tak w temacie - raczej taka starość-nowość, ale pojawiły się w Polsce modele firmy Mach 2 - jadł to ktoś,  jakie to jest, bo kilka rzeczy bym "dźwignął". Kuszą mnie francuskie bombowce z II Wojny

Od lat wielu "produkty"Mach2  są dostępne w ofercie sklepu który ostatnio funkcjonował fizycznie na Świętokrzyskiej, wcześniej na Jagiellońskiej i Zielnej w Wawie. Sam kilka swego czasu kupiłem, choć w tym sklepie gdzie ostatnio się pojawiły są tańsze. Odpowiadając na ewentualne pytania, po oględzinach zostały do lepienia na emeryturze, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jakie fajne forum :D  Dziękuję bardzo za wszelkie informacje. Ale tylko oni robią Blocha 131 i Amiota 351/354. A jak nie ma innych modeli tych samolotów... to... no ale chcącemu nie dzieje się krzywda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, WujekAlice napisał:

 Ale tylko oni robią  (...)   jak nie ma innych modeli tych samolotów... to...

skądś to znam....  mam od wielu lat takiego pacjenta w magazynie :

sea.jpg.d4088dfd47857236b23c4ae136a9808a.jpg

ale za każdym razem jak otwieram pudełko i biorę do ręki wypraski kadłuba to zaraz odkładam i chowam z powrotem do szafy :haha:

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2021 o 18:24, zatras napisał:

Tak jak napisałem ;temat budowy FM-2 z AH przez Marka i znam też  ,,zakulisowo '' cały proces budowy ,opinie i ,,otoczkę '' jaka temu towarzyszyła .Tylko że ja dalej nie widzę jakichś rażących błędów ,a tylko uproszczenia ( nie ważne że można /lub nie  się było przyłożyć lepiej) które niezbyt rzutują na bryłę kształt i ogólny wygląd samego modelu.

 

No dobra, wywołujesz do tablicy, to niechętnie, ale jestem. A ja nie znam opinii, podziel się.

Warto napisać, że nasze zdania różnią się: oceniłem zestaw FM-2 jako kiepski i przeciętny, a rozczarował mnie jeszcze zanim się za niego zabrałem. Cały wątek nie był po to, żeby wytykać błędy, po prostu przy okazji pracy pokazałem chłopakom co mogą poprawić. Tyle, że nie przypuszczałem, że będzie tego tak dużo. Drobne błędy kumulują się i w pewnym momencie są już nieznośne.  Na końcu przyznałem że mnie to przytłoczyło. Było tego tyle, że miałem momenty zwątpienia czy wystarczy chęci żeby skończyć ten warsztat. Efekt jest taki że na następne FM-2 długo się nie zdecyduję. Przy czym trzeba też mieć na uwadze, że każdy z modelarzy ma inny stopień wrażliwości na detale, ja poprawiałem tylko to co było - dla mnie - niezbędne, wiele rzeczy zostawiłem jak jest, mimo, że też by wymagało korekty. I tak gdzieś to jest skomentowane - niech sobie każdy sam oceni co mu się podoba a co nie.

W ogóle to jestem zaskoczony że ten warsztat zrobił jakiekolwiek wrażenie, na kimkolwiek.

 

W dniu 2.08.2021 o 19:14, filipsg napisał:

Brak zawiasów w jednych miejscach i ich obecność w innych to nie uproszczenia, tylko błąd, podobnie jak błędem jest niewystająca klapa na kadłubie i brak "skrzeli" (to nie są rzeczy trudne technicznie ani drobiazgi, litości).

 

Racja, ale to ma trochę głębszy kontekst. Rzecz w tym, że brak zawiasów jest najmniejszym, wręcz pomijalnym  problemem, chociaż fanboje oczywiście chętnie jakiekolwiek krytyki do tego sprowadzają. Najłatwiej jest zbagatelizować - ot, phi, maleńkiego zawiasika brakło i się dowalił. No bardzo nie. Złe linie podziału, czy kształt końcówek skrzydeł, byki w okolicach linii łamania skrzydeł, czy kształt osłony silnika to już grubsze historie wymagające piły i tasaka. Okraś to naprawdę głupimi wpadkami jak światła pod kadłubem czy ta nieszczęsna klapa na kadłubie (którą mogli uratować choćby naklejaną blaszką) dały efekt taki a nie inny. I znowu podkreślam, tu wcale nie chodzi o krytykę modelu, ani firmy. Chodzi o obnażenie bezgranicznej miłości fanbojów i ich przybite gwoździami klapki na oczach. Nie chodzi o to, żeby odsądzać od czci i wiary firmę, jakąkolwiek - tylko żeby rzetelnie ocenić co się kupuje. I nie chodzi o cenę zestawu tylko jego faktyczną wartość. Nie jest to ósmy cud świata, tylko normalny, zwykły model. Tylko tyle i aż tyle.

 

W dniu 2.08.2021 o 19:14, filipsg napisał:

Jestem pewien że kadłub i skrzydła F4F-4 będzie znacznie lepszy niż te same elementy FM-2

 

Patrząc na rendery to jestem pełen obaw.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.