Skocz do zawartości

F-14A Tomcat / VF-124 'Ghostriders' AE200 / Tamiya 1:48


ESP

Rekomendowane odpowiedzi

"That's negative Ghostroder, pattern is full"
Czas zaprezentować model który skończyłem jeszcze przed wakacjami, czyli:
F-14A z VF124 Ghostriders BuNo 159446 AE200 z drugiego rejsu na USS America w 1977r.

fRmVqf9.jpg

Plan był na początek prosty: zbudować F-14A z zestawu Tamiya.

Potem zaczęły się schody...

Najpierw wybrać malowanie:
Otworzyłem zasoby swoich kalek (mam ich na ok 70 maszyn) i się zaczęło...

Pierwszy pomysł: w jednolitym kamo, dwa-trzy malowania wybrane i szukamy dokumentacji... i wszystkie moje pomysły rozbiły się o różne detale. Potem stwierdziłem że skoro ma być A prawie prosto z pudła to trzeba poszukać czegoś fajnego z początkowych lat służby. Czyli Gull Grey z białym spodem. W dodatku z małym ogonem (więc mój faworyt z VF-1 odpadł)... no i wybrałem dwa (VF-14 z 1976r i VF-142 z 1977). Po przejrzeniu zdjęć z sieci wybór padł na tego drugiego.
Spełnia wszystkie wymagania: odpowiednio kolorowy, można podwiesić klasyczny zestaw złomu: 4xAIM54A + 2xAIM7 + 2xAIM9, nie trzeba dużo zmieniać.
No i jak ma być sentymentalnie to chyba nie ma bardziej klasycznego malowania dla mnie: Klik!

Skoro malowanie wybrane to czas na skompletowanie rzeczy:

Model to Tamiya 1/48 wraz z następującymi dodatkami:
Kokpit żywiczny to hybryda Eduard Brassin + Aires
(z Airesa przeszczepiłem owiewkę, półkę za RIO i drążki)
Podwozie + koła Kazan
Dysze Eduard Brassin
Osłona działka QuickBoost (wczesnego typu)
Pitot + AoA ModelMaster
Kalki to Furball 48-021 + Data Sheet Fightertown 48-087 + zestawowe Tamiya
Farby podkłady Ultimate + Hataka Orange Line + AK Extreme metal + bezbarwne Gunze GX
Weathering washami Flory + Tamiya + olejne Ammo + kredki AK

Sam model bezproblemowy, składa się jak klocki lego (aż przez to nudny ?).
Dodatki żywiczne pasowały bez większych komplikacji:
Kokpit trzeba było podnieść ciut wyżej, dysze delikatnie doszlifować, sama przyjemność.
Kalki za to dały mi w kość, lubiły się srebrzyć, nie były dopasowane (sporo docinania) w dodatku spod białego prześwitywały kalki spod spodu (np. białe gwiazdy) więc są położone dwie kalki.
Do tego dobieranie żółtego na szczyt statecznika pionowego pod kolor kalek… dobrze że to za mną ?

Z modelu jestem zadowolony, mniej więcej co chciałem osiągnąć udało mi się zrobić, mam pierwszego pełnoprawnego F-14 na półce :D

Z baboli:
- poprawiane światła pozycyjne (dzięki ICE) – niestety widać że było podmalowywane, tak samo jak jedno miejsce gdzie chwyciłem paluchem z SuperGlue.
- insignia white na dole lekko zszarzała po położeniu bezbarwnego - pewnie to wina czarnego podkładu

Ogólnie jestem zadowolony z modelu chociaż parę rzeczy następnym razem zrobię inaczej ?

Zdjęcia zrobione przez WOITa ? Jeszcze raz dzięki!

Enjoy!

9xheYmm.jpgzpu840d.jpgtw9iHaM.jpgdfL2z2G.jpgmX27MMX.jpgtVErlrK.jpg3SC2xPR.jpgsyEDMJE.jpg2dTZJny.jpgzKrGjgm.jpgX84v4tG.jpgc1pXmWW.jpgU1gxsZq.jpgTEyhfOw.jpgxePqFiX.jpgfMun0FT.jpgVeL3Fir.jpgrREfBdv.jpglpnWrZG.jpg

Edytowane przez ESP
  • Like 12
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest, że jak zaczynam myśleć o budowie jakiegoś modelu to zaraz pojawia się warsztat albo galeria.

Model bardzo ciekawy, a do tego jak ktoś ma pojęcie o robieniu zdjęć to efekt końcowy jest rewelacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny kotek. Perfekcyjne wykonanie i malowanie. Jak na mój gust trochę zbyt czysty, ale de gustibus...

Nabieram ochoty na budowę swojego w 1:72, zwłaszcza, że w międzyczasie przyszły mi z Chin kalkomanie z pewnego znanego wszystkim filmu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model całkiem niezły, jednak mam kilka zastrzeżeń które bardzo rzucają mi się w oczy.

Po  pierwsze kabina: wygląda na zdjęciach jakby niechlujnie, wszystko zdaje się być jakby na potęgę przetarte suchym pędzlem, bez próby jakiegoś niuansowania, obić czy odtwarzania prawdziwego wyglądu tego miejsca w samolocie. Do tego wszystko zalane na grubo washem, co widać np. na fotelach.
Druga sprawa to malowanie dolnych powierzchni kadłuba: wszędzie widać jakiś odkurz albo efekt malowania gęsta farbą, bo widać mnóstwo drobnych kropelek. Nie wiem czy to celowy zabieg (a jeśli tak to co miał odtworzyć) czy klasyczny błąd malarski, ale wygląda to przy przyjrzeniu się bardzo niechlujnie. Przykład poniżej. Do tego przynajmniej na jednej gondoli, w okolicach części nosowej, na paletach pocisków widzę chyba zwyczajny "papier ścierny", jakby znowu malowanie gęsta farbą i odkurz. Być może to wszystko wina złych zdjęć, ale mówię co widzę.

image.png.20762bdde3d09fe096b267625c983cc9.png

Dziwnie pobrudzone zbiorniki paliwa, jakby tarły przy lądowaniu o beton, nie ma tu żadnych zacieków, śladów brudzenia, jest tylko coś co wygląda jak przetarcie czymś ciemnym.
Kolejna sprawa: dysze silników: nie znam się na F-14A, ale ich poprzepalane dysze raczej nie są błyszczące jakby polakierowane lakierem bezbarwnym, a tak wyglądają te w modelu. Trochę mi to się gryzie.
Mam też wrażenie, aczkolwiek to znowu może być kwestia jakości zdjęcia, że pitot Mastera wystaje poza obrys osłony radaru, tak jakby nie został do niej dobrze dopasowany.
W sumie to może są jakieś drobiazgi, ale sam model dość ładny i szkoda że one trochę psują ogólny odbiór.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziękuję wszystkim za komentarze :) Bardzo mi miło je czytać, zwłaszcza że jest to pierwszy model który pokazałem w internetowej społeczności.

Tak, model ma swoje wady, kto jak kto ale ja o nich wiem najlepiej ? Tak, Solo wszystkich nie wyłapał! ?

Następny na pewno będzie lepszy gdyż każdy na każdym modelu coś tam testuję, uczę się nowych rzeczy. Jeszcze nie mam warsztatu modelarskiego opanowanego na poziomie mnie zadowalającym ?

Postaram się jeszcze coś wrzucić w najbliższym czasie, pewnie to będzie F-15C ukończony jeszcze przed Tomcatem.

Tutaj macie próbkę:

fYi21hS.jpg

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.