Skocz do zawartości

Winther - pług śnieżny - scratch 1/35


Przemek - MaXus

Rekomendowane odpowiedzi

Skończon w końcu.
Nie obyło się oczywiście bez problemów. Najpierw miało być ogólnie i z grubsza, potem, w trakcie poszukiwań materiałów, zacząłem za bardzo wkręcać się w merytorykę i okazało się, że jest więcej pytań i problemów, niż by się mogło wydawać, począwszy od rozmiarów rzeczywistych cudaka, poprzez zastosowane w nim silniki, rozwiązania użyte do przeniesienia napędu (4x4) i kół skrętnych, sterowania całością i wyglądu szoferki, a kończąc na samym napędzie wirnika i mechanizmach jego obsługi.
Bardzo pomogli mi pracownicy Wisconsin Automotive Museum oraz pasjonaci z amerykańskich forów, udzielając wielu przydatnych informacji, dzięki czemu mogłem sobie to wszystko jakoś rozrysować.
Ale koniec ględzenia, pozostanie jakąś podstawkę dołożyć, ale to pewnie kolejne dwa lata dumania, więc na razie golas:

 

Bez nazwy-1.jpg

Bez tytułu.jpg

IMGP2078_2.jpg

IMGP2087_2.jpg

IMGP2088_2.jpg

IMGP2093_2.jpg

IMGP2100_2.jpg

IMGP2101_2.jpg

IMGP2103_2.jpg

IMGP2113_2.jpg

IMGP2124_2.jpg

IMGP2126_2.jpg

IMGP2127_2.jpg

IMGP2231_2.jpg

IMGP2237_2.jpg

IMGP2244_2.jpg

IMGP2249_2.jpg

IMGP2258_2.jpg

IMGP2262_2.jpg

IMGP2263_2.jpg

IMGP2266_2.jpg

IMGP2270_2.jpg

IMGP2271_2.jpg

IMGP2279_2.jpg

IMGP2287_2.jpg

Rysunek1__.jpg

  • Like 34
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna i wykonana wręcz tytaniczna praca Przem, zwłaszcza, że materiałów jak na lekarstwo. Warto jednak podejmować takie tematy, bo pojazd jak wiadomo nietuzinkowy, a skracz na najwyższym poziomie, wręcz majstersztyk, bo efekt końcowy powalający 👏👍
Teraz tylko czekam na jakąś podstawkę, no i krasnale, bo powinny się posypać, artykuł jakiś swoją drogą też byłby mile widziany 8-)
Gratulacje maestro...i cieszę się, że wreszcie się doczekałem zakończenia tego projektu, bo już się bałem, że nie dożyję :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakie paliwo chodzi silnik w tym modelu, bo w to że silnik pracuje a sam model jeździ i jeszcze odśnieża to nie wątpię. Przepiękny!!!

Można prosić trochę historii tego cudaka, bo nawet nie wiedziałem że cuś takiego istniało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

nie wiedziałem że cuś takiego istniało

Bo nie byłeś w piekle.

Chyba tam takie pojazdy są standardem :mrgreen:

 

Niesamowita maszyna i niesamowity model!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może zdjęcia modelu? Bo pokazałeś oryginał wink3

 

Model cudeńko! Zazdroszczę umiejętności :brawo:

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, miło, że model się podoba.

 

W dniu 12.06.2022 o 21:39, Rafał B napisał:

 cieszę się, że wreszcie się doczekałem zakończenia tego projektu, bo już się bałem, że nie dożyję :lol:

A jak ja się cieszę i to z tych samych powodów 😆

 

W dniu 13.06.2022 o 11:56, jmx62 napisał:

Można prosić trochę historii tego cudaka, bo nawet nie wiedziałem że cuś takiego istniało?

Wiem tylko tyle, ile można znaleźć w internetach: Martin Phillip Winther, mając 3 lata wyemigrował z rodzicami z Danii do Ameryki. Tam, już w wieku 15 lat pracował w fabryce samochodów Jeffery Company, odgrywając znaczną rolę w konstruowaniu znanej ciężarówki Jeffery Quad z napędem na cztery koła.

W 1916 założył własną firmę Winther Motor and Truck Company, gdzie produkowano ciężarówki specjalistyczne, dla rolnictwa oraz armii, w których zastosowanie miały rozwiązania w znacznej ilości opatentowane przez Martina, m.in. napęd osi skrętnej.

W latach dwudziestych firma wyprodukowała kilka egzemplarzy pługów śnieżnych od 1,5 do 7 ton, z których największy to właśnie powyższy model.

Tyle, z grubsza. Zdjęcie wpadło mi jakieś 6 lat temu w oko, spodobało się i zacząłem szukać materiałów w temacie. Z tego, co mi wiadomo, zachowały się tylko te 4 zdjęcia. W sumie i tak miałem szczęście, ponieważ są w zasadzie w najważniejszych rzutach, trzeba było tylko to wszystko zestawić i rozrysować, biorąc poprawki na zniekształcenia obiektywu. Do tego jeszcze określić rzeczywiste wymiary, no i elementy, mechanizmy, których nie widać na zdjęciach ani nic nie wiadomo na ich temat.

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.